Powołanie Zespołu Ekspertów do prowadzenia prac nad wzorami dokumentów i ich zabezpieczeniami.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.2016.50

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 2016 r.

ZARZĄDZENIE Nr 41
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 17 sierpnia 2016 r.
w sprawie powołania Zespołu Ekspertów do prowadzenia prac nad wzorami dokumentów i ich zabezpieczeniami

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Zespół Ekspertów do prowadzenia prac nad wzorami dokumentów i ich zabezpieczeniami, zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest organem pomocniczym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanego dalej "Ministrem".
§  2.
Do zadań Zespołu należy:
1)
opiniowanie wzorów i zabezpieczeń dokumentów tożsamości, dokumentów podróży i innych dokumentów pozostających w zakresie właściwości Ministra;
2)
opracowywanie systemu zabezpieczeń dokumentów tożsamości, dokumentów podróży i innych dokumentów pozostających w zakresie właściwości Ministra;
3)
analiza stanu bezpieczeństwa dokumentów publicznych;
4)
inicjowanie i wypracowywanie rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo dokumentów publicznych;
5)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Ministra, związanych z wzorami dokumentów publicznych i ich zabezpieczeniami.
§  3.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - wskazany przez Ministra przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji;
2)
zastępca przewodniczącego - wskazany przez Dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiciel Departamentu Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji;
3)
członkowie:
a)
przedstawiciele Departamentu Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - wskazani przez Dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
b)
przedstawiciele Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji - wskazani przez Komendanta Głównego Policji,
c)
przedstawiciele Laboratorium Kryminalistycznego Straży Granicznej - wskazani przez Komendanta Głównego Straży Granicznej,
d)
przedstawiciele Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - wskazani przez Dyrektora Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji;
4)
sekretarz - wskazany przez Dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiciel Departamentu Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
2.
Przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego, członków i sekretarza powołuje Minister.
3.
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego lub członka Zespołu, skład Zespołu może zostać rozszerzony o dodatkowych przedstawicieli Policji, Straży Granicznej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. O wyznaczenie przedstawiciela do udziału w pracach Zespołu przewodniczący występuje do kierownictwa odpowiedniej jednostki organizacyjnej lub komórki organizacyjnej, z jednoczesnym powiadomieniem Ministra.
4.
W skład Zespołu, w wyniku porozumienia zawartego pomiędzy Ministrem a Szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, mogą wchodzić, z prawem głosu, przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zgłoszenie przedstawicieli Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego następuje na podstawie pisemnego zgłoszenia Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego skierowanego do Ministra.
5.
Przewodniczący oraz zastępca przewodniczącego z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu mogą zapraszać do udziału w posiedzeniach Zespołu, bez prawa głosu, osoby nie będące członkami