Procedura rozpatrywania zażaleń składanych do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na czynności dyrektora wojewódzkiego oddziału Funduszu dotyczące kontroli w zakresie monitorowania ordynacji lekarskiej.

Dzienniki resortowe

NFZ.2013.31

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 grudnia 2014 r.

ZARZĄDZENIE Nr 31/2013/DGL
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 16 maja 2013 r.
w sprawie procedury rozpatrywania zażaleń składanych do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na czynności dyrektora wojewódzkiego oddziału Funduszu dotyczące kontroli w zakresie monitorowania ordynacji lekarskiej

Na podstawie art. 102 ust. 1 w związku z art. 160 i 161 ustawy dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm. oraz art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. Nr 122, poz. 696 oraz z 2012 r. poz. 95 i poz. 742) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się procedurę rozpatrywania zażaleń na czynności dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "oddziałem Funduszu" dotyczące kontroli przeprowadzonych przez oddziały Funduszu w zakresie monitorowania ordynacji lekarskiej:
1)
świadczeniodawców;
2)
osób uprawnionych, które zawarły umowy, o których mowa w art. 48 ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
§  2.
1.
Świadczeniodawcy lub osobie uprawnionej, o której mowa w § 1 pkt 2, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej lub zawarł umowę upoważniającą do wystawiania recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne, przysługuje zażalenie na czynności dyrektora oddziału Funduszu dotyczące realizacji umowy.
2.
Zażalenie, o którym mowa w ust. 1, składane jest do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "Prezesem Funduszu" za pośrednictwem dyrektora właściwego oddziału Funduszu.
3.
Dyrektor oddziału Funduszu, za pośrednictwem którego zostało złożone zażalenie, po zapoznaniu się z jego treścią opracowuje i przekazuje Prezesowi Funduszu stanowisko w sprawie, zawierające uzasadnienie jego przyjęcia, oraz dokumenty dotyczące zażalenia, a w szczególności: protokół kontroli oraz wystąpienie pokontrolne, zgłoszone do nich zastrzeżenia (o ile zostały zgłoszone), zalecenia pokontrolne (o ile zostały przekazane podmiotowi kontrolowanemu) oraz dokumentację medyczną zabezpieczoną w sposób uniemożliwiający wgląd do niej osobom nieuprawnionym.
4.
Rozpatrując zażalenie, o którym mowa w ust. 1, Prezes Funduszu zasięga stanowiska Zespołu ds. rozpatrywania zażaleń, którego szczegółowy skład, sposób i tryb pracy określa regulamin, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia, z zastrzeżeniem ust. 5.
5.
W uzasadnionych przypadkach, Prezes Funduszu może rozpatrzyć zażalenie bez stanowiska Zespołu.
§  3.
Po rozpatrzeniu zażalenia, Prezes Funduszu kieruje do świadczeniodawcy lub osoby uprawnionej, o której mowa w § 1 pkt 2, odpowiedź na zażalenie, informując jednocześnie o rozstrzygnięciu dyrektora oddziału Funduszu.
§  4.
Traci moc zarządzenie Nr 47/2005 z dnia 20 lipca 2005 r. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie trybu i sposobu rozpatrywania zażaleń składanych do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na czynności dyrektora wojewódzkiego oddziału Funduszu dotyczące kontroli w zakresie monitorowania ordynacji lekarskiej.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN PRACY ZESPOŁU

