Program pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD.

Dzienniki resortowe

NFZ.2023.189

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 grudnia 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 189/2023/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 28 grudnia 2023 r.
w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 48e ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
tryb zawierania umów o realizację programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD, zwany dalej "programem pilotażowym", określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD (Dz. U. poz. 1202), zwanego dalej "rozporządzeniem pilotażowym";
2)
warunki realizacji umów, o których mowa w pkt 1;
3)
wzór umowy o realizację programu pilotażowego.
§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu właściwy ze względu na miejsce udzielania świadczeń w ramach programu pilotażowego;
3)
Ogólne warunki umów - ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, określone w załączniku do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
4)
zakres świadczeń - zakres, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w ustawie o świadczeniach, w rozporządzeniu pilotażowym oraz w Ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2.

Przedmiot umowy o realizację programu pilotażowego

§  3. 
1. 
Przedmiotem umowy o realizację programu pilotażowego, zwanej dalej "umową pilotażową", jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego, w zakresie określonym w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2. 
Fundusz zawiera umowę pilotażową z realizatorami programu pilotażowego, o których mowa w § 9 ust. 1 rozporządzenia pilotażowego, spełniających warunki określone w § 9 ust. 2 rozporządzenia pilotażowego, zwanym dalej "realizatorem pilotażu".
3. 
Wzór umowy pilotażowej jest określony w załączniku nr 2 do zarządzenia.
4. 
Odstępstwa od wzoru umowy pilotażowej wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.

Rozdział  3.

Tryb zawarcia umowy

§  4. 
1. 
Oddział Funduszu w terminie 14 dni roboczych od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia weryfikuje spełnianie przez realizatora pilotażu warunków wymaganych do realizacji programu pilotażowego, o których mowa w § 9 ust. 2 rozporządzenia pilotażowego.
2. 
W przypadku gdy istnieją zastrzeżenia dotyczące spełnienia przez realizatora pilotażu warunków, o których mowa w ust. 1, przeprowadzane są czynności weryfikacyjne w miejscu udzielania świadczeń.
3. 
Z czynności weryfikacyjnych sporządzany jest protokół, który jest podpisywany przez realizatora pilotażu lub osobę przez niego upoważnioną oraz przez osobę reprezentującą Fundusz.
4. 
Dyrektor Oddziału Funduszu informuje realizatora pilotażu o wyniku weryfikacji.
5. 
W przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji Fundusz niezwłocznie zawiera umowę z realizatorem pilotażu.
§  5. 
1. 
W celu zawarcia umowy pilotażowej realizator pilotażu obowiązany jest do złożenia w Oddziale Funduszu, w terminie 7 dni od dnia przekazania informacji, o której mowa w § 4 ust. 4, następujących dokumentów:
1)
oświadczenia, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 3 do zarządzenia;
2)
oświadczenia o wpisach do rejestrów, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia;
3)
kopii polisy lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń; realizator pilotażu może złożyć także umowę przedwstępną lub oświadczenie o zobowiązaniu się do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od dnia rozpoczęcia obowiązywania umowy;
4)
wniosku w sprawie rachunku bankowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 5 do zarządzenia;
5)
pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli w imieniu świadczeniodawcy - w przypadku gdy świadczeniodawca jest reprezentowany przez pełnomocnika.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, winny pozostawać w zgodności ze stanem faktycznym i prawnym.
3. 
Kopie dokumentów winny zostać poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione do reprezentowania realizatora pilotażu.
4. 
Dyrektor Oddziału Funduszu może zażądać przedstawienia oryginału dokumentu w przypadku, w którym kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości, co do jej zgodności z oryginałem, a brak jest możliwości weryfikacji jej prawdziwości w inny sposób.
§  6. 
1. 
Po złożeniu dokumentów, o których mowa w § 5 i pozytywnej ich weryfikacji, dyrektor Oddziału Funduszu ustala z realizatorem pilotażu kwotę zobowiązania.
2. 
Dyrektor Oddziału Funduszu przesyła realizatorowi pilotażu projekt umowy pilotażowej w celu jej podpisania albo informuje go o możliwości zawarcia umowy w siedzibie Oddziału Funduszu.

