Procedura kwalifikowania kandydatów na analityków kryminalnych w Policji.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2005.14.98

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 2005 r.

DECYZJA NR 442
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 29 sierpnia 2005 r.
w sprawie procedury kwalifikowania kandydatów na analityków kryminalnych w Policji

§  1.
Kandydatów na analityków kryminalnych w Policji, zwanych dalej "kandydatami", typują komórki organizacyjne Policji właściwe w sprawach kadrowych i szkolenia, w porozumieniu z komórkami organizacyjnymi właściwymi w sprawach analizy kryminalnej, spośród policjantów spełniających następujące kryteria:
1)
posiadanie co najmniej trzyletniego stażu służby w Policji, związanej z wykonywaniem czynności operacyjno-rozpoznawczych lub dochodzeniowo-śledczych;
2)
znajomość obsługi komputera w zakresie posługiwania się edytorem tekstu oraz arkuszem kalkulacyjnym.
§  2.
1.
Kandydaci wytypowani w sposób określony w § 1 są poddawani postępowaniu kwalifikacyjnemu.
2.
Postępowanie kwalifikacyjne ma na celu wybranie kandydatów i wytypowanie na szkolenie z zakresu analizy kryminalnej, realizowane na podstawie programów szkolenia określonych odrębnymi przepisami.
3.
Postępowanie kwalifikacyjne składa się z następujących etapów:
1)
testu psychologicznego,
2)
rozmowy kwalifikacyjnej,
3)
sprawdzianu umiejętności.
§  3.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne prowadzi Komisja Kwalifikacyjna, zwana dalej "Komisją".
2.
Komisję oraz jej przewodniczącego wyznacza Dyrektor Biura Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji, w porozumieniu z Dyrektorem Biura Gabinet Komendanta Głównego Policji, spośród analityków kryminalnych i psychologów Zespołu Psychologa Koordynatora Biura Gabinet Komendanta Głównego Policji. Skład Komisji zatwierdza Komendant Główny Policji.
3.
Postępowanie kwalifikacyjne nadzoruje Dyrektor Biura Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji
§  4.
1.
Komisja wykonuje swoje zadania w składzie: przewodniczący i co najmniej dwóch członków. W skład Komisji wchodzi nie mniej niż jeden psycholog.
2.
Komisja podejmuje decyzje większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Komisji lub członka Komisji, o którym mowa w ust. 3.
3.
W razie nieobecności przewodniczącego pracami Komisji kieruje członek Komisji wyznaczony przez Dyrektora Biura Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
§  5.
1.
Test psychologiczny ma na celu określenie predyspozycji osobowościowych i intelektualnych do służby w komórkach do spraw analizy kryminalnej. Test przeprowadza psycholog Komendy Głównej Policji lub komendy wojewódzkiej Policji, upoważniony przez Psychologa Koordynatora Biura Gabinet Komendanta Głównego Policji.
2.
Kandydata wytypowanego w trybie § 1 na test psychologiczny kieruje:
a)
w Centralnym Biurze Śledczym Komendy Głównej Policji - Dyrektor Biura lub osoba przez niego upoważniona;
b)
w komendzie wojewódzkiej Policji - komendant wojewódzki Policji.
§  6.
1.
Na podstawie wyników testu psychologicznego, o którym mowa w § 5 ust. 1, psycholog sporządza opinię i przekazuje ją Dyrektorowi Biura Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
2.
Dyrektor Biura Wywiadu Kryminalnego udostępnia opinię psychologiczną Komisji.
3.
Opinię psychologiczną można udostępnić do wglądu kandydatowi na jego wniosek.
§  7.
1.
Po zapoznaniu się z opinią psychologiczną Komisja kieruje kandydata na rozmowę kwalifikacyjną lub kończy postępowanie kwalifikacyjne.
2.
Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest ocena posiadanego przez kandydata doświadczenia zawodowego oraz jego motywacji do wykonywania zadań analityka kryminalnego.
3.
Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza Komisja poprzez zadawanie kandydatowi ukierunkowanych pytań i ocenę udzielonych przez niego odpowiedzi.
§  8.
1.
W przypadku pozytywnego wyniku rozmowy kwalifikacyjnej Komisja poddaje kandydata sprawdzianowi umiejętności.
2.
Sprawdzian umiejętności, o którym mowa w ust. 1, ma na celu praktyczne sprawdzenie poziomu umiejętności kandydata. Polega on na wykonaniu przez kandydata określonych przez Komisję zadań z zakresu analizy intuicyjnej oraz znajomości obsługi komputera.
§  9.
1.
Komisja dokumentuje swoje prace protokołami, zawierającymi opis przebiegu postępowania kwalifikacyjnego. Protokoły te są przechowywane w Biurze Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
2.
Protokoły, o których mowa w ust. 1, zawierają w szczególności wykaz kandydatów wytypowanych i poddanych postępowaniu kwalifikacyjnemu, ze wskazaniem wyników wszystkich etapów tego postępowania.
3.
Na podstawie protokołów, o których mowa w ust. 1, Komisja sporządza wykaz kandydatów zakwalifikowanych do skierowania na szkolenie, o którym mowa w § 2 ust. 2. Wykaz ten Komisja przekazuje Dyrektorowi Biura Wywiadu Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
4.
O wynikach postępowania kwalifikacyjnego Dyrektor Biura Wywiadu Kryminalnego informuje właściwych komendantów wojewódzkich Policji lub Dyrektora Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji.
§  10.
1.
Kandydat, który nie został skierowany na rozmowę kwalifikacyjną lub którego udział w rozmowie kwalifikacyjnej zakończył się wynikiem negatywnym, może być ponownie objęty postępowaniem kwalifikacyjnym nie wcześniej niż po upływie roku.
2.
W przypadku, gdy sprawdzian umiejętności, o którym mowa w § 8, zakończył się wynikiem negatywnym. Komisja wyznacza kandydatowi kolejny termin tego sprawdzianu.
§  11.
Policjanci, którzy przed wejściem w życie niniejszej decyzji uzyskali pozytywny wynik testu psychologicznego oraz ukończyli kurs analizy kryminalnej w ramach doskonalenia zawodowego bądź realizowany w wyniku umów międzynarodowych, zachowują uzyskane kwalifikacje do wykonywania analiz kryminalnych.
§  12.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.