Program pilotażowy "Recepta na Ruch".

Dzienniki resortowe

NFZ.2023.179

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 lutego 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 179/2023/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 8 grudnia 2023 r.
w sprawie programu pilotażowego "Recepta na Ruch"

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 48e ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
tryb zawierania umów o realizację programu pilotażowego "Recepta na Ruch", zwanego dalej "programem pilotażowym", określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 października 2023 r. w sprawie programu pilotażowego "Recepta na Ruch" (Dz. U. poz. 2247 i 2525), zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie programu Recepta na Ruch";
2)
warunki realizacji umów, o których mowa w pkt 1;
3)
wzór umowy o realizację programu pilotażowego.
§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu właściwy ze względu na miejsce udzielania świadczeń;
3)
Ogólne warunki umów - ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, określone w załączniku do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
4)
rodzaj i zakres świadczeń - rodzaj i zakres, o których mowa w Ogólnych warunkach umów.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w ustawie o świadczeniach, w rozporządzeniu w sprawie programu Recepta na Ruch oraz w Ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2.

Przedmiot umowy

§  3. 
1. 
Przedmiotem umowy o realizację programu pilotażowego, zwanej dalej "umową pilotażową", jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego, w zakresie o którym mowa w załączniku do rozporządzenia w sprawie programu Recepta na Ruch.
2. 
Fundusz zawiera umowę pilotażową ze świadczeniodawcą, o którym mowa w § 6 rozporządzenia w sprawie programu Recepta na Ruch, spełniającym warunki określone w załączniku do rozporządzenia w sprawie programu Recepta na Ruch, zwanym dalej "realizatorem pilotażu".
3. 
Wzór umowy pilotażowej jest określony w załączniku nr 1 do zarządzenia.
4. 
Odstępstwa od wzoru umowy pilotażowej wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.

Rozdział  3.

Tryb zawierania umów

§  4. 
1. 
W celu zawarcia umowy pilotażowej realizator pilotażu (wnioskodawca) obowiązany jest do złożenia w Oddziale Funduszu wniosku o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń w ramach programu pilotażowego, zawierający dane, o których mowa w § 6 ust. 3 rozporządzenia w sprawie programu Recepta na Ruch, w terminie wskazanym w informacji, o której mowa w § 6 ust. 2 rozporządzenia w sprawie programu Recepta na Ruch.
2. 
Wnioski, o których mowa w ust. 1, są rozpatrywane w Oddziale Funduszu według kolejności wpływu wniosków, do osiągnięcia maksymalnej liczby świadczeniobiorców, którzy mogą zostać objęci programem pilotażowym w danym województwie, określonej w § 4 rozporządzenia w sprawie programu Recepta na Ruch.
3. 
W celu złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, realizator pilotażu obowiązany jest do uzyskania dostępu do korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia zgodnie z przepisami zarządzenia Prezesa Funduszu w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia i zarejestrowania profilu świadczeniodawcy z użyciem tego portalu.
4. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określony jest w załączniku nr 6 do zarządzenia.
5. 
Oddział Funduszu, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, weryfikuje spełnianie przez realizatora pilotażu warunków wymaganych do realizacji programu pilotażowego, o których mowa w § 5 i wymagań, o których mowa w § 6 ust. 3 rozporządzenia w sprawie programu Recepta na Ruch.
6. 
Z czynności weryfikacyjnych sporządzany jest protokół, który jest podpisywany przez realizatora pilotażu lub osobę przez niego upoważnioną oraz przez osobę reprezentującą Fundusz.
7. 
W przypadku wystąpienia braków formalnych wniosku dyrektor Oddziału Funduszu wzywa wnioskodawcę, pod rygorem odrzucenia wniosku, do ich usunięcia wskazując termin dokonania tej czynności.
8. 
Dyrektor Oddziału Funduszu informuje wnioskodawcę o spełnieniu albo niespełnieniu przez podmiot weryfikowany warunków wymaganych do realizacji programu pilotażowego (wynik weryfikacji).
9. 
W przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji Fundusz niezwłocznie zawiera umowę z realizatorem pilotażu.
§  5. 
1. 
Do zawarcia umowy pilotażowej wymaga się również dołączenia do wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 1, następujących dokumentów:
1)
oświadczenia, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 3 do zarządzenia;
2)
oświadczenia o wpisach do rejestrów, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia;
3)
kopii polisy lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń; realizator pilotażu może złożyć także umowę przedwstępną lub inny dokument, w tym oświadczenie w przedmiocie obowiązania do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od dnia rozpoczęcia obowiązywania umowy;
4)
wniosku w sprawie rachunku bankowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 5 do zarządzenia;
5)
informacji określonej we wzorze stanowiącym załącznik nr 7 do zarządzenia (dokument składany wyłącznie w wersji papierowej);
6)
deklaracji realizacji programu pilotażowego, której wzór określony jest w załączniku nr 8 do zarządzenia (dokument składany wyłącznie w wersji papierowej);
7)
pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli w imieniu realizatora pilotażu - w przypadku gdy realizator pilotażu jest reprezentowany przez pełnomocnika.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, składane przez realizatora pilotażu, winny pozostawać w zgodności ze stanem faktycznym i prawnym.
3. 
Kopie dokumentów winny zostać poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione do reprezentowania realizatora pilotażu.
4. 
Dyrektor Oddziału Funduszu może zażądać przedstawienia oryginału dokumentu w przypadku, w którym kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości, co do jej zgodności z oryginałem, a brak jest możliwości weryfikacji jej prawdziwości w inny sposób.
§  6. 
1. 
Po złożeniu dokumentów, o których mowa w § 5, i pozytywnej ich weryfikacji, dyrektor Oddziału Funduszu przesyła realizatorowi pilotażu projekt umowy pilotażowej w celu jej podpisania albo informuje go o możliwości zawarcia umowy w siedzibie Oddziału Funduszu.