Rozdział  4.

Zasady realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie rozporządzenia pilotażowego

§  7. 
1. 
Program pilotażowy realizowany w okresie, o którym mowa w § 4 pkt 2 rozporządzenia pilotażowego, obejmuje świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia pilotażowego.
2. 
Realizacja świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego odbywa się zgodnie z warunkami organizacji udzielania świadczeń, o których mowa w § 8 ust. 2 rozporządzenia pilotażowego.
3. 
W przypadku uzasadnionym dobrym stanem klinicznym pacjenta dopuszcza się po udzielonej poradzie bilansowej po 12 miesiącu życia (o kodzie: 5.67.01.0000029) realizację na rzecz tego pacjenta wyłącznie porad bilansowych (o kodach: 5.67.01.0000030; 5.67.01.0000031; 5.67.01.0000032) z pominięciem porad przejściowych (o kodzie: 5.67.01.0000028).
4. 
Produkty rozliczeniowe "KORD - porada kwalifikująca" (o kodzie: 5.67.01.0000001) oraz "KORD - porada kwalifikująca z dojazdem" (o kodzie: 5.67.01.0000002) określone w Katalogu produktów rozliczeniowych stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia, podlegają rozliczeniu pod warunkiem zakwalifikowania pacjenta do programu pilotażowego.
§  8. 
1. 
Rozliczanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego odbywa się zgodnie z umową pilotażową oraz z § 14 ust. 1 i 2 rozporządzenia pilotażowego w oparciu o Katalog produktów rozliczeniowych określony w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2. 
Dodatek za osiągnięty efekt zdrowotny jest naliczany z zastosowaniem współczynników korygujących, o których mowa w § 14 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia pilotażowego.
3. 
Niedopuszczalne jest dodatkowe rozliczanie przez podmiot realizujący umowę w zakresie świadczenia opieki zdrowotnej - program pilotażowy KORD, świadczeń udzielonych pacjentowi włączonemu do programu pilotażowego, związanych z opieką rozwojową nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie, będących przedmiotem tej umowy, na podstawie umów zawartych w innych zakresach i rodzajach świadczeń.
4. 
Rozliczenie badań diagnostycznych, o których mowa w załączniku nr 3 do rozporządzenia pilotażowego, odbywa się zgodnie z grupami diagnostycznymi określonymi w załączniku nr 6 do zarządzenia.
§  9. 
Realizator pilotażu, przez cały okres realizacji pilotażu, zobowiązany jest do udzielania świadczeń zgodnie z:
1)
rozporządzeniem pilotażowym;
2)
niniejszym zarządzeniem oraz przepisami odrębnymi, a w szczególności z rozporządzeniami ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, wydanymi na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach.
§  10. 
1. 
Programem pilotażowym obejmuje się świadczeniobiorców spełniających kryteria określone w § 5 ust. 1 rozporządzenia pilotażowego, z wyłączeniem świadczeniobiorców, o których mowa w § 5 ust. 5 rozporządzenia pilotażowego.
2. 
Kwalifikacja do programu pilotażowego, odbywa się zgodnie z § 5 ust. 2-4 rozporządzenia pilotażowego.
§  11. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy pilotażowej udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", którego wzór określony jest w załączniku nr 2 do umowy pilotażowej.
2. 
Realizator pilotażu zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy pilotażowej.
§  12. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do umowy.
2. 
Dopuszcza się zlecenie podwykonawcy udzielania świadczeń jedynie w części zakresu będącego przedmiotem umowy pilotażowej.
3. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego wymagania, o których mowa w § 9.
4. 
Umowa zawarta między świadczeniodawcą, a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy pilotażowej, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach.
5. 
Fundusz obowiązany jest do poinformowania świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli wszystkich podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
§  13. 
1. 
Fundusz nie finansuje świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzeniem eksperymentu medycznego, w tym badania klinicznego, których finansowanie określają odrębne przepisy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do udostępniania, na żądanie Funduszu, rejestru zakażeń zakładowych.
3. 
Przy udzielaniu świadczeń, świadczeniodawca obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
4. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 3, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania w Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
5. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 4, świadczeniodawca składa w Oddziale Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy.
6. 
W przypadku niedopełnienia obowiązku dotyczącego uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi e-WUŚ w celu zapewnienia możliwości realizacji uprawnień świadczeniobiorców wynikających z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną w wysokości do 1% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
7. 
W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez realizatora pilotażu udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy zawartej z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 4, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
§  14. 
1. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do sprawozdawania w raporcie statystycznym w szczególności danych:
1)
rozpoznania zasadniczego według ICD-10, o którym mowa w § 5 ust. 1 rozporządzenia pilotażowego;
2)
wszystkich procedur medycznych łącznie z datą ich wykonania - według wskazanej przez Fundusz na dany okres sprawozdawczy wersji ICD-9.
2. 
Dane, o których mowa w ust. 1, winny być zgodne z danymi zawartymi w indywidualnej dokumentacji medycznej, zgodnie z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, wydanym na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2023 r. poz. 1545, 1675 i 1972).
3. 
Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 2, stanowi warunek rozliczenia świadczeń.
§  15. 
1. 
Realizator pilotażu jest obowiązany do przekazania Oddziałowi Funduszu, w formie elektronicznej, danych o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 11 i 12 rozporządzenia pilotażowego.
2. 
Realizator pilotażu, o którym mowa w § 11 ust. 1 rozporządzenia pilotażowego zobowiązany jest przekazać Centrali Funduszu informację stanowiącą roczną ocenę wartości wskaźników i mierników, o których mowa w § 12 i § 13, z podziałem na poszczególne ośrodki koordynujące KORD w zakresie jakości opieki nad dzieckiem urodzonym przedwcześnie w pierwszym, drugim i trzecim roku życia.
3. 
Informację, o której mowa w ust. 2, należy przekazać w terminie 3 miesięcy po każdym roku realizacji programu pilotażowego.

