Program pilotażowy w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin.

Dzienniki resortowe

NFZ.2021.199

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 lipca 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 199/2021/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 10.12.2021 r.
w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 48e ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
tryb zawierania umów o realizację programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, zwanego dalej "programem pilotażowym", określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 listopada 2021 r. w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin (Dz. U. poz. 2253), zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych".";
2)
warunki realizacji umów, o których mowa w pkt 1;
3)
wzór umowy o realizację programu pilotażowego.
§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
3)
Ogólne warunki umów - ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, określone w załączniku do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
4)
podwykonawca - podmiot, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów;
5)
rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów;
6)
rozporządzenie psychiatryczne - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
7)
zarządzenie w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień - zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień;
8)
zakres świadczeń - zakres, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w ustawie o świadczeniach, w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych oraz w Ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2

Przedmiot umowy

§  3. 
1. 
Przedmiotem umowy o realizację programu pilotażowego, zwanej dalej "umową pilotażową", jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego, w zakresach określonych w załączniku nr 2 do zarządzenia.
2. 
Fundusz zawiera umowę pilotażową ze świadczeniodawcą, o którym mowa w § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych, określonym w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych, zwanym dalej "realizatorem pilotażu".
3. 
Wzór umowy pilotażowej jest określony w załączniku nr 1 do zarządzenia.
4. 
Odstępstwa od wzoru umowy pilotażowej wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.

Rozdział  3

Tryb zawierania umów

§  4. 
1. 
Oddział Funduszu, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia, weryfikuje spełnianie przez realizatora pilotażu warunków wymaganych do realizacji pilotażu, określonych w § 7 ust. 1-3, w § 8 i w § 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych.
2. 
Osoby przeprowadzające weryfikację sporządzają protokół z czynności weryfikacyjnych, potwierdzony przez osobę reprezentującą realizatora pilotażu lub osobę przez niego upoważnioną.
3. 
Dyrektor Oddziału Funduszu informuje realizatora pilotażu o spełnieniu albo niespełnieniu przez podmiot weryfikowany warunków wymaganych do realizacji programu pilotażowego (wynik weryfikacji).
4. 
W przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji Fundusz niezwłocznie zawiera umowę z realizatorem pilotażu.
§  5. 
1. 
W celu zawarcia umowy wymaga się przekazania przez realizatora pilotażu - do Oddziału Funduszu właściwego ze względu na miejsce realizacji udzielania świadczeń - programu oddziaływań terapeutycznych, o którym mowa w § 2 pkt 3 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych, a także złożenia następujących dokumentów:
1)
oświadczenia o wpisach do rejestrów, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia;
2)
kopii polisy lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń; realizator pilotażu może złożyć także umowę przedwstępną lub inny dokument, w tym oświadczenie w przedmiocie obowiązania do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od dnia rozpoczęcia obowiązywania umowy;
3)
wniosku w sprawie rachunku bankowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 5 do zarządzenia;
4)
pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli w imieniu realizatora pilotażu - w przypadku gdy realizator pilotażu jest reprezentowany przez pełnomocnika.
2. 
Realizator pilotażu obowiązany jest do złożenia programu oddziaływań terapeutycznych, stanowiącego załącznik nr 5 do umowy pilotażowej oraz dokumentów, o których mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji o pozytywnym wyniku weryfikacji, o której mowa w § 4 ust. 3.
3. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, składane przez realizatora pilotażu, winny pozostawać w zgodności ze stanem faktycznym i prawnym.
4. 
Kopie dokumentów winny zostać poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione do reprezentowania realizatora pilotażu.
5. 
Dyrektor Oddziału Funduszu może zażądać przedstawienia oryginału dokumentu w przypadku, w którym kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości, co do jej zgodności z oryginałem, a brak jest możliwości weryfikacji jej prawdziwości w inny sposób.
§  6. 
1. 
Po złożeniu dokumentów, o których mowa w § 5, i pozytywnej ich weryfikacji, dyrektor Oddziału Funduszu ustala z realizatorem pilotażu kwotę zobowiązania na okres realizacji pilotażu określony w § 4 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych.
2. 
Dyrektor Oddziału Funduszu przesyła realizatorowi pilotażu projekt umowy w celu jej podpisania albo informuje go o możliwości zawarcia umowy w siedzibie Oddziału Funduszu.