Rozdział  4.

Zasady realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach programu pilotażowego

§  7. 
Rozliczanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ramach programu pilotażowego odbywa się zgodnie z Katalogiem produktów rozliczeniowych określonym w załączniku nr 2 do zarzadzenia i Katalogiem zabiegów fizjoterapeutycznych określonym w załączniku nr 2a do zarządzenia.
§  8. 
1. 
Programem pilotażowym obejmuje się świadczeniobiorców spełniających wymagania, o których mowa w § 8 rozporządzenia w sprawie programu Recepta na Ruch oraz kryteria kwalifikacji określone w części II załącznika do rozporządzenia w sprawie programu Recepta na Ruch.
2. 
Oddział Funduszu jest odpowiedzialny za monitorowanie liczby świadczeniobiorców, która ma zostać objęta programem pilotażowym w danym województwie, zgodnie z § 4 rozporządzenia w sprawie programu Recepta na Ruch.
§  9. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy pilotażowej udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", którego wzór określony jest w załączniku nr 2 do umowy pilotażowej.
2. 
Realizator pilotażu zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", określonym w załączniku nr 2 do umowy pilotażowej.
§  10. 
1. 
Świadczenia mogą być udzielane przez realizatora pilotażu z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do umowy pilotażowej.
2. 
Dopuszcza się zlecenie podwykonawcy udzielania świadczeń jedynie w części zakresu będącego przedmiotem umowy pilotażowej.
3. 
Umowa zawarta między realizatorem pilotażu a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy pilotażowej, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach.
4. 
Fundusz obowiązany jest do poinformowania realizatora pilotażu o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli wszystkich podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
§  11. 
1. 
Fundusz nie finansuje świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzeniem eksperymentu medycznego, w tym badania klinicznego, których finansowanie określają odrębne przepisy.
2. 
Realizator pilotażu obowiązany jest do udostępniania, na żądanie Funduszu, rejestru zakażeń zakładowych.
3. 
Przy udzielaniu świadczeń, realizator pilotażu obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
4. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 3, realizator pilotażu obowiązany jest do uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
5. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 4, realizator pilotażu składa w Oddziale Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy pilotażowej.
6. 
W przypadku niedopełnienia przez realizatora pilotażu obowiązku określonego w ust. 4, z przyczyn leżących po stronie realizatora pilotażu, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną, o której mowa w § 6 ust. 4 załącznika nr 1 do zarządzenia, określającego wzór umowy pilotażowej.
7. 
W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez realizatora pilotażu udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy zawartej z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 4, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
§  12. 
1. 
Realizator pilotażu obowiązany jest do przekazywania Oddziałowi Funduszu, danych z systemu z wykorzystaniem szczegółowego komunikatu sprawozdawczego dla świadczeń do wyliczenia wskaźników, o których mowa w § 9 pkt 1 i 2 rozporządzenia w sprawie programu Recepta na Ruch.
2. 
Pomiaru wskaźników realizacji programu pilotażowego oraz ocenę jego wyników dokonuje Oddział Funduszu i przekazuje do Centrali Funduszu w terminie 45 dni od dnia zakończenia etapu realizacji programu pilotażowego.
3. 
Warunki rozliczania świadczeń określone są w Ogólnych warunkach umów oraz w umowie pilotażowej.
4. 
Podstawą rozliczeń i płatności za świadczenia udzielone w okresie sprawozdawczym jest rachunek wraz z raportem statystycznym.
5. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy pilotażowej.
6. 
Realizator pilotażu obowiązany jest do sprawozdawania w raporcie statystycznym danych dotyczących rozpoznania zasadniczego według ICD-10.