Rozdział  5.

Przepisy końcowe

§  16. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Katalog produktów rozliczeniowych
KATALOG PRODUKTÓW ROZLICZENIOWYCH
Lp.Kod zakresu świadczeńNazwa zakresu świadczeńKod produktuNazwa produktuJednostka rozliczeniowaWartość punktowa (1 pkt = 1 zł)Uwagi odnoszące się do zasad rozliczania i finansowania
1234567
118.4421.001.02świadczenia opieki zdrowotnej - program pilotażowy KORD5.67.01.0000001KORD - porada kwalifikującapunkt207- konsultacja kwalifikująca do KORD z wypełnieniem Karty Wcześniaka w ośrodku KORD w trakcie pobytu dziecka w oddziale szpitalnym neonatologicznym,

- produkt rozliczany jest tylko raz w stosunku do danego świadczeniobiorcy.E9

25.67.01.0000002KORD - porada kwalifikująca z dojazdempunkt469- konsultacja kwalifikująca do KORD z wypełnieniem Karty Wcześniaka - poza ośrodkiem KORD,

- produkt rozliczany jest tylko raz w stosunku do danego świadczeniobiorcy.

35.67.01.0000003KORD - ustalenie indywidualnego planu opiekipunkt474Świadczenie obejmuje:

- kompleksową ocenę stanu zdrowia dziecka wykonywaną przez lekarza prowadzącego z wykonaniem niezbędnych badań oraz z udziałem lub wykorzystaniem wyników konsultacji specjalistycznych pozostałych specjalistów, - przygotowanie indywidualnego planu opieki,

- wydanie zaleceń co do postępowania diagnostycznego i terapeutycznego, - poradnictwo w zakresie odżywiania (w tym sposobu karmienia), - sporządzenie informacji dla lekarza POZ zawierającej informacje o zakresie wykonanych konsultacji specjalistycznych i badań diagnostycznych ze wskazaniem zaleceń co do diagnostyki, farmakoterapii i szczepień ochronnych, - obejmuje również bieżącą współpracę z lekarzem POZ, pielęgniarką POZ w miejscu zamieszkania oraz podmiotem realizującym świadczenia terapeutyczno-rehabilitacyjne.

