Program pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej.

Dzienniki resortowe

NFZ.2021.156

Akt utracił moc
Wersja od: 24 września 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 156/2021/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 24 września 2021 r.
w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 48e ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, 1292 i 1559) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
warunki realizacji umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej, zwanego dalej "programem pilotażowym", określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej (Dz. U. poz. 880), zwanego dalej "rozporządzeniem";
2)
wzory umów o realizację programu pilotażowego.
§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
oddział Funduszu - Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia;
3)
ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej - podmiot, o którym mowa w § 2 pkt 4 rozporządzenia;
4)
ośrodki współpracujące I i II poziomu - podmioty, o których mowa w § 2 pkt 5 i 6 rozporządzenia;
5)
rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
6)
OWU - ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, określone w załączniku do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach.

Rozdział  2

Przedmiot umowy

§  3. 
1. 
Przedmiotem umowy o realizację programu pilotażowego, zwanej dalej "umową pilotażową", jest:
1)
w przypadku umowy realizowanej przez ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej - realizacja świadczeń, o których mowa w Lp. 1 i 2 załącznika nr 4 do zarządzenia;
2)
w przypadku umowy realizowanej przez podmiot udzielający świadczeń w oddziałach o profilu kardiologicznym w leczeniu szpitalnym, współpracujący z regionalnym ośrodkiem koordynującym, o którym mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia, realizacja świadczeń, o których mowa w Lp. 3-44 załącznika nr 4 do zarządzenia i w załączniku nr 5 do zarządzenia;
3)
w przypadku umowy realizowanej przez podmiot udzielający świadczeń ambulatoryjnych w poradni kardiologicznej - realizacja świadczeń, o których mowa w Lp. 3-23 załącznika nr 4 do zarządzenia.
2. 
Świadczenia, o których mowa w ust. 1, realizowane są jako zakresy skojarzone do umów w poszczególnych rodzajach świadczeń i zakresach, w tym, odpowiednio:
1)
w przypadku świadczeniodawców posiadających umowy o udzielanie świadczeń w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) - do zakresu: program pilotażowy - w ramach sieci kardiologicznej POZ;
2)
w przypadku świadczeniodawców posiadających umowy o udzielanie świadczeń w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki (PSZ) - do zakresu:
a)
kardiologia - hospitalizacja,
b)
świadczenia w zakresie kardiologii,
c)
przezcewnikowa nieoperacyjna naprawa zastawki mitralnej u chorych wysokiego ryzyka,
d)
przezskórne lub z innego dostępu wszczepianie zastawek serca;
3)
w przypadku świadczeniodawców posiadających umowy o udzielanie świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne - do zakresu: kardiologia - hospitalizacja;
4)
w przypadku świadczeniodawców posiadających umowy o udzielanie świadczeń w rodzaju ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) - do zakresu: świadczenia w zakresie kardiologii.
3. 
Wzory umów pilotażowych są określone w:
1)
załączniku nr 1 do zarządzenia - dla ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej;
2)
załączniku nr 2 do zarządzenia - dla świadczeniodawców udzielających świadczeń w systemie PSZ lub udzielających świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne lub ambulatoryjna opieka specjalistyczna.
4. 
Odstępstwa od wzorów umów pilotażowych wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.

Rozdział  3

Zasady realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie rozporządzenia przez ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej

§  4. 
1. 
Świadczenia realizowane w ramach programu pilotażowego w zakresie określonym w art. 15 ust. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniach, udzielane są świadczeniobiorcom skierowanym do diagnostyki i leczenia w ramach sieci kardiologicznej.
2. 
Świadczeniodawca udzielający świadczeń, o których mowa w ust. 1, obowiązany jest do informowania świadczeniobiorców spełniających warunki kwalifikacji do programu pilotażowego, o których mowa w § 6 rozporządzenia, o świadczeniach realizowanych w ramach programu pilotażowego.
3. 
Świadczenia, o których mowa w ust. 1, udzielane są przez ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej po podpisaniu przez te ośrodki umów z Funduszem, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do zarządzenia.
4. 
Świadczeniodawca realizujący umowę pilotażową obowiązany jest do udzielania świadczeń w szczególności, zgodnie z rozporządzeniem oraz niniejszym zarządzeniem.
§  5. 
1. 
Rozliczanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, zrealizowanych w ramach programu pilotażowego odbywa się zgodnie z umową o udzielanie świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, umową pilotażową oraz § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia.
2. 
Do rozliczenia świadczeń, o których mowa w ust. 1, stosuje się Lp. 1 i 2 Katalogu produktów rozliczeniowych - zakresy skojarzone stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  6. 
Należności za świadczenia opieki zdrowotnej udzielane w ośrodku podstawowej opieki zdrowotnej są wypłacane po każdych pełnych 3 miesiącach realizacji pilotażu kardiologicznego licząc od dnia zawarcia umowy pilotażowej zgodnie z następującymi zasadami:
1)
dyrektor oddziału Funduszu, na podstawie przekazanych przez regionalny ośrodek koordynujący danych dotyczących świadczeń udzielonych w ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej, które spełniły warunek, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, zawiadamia ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej o zakwalifikowaniu do otrzymania należności z tytułu udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej i jej wysokości;
2)
w terminie 5 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w pkt 1, ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej przekazuje dyrektorowi oddziału Funduszu fakturę z tytułu przysługującej należności;
3)
dyrektor oddziału Funduszu na podstawie faktury wystawionej przez ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej dokonuje wypłaty należności, o której mowa w pkt 1, w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania faktury.