Rozdział  5.

Przepis końcowy

§  13. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

UMOWA Nr .../... o realizację programu pilotażowego "Recepta na Ruch"

grafika

Załącznik Nr  1

Plan rzeczowo-finansowy

Załącznik Nr  2

Harmonogram - zasoby

Załącznik Nr  3

Wykaz podwykonawców;

Załącznik Nr  4

Zmiana rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  2  1  

Katalog produktów rozliczeniowych

Lp.Kod zakresu świadczeńNazwa zakresu świadczeńKod produktuNazwa produktuJednostka rozliczeniowaWartość punktowa (1 pkt = 1 zł)Uwagi odnoszące się do zasad rozliczania i finansowania świadczeń
1234567
118.1300.021.02Świadczenia opieki zdrowotnej - program pilotażowy Recepta na Ruch5.68.01.0000001Wizyta kwalifikacyjna -

Recepta na Ruch

punkt81,81Rozliczanie świadczeń odbywa się z zastosowaniem parametrów określonych w części IV załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 października 2023 r. w sprawie programu pilotażowego "Recepta na Ruch" (Dz. U. poz. 2247, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem pilotażowym" oraz zgodnie z zakresem i rodzajem świadczeń określonym w części

I ust. 2 rozporządzenia pilotażowego.

i świadczenie na jednego świadczeniobiorcę.

25.68.01.0000002Treningi stacjonarne - Recepta na Ruchpunkt26,54Rozliczanie świadczeń odbywa się z zastosowaniem parametrów określonych w części IV załącznika do rozporządzenia pilotażowego oraz zgodnie z zakresem i rodzajem świadczeń określonym w części I ust. 2 załącznika do rozporządzenia pilotażowego.

2 razy w tygodniu przez 6 tygodni każdego cyklu treningów.

35.68.01.0000003Konsultacje fizjoterapeuty ze specjalistą - Recepta na

Ruch

punkt113,95Rozliczanie świadczeń odbywa się z zastosowaniem parametrów określonych w części IV załącznika do rozporządzenia pilotażowego oraz zgodnie z zakresem i rodzajem świadczeń określonym w części I ust. 2 załącznika do rozporządzenia pilotażowego.

i świadczenie na jednego świadczeniobiorcę.

45.68.01.0000004Monitorowanie świadczeniobiorcy i planowanie treningów w mojeIKP w całym cyklu treningów indywidualnie dla każdegopunkt13,89Rozliczanie świadczeń odbywa się z zastosowaniem parametrów określonych w części IV załącznika do rozporządzenia
świadczeniobiorcy -

Recepta na Ruch

pilotażowego.

Za każdy tydzień monitorowania (5 tygodni w każdym cyklu treningów).