Rozdział  4

Zasady realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych przez realizatora pilotażu

§  7. 
Rozliczanie świadczeń udzielanych w ramach programu pilotażowego odbywa się zgodnie z Katalogiem produktów rozliczeniowych określonym w załączniku nr 2 do zarządzenia.
§  8. 
1. 
Realizator pilotażu obowiązany jest udzielać świadczeń zgodnie z rozporządzeniem w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych, a w szczególności przez cały okres realizacji programu pilotażowego spełniać wymogi określone w § 7 ust. 1-3, w § 8 i w § 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest także udzielać świadczeń zgodnie z przepisami odrębnymi, w szczególności z rozporządzeniem psychiatrycznym oraz z niniejszym zarządzeniem.
§  9. 
1. 
Programem pilotażowym obejmuje się świadczeniobiorców, o których mowa w § 1 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych, spełniających kryteria określone w § 6 tego rozporządzenia.
2. 
Proces terapeutyczny, w którym udzielane są świadczenia będące przedmiotem umowy pilotażowej, jest realizowany zgodnie z programem oddziaływań terapeutycznych stanowiącym załącznik do umowy pilotażowej, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klinicznych świadczeniobiorców.
3. 
W przypadku udzielenia świadczeń, tj. w zakresie: sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej lub sesji psychoedukacji, realizowanych w ramach programu oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, sprawozdawczości podlega każdy uczestnik sesji, przy czym do liczby świadczeń, wlicza się sesję niezależnie od liczby uczestników.
4.  1
 Charakter pomocy udzielanej osobie korzystającej z programu pilotażowego, o którym mowa w § 7 ust. 7 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych, winien być określony podczas porady lub wizyty diagnostycznej i odnotowany w indywidualnym planie terapeutycznym oraz dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
§  10. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy pilotażowej udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", którego wzór określony jest w załączniku nr 2 do umowy pilotażowej.
2. 
Realizator pilotażu zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", określonym w załączniku nr 2 do umowy pilotażowej.
§  11. 
1. 
Świadczenia mogą być udzielane przez realizatora pilotażu z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do umowy pilotażowej.
2. 
Dopuszcza się zlecenie podwykonawcy udzielania świadczeń jedynie w części zakresu będącego przedmiotem umowy pilotażowej.
3. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego wymagania, o których mowa w § 8.
4. 
Umowa zawarta między realizatorem pilotażu a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy pilotażowej, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach.
5. 
Fundusz obowiązany jest do poinformowania realizatora pilotażu o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli wszystkich podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
§  12. 
1. 
Fundusz nie finansuje świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzeniem eksperymentu medycznego, w tym badania klinicznego, których finansowanie określają odrębne przepisy.
2. 
Realizator pilotażu obowiązany jest do udostępniania, na żądanie Funduszu, rejestru zakażeń zakładowych.
3. 
Przy udzielaniu świadczeń, realizatora pilotażu obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
4. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 3, realizator pilotażu obowiązany jest do uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
5. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 4, realizator pilotażu składa w Oddziale Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy pilotażowej.
6. 
W przypadku niedopełnienia przez realizatora pilotażu obowiązku określonego w ust. 4, z przyczyn leżących po stronie realizatora pilotażu, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną, o której mowa w § 6 ust. 4 załącznika nr 1 do zarządzenia, określającego wzór umowy pilotażowej.
7. 
W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez realizatora pilotażu udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy zawartej z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 4, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
§  13. 
1. 
Realizator pilotażu obowiązany jest do przekazywania, właściwemu ze względu na miejsce udzielania świadczeń, Oddziałowi Funduszu raportów dotyczących aktualnej wartości wskaźników, o których mowa w § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 6 do zarządzenia oraz z zachowaniem terminu, o którym mowa w § 14 ust. 2 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych.
2. 
Raport, o którym mowa w ust. 1, sprawozdawany jest okresowo - po każdym półroczu realizacji programu pilotażowego i przedstawia dane narastająco.
3. 
Dane dotyczące wartości wskaźników, o których mowa w ust. 1, winny być zgodne z danymi zawartymi w indywidualnej dokumentacji medycznej określonej rozporządzeniem ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, wydanym na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2020 r. poz. 849).
4. 
Oddział Funduszu w terminie 14 dni od ostatniego dnia miesiąca następującego po upływie terminu, o którym mowa w § 14 ust. 2 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych przekazuje do Centrali Funduszu kopię raportu, o którym mowa w ust. 1.
§  14. 
1. 
Warunki rozliczania świadczeń określone są w Ogólnych warunkach umów oraz w umowie pilotażowej.
2. 
Podstawą rozliczeń i płatności za świadczenia udzielone w okresie sprawozdawczym jest rachunek wraz z raportem statystycznym.
3. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy pilotażowej.