Rozdział  4

Zasady realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie rozporządzenia przez regionalny ośrodek koordynujący oraz ośrodki współpracujące poziomu I i II

§  7. 
1. 
Świadczenia realizowane w ramach pilotażu kardiologicznego w zakresach świadczeń określonych w art. 15 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o świadczeniach, udzielane są świadczeniobiorcom zakwalifikowanym do programu pilotażowego w ramach sieci kardiologicznej, których w okresie realizacji programu objęto procesem diagnostyczno - leczniczym.
2. 
Świadczenia, o których mowa w ust. 1, udzielane są w zakresie określonym w:
1)
Lp. 3-44 załącznika nr 4 do zarządzenia - Katalogu produktów rozliczeniowych - zakresy skojarzone;
2)
załączniku nr 5 do zarządzenia - Katalogu produktów rozliczeniowych - świadczenia finansowane bezlimitowo.
3. 
Świadczenia, o których mowa w ust. 1, udzielane są przez świadczeniodawców, którzy spełniają warunki określone w rozporządzeniu odpowiednie dla danego poziomu ośrodka współpracującego oraz:
1)
podpisali porozumienia o współpracy, o których mowa w § 2 pkt 5 i 6 rozporządzenia;
2)
podpisali z Funduszem umowę na realizację pilotażu.
4. 
Świadczeniodawca realizujący umowę pilotażową obowiązany jest do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej będących przedmiotem umowy, w szczególności zgodnie z rozporządzeniem i niniejszym zarządzeniem.
§  8. 
Do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego udzielanych w zakresie, o którym mowa w art. 15 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o świadczeniach, w okresie realizacji pilotażu kardiologicznego stosuje się współczynniki korygujące w wysokości i na zasadach określonych w § 13 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia.
§  9. 
1. 
Regionalny ośrodek koordynujący, na podstawie danych uzyskanych z ośrodków współpracujących I i II poziomu, przekazuje oddziałowi Funduszu sprawozdanie obejmujące wskaźniki i mierniki realizacji pilotażu kardiologicznego, o których mowa w § 11 i 12 rozporządzenia. Wzór sprawozdania określony jest w załączniku nr 3 do zarządzenia.
2. 
Do sprawozdania, o którym mowa ust. 1, regionalny ośrodek koordynujący dołącza ocenę realizacji planów leczenia, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia oraz dane zgromadzone na podstawie ankiety satysfakcji, o której mowa w § 10 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia i której wzór stanowi załącznik nr 6 do zarządzenia.
3. 
Regionalny ośrodek koordynujący przekazuje oddziałowi Funduszu sprawozdania, o których mowa w ust. 1 i 2, dotyczące realizacji pilotażu w ramach sieci kardiologicznego:
1)
co 3 miesiące narastająco, w terminie do 30 dni od dnia zakończenia okresu, którego dotyczą - sprawozdania okresowe;
2)
nie później niż w terminie 30 dni od dnia zakończenia programu pilotażowego - sprawozdania końcowe.
4. 
Na podstawie sprawozdań, o których mowa w ust. 3, oddział Funduszu sporządza i przekazuje do Centrali Funduszu sprawozdania okresowe i końcowe, o których mowa w § 14 ust. 2 rozporządzenia:
1)
co 6 miesięcy, w terminie 30 dni od terminu określonego w § 14 ust. 1 pkt 1 - sprawozdania okresowe;
2)
nie później niż w terminie 30 dni od terminu określonego w § 14 ust. 1 pkt 2 - sprawozdania końcowe.
§  10. 
Ocenę wyników programu pilotażowego, o której mowa w § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia, oddział Funduszu przekazuje do Centrali Funduszu w terminie miesiąca od jej sporządzenia.
§  11. 
1. 
W celu sfinansowania świadczeń obejmujących:
1)
ablacje w zaburzeniach rytmu,
2)
przezcewnikowe wszczepienie protezy zastawki aortalnej,
3)
przezcewnikowe plastyki zastawki mitralnej metodą "brzeg do brzegu",
4)
wszczepienie układu resynchronizującego, defibrylatorów, kardiowerterów