- możliwość rozliczenia w tym samym dniu z produktem o kodzie: 5.67.01.0000029; 5.67.01.0000030; 5.67.01.0000031; 5.67.01.0000032 oraz 5.67.01.0000001 lub 5.67.01.0000002

- produkt rozliczany jest maksymalnie

5 razy w stosunku do danego świadczeniobiorcy, niezależnie od podmiotu wykonującego.
45.67.01.0000004KORD - diagnostyka

Grupa I

punkt18- rozliczenie badań diagnostycznych, o których mowa w załączniku nr 3 rozporządzenia pilotażowego odbywa się zgodnie z grupami diagnostycznymi określonymi w załączniku nr 6 do zarządzenia, - możliwe jest rozliczanie badań z poszczególnych grup poprzez wielokrotne sprawozdanie odpowiedniego produktu rozliczeniowego zgodnie z liczbą
55.67.01.0000037KORD - diagnostyka

Grupa II

punkt53
65.67.01.0000038KORD - diagnostyka

Grupa III

punkt157wykonanych badań z danej grupy,

- możliwie jest rozliczenie w jednym dniu badań z różnych grup diagnostycznych,

- wartość badania z grupy IV zawiera koszt sedacji,

- możliwość rozliczenia w tym samym dniu z produktem o kodzie: 5.67.01.0000028; 5.67.01.0000029; 5.67.01.0000030; 5.67.01.0000031;

5.67.01.0000032.

75.67.01.0000046KORD - diagnostyka

Grupa IV

punkt1 203
85.67.01.0000005KORD - konsultacja specjalistyczna pierwszorazowa - endokrynologiczna lub endokrynologiczna i diabetologiczna dziecięcapunkt207- możliwość realizacji i rozliczenia w przypadku konieczności szczególnej opieki nad dzieckiem w wybranej dziedzinie medycyny,

- obejmuje ocenę stanu zdrowia dziecka wykonywaną przez lekarza specjalistę w danej dziedzinie medycyny zgodnie ze wskazaniami medycznymi,

- produkt rozliczany jest tylko raz

w danej dziedzinie medycyny

w stosunku do danego świadczeniobiorcy, niezależnie od podmiotu wykonującego,

- możliwość rozliczenia w tym samym dniu z produktem o kodzie:

5.67.01.0000028; 5.67.01.0000029;

5.67.01.0000030; 5.67.01.0000031;

5.67.01.0000032.

95.67.01.0000006KORD - konsultacja specjalistyczna pierwszorazowa chirurgiczna dziecięcapunkt207
105.67.01.0000007KORD - konsultacja specjalistyczna pierwszorazowa neurologiczna dziecięcapunkt207
115.67.01.0000008KORD - konsultacja specjalistyczna pierwszorazowa neurochirurgicznapunkt207
125.67.01.0000009KORD - konsultacja specjalistyczna pierwszorazowa ortopedycznapunkt207
135.67.01.0000010KORD - konsultacja specjalistyczna pierwszorazowa laryngologiczna dziecięca lub laryngologicznapunkt207
145.67.01.0000011KORD - konsultacja specjalistyczna pierwszorazowa logopedycznapunkt207
155.67.01.0000012KORD - konsultacja specjalistyczna pierwszorazowa pulmonologicznapunkt207
165.67.01.0000013KORD - konsultacja specjalistyczna pierwszorazowa onkologiczna i hematologiczna dziecięcapunkt207
175.67.01.0000045KORD - konsultacja specjalistyczna pierwszorazowa genetycznapunkt258
185.67.01.0000014KORD - konsultacja specjalistyczna pierwszorazowa (inne)punkt207- możliwość realizacji i rozliczenia w przypadku konieczności szczególnej opieki nad dzieckiem w wybranej dziedzinie medycyny innej niż wykazanej w § 9 ust. 2 pkt 9 rozporządzenia pilotażowego, z wyłączeniem rehabilitacji medycznej, okulistyki i psychiatrii, - obejmuje ocenę stanu zdrowia dziecka wykonywaną przez lekarza specjalistę w danej dziedzinie medycyny zgodnie ze wskazaniami medycznymi, - produkt rozliczany jest tylko raz w stosunku do danego świadczeniobiorcy w dziedzinie medycyny innej niż wykazanej w § 9 ust. 2 pkt 9 rozporządzenia pilotażowego, z wyłączeniem rehabilitacji medycznej, okulistyki i psychiatrii,

- możliwość rozliczenia w tym samym dniu z produktem o kodzie:

5.67.01.0000028; 5.67.01.0000029;

5.67.01.0000030; 5.67.01.0000031;

5.67.01.0000032.