Rozdział  5

Postanowienia końcowe

§  15. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin ma na celu wdrożenie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, zwanego dalej "programem pilotażowym".

Celem programu pilotażowego jest poprawa jakości i efektywności leczenia, poprzez praktyczne sprawdzenie sposobu organizacji opieki nad pacjentami problemowo korzystającymi z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, w tym zapewnienie dedykowanych świadczeń zdrowotnych tej grupie świadczeniobiorców. Program pilotażowy stanowi odpowiedź na zaistniałą potrzebę zdrowotną, związaną z zagrożeniem wynikającym z częstego korzystania przez dzieci i młodzież z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne, potęgowaną na skutek epidemii SARS-CoV-2.

Z uwagi na obecny brak poradni dedykowanych oddziaływaniom terapeutycznym skierowanym do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, konieczne jest przeprowadzenie programu pilotażowego aby umożliwić przetestowanie sposobu organizacji opieki dla tej grupy świadczeniobiorców.

Program pilotażowy realizowany będzie w latach 2021-2023 w 10 ośrodkach na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Szacunkowo, rocznie program obejmie wsparciem 5000 osób, w tym dzieci i młodzież problemowo korzystającą z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodziny. Ze świadczeń podmiotów realizujących program pilotażowy skorzystać będą mogły dzieci przed rozpoczęciem realizacji obowiązku szkolnego, dzieci i młodzież objęci obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcący się w szkołach ponadpodstawowych do ich ukończenia należący do dwóch grup: osoby z rozpoznaniem F63.8 Inne zaburzenia nawyków i popędów, zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD - 10 oraz w oparciu o kod ICD-10 Z03 lub Z03 z rozszerzeniami w przypadku dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych nie wymagających konsultacji psychiatrycznej oraz ich rodzin.

Realizacja programu pilotażowego zostanie sfinansowana w 2021 r. ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, będących w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia. W kolejnych latach realizacji programu pilotażowego zostanie sfinansowany ze środków NFZ z rezerwy ogólnej i dokonania ewentualnych przesunięć w ramach planu finansowego z pozycji opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, bez konieczności uruchamiania funduszu zapasowego NFZ. Zgodnie z oszacowaniem przeprowadzonym na podstawie liczby planowanych świadczeń do udzielenia miesięcznie przez podmioty biorące udział w programie pilotażowym, środki potrzebne do realizacji ww. programu pilotażowego w latach 2021-2023 wyniosą łącznie 10 000 000,00 zł.

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 - Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

UMOWA

Nr.........../..........

o realizację programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin zawarta w.............................................., dnia................................................. roku, pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia - reprezentowanym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w imieniu którego działa:.................................................................................................................................................... (wskazanie imienia i nazwiska osoby umocowanej)....................................................... (wskazanie stanowiska)........................................................ (nazwa oddziału) Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w................................(adres), na podstawie pełnomocnictwa/pełnomocnictw 1) nr........................ z dnia.........../ i nr.................... z dnia /....................../, zwanym dalej "Funduszem"

a

...................................................................................................................................................,

(oznaczenie realizatora programu, o którym mowa w § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 listopada 2021 r. w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin (Dz. U. poz. 2253)

zwanego dalej "realizatorem pilotażu", reprezentowanym przez

......................................................................................................................

1) niepotrzebne skreślić

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin jest udzielanie przez realizatora pilotażu, świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 listopada 2021 r. w sprawie programu pilotażowego programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin (Dz. U. poz. 2253), zwanym dalej "rozporządzeniem w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych".
2. 
Świadczenia objęte programem pilotażowym, o których mowa w ust. 1, określone są w planie rzeczowo-finansowym stanowiącym załącznik nr 1 do umowy.
3. 
Świadczeniodawca obowiązany jest wykonywać umowę zgodnie:
1)
z rozporządzeniem w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych, a ponadto zgodnie z warunkami udzielania świadczeń określonymi w:
a)
ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach",
b)
z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. poz. 1285, z późn. zm.), z wyłączeniem przepisów dotyczących warunków określających wymagania dotyczące personelu, o których mowa w § 8 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych oraz warunków dotyczących realizacji świadczeń, o których mowa w § 10 ust. 2 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych,
c)
ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach, zwanymi dalej "Ogólnymi warunkami umów";
2)
z warunkami realizacji umów, określonymi w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin.