55.68.01.0000005Ocena stanu zdrowia i wydolności świadczeniobiorcy po I cyklu treningu - Recepta na Ruchpunkt49,02Rozliczanie świadczeń odbywa się z zastosowaniem parametrów określonych w części IV załącznika do rozporządzenia pilotażowego.

i raz po I cyklu treningu - ocena podsumowująca 6 tygodni.

65.68.01.0000006Ocena stanu zdrowia i wydolności świadczeniobiorcy po II cyklu treningu - Recepta na Ruchpunkt49,02Rozliczanie świadczeń odbywa się z zastosowaniem parametrów określonych w części IV załącznika do rozporządzenia pilotażowego.

i raz po II cyklu treningu - ocena podsumowująca 6 tygodni.

75.68.01.0000007Ocena stanu zdrowia i wydolności świadczeniobiorcy po III cyklu treningu - Recepta na Ruchpunkt49,02Rozliczanie świadczeń odbywa się z zastosowaniem parametrów określonych w części IV załącznika do rozporządzenia pilotażowego.

i raz po III cyklu treningu

- ocena podsumowująca 6 tygodni.
85.68.01.0000008Konsultacja dietetyka wraz z opracowaniem zaleceń dietetycznych - Recepta na Ruchpunkt68,32Rozliczanie świadczeń odbywa się z zastosowaniem parametrów określonych w części IV załącznika do rozporządzenia pilotażowego oraz zgodnie z zakresem i rodzajem świadczeń określonym w części I ust. 2 załącznika do rozporządzenia pilotażowego.

i raz w każdym cyklu treningów.

95.68.01.0000009Konsultacja psychologa - Recepta na Ruchpunkt106,78Rozliczanie świadczeń odbywa się z zastosowaniem parametrów określonych w części IV załącznika do rozporządzenia pilotażowego oraz zgodnie z zakresem i rodzajem świadczeń określonym w części I ust. 2 załącznika do rozporządzenia pilotażowego.

i świadczenie na jednego świadczeniobiorcę.

105.68.01.0000010Zabieg masażu -

Recepta na Ruch

punkt27,94Rozliczanie świadczeń odbywa się z zastosowaniem
parametrów określonych w części IV załącznika do rozporządzenia pilotażowego oraz zgodnie z zakresem i rodzajem świadczeń określonym w części I ust. 2 załącznika do rozporządzenia pilotażowego.

i raz w tygodniu w II i III cyklu treningów.

115.68.01.0000013Masaż sportowyProdukt statystyczny0,00Sprawozdawanie odbywa się łącznie z produktem rozliczeniowym 5.68.01.0000010 Zabieg masażu - Recepta na Ruch.
125.68.01.0000014Masaż relaksacyjnyProdukt statystyczny0,00Sprawozdawanie odbywa się łącznie z produktem rozliczeniowym 5.68.01.0000010 Zabieg masażu - Recepta na Ruch.
135.68.01.0000015Masaż izometrycznyProdukt statystyczny0,00Sprawozdawanie odbywa się łącznie z produktem rozliczeniowym 5.68.01.0000010 Zabieg masażu - Recepta na Ruch.
145.68.01.0000011Zabiegi fizykalne -

Recepta na Ruch

punkt8,18Rozliczanie świadczeń odbywa się z zastosowaniem parametrów określonych w części IV załącznika do rozporządzenia pilotażowego oraz zgodnie z zakresem i rodzajem świadczeń określonym w części I ust. 2 pkt 3 załącznika do rozporządzenia pilotażowego.

Po 5 razy w II i III cyklu treningów.

155.68.01.0000012Zabiegi w kriokomorze

- Recepta na Ruch

punkt40,43Rozliczanie świadczeń odbywa się z zastosowaniem parametrów określonych w części IV załącznika do rozporządzenia pilotażowego.

Po 5 razy w II i III cyklu treningów.

16Kody produktów wg Katalogu zabiegów fizjoterapeutycznychZabieg fizjoterapeutyczny - Recepta na RuchpunktxWartość punktowa pojedynczego zabiegu fizjoterapeutycznego jest określona w Katalogu zabiegów fizjoterapeutycznych, stanowiącym załącznik nr 2a do zarządzenia w sprawie programu pilotażowego "Recepta na Ruch".