- w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej ustala się odrębne kwoty zobowiązania, wraz ze wskazaniem liczby jednostek rozliczeniowych i ich cen.

2. 
Jeżeli wartość wykonanych świadczeń, o których mowa w ust. 1, przekroczy kwotę zobowiązania dla danego zakresu, na wniosek świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym nastąpiło to przekroczenie, zwiększeniu ulegają liczby jednostek rozliczeniowych i kwota zobowiązania z tytułu realizacji umowy.

Rozdział  7

Postanowienia końcowe

§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Uzasadnienie

Wydanie zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia związane jest z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcom w ramach sieci kardiologicznej (Dz.U. poz. 880).

Głównym celem programu pilotażowego jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki kardiologicznej w ramach sieci kardiologicznej na terenie województwa mazowieckiego. Ośrodkami kierującymi do programu pilotażowego będą ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej, które będą kierowały świadczeniobiorców do diagnostyki i leczenia w ramach pilotażu kardiologicznego. W skład sieci wejdą wojewódzki ośrodek koordynujący (Narodowy Instytut Kardiologii i Stefana kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie) oraz ośrodki współpracujące poziomu I i II, współdziałające ze sobą w zakresie opieki kardiologicznej nad świadczeniobiorcą objętym pilotażem, u którego postawiono rozpoznanie nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, niewydolności krążenia, nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmy i przewodzenia lub wad serca zastawkowych.

Proponowane rozwiązania dotyczą zasad realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie ww. rozporządzenia.

W związku z powyższym, w zarządzeniu określono wzory umów na realizację przedmiotowego programu (stanowiące załącznik nr 1 i 2 do niniejszego zarządzenia). Ponadto określono wzór i format sprawozdania, które będzie przekazywane do Funduszu przez określonych świadczeniodawców oraz katalog zakresu świadczeń które będą udzielane w ramach pilotażu kardiologicznego. Za udział w programie pilotażowym ustalono współczynniki korygujące, zgodnie z rozporządzeniem w o sieci kardiologicznej. Etap realizacji programu pilotażowego, zgodnie z § 4 pkt 2 rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcom w ramach sieci kardiologicznej, wynosi 18 miesięcy.

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 - Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

UMOWA

Nr.........../..........

o realizację programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej

zawarta w .........................................., dnia ..................................................... roku, pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia -........................................................................ Oddziałem Wojewódzkim w ............................................................ z siedzibą: ......................................... (ADRES), reprezentowanym przez ......................................................................................., zwanym dalej "Funduszem",

a

.....................................................................................................................................................,

(oznaczenie ośrodka podstawowej opieki zdrowotnej, o którym mowa w § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej (Dz. U. poz. 880)

zwanego dalej "ośrodkiem podstawowej opieki zdrowotnej", reprezentowanym przez

......................................................................................................................................................

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy o realizację programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej jest udzielanie przez ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej (Dz. U. poz. 880), zwanym dalej "rozporządzeniem".
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest wykonywać umowę odpowiednio do jej przedmiotu w szczególności zgodnie z zasadami i na warunkach określonych w:
1)
ustawie z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1050);
2)
Ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
3)
przepisach rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej;
4)
warunkach realizacji umów określonych w:
a)
zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej wydanym na podstawie art. 159 ust. 2 ustawy o świadczeniach,
b)
zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej.

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1. 
Organizacja udzielania świadczeń odbywa się zgodnie z warunkami Umowy Nr .......... z dnia ............. o udzielanie świadczeń gwarantowanych w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna.
2. 
Świadczeniodawca podstawowej opieki zdrowotnej, zgodnie z § 2 pkt 4 rozporządzenia, współpracuje z regionalnym ośrodkiem koordynującym - Narodowym Instytutem Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego - Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie na podstawie karty zgłoszeniowej do programu pilotażowego.