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1. 
Świadczenia gwarantowane w zakresie objętym umową udzielane są przez realizatora pilotażu spełniającego wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych.
2. 
Dane o potencjale wykonawczym realizatora pilotażu przeznaczonym do realizacji umowy, określone są w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram-zasoby".
3. 
Świadczenia mogą być udzielane przez realizatora pilotażu z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie Świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
4. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w przepisach, o których mowa w § 1 ust. 3.
5. 
Dopuszczalne jest zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie niepełnego zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
6. 
Umowa zawarta pomiędzy realizatorem pilotażu a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "Funduszem" do przeprowadzenia kontroli podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach, w zakresie wynikającym z umowy. Fundusz informuje Świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń w ramach programu oraz jej wynikach.
7. 
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 3 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.
8. 
Fundusz jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli każdego podmiotu biorącego udział w realizacji niniejszej umowy, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach, w zakresie wynikającym z umowy.
9. 
Realizator pilotażu obowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w dyspozycji wszystkich podmiotów biorących udział w realizacji umowy, służące wykonaniu świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń oraz wymagany sprzęt.
10. 
Aktualizacji danych, o których mowa w ust. 7 i 9, należy dokonywać za pomocą udostępnianych przez Fundusz aplikacji informatycznych, w szczególności Portalu Funduszu, na zasadach i warunkach określonych przez Prezesa Funduszu w zarządzeniu w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia.
11. 
Realizator pilotażu jest obowiązany do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.
§  3. 
Realizator pilotażu, w okresie realizacji umowy, jest obowiązany do posiadania umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone z związku z udzielaniem świadczeń, zawartej zgodnie z warunkami określonymi w art. 136b ustawy o świadczeniach.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  4. 
1. 
Kwota zobowiązania Oddziału Funduszu wobec realizatora pilotażu z tytułu realizacji umowy, w okresie od dnia.................... r. do dnia................................ r. wynosi maksymalnie............................................................................... zł (słownie:................................................................................ zł).
2. 
Liczbę i cenę jednostek rozliczeniowych oraz kwotę zobowiązania w zakresie świadczeń objętych programem pilotażowym w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 1, określa "Plan rzeczowo-finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
3. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń Oddział Funduszu wypłaca na rachunek bankowy:

Dane posiadacza rachunku bankowego:....................................................... nr...........................................................................................................

4. 
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 3, wymaga uprzedniego złożenia przez realizatora pilotażu, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 4 do umowy.
5. 
Rachunki z tytułu realizacji umowy realizator pilotażu może przesyłać w formie papierowej lub w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Funduszu, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności rachunku.

INFORMACJE PRZEKAZYWANE PRZEZ ŚWIADCZENIODAWCÓW

§  5. 
1. 
Realizator pilotażu jest zobowiązany do sprawozdawania w raporcie statystycznym, następujących danych:
1)
rozpoznań według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - Rewizja Dziesiąta (ICD-10) z zachowaniem wytycznych wskazanych w § 6 rozporządzenia w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych;
2)
wszystkich procedur medycznych według Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-9) - w wersjach wskazanych przez Fundusz na dany okres sprawozdawczy.
2. 
Informację, o której mowa w ust. 1, realizator pilotażu przekazuje do Oddziału Funduszu comiesięcznie w formie elektronicznej, w formacie wymiany danych wymaganym przez Oddział Funduszu.

KARY UMOWNE

§  6. 
1. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie realizatora pilotażu, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną.
2. 
W przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną stanowiącą równowartość nienależnej refundacji cen leków dokonanych, na podstawie recept wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3. 
W przypadku wystawienia zleceń na wyroby medyczne wydawane na zlecenie, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 523, z późn. zm.) finansowanych w całości lub w części przez Fundusz, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
4. 
W przypadku niedopełnienia obowiązku dotyczącego uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi e-WUŚ w celu zapewnienia możliwości realizacji uprawnień świadczeniobiorców wynikających z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną w wysokości do 1% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
5. 
Kary umowne, o których mowa w ust. 1-4, nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.
6. 
Fundusz jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  7. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia........................... r. do dnia.......................... r.
2. 
Każda ze stron może rozwiązać umowę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  8. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  9. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się w szczególności przepisy Ogólnych warunków umów oraz rozporządzeń ministra właściwego do spraw zdrowia, o których mowa w § 1 ust. 3 pkt 1.
§  10. 
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  11. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Wykaz załączników do umowy:

1)
załącznik nr 1 do umowy - Plan rzeczowo-finansowy;
2)
załącznik nr 2 do umowy - Harmonogram - zasoby;
3)
załącznik nr 3 do umowy -Wykaz podwykonawców;
4)
załącznik nr 4 do umowy - Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego;
5)
załącznik nr 5 do umowy - Program oddziaływań terapeutycznych przekazany do ministra właściwego do spraw Zdrowia wraz ze zgłoszeniem do programu pilotażowego;

PODPISY STRON

...................................................................
Realizator pilotażuFundusz

Załącznik Nr  1

Plan rzeczowo-finansowy

Załącznik Nr  2

Harmonogram - zasoby

Załącznik Nr  3

Wykaz podwykonawców

Załącznik Nr  4

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

Załącznik Nr  5

Program oddziaływań terapeutycznych przekazany do ministra właściwego do spraw Zdrowia wraz ze zgłoszeniem do programu pilotażowego

ZAŁĄCZNIK Nr  2  2  

Katalog produktów rozliczeniowych

Lp.Kod zakresu świadczeńNazwa zakresu świadczeńKod produktuNazwa produktuJednostka rozliczeniowa / statystycznaWartość punktowa (1 pkt = 1 zł)Uwagi odnoszące się do zasad rozliczania i finansowania świadczeń
1234567
118.1741.400.02Świadczenia opieki zdrowotnej - program oddziaływań terapeutycznych5.00.04.0000010porada lekarska diagnostycznapunkt216Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych i zarządzeniu w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Świadczenie udzielone z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych/ telełącznościowych należy oznaczyć procedurą ICD-9: 94.47 - Porada lub wizyta z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
25.00.04.0000011porada lekarska terapeutycznapunkt216Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych i zarządzeniu w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Świadczenie udzielone z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych/telełącznościowyc h należy oznaczyć procedurą ICD-9: 94.47 - Porada lub wizyta z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
35.00.04.0000078porada lekarskapunkt108Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych i zarządzeniu w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Świadczenie udzielone z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych/telełącznościowyc h należy oznaczyć procedurą ICD-9: 94.47 - Porada lub wizyta z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
45.00.04.0000001porada psychologiczna diagnostycznapunkt156Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych i zarządzeniu w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Świadczenie udzielone z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych/telełącznościowyc h należy oznaczyć procedurą ICD-9: 94.471 - Porada psychologiczna z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych
55.00.04.0000002porada psychologicznapunkt156Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych i zarządzeniu w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci
i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Świadczenie udzielone z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych/telełącznościowyc h należy oznaczyć procedurą ICD-9: 94.471 - porada psychologiczna za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
65.00.04.0000003sesja psychoterapii indywidualnejpunkt187,87Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych i zarządzeniu w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. Świadczenie udzielone z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych/telełącznościowyc h należy oznaczyć procedurą ICD-9: 94.481 - sesja psychoterapii za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
75.00.04.0000088sesja psychoterapii rodzinnej - pierwszy uczestnikpunkt403Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych i zarządzeniu w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu
pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, w tym § 9. 3.. Świadczenie udzielone z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych/ telełącznościowych należy oznaczyć procedurą ICD-9: 94.481 - sesja psychoterapii za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
85.00.04.0000089sesja psychoterapii rodzinnej - kolejny uczestnikpunkt0Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych i zarządzeniu w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, w tym § 9. 3. Świadczenie udzielone z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych/ telełącznościowych należy oznaczyć procedurą ICD-9: 94.481 - sesja psychoterapii za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
95.00.04.0000090sesja psychoterapii grupowej - pierwszy uczestnikpunkt403Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych i zarządzeniu w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, w tym § 9. 3.. Świadczenie udzielone z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych/ telełącznościowych należy oznaczyć procedurą ICD-9: 94.481 - sesja psychoterapii za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
105.00.04.0000091sesja psychoterapii grupowej - kolejny uczestnikpunkt0Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych i zarządzeniu w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, w tym § 9. 3.. Świadczenie udzielone z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych/ telełącznościowych należy oznaczyć procedurą ICD-9: 94.481 - sesja psychoterapii za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
115.00.04.0000092sesja psychoedukacyjna - pierwszy uczestnikpunkt156Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych i zarządzeniu w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, w tym § 9. 3.. Świadczenie udzielone z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych/ telełącznościowych należy oznaczyć procedurą ICD-9: 94.481 - sesja psychoterapii za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
125.00.04.0000093sesja psychoedukacyjna - kolejny uczestnikpunkt0Zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych i zarządzeniu w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci
i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, w tym § 9. 3.. Świadczenie udzielone z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych/ telełącznościowych należy oznaczyć procedurą ICD-9: 94.481 - sesja psychoterapii za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Dane Wnioskodawcy:

Nazwa: ....................................................

adres: .......................................................

nr telefonu: ................................................

OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że:

1) zapoznałem się z przepisami zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin;

2) zapoznałem się i akceptuję ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, określone w przepisach rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.);

3) zapoznałem się i akceptuję wzór umowy określony w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, o którym mowa w pkt 1;

4) spełniam wymogi sanitarno-epidemiologiczne dla pomieszczeń, w których będą wykonywane świadczenia objęte umową;

5) spełniam w każdym miejscu udzielania świadczeń warunki wymagane do realizacji świadczeń gwarantowanych, określone w odrębnych przepisach dla podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej;

6) dane przedstawione we wniosku i niniejszych oświadczeniach są zgodne ze stanem prawnym i faktycznym;

7) złożyłem wymagane zarządzeniem, o którym mowa w pkt 1, dokumenty i wnoszę o podpisanie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin.

...........................................................................................................................................
(miejscowość, data)(oznaczenie, podpis osoby uprawnionej do
reprezentowania wnioskującego)

*właściwe zaznaczyć

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Dane realizatora programu pilotażowego:

Nazwa: ....................................................

adres: .......................................................

nr telefonu: ................................................

Nr NIP: ...............................................

Nr REGON: ..........................................

OŚWIADCZENIE O WPISACH DO REJESTRÓW

1. Niniejszym oświadczam, że jako realizator programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin jestem podmiotem leczniczym, wpisanym do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą*:

1) prowadzonego przez ..............................................................................,

pod numerem ..................................................

2) nie dotyczy

2. Oświadczam, że jako składający wniosek o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń w ramach programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych, jestem wpisany do*:

3) Krajowego Rejestru Sądowego

pod numerem ....................................................

4) nie dotyczy.

3. Oświadczam, że jako składający wniosek o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń w ramach programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych, jestem wpisany do*:

5) Ewidencji Działalności Gospodarczej,

prowadzonej przez .......................................................................................,

pod numerem .....................................................

6) Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

7) nie dotyczy.

Podanie nieprawdziwych informacji skutkuje nieważnością umowy, o ile zostanie zawarta, oraz odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 193 pkt 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021r. poz.1285, z późn. zm.).

...........................................................................................................................................
(miejscowość, data)(oznaczenie, podpis realizatora programu pilotażowego)

*właściwe zaznaczyć

ZAŁĄCZNIK Nr  5

..............................................................

(Miejscowość, data)

Kod Oddziału Wojewódzkiego

Oznaczenie realizatora pilotażu

(źródło - Portal Świadczeniodawcy)

Wniosek w sprawie rachunku bankowego:

Wnoszę o wpisanie nr rachunku bankowego do przyszłej umowy:

o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin

zawartej na okres ..........................................................................................

Nr rachunku bankowego ..................................................................................

Dane posiadacza rachunku bankowego.............................................................

....................................................................................................................................................................................................................................

............................................................

Podpis i oznaczenie realizatora pilotażu

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WSKAŹNIKI REALIZACJI PROGRAMU ODDZIAŁYWAŃ TERAPEUTYCZNYCH

1 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 224/2021/DSOZ z dnia 30 grudnia 2021 r. (NFZ.2021.224) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 grudnia 2021 r.
2 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 21/2022/DSOZ z dnia 16 lutego 2022 r. (NFZ.22.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 lutego 2022 r., z tym że stosuje się do rozliczania świadczeń udzielonych w ramach programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin od dnia 11 grudnia 2021 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 134/2022/DSOZ z dnia 14 października 2022 r. (NFZ.22.134) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 października 2022 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 101/2023/DSOZ z dnia 30 czerwca 2023 r. (NFZ.2023.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 lipca 2023 r.