ZAŁĄCZNIK Nr  2a  2  

Katalog zabiegów fizjoterapeutycznych

Lp.Kod produktu rozliczeniowegoNazwa produktu rozliczeniowegoJednostka rozliczeniowaWaga punktowa produktu rozliczeniowegoUwagi odnoszące się do zasad rozliczania i finansowania świadczeń
1.5.11.01.0000084Zabiegi realizowane z bezpośrednim zaangażowaniem fizjoterapeuty 1:1punkt54,00Rozliczanie świadczeń odbywa się zgodnie z zakresem i rodzajem świadczeń określonym w części I ust. 1 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 października 2023 r. w sprawie programu pilotażowego "Recepta na Ruch" (Dz. U. poz. 2247, z póź. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem pilotażowym".
2.5.11.01.0000085Zabiegi kinezyterapiipunkt12,65Rozliczanie świadczeń odbywa się zgodnie z zakresem i rodzajem świadczeń określonym w części I ust. 1 załącznika do rozporządzenia pilotażowego.
3.5.11.01.0000088Zabiegi fizykalnepunkt7,80Rozliczanie świadczeń odbywa się zgodnie z zakresem i rodzajem świadczeń określonym w części I ust. 1 załącznika do rozporządzenia pilotażowego.
4.5.11.01.0000089Zabieg masażupunkt27,01Rozliczanie świadczeń odbywa się zgodnie z zakresem i rodzajem świadczeń określonym w części I ust. 1 załącznika do rozporządzenia pilotażowego.
A. Charakterystyka produktów rozliczeniowych fizjoterapia ambulatoryjna - dla jednego świadczeniobiorcy można rozliczyć nie więcej niż 5 zabiegów dziennie

1. Zabiegi realizowane z bezpośrednim zaangażowaniem fizjoterapeuty 1:1 (30 minut)* - wymagane wskazanie:

1) produktu statystycznego o kodzie 5.11.05.0000073 indywidualna praca z pacjentem (np. ćwiczenia bierne, czynno-bierne, ćwiczenia według metod neurofizjologicznych, metody reedukacji nerwowo-mięśniowej, ćwiczenia specjalne, mobilizacje i manipulacje)**, lub

2) co najmniej 2 zabiegów z listy produktów statystycznych FA01***, lub

3) co najmniej 1 zabiegu z listy produktów statystycznych FA01*** oraz co najmniej 1 zabiegu z listy produktów statystycznych FA02, lub

4) 2 zabiegów z listy produktów statystycznych FA02 - możliwe jest w ramach produktu rozliczeniowego o kodzie nr 5.11.01.0000084 dodatkowe wskazanie zabiegów z listy produktów statystycznych FA01A, przy jednoczesnym zachowaniu minimalnego czasu trwania poszczególnych zabiegów*

2. Zabiegi kinezyterapii *- wymagane wskazanie zabiegu z listy produktów statystycznych FA01.

3. Zabieg masażu*- wymagane wskazanie zabiegu z listy produktów statystycznych FA02.

4. Zabiegi fizykalne - wymagane wskazanie zabiegu z listy produktów statystycznych FA01A lub FA04.

*czas trwania poszczególnych zabiegów fizjoterapeutycznych - zgodny z czasem zabiegów określonym w lp. 1 lit. b załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych ** możliwość rozliczenia nie więcej niż 2 razy dziennie

*** możliwość rozliczenia w produkcie rozliczeniowym o kodzie nr 5.11.01.0000084 w przypadku, gdy zabiegi odbywają się z bezpośrednim zaangażowaniem fizjoterapeuty przez cały czas jego trwania. W przypadkach gdy fizjoterapeuta nadzoruje ćwiczenia więcej niż jednego świadczeniobiorcy należy sprawozdać produkt zabiegi kinezyterapii.