195.67.01.0000015KORD - konsultacja specjalistyczna endokrynologiczna lub endokrynologiczna i diabetologiczna dziecięcapunkt207- możliwość realizacji i rozliczenia w przypadku konieczności szczególnej opieki nad dzieckiem w wybranej dziedzinie medycyny,

- obejmuje ocenę stanu zdrowia dziecka wykonywaną przez lekarza specjalistę w danej dziedzinie medycyny zgodnie ze wskazaniami medycznymi,

205.67.01.0000016KORD - konsultacja specjalistyczna chirurgiczna dziecięcapunkt207
215.67.01.0000017KORD - konsultacja specjalistyczna neurologiczna dziecięcapunkt207- możliwość rozliczenia w tym samym dniu z produktem o kodzie: 5.67.01.0000028; 5.67.01.0000029;

5.67.01.0000030; 5.67.01.0000031;

5.67.01.0000032.

225.67.01.0000018KORD - konsultacja specjalistyczna neurochirurgicznapunkt207
235.67.01.0000019KORD - konsultacja specjalistyczna ortopedycznapunkt207
245.67.01.0000020KORD - konsultacja specjalistyczna laryngologiczna dziecięca lub laryngologicznapunkt207
255.67.01.0000021KORD - konsultacja specjalistyczna logopedycznapunkt207
265.67.01.0000022KORD - konsultacja specjalistyczna pulmonologicznapunkt207
275.67.01.0000023KORD - konsultacja specjalistyczna onkologiczna i hematologiczna dziecięcapunkt207
285.67.01.0000024KORD - konsultacja specjalistyczna - genetycznapunkt258
295.67.01.0000025KORD - konsultacja specjalistyczna (inne)punkt207- możliwość realizacji i rozliczenia w przypadku konieczności szczególnej opieki nad dzieckiem w wybranej dziedzinie medycyny innej niż wykazanej § 9 ust. 2 pkt 9 rozporządzenia pilotażowego, z wyłączeniem rehabilitacji medycznej, okulistyki i psychiatrii,

- obejmuje ocenę stanu zdrowia dziecka wykonywaną przez lekarza specjalistę w danej dziedzinie medycyny zgodnie ze wskazaniami medycznymi,

- możliwość rozliczenia w tym samym dniu z produktem o kodzie: 5.67.01.0000028; 5.67.01.0000029;

5.67.01.0000030; 5.67.01.0000031;

5.67.01.0000032.

305.67.01.0000026KORD - konsultacja specjalistyczna okulistycznapunkt420- możliwość realizacji i rozliczenia w przypadku konieczności szczególnej opieki nad dzieckiem w dziedzinie okulistyki,

- obejmuje konsultacje okulistyczne w związku z retinopatią wcześniaków zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

- możliwość rozliczenia w tym samym dniu z produktem o kodzie: 5.67.01.0000028; 5.67.01.0000029;

5.67.01.0000030; 5.67.01.0000031; 5.67.01.0000032.

315.67.01.0000027KORD - konsultacja specjalistyczna rehabilitacyjnapunkt226- możliwość realizacji i rozliczenia w przypadku konieczności szczególnej opieki nad dzieckiem w dziedzinie rehabilitacji medycznej,

- obejmuje szczegółową ocenę rozwoju psychoruchowego i opracowanie zaleceń co do postępowania,

- możliwość rozliczenia w tym samym dniu z produktem o kodzie: 5.67.01.0000028; 5.67.01.0000029; 5.67.01.0000030; 5.67.01.0000031;

5.67.01.0000032.

325.67.01.0000028KORD - poradapunkt207Świadczenie obejmuje:

- kompleksową ocenę stanu zdrowia dziecka wykonywaną przez lekarza prowadzącego z wykonaniem niezbędnych badań oraz z udziałem lub wykorzystaniem wyników konsultacji specjalistycznych pozostałych specjalistów,

- wydanie zaleceń co do postępowania diagnostycznego i terapeutycznego,

- poradnictwo w zakresie odżywiania (w tym sposobu karmienia).

