Powołanie zespołu zadaniowego do spraw środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej i obuwia roboczego dla Straży Leśnej.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2023.4.58

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 marca 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 32
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 7 marca 2023 r.
w sprawie powołania zespołu zadaniowego do spraw środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej i obuwia roboczego dla Straży Leśnej

GS.0070.2.2023

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2022 r. poz. 672 późn. zm.) w związku z § 6 i § 10 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, a także § 5 ust. 2 Regulaminu organizacyjnego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 62 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 sierpnia 2018 r. z póź. zm, zarządza się, co następuje:

§  1. 
1. 
Powołuję się zespół zadaniowy, zwany dalej Zespołem, w następującym składzie:
1)
przewodniczący - Główny Inspektor Straży Leśnej;
2)
członkowie - delegowani przez właściwych Dyrektorów Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych - pracownicy właściwi ds. Straży Leśnej - Inspektorzy Straży Leśnej;
2. 
W skład zespołu, mogą wchodzić, także przedstawiciele organizacji związkowych zatrudnieni na stanowiskach w Straży Leśnej, o ile organizacje te wyznaczą swoich przedstawicieli.
3. 
W pracach Zespołu mogą, także uczestniczyć, z głosem doradczym, osoby niebędące jego członkami, w szczególności zajmujące się bezpieczeństwem i higieną pracy w jednostkach organizacyjnych LP, zaproszone przez Przewodniczącego.
§  2. 
1. 
Celem prac zespołu jest ujednolicenie wzoru środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej i obuwia roboczego stosowanych w Lasach Państwowych - Straży Leśnej.
2. 
Do zadań zespołu należy w szczególności:
1)
określenie założeń projektowych jednolitego wzoru środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej i obuwia roboczego w Straży Leśnej w oparciu o uregulowania Ponadzakła- dowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników PGL LP,
2)
udział w wyborze sortów składających się na środki ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej i obuwia roboczego w Straży Leśnej, przed ich przedstawieniem do akceptacji Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych, z jednoczesnym zastrzeżeniem:
a)
wygląd i kolorystyka sortów roboczych/ochronnych powinna nawiązywać do wzorów i kolorystyki określonej dla munduru leśnika, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie wzorów munduru leśnika. Na sortach nie powinny znajdować się widoczne oznaczenia, inne niż, te o których mowa w lit. b;
b)
na poszczególnych sortach ubrań roboczych/ochron- nych powinny znajdować się odpowiednio oznaczenia i naszywki "STRAŻ LEŚNA" oraz dodatkowo na plecach odzieży wierzchniej napis "STRAŻ LEŚNA" wykonany srebrnym nadrukiem;
c)
w przypadku odzieży i obuwia zakwalifikowanego do środków ochrony indywidulanej, wymagany jest certyfikat badania typu UE, wystawiony przez jednostkę notyfikowaną.
3)
wybór i zarekomendowanie Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych jednego z przedstawionych przez dotychczasowych producentów, projektów jednolitego wzoru środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej i obuwia roboczego w Straży Leśnej;
4)
inicjowanie i podejmowanie pozostałych działań w celu ograniczenia ryzyka zawodowego i związanego z tym zagrożeniami na stanowiskach pracy w Straży Leśnej.
§  4. 
1. 
Zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w miejscu wyznaczonym przez Przewodniczącego.
2. 
Zespół podejmuje decyzje, zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
3. 
Głosowania są jawne.
§  5. 
Do realizacji celów przedstawionych w § 2 zespół ma prawo:
1)
korzystać z materiałów na temat środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej i obuwia roboczego, opracowanych przez jednostki LP;
2)
przeprowadzać spotkania i konsultacje merytoryczne z:
a)
strażnikami leśnymi, którzy są użytkownikami dotychczas stosowanych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży roboczej i obuwia roboczego;
b)
dystrybutorami mundurów;
c)
dotychczasowymi producentami mundurów;
d)
innymi osobami prawnymi lub fizycznymi, które mogą być pomocne w realizacji zadań zespołu.
§  6. 
Pracami zespołu kieruje Przewodniczący, który zwołuje posiedzenia Zespołu, przewodniczy jego obradom, planuje i organizuje prace Zespołu.
§  7. 
1. 
Przewodniczący może, zasięgać opinii ekspertów oraz zapraszać do udziału w pracach zespołu osoby niebędące członkami zespołu.
2. 
Osoby biorące udział w posiedzeniach zespołu są zobowiązane do zachowania poufności w odniesieniu do spraw będących przedmiotem tych prac.
3. 
Przewodniczący Zespołu składa bieżące sprawozdania z postępu prac Zespołu na każde żądanie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
4. 
W okresach pomiędzy spotkaniami roboczymi niezbędne prace realizowane są zdalnie w miejscu zatrudnienia członków zespołu.
5. 
Kierownicy jednostek zatrudniających członków Zespołu zapewniają właściwą organizację pracy w celu realizacji zadań przez członka Zespołu.
§  8. 
1. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, będący przełożonymi pracowników, umożliwią członkom Zespołu udział w jego pracach, a koszty delegacji tych pracowników odniosą w ciężar działalności administracyjnej danej jednostki.
2. 
Wszystkie pozostałe koszty związane działalnością Zespołu pokrywane są ze środków Dyrekcji Generalnej LP.
3. 
Koszty związane z uczestnictwem w Zespole osób, o których mowa w § 7 ust. 1 pokryje Dyrekcja Generalna LP.
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.