Powołanie zespołu zadaniowego do przeprowadzenia nadzoru autorskiego, dotyczącego zastosowania w praktyce metodyki szacowania miąższości obrębu leśnego z wykorzystaniem losowania warstwowego, na przykładzie inwentaryzacji miąższości do planów urządzenia lasu Nadleśnictwa Jędrzejów, Nadleśnictwa Staszów i Nadleśnictwa Złotów.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2001.3.42

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 lutego 2001 r.

DECYZJA Nr 17
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 13 lutego 2001 r.
w sprawie powołania zespołu zadaniowego do przeprowadzenia nadzoru autorskiego, dotyczącego zastosowania w praktyce metodyki szacowania miąższości obrębu leśnego z wykorzystaniem losowania warstwowego, na przykładzie inwentaryzacji miąższości do planów urządzenia lasu Nadleśnictwa Jędrzejów, Nadleśnictwa Staszów i Nadleśnictwa Złotów.

ZU-7019-10/2001

Na podstawie art. 33, ust. 1 i ust. 3, pkt 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. nr 56, poz. 679), w związku z § 6, § 8, ust. 1, pkt 1 i pkt 6 oraz § 10 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe - oraz w związku z § 11, ust. 5, 6, 7 i ust. 8 Zarządzenia nr 4 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z dnia 30 stycznia 1998 r. w sprawie Regulaminu Organizacyjnego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, postanawiam, co następuje:

§  1.
Powołuję zespół zadaniowy (zwany dalej Zespołem) do przeprowadzenia nadzoru autorskiego, dotyczącego zastosowania w praktyce metodyki szacowania miąższości obrębu leśnego z wykorzystaniem losowania warstwowego, na przykładzie inwentaryzacji miąższości do planów urządzenia lasu Nadleśnictwa Jędrzejów, Nadleśnictwa Staszów i Nadleśnictwa Złotów, w składzie osobowym uzgodnionym z zainteresowanymi osobami podczas narady w dniu 31 stycznia 2001 r.:

Przewodniczący - prof. dr hab. Arkadiusz Bruchwald.

Członkowie:

- prof. dr hab. Tomasz Borecki,

- dr hab. Edward Stępień - prof. SGGW,

- dr inż. Jerzy Smykała,

- dr inż. Stanisław Zajączkowski.

§  2.
1.
Zadaniem Zespołu jest przeprowadzenie nadzoru autorskiego, dotyczącego zastosowania w praktyce metodyki szacowania miąższości obrębu leśnego z uwzględnieniem zadań i wymogów obejmujących w szczególności:
1)
sprawdzenie, czy określona zgodnie z metodyką liczba prób dla obrębu zapewnia błąd średni dla podklasy wieku nie większy niż 10%;
2)
sprawdzenie, czy sposób losowania miejsc lokalizujących próby oraz lokalizacja terenowa prób zapewniają obiektywność uzyskiwanych danych;
3)
porównanie miąższości uzyskanej z obliczenia dotychczasowymi sposobami oraz metodyką A. Bruchwalda (z wykorzystaniem wzorów empirycznych do określania wysokości i pierśnicowej liczby kształtu grubizny drzewa);
4)
sporządzenie analizy porównawczej miąższości uzyskanych dotychczasowymi sposobami obliczeniowymi a metodą A. Bruchwalda, z wyspecyfikowaniem skutków ewentualnej zmiany miąższości oraz skutków czasowych i finansowych wynikających ze zmiany metody inwentaryzacji miąższości w analizowanych nadleśnictwach;
5)
opracowanie testu kontroli pomiaru miąższości i elementów taksacyjnych na powierzchniach próbnych kołowych w obrębie leśnym;
6)
przedłożenie propozycji w sprawie ewentualnych modyfikacji zapisów projektu "Zasad sporządzania planu urządzania lasu dla nadleśnictwa" - wynikających z przeprowadzonego nadzoru autorskiego;
7)
przedłożenie propozycji w sprawie wykorzystania wszystkich informacji uzyskanych lub możliwych do uzyskania w związku z zastosowaniem metodyki szacowania miąższości obrębu leśnego z wykorzystaniem losowania warstwowego.
2.
Zadaniem Zespołu jest również analiza (w tym zebranie stosownych uwag i opinii) projektu szczegółowej metodyki sporządzania planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa, zastosowanego do wykonania planu urządzenia lasu w nadleśnictwach: Jędrzejów, Staszów i Złotów oraz przedłożenia dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych propozycji zmian w tym projekcie.
§  3.
1.
Zespół realizuje swoje zadania w trybie posiedzeń roboczych zwoływanych przez przewodniczącego, który przedkłada sprawozdania z posiedzeń Zespołu oraz określa szczegółowe zadania dla członków Zespołu i wnioskuje do dyrektora generalnego Lasów Państwowych o indywidualne umowy zlecenia na wykonanie stosownych ekspertyz.
2.
Koszty ekspertyz (w tym sprawozdań przewodniczącego Zespołu), o których mowa w ust. 1, należy odnosić do pozycji "EKSPERTYZY FL", ujętej w planie finansowo-gospodarczym Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych na rok 2001.
3.
Indywidualne umowy zlecenia na wykonanie ekspertyz, o których mowa w ust. 1 i ust. 2, przygotowuje Wydział Nadzoru Urządzeniowego.
4.
Koszty przejazdów związanych z wykonywaniem nadzoru autorskiego zostaną rozliczone na podstawie indywidualnych oświadczeń członków Zespołu, na formularzach dostarczonych przez Wydział Nadzoru Urządzeniowego.
§  4.
1.
Członkowie Zespołu otrzymują Zarządzenie nr 12 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z dnia 13 lutego 2001 r. w sprawie sporządzenia planów urządzenia lasu w nadleśnictwach: Jędrzejów, Staszów i Złotów, na podstawie projektu szczegółowej metodyki sporządzania planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa (wersja: Lasy Państwowe, Warszawa, luty 2001 r.), stanowiącego załącznik do wymienionego zarządzenia.
2.
Na postawie zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący Zespołu wnioskuje do dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, właściwego do sporządzania planu urządzenia lasu w danym nadleśnictwie, o wykonanie dodatkowych prac terenowych i stosownych zestawień, niezbędnych do wykonania zadań Zespołu.
§  5.
1.
Zespół realizuje swoje zadania w latach 2001-2002.
2.
Przewodniczący Zespołu złoży końcowe sprawozdanie z przeprowadzonego nadzoru autorskiego w terminie do dnia 1 czerwca 2002 r.