335.67.01.0000029KORD - porada bilansowa 1 po 1. r.ż.punkt474Świadczenie obejmuje:

-kompleksową ocenę stanu zdrowia dziecka wykonywaną przez lekarza prowadzącego z wykonaniem niezbędnych badań oraz z udziałem lub wykorzystaniem wyników konsultacji specjalistycznych pozostałych specjalistów,

345.67.01.0000030KORD - porada bilansowa 2 w 2. r.ż.punkt474- ocenę efektów postępowania terapeutycznego wraz z określeniem zasadności kontynuacji opieki KORD,
355.67.01.0000031KORD - porada bilansowa 3 po 2. r.ż.punkt474- wydanie zaleceń co do postępowania diagnostycznego i terapeutycznego, - poradnictwo w zakresie odżywiania (w
365.67.01.0000032KORD - porada bilansowa końcowapunkt474tym sposobu karmienia),

- bieżącą współpracę z lekarzem POZ, pielęgniarką POZ w miejscu zamieszkania,

- możliwość rozliczenia po 12, 18 i 24 miesiącach życia dziecka i po zakończeniu programu pilotażowego.

- Produkt rozliczany jest tylko raz

w stosunku do danego świadczeniobiorcy w odniesieniu do poszczególnej porady bilansowej

375.67.01.0000033KORD - osobodzień w ośrodku/oddziale dziennym w rehabilitacji dzieciosobodzień329Świadczenie realizowane na zasadach określonych w lp. 3 lit. b załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. z 2021 r. poz. 265, z późn. zm.) oraz na analogicznych zasadach określonych dla zakresu świadczeń w rodzaju: świadczenia zdrowotne kontraktowane odrębnie (SOK), w ramach którego realizowana i finansowana jest skoordynowana opieka nad dzieckiem, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (DOK), - do 120 dni zabiegowych w roku kalendarzowym.
385.67.01.0000034KORD - porada diagnostyczna psychologicznapunkt250- Świadczenie wykonywane zgodnie z warunkami określonymi w lp.

7 załącznika nr 6 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz. U. poz. 1285, z późn. zm.) oraz zgodnie z warunkami określonymi w lp. 2 załącznika nr 6 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, - obejmuje ocenę stanu zdrowia i określenie zakresu koniecznych do wykonania badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych.

395.67.01.0000035KORD - porada diagnostyczna psychiatrycznapunkt250
405.67.01.0000036KORD - program terapeutyczno-rehabilitacyjnypunkt147- Świadczenie wykonywane zgodnie z załącznikiem nr 6 lp.7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2019 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
415.67.01.0000039KORD - przerwanie udziału w ramach opieki

KORD

produkt statystyczny0- produkt statystyczny określający świadczeniobiorcę zakwalifikowanego do programu pilotażowego, który przerwał udział w ramach opieki KORD na podstawie zaświadczenia koordynatora procesu leczenia,

- produkt do rozliczenia raz w stosunku do danego świadczeniobiorcy,

- obowiązek sumowania z produktem o kodzie: 5.67.01.0000028;

5.67.01.0000029; 5.67.01.0000030;

5.67.01.0000031; 5.67.01.0000032.

425.67.01.0000040KORD - wskaźnik masy ciała BMI mieszczący się w granicach normy dla wiekuprodukt statystyczny0- produkt statystyczny sprawozdawany gdy wskaźnik masy ciała BMI mieści się w granicach normy dla wieku. Zalecany pomiar wskaźnika na ostatniej poradzie bilansowej w drugim i trzecim roku życia, - produkt do rozliczenia 2 razy w stosunku do danego świadczeniobiorcy, - obowiązek sumowania z produktem o kodzie: 5.67.01.0000031;

5.67.01.0000032.

435.67.01.0000041KORD - pozytywna ocena bilansuprodukt statystyczny0- produkt statystyczny sprawozdawany gdy ocena bilansu była pozytywna, - zalecane wykonanie pomiaru na poradzie bilansowej po 12, 18 i 24 miesiącach i po zakończeniu programu pilotażowego, - produkt do rozliczenia 4 razy w stosunku do danego świadczeniobiorcy, - obowiązek sumowania z produktem o kodzie: 5.67.01.0000028;

5.67.01.0000029; 5.67.01.0000030;

5.67.01.0000031; 5.67.01.0000032.

