Program Budowy Zintegrowanego Systemu Informatycznego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzienniki resortowe

NFZ.2019.19

Akt utracił moc
Wersja od: 16 listopada 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 19/2019/DI
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 18 lutego 2019 r.
w sprawie Programu Budowy Zintegrowanego Systemu Informatycznego Narodowego Funduszu Zdrowia

Na podstawie art. 102 ust. 1 i 5 pkt 25 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Uruchamia się Program Budowy Zintegrowanego Systemu Informatycznego Narodowego Funduszu Zdrowia (ZSI NFZ), zwany dalej "Programem".
§  2. 
Celem Programu jest budowa i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "NFZ", dopasowanego do struktury, zadań i organizacji NFZ oraz do nowych rozwiązań w sektorze ochrony zdrowia.
§  3.  1
 W celu uruchomienia i realizacji Programu powołuje się:
1)
Właściciela Programu - dyrektora Gabinetu Prezesa Funduszu; w przypadku nieobecności dyrektora Gabinetu Prezesa Funduszu obowiązki Właściciela Programu pełni wyznaczony przez Prezesa Funduszu zastępca dyrektora Gabinetu Prezesa Funduszu;
2)
Dyrektora Programu - zastępcę dyrektora Departamentu Informatyki ds. Projektów i Integracji; w przypadku nieobecności zastępcy dyrektora Departamentu Informatyki ds. Projektów i Integracji obowiązki Dyrektora Programu pełni naczelnik Wydziału Zarządzania Projektami IT w Departamencie Informatyki;
3)
Biuro Programu.
§  4. 
1. 
Właściciel Programu odpowiada za realizację działań strategicznych i zarządczych Programu. Do zadań Właściciela Programu należy w szczególności:
1)
zarządzanie strategiczne Programem;
2)
nadzór nad przygotowaniem Założeń Programu określającego cele i zasady realizacji Programu;
3)
nadzór nad opracowaniem Ogólnego Uzasadnienia Biznesowego Programu;
4)
nadzór nad opracowaniem ramowego harmonogramu realizacji Programu;
5)
nadzór nad zapewnieniem środków finansowych pozwalających na wdrożenie i monitorowanie realizacji Programu;
6)
nadzór i monitorowanie realizacji Programu w tym także budżetu i wydatkowania środków przewidzianych do jego realizacji;
7)
koordynacja działań strategicznych dotyczących współpracy NFZ z organizacjami zewnętrznymi;
8)
zatwierdzanie dokumentów zarządczych Programu;
9)
opracowanie zasad wynagradzania i motywowania pracowników uczestniczących w Programie z wykorzystaniem ustalonego w NFZ systemu premiowania oraz przyznawania dodatku specjalnego określonego w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla pracowników zatrudnionych w NFZ;
10)
zatwierdzanie raportów sporządzanych z realizacji Programu.
2. 
W przypadku okoliczności, które uniemożliwiają realizację przez Właściciela Programu zadań, o których mowa w ust. 1, zadania te realizuje wskazany przez Właściciela Programu, uczestniczący w Programie pracownik NFZ.
3. 
Obsługę prac Właściciela Programu realizuje Sekretariat Zastępcy Prezesa ds. Operacyjnych we współpracy z Biurem Programu.
4. 
Dokumentację zgromadzoną w trakcie prac zespołu dotyczącą w szczególności podjętych przez Właściciela Programu decyzji, przechowuje i udostępnia zespołowi Biuro Programu.
§  5. 
1. 
Dyrektor Programu realizuje działania zarządcze i operacyjne Programu. Do zadań Dyrektora Programu należy w szczególności:
1)
podejmowanie decyzji zarządczych w Programie, które nie zostały zastrzeżone do wyłącznej kompetencji Właściciela Programu;
2)
koordynowanie prac nad realizacją Programu;
3)
nadzór i monitorowanie realizacji Programu, w tym projektów opracowywanych w trakcie realizacji Programu, wchodzących w skład Programu;
4)
przedkładanie Właścicielowi Programu raportów sporządzanych z realizacji Programu (z postępów prac i zidentyfikowanych ryzyk) oraz projektów, o których mowa w pkt 3.
2. 
W przypadku okoliczności, które uniemożliwiają realizację przez Dyrektora Programu zadań, o których mowa w ust. 1, zadania te realizuje wskazany przez Dyrektora Programu, uczestniczący w Programie pracownik NFZ.
3. 
Obsługę prac Dyrektora Programu realizuje Biuro Programu.
§  6. 
1. 
Dyrektor Programu, na etapie opracowania Założeń Programu, w porozumieniu z Właścicielem Programu, obowiązany jest do opracowania dokumentu dotyczącego zasad wytwarzania Zintegrowanego Systemu Informatycznego Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "Ramami Wytwarzania ZSI NFZ", obejmującego w szczególności następujące informacje:
1)
niezbędną strukturę organizacyjno - wykonawczą Programu;
2)
zadania i zasady współpracy osób uczestniczących w Programie;
3)
niezbędne uprawnienia i kompetencje osób wchodzących w skład struktury, o której mowa w pkt 1;
4)
funkcje i zakres odpowiedzialności osób uczestniczących w Programie;
5)
produkty oczekiwane wynikające z realizacji Programu;
6)
standardy wymagane i wykorzystywanie w trakcie realizacji Programu;
7)
zasady powoływania struktur stałych i tymczasowych;
8)
inne konieczne elementy w zakresie współdziałania osób uczestniczących w Programie.
2. 
Ramy Wytwarzania ZSI NFZ winny:
1)
uwzględniać specyfikę i zasoby kadrowe NFZ;
2)
zapewniać efektywność, jakość i spójność prac w trakcie realizacji Programu;
3)
obejmować zarządzanie zmianami i ryzykiem;
4)
umożliwiać monitorowanie stanu zadań, projektów i stopnia realizacji Programu;
5)
umożliwiać planowanie i stałe monitorowanie wydatków ponoszonych w związku z realizacją Programu;
6)
uwzględniać konieczność wytworzenia nowych kompetencji w NFZ w szczególności zarządzania repozytorium procesowym, zarządzania zmianą biznesową, zarządzania architekturą.
3. 
Do opracowania Ram Wytwarzania wykorzystane zostaną adekwatne do potrzeb Programu elementy metodyk (np. MSP, Prince2, Agile PM, Scrum), które wzmacniają realizację wymagań określonych w ust. 2.
§  7. 
1. 
Obsługę działalności Programu zapewnia Biuro Programu.
2.  2
 Biuro Programu realizuje swoje zadania w ramach Wydziału Zarządzania Projektami IT w Departamencie Informatyki.
3. 
Nadzór nad Biurem Programu sprawuje Dyrektor Programu.
§  8. 
Planowany czas realizacji Programu wynosi 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Uzasadnienie