DO SPRAW ROZPATRYWANIA ZAŻALEŃ

§  1.
1.
Zespół do spraw rozpatrywania zażaleń na czynności dyrektora wojewódzkiego oddziału Funduszu dotyczące kontroli przeprowadzonych przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie monitorowania ordynacji lekarskiej, zwany dalej "Zespołem", dokonuje weryfikacji poprawności procedury kontrolnej oraz oceny adekwatności skutków prawnych i finansowych do stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości.
2.
Zespół przygotowuje Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanemu dalej "Prezesem NFZ" stanowisko, o którym mowa w § 2 ust. 4 zarządzenia, dotyczące zażalenia złożonego przez świadczeniodawcę lub osobę uprawnioną, o której mowa w § 1 pkt 2 zarządzenia.
3.
Stanowisko Zespołu, wraz z projektem pisma stanowiącym odpowiedź na zażalenie oraz podpisany protokół z posiedzenia Zespołu, są niezwłocznie przekazywane Prezesowi NFZ.
§  2.
1.
W skład Zespołu wchodzi:
1)
czterech przedstawicieli Prezesa NFZ;
2)
trzech przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej;
3)
jeden przedstawiciel Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.
2.
Członków Zespołu powołuje i odwołuje Prezes NFZ.
3.
Przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej powołuje Prezes NFZ, na wniosek Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.
4.
Przedstawiciela Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie powołuje Prezes NFZ, na wniosek Prezesa tej Federacji.
§  3.
1.
Przewodniczącego Zespołu powołuje Prezes NFZ spośród członków Zespołu.
2.
Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, który w szczególności:
1)
organizuje oraz inicjuje pracę Zespołu;
2)
zwołuje posiedzenia Zespołu;
3)
otwiera, przewodniczy i zamyka posiedzenia Zespołu, a także zapewnia ich sprawny przebieg.
§  4.
Obsługę organizacyjną Zespołu, w tym obsługę kancelaryjno - biurową, zapewnia Departament Gospodarki Lekami Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia, współpracując w tym zakresie z Przewodniczącym Zespołu.
§  5.
1.
Zespół obraduje na posiedzeniach.
2.
Posiedzenia Zespołu zwołuje Przewodniczący Zespołu lub osoba przez niego wyznaczona.
3.
Zawiadomienia o posiedzeniu Zespołu wskazujące datę, miejsce, czas, a także proponowany porządek dzienny, przekazywane są za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub pisemnie oraz dostarczane w sposób umożliwiający stwierdzenie, że wszyscy członkowie Zespołu zostali powiadomieni o planowanym posiedzeniu.
4.
Na pisemny wniosek członka Zespołu, Przewodniczący Zespołu umożliwia mu wgląd do dokumentacji sprawy podlegającej rozpatrzeniu, przed posiedzeniem.
5.
Przewodniczący Zespołu czuwa nad zabezpieczeniem prawa wglądu do dokumentacji sprawy przez osoby upoważnione ze względu na posiadane wykształcenie medyczne i pełnioną funkcję.
6.
W uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu stanowiska Zespołu, Przewodniczący Zespołu, może wezwać na posiedzenie osobę składającą zażalenie lub podmiot kontrolujący w celu złożenia wyjaśnień.
7.
W uzasadnionych przypadkach w posiedzeniu Zespołu mogą uczestniczyć inne osoby zaproszone przez Przewodniczącego Zespołu.
§  5.
1.
Posiedzenia Zespołu odbywają się w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia lub w Naczelnej Izbie Lekarskiej.
2.
W przypadku nieobecności na posiedzeniu Zespołu co najmniej połowy określonej w § 2 w ust. 1 liczby członków Zespołu, Przewodniczący Zespołu może zdecydować o zmianie terminu posiedzenia.
§  6.
1.
Posiedzenia Zespołu są protokołowane.
2.
Protokoły zawierają porządek dzienny, imiona i nazwiska osób biorących udział w posiedzeniu Zespołu, przebieg obrad oraz stanowisko, o którym mowa w § 1 ust. 2.
3.
Stanowisko Zespołu jest przyjmowane poprzez głosowanie, w którym decyduje zwykła większość głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Zespołu.
4.
Przewodniczący Zespołu jest odpowiedzialny za wpisanie do protokołu uzasadnienia stanowiska Zespołu, w tym również uzasadnienia zdania odrębnego zgłoszonego przez jednego lub kilku członków Zespołu - o ile zostanie zgłoszone.
5.
Protokół z posiedzenia Zespołu po jego sporządzeniu jest niezwłocznie przekazywany członkom Zespołu do podpisu.
6.
Protokół podpisują członkowie Zespołu obecni na posiedzeniu.
7.
W razie potrzeby, Przewodniczący Zespołu na podstawie pisemnego wniosku członka Zespołu, przekazuje mu kopię protokołu.
§  7. 1
1.
W terminie do 31 stycznia każdego roku, Przewodniczący Zespołu przedkłada Prezesowi Funduszu sprawozdanie z prac Zespołu za poprzedni rok kalendarzowy, zwane dalej "sprawozdaniem".
2.
Przewodniczący Zespołu w sprawozdaniu zamieszcza również ocenę pracy członków Zespołu, biorąc w szczególności pod uwagę ich obecność podczas posiedzeń oraz zaangażowanie w prace Zespołu.
3.
W przypadku nieobecności członka Zespołu podczas więcej niż 50% posiedzeń Zespołu w ciągu roku kalendarzowego lub w przypadku nieobecności członka Zespołu na kolejnych 6 posiedzeniach Zespołu, Przewodniczący Zespołu stwierdza w sprawozdaniu brak możliwości dokonania oceny pracy członka Zespołu oraz składa do Prezesa Funduszu wniosek o jego odwołanie i powołanie nowego członka Zespołu w trybie i na zasadach określonych w § 2.
1 Załącznik § 7 dodany przez § 1 zarządzenia nr 92/2014/DGL z dnia 19 grudnia 2014 r. (NFZ.14.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2014 r.