445.67.01.0000042KORD - rozpoznanie spektrum autyzmu albo zaburzenia rozwoju psychicznegoprodukt statystyczny0- produkt statystyczny sprawozdawany w przypadku rozpoznania

u świadczeniobiorcy przed drugim rokiem wieku korygowanego, u którego rozpoznano spektrum autyzmu (według ICD-10: F84) albo zaburzenia rozwoju psychicznego (według ICD-10: F80, F82, F83, F88, F89, F90, F91, F93, F94, F98, F99) i u którego podjęto terapię w terminie 60 dni od dnia rozpoznania, - produkt do rozliczenia razy w stosunku do danego świadczeniobiorcy,

- obowiązek sumowania z G51produktem o kodzie: 5.67.01.0000034;

5.67.01.0000035.

455.67.01.0000043KORD - brak progresji w przypadku stwierdzonej retinopatiiprodukt statystyczny0- produkt statystyczny sprawozdawany w przypadku stwierdzonej u dziecka retinopatii (według ICD-10: H35.1) i braku progresji retinopatii do stadium 4.

lub 5,

- obowiązek sumowania z produktem o kodzie: 5.67.01.0000026

- produkt do rozliczenia razy w stosunku do danego świadczeniobiorcy.

465.67.01.0000044KORD - szczepienie w terminieprodukt statystyczny0- produkt statystyczny określający świadczeniobiorcę zakwalifikowanego do programu zaszczepionego w terminie na podstawie kalendarza szczepień Programu Szczepień Ochronnych, o którym mowa w § 12 ust. 19 rozporządzenia pilotażowego,

- produkt rozliczany jest tylko raz w stosunku do danego świadczeniobiorcy, niezależnie od podmiotu wykonującego, - produkt do rozliczenia razy w stosunku do danego świadczeniobiorcy.

4718.4421.001.03Ryczałt KORD -

ośrodek koordynujący

ryczałt miesięczny39 525Ryczałt miesięczny za koordynację, o którym mowa w § 14 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia pilotażowego.
4818.4421.002.03Ryczałt

KORD -

Lider KORD

ryczałt miesięczny44 533Ryczałt miesięczny za koordynację, o którym mowa w § 14 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia pilotażowego.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

UMOWA Nr .............../................ o realizację programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD

grafika

Załącznik Nr  1

PLAN RZECZOWO - FINANSOWY

Załącznik Nr  2

HARMONOGRAM - ZASOBY

Załącznik Nr  3

WYKAZ PODWYKONAWCÓW

Załącznik Nr  4

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Oświadczenie

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Oświadczenie o wpisach do rejestrów

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Wniosek w sprawie rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Grupy diagnostyczne

Grupa I

1) A01 Badanie ogólne moczu (profil)

2) C53 Morfologia krwi 8-parametrowa

3) C55 Morfologia krwi z pełnym różnicowaniem granulocytów

4) C69 Retykulocyty

5) 181 Białko C-reaktywne (CRP)

6) 197 Chlorek (Cl)

7) L11 Fosfataza alkaliczna

8) L23 Fosfor nieorganiczny surowica/mocz

9) L43 Glukoza z krwi żylnej

10) M87 Magnez całkowity (Mg)

11) N45 Potas (K)

12) O35 Sód (Na)

13) O75 Wapń zjonizowany (Ca2+)

14) O77 Wapń całkowity (Ca) surowica/ mocz

15) O95 Żelazo (Fe)

16) G11 Czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT)

17) G21 Czas protrombinowy (PT)

18) G53 Fibrynogen (FIBR)

19) 109 Albumina

20) 117 Aminotransferaza alaninowa (ALT)

21) 119 Aminotransferaza asparaginianowa (AST)