FINANSOWANIE ŚWIADCZEŃ

§  3. 
1. 
Narodowy Fundusz Zdrowia rozlicza świadczenia opieki zdrowotnej udzielone w ramach programu pilotażowego na podstawie przekazanej do Funduszu i potwierdzonej przez regionalny ośrodek koordynujący kwalifikacji pacjenta do programu pilotażowego przy współczynniku kwalifikacji na poziomie co najmniej 0,5 w poprzednim okresie sprawozdawczym - 25 zł za każdego skierowanego pacjenta.
2. 
Rozliczenie świadczeń, o których mowa w ust. 1, następuje za pomocą kodu zakresu świadczeń 18.0010.001.02 Program pilotażowy - w ramach sieci kardiologicznej POZ.
3. 
Do celów rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ramach programu pilotażowego stosuje się ceny jednostkowe za wystawione skierowanie na zasadach określonych w ust. 1.
4. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń określona w fakturze jest ustalana zgodnie z zasadami określonymi w zarządzeniu.
5. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń Oddział Funduszu wypłaca na rachunek bankowy:

Dane posiadacza rachunku bankowego: .....................................................................................

nr .................................................................................................................................................

6. 
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 4, wymaga uprzedniego złożenia przez realizatora pilotażu, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 4 do umowy, o której mowa w ust. 1.
7. 
Rachunki z tytułu realizacji umowy realizator pilotażu może przesyłać w formie papierowej lub w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Funduszu, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności rachunku.

INFORMACJE PRZEKAZYWANE PRZEZ ŚWIADCZENIODAWCÓW

§  4. 
1. 
Dyrektor właściwego oddziału Funduszu, na podstawie przekazanych przez regionalny ośrodek koordynujący danych dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej spełniających warunek, o którym mowa w § 13 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, zawiadamia ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej o zakwalifikowaniu do otrzymania należności z tytułu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej związanego z wydaniem karty do programu pilotażowego i jej wysokości.
2. 
W terminie 5 dni od otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w pkt 1, ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej przekazuje dyrektorowi oddziału Funduszu fakturę z tytułu przysługującej należności.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  5. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia .............. r. do dnia .............. r.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  6. 
1. 
Każda ze stron może rozwiązać umowę z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.
2. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  7. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się przepisy Ogólnych warunków umów oraz przepisy, o których mowa w § 1 ust. 2.
§  8. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

PODPISY STRON

..............................................................................

ŚwiadczeniodawcaFundusz

ZAŁĄCZNIK Nr  2

UMOWA

Nr.........../..........

o realizację programu pilotażowego dotyczącego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej

zawarta w ....................................................., dnia .......................................... roku, pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia - reprezentowanym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w imieniu którego działa: ......................................................... (wskazanie imienia i nazwiska osoby umocowanej) - ................................................ (wskazanie stanowiska) .................................. (nazwa oddziału) Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w ..................................................................................................................

............................................................. (adres), na podstawie pełnomocnictwa/pełnomocnictw1 nr ................ z dnia ............... / i nr ............. z dnia ............./, zwanym dalej "Funduszem".

a

..................................................................................................................................................... (oznaczenie świadczeniodawcy: oznaczenie świadczeniodawcy, o którym mowa w § 2 pkt 5 lub 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej (Dz. U. poz. 880).

zwanym dalej "Świadczeniodawcą", reprezentowanym przez

..............................................................................................................................................

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy o realizację programu pilotażowego dotyczącego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej (Dz. U. poz. 880), zwanym dalej "rozporządzeniem".
2. 
Odpowiednio do zakresu realizowanych świadczeń, Świadczeniodawca obowiązany jest wykonywać umowę zgodnie z warunkami udzielania świadczeń określonymi w szczególności w:
1)
ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
2)
przepisach rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej wydanego na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
3)
przepisach rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
4)
ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach, zwanymi dalej "Ogólnymi warunkami umów";
5)
warunkach realizacji umów określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej.
3. 
Świadczeniodawca obowiązany jest zapoznać się z przepisami § 12 Ogólnych warunków umów wszystkie osoby, które udzielają świadczeń lub udzielają informacji świadczeniobiorcom o sposobie, trybie oraz zasadach udzielania świadczeń w jego placówce.

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1. 
Pilotaż kardiologiczny realizowany jest przez Świadczeniodawcę - realizatora pilotażu, o którym mowa w § 2 pkt 7 rozporządzenia w ramach sieci kardiologicznej, spełniającego wymagania określone w tym rozporządzeniu.
2. 
Narodowy Fundusz Zdrowia, zwany dalej "Funduszem", jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli każdego podmiotu biorącego udział w realizacji niniejszej umowy, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach, w zakresie wynikającym z umowy.
3. 
Realizator pilotażu kardiologicznego jest obowiązany do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.
4. 
Ośrodkami współpracującymi I i II poziomu są świadczeniodawcy wykonujący działalność leczniczą na terenie województwa mazowieckiego, które zawarły porozumienie o współpracy z regionalnym ośrodkiem koordynującym.
5. 
Pilotaż kardiologiczny jest realizowany przez ośrodki współpracujące I i II poziomu wykonujące działalność leczniczą na terenie województwa mazowieckiego, które zawarły porozumienie o współpracy z regionalnym ośrodkiem koordynującym.
§  3. 
Realizator pilotażu kardiologicznego, w okresie realizacji umowy, jest obowiązany do posiadania umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone z związku z udzielaniem świadczeń, zawartej zgodnie z warunkami określonymi w art. 136b ustawy o świadczeniach.

WARUNKI FINANSOWANIA PILOTAŻU KARDIOLOGICZNEGO

§  4. 
1. 
Do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej, w ramach Umowy Nr ............ z dnia ........................... o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej/ambulatoryjnej opieki specjalistycznej2 przy realizacji świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w ramach sieci kardiologicznej, w okresie realizacji pilotażu zastosowanie mają współczynniki korygujący w wysokości:
1)
dla ośrodka współpracującego poziomu I i II ze współczynnikiem korygującym:
a)
1,15 dla świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w trybie ambulatoryjnym,
b)
1,05 dla świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w trybie hospitalizacji;
2)
dla regionalnego ośrodka koordynującego ze współczynnikiem korygującym:
a)
1,2 dla świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w trybie ambulatoryjnym,
b)
1,1 dla świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w trybie hospitalizacji.

INFORMACJE PRZEKAZYWANE PRZEZ REALIZATORA PILOTAŻU KARDIOLOGICZNEGO

§  5. 
1. 
Świadczeniodawca - realizator pilotażu kardiologicznego obowiązany jest w szczególności do sporządzania sprawozdań dla oddziału Funduszu obejmujących wskaźniki i mierniki realizacji pilotażu kardiologicznego, o których mowa w rozporządzeniu.
2. 
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, są sporządzane zgodnie z postanowieniami zawartymi w zarządzeniu oraz rozporządzeniu.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ I KARY UMOWNE

§  6. 
1. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną.
2. 
Kary umowne, o których mowa w ust. 1, nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów oraz niniejszej umowie.
3. 
Fundusz jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej.
4. 
W przypadku braku realizacji obowiązków sprawozdawczych, o których mowa w § 5 lub ich nienależytej realizacji, lub w przypadku nienależytej opieki nad świadczeniobiorcą objętym programem pilotażowym, w szczególności bez dochowania terminu rozpoczęcia procesu diagnostycznego wskazanego w § 10 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia świadczeniodawca - realizator pilotażu zobowiązany jest do zwrotu środków finansowych, uzyskanych w wyniku zastosowania współczynnika korygującego, o którym mowa w § 4. Zwrot powinien być dokonany w terminie 14 dni licząc od dnia otrzymania wezwania do zwrotu środków, pod rygorem potrącenia z wzajemnych wierzytelności, a także do stosownej korekty dokumentów rozliczeniowych, w tym rachunków.
5. 
W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 4, Fundusz zastrzega sobie możliwość rozwiązania Umowy bez wypowiedzenia.
6. 
W przypadku wcześniejszego zakończenia współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Koordynującym, niż wynika to z zapisów porozumienia świadczeniodawca informuje OW NFZ w terminie 3 dni od dnia zakończenia współpracy.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  7. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia ............ r. do dnia ................. r.
2. 
Każda ze stron może rozwiązać umowę z zachowaniem trzy - miesięcznego okresu wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  8. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  9. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się w szczególności przepisy Ogólnych warunków umów oraz przepisy, o których mowa w § 1 ust. 2.
§  10. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

PODPISY STRON

..............................................................................

ŚwiadczeniodawcaFundusz

______

1 niepotrzebne skreślić

2 niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Wskaźniki pomiaru realizacji pilotażu dotyczącego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej

ZAŁĄCZNIK Nr  4

KATALOG PRODUKTÓW ROZLICZENIOWYCH - zakresy skojarzone

ZAŁĄCZNIK Nr  5

KATALOG PRODUKTÓW ROZLICZENIOWYCH - finansowanych bezlimitowo

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Ankieta satysfakcji pacjenta objętego opieką pilotażową w ramach sieci kardiologicznej