Lista produktów statystycznych FA01 - wykaz zabiegów fizjoterapeutycznych

5.11.05.0000075 ćwiczenia wspomagane - produkt statystyczny 5.11.05.0000016 inne formy usprawniania - produkt statystyczny

5.11.05.0000069 ćwiczenia czynne wolne i czynne z oporem - produkt statystyczny

Lista produktów statystycznych FA01A - wykaz zabiegów fizjoterapeutycznych

5.11.05.0000035 ultradźwięki miejscowe - produkt statystyczny

5.11.05.0000036 ultrafonoforeza - produkt statystyczny

5.11.05.0000043 laseroterapia punktowa - produkt statystyczny

5.11.05.0000074 krioterapia miejscowa (pary azotu) - produkt statystyczny

Lista produktów statystycznych FA02 - wykaz zabiegów fizjoterapeutycznych

5.11.05.0000019 masaż suchy - częściowy - produkt statystyczny

5.11.05.0000065 masaż limfatyczny ręczny - leczniczy - produkt statystyczny

Lista produktów statystycznych FA04- wykaz zabiegów fizjoterapeutycznych

5.11.05.0000066 masaż limfatyczny mechaniczny - leczniczy - produkt statystyczny

5.11.05.0000024 galwanizacja - produkt statystyczny

5.11.05.0000025 jonoforeza - produkt statystyczny

5.11.05.0000028 elektrostymulacja - produkt statystyczny

5.11.05.0000029 tonoliza - produkt statystyczny

5.11.05.0000030 prądy diadynamiczne - produkt statystyczny

5.11.05.0000031 prądy interferencyjne - produkt statystyczny

5.11.05.0000032 prądy TENS - produkt statystyczny

5.11.05.0000033 prądy TRABERTA - produkt statystyczny

5.11.05.0000034 prądy KOTZA - produkt statystyczny

5.11.05.0000039 impulsowe pole magnetyczne niskiej częstotliwości - produkt statystyczny

5.11.05.0000042 laseroterapia - skaner - produkt statystyczny

5.11.05.0000076 naświetlanie promieniem widzialnym, podczerwonym lub ultrafioletowym - miejscowe - produkt statystyczny

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Oświadczenie

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Oświadczenie o wpisach do rejestrów

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Wniosek w sprawie rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

Wniosek o zawarcie umowy

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  7

INFORMACJA

ZAŁĄCZNIK Nr  8

DEKLARACJA REALIZACJI PROGRAMU PILOTAŻOWEGO

Deklaruję, iż programu pilotażowy "Recepta na Ruch" będzie realizowany zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 października 2023 r. w sprawie programu pilotażowego "Recepta na Ruch" (Dz. U. poz. 2247, z późn. zm.).

.....................................................................................

(podpis realizatora pilotażu albo osoby uprawnionej

do jego reprezentowania)

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego "Recepta na Ruch" ma na celu wdrożenie programu pilotażowego poprzez objęcie świadczeniobiorców diagnostyką i profilaktyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, zwanego dalej "programem pilotażowym".

Celem wprowadzanego programu pilotażowego jest ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców diagnostyką i profilaktyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, w przypadku których jest zalecana aktywność fizyczna, uzupełniona o realizację indywidualnych programów treningowych i żywieniowych dostosowanych do możliwości i potrzeb świadczeniobiorcy z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi teleinformatycznych. Cele szczegółowe programu pilotażowego obejmują: upowszechnianie w społeczeństwie aktywności fizycznej dostosowanej do indywidualnych potrzeb, upowszechnianie w społeczeństwie odżywiania dostosowanego do indywidualnych potrzeb oraz umożliwienie beneficjentom programu pilotażowego dostępu do profesjonalnej opieki fizjoterapeutycznej i dietetycznej.

Program pilotażowy realizowany będzie w latach 2023-2025 na obszarze całego kraju. Programem pilotażowym zostanie objętych maksymalnie 15 000 świadczeniobiorców, którzy ukończyli 25 rok życia i spełniają kryteria włączenia do programu określone w załączniku do rozporządzenia.

Łączna kwota przeznaczona na realizację pilotażu, oszacowana w OSR do rozporządzenia pilotażowego, wynosi ok. 27,61 mln. zł.

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 - Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

1 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 12/2024/DSOZ z dnia 1 lutego 2024 r. (NFZ.2024.12) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lutego 2024 r.
2 Załącznik nr 2a zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 12/2024/DSOZ z dnia 1 lutego 2024 r. (NFZ.2024.12) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lutego 2024 r.