22) O49 Triglicerydy

23) 177 Białko całkowite

24) 187 Bilirubina bezpośredni

25) 189 Bilirubina całkowita

26) M37 Kreatynina surowica/mocz

27) N13 Mocznik

28) 191 Bilirubina pośrednia

29) 199 Cholesterol całkowity

30) K01 Cholesterol HDL

31) K03 Cholesterol LDL

32) L55 Hemoglobina glikowana (HbA1c)

33) L65 Hormon folikulotropowy (FSH)

34) L67 Hormon luteinizujący (LH)

35) L69 Hormon tyreotropowy (TSH)

36) L71 Hormon wzrostu (GH)

37) L95 Immunoglobuliny M (IgM)

38) O55 Trijodotyronina wolna FT3

39) M31 Kortyzol

40) O69 Tyroksyna wolna FT4

41) wydalanie hormonów w moczu

42) L31 Gamma glutamylotranspeptydaza (GGTP)

Grupa II

1) N29 Parathormon (PTH)

2) L63 Hormon adrenokortykotropowy (ACTH)

3) L05 Ferrytyna

4) O91 Witamina D - 25 OH

5) 87.440 RTG klatki piersiowej

6) 87.691 RTG przełyku z kontrastem

Grupa III

1) O87 Witamina D - 1, 25 OH

2) 116 Aminokwasy

3) 88.712 Echoencefalografia

4) 88.713 USG tarczycy i przytarczyc

5) 88.716 USG przezczaszkowa - doppler

6) 88.718 USG przezciemiączkowa

7) 88.738 USG klatki piersiowe

8) 88.752 USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego

9) 88.761 USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej

10) 88.733 USG płuc

11) 88.790 USG węzłów chłonnych

12) 88.791 USG wielomiejscowe

13) 88.792 USG macicy nieciężarnej i przydatków

14) 88.793 USG kończyn górnych lub dolnych

15) 88.796 USG stawów rąk lub stawów stóp

16) 88.797 USG stawów biodrowych

17) 88.799 USG moszny w tym jąder i najądrzy

18) 88.721 Echokardiografia

19) 89.141 Elektroencefalografia (EEG)

20) 88.751 USG naczyń nerkowych - doppler

Grupa IV

1) 88.900 RM głowy bez wzmocnienia kontrastowego

2) 88.901 RM głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

3) 88.923 RM klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego

4) 88.924 RM klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

5) 88.971 RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego

6) 88.976 RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

7) 87.030 TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego

8) 87.031 TK głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastowym

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ma na celu wdrożenie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD, w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD (Dz. U. poz. 1202).

Wiodącym celem ww. programu pilotażowego jest poprawa jakości i efektywności opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie - przez zapewnienie kompleksowości działań niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju, uniknięcie odległych powikłań wcześniactwa i możliwość wyrównywania ewentualnych nieprawidłowości rozwojowych tych dzieci w stosunku do ich rówieśników urodzonych w terminie. Dodatkowo, przeprowadzony program pilotażowy ma za zadanie umożliwić ocenę skuteczności i efektywności organizacyjnej kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie oraz ostatecznie w oparciu o doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji programu pilotażowego opracować standard organizacyjny i postępowania medycznego w zakresie opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie.

Realizacja programu pilotażowego obejmować będzie trzy etapy. Etap organizacyjny, który trwa do 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia dnia 25 maja 2023 r. Etap realizacji programu pilotażowego, podczas którego będą udzielane świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie niniejszego programu pilotażowego, trwający 48 miesięcy od dnia zakończenia etapu organizacji. Ostatnim etap ewaluacji programu pilotażowego, trwający 6 miesięcy od dnia zakończenia etapu realizacji.

Program realizowany będzie w 8 ośrodkach na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Szacunkowo obejmie ponad 4 000 wcześniaków. Przewidziany koszt programu wyniesie około 108,4 mln. Zostanie on pokryty ze środków finansowych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dodatkową korzyścią programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD jest utworzenie bazy wcześniaka, w której będą gromadzone informacje z zakresu programu pilotażowego. Koszt stworzenia i utrzymania bazy zostanie pokryty z budżetu państwa ze środków ministra właściwego do spraw zdrowia.

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 2674, 2140 i 2770 oraz z 2023 r. poz. 605, 650, 658, 1234, 1429, 1733, 1831 i 1938.