Celem zarządzenia w sprawie Programu Budowy Zintegrowanego Systemu Informatycznego Narodowego Funduszu Zdrowia jest uruchomienie prac przygotowawczych dotyczących Programu wdrożenia kluczowego dla Funduszu systemu informacyjnego/informatycznego ZSI NFZ, którego budowę i wdrożenie przewiduje się w perspektywie kilku najbliższych lat.

Program jest jednym z kluczowych działań związanych z operacjonalizacją dotychczasowej i nowej strategii Funduszu i powinien wesprzeć zmiany na poziomie organizacyjnym, biznesowym, procesowym i operacyjnym, przewidziane dotychczasową i nową strategią NFZ, w tym na rzecz budowy nowych centrów kompetencyjnych.

W wyniku realizacji Programu powstać ma zintegrowany system IT dopasowany do struktury oraz nowych zadań jednostki. Dodatkowym efektem programu ma być zniesienie tzw. "vendor lock". Program ma objąć lub powinien być zsynchronizowany również z innymi kluczowymi inicjatywami prowadzonymi w NFZ, jak np. analiza i mapa procesów.

Powoływana w tym celu niniejszym zarządzeniem struktura inicjalna Programu obejmuje kilka kluczowych ról, wystarczających na tym etapie do uruchomienia prac przygotowawczych i objęcia de facto Programem osób, które zostały już oddelegowane (bądź zatrudnione) do działań na rzecz Programu i których dotychczasowa i kolejna praca skutkować będzie przygotowaniem Założeń Programu oraz kolejnych jego produktów. Przewiduje się, iż Dyrektor Programu w ramach Programu będzie posiadał uprawnienia "kierownika projektu", o których mowa w § 69b ust. 1 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Założenia Programu, przewidziane niniejszym zarządzeniem obejmą kluczowe elementy zarządcze Programu, m.in.:

1)
ogólne Uzasadnienia Biznesowe dla Programu;
2)
strukturę organizacyjną oraz podział ról i kompetencji w Programie (docelowa struktury zarządcza i realizacyjna Programu);
3)
Ramy Wytwarzania ZSI NFZ czyli określenie sposobów, standardów, technik i (wskazania) narzędzi, służących do zaplanowania skutecznej realizacji, monitoringu oraz nadzoru nad Programem, w tym w zakresie tzw. zarządzania "zwinnego" (Agile);
4)
budżet, harmonogram ramowy i podział Programu na tzw. transze i projekty;
5)
inicjalne plany i rejestry, zidentyfikowane i wyspecyfikowane w toku przygotowywania Założeń Programu.

Struktura inicjalna Programu określona niniejszym zarządzeniem, będzie funkcjonować do czasu wyłonienia docelowej struktury zarządczej i realizacyjnej Programu, planowo najpóźniej do 31 maja 2019 r.

1 § 3:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 151/2019/DI z dnia 5 listopada 2019 r. (NFZ.2019.151) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 listopada 2019 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 86/2021/DI z dnia 6 maja 2021 r. (NFZ.2021.86) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2021 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 182/2021/DI z dnia 15 listopada 2021 r. (NFZ.2021.182) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 listopada 2021 r.

2 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 182/2021/DI z dnia 15 listopada 2021 r. (NFZ.2021.182) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 listopada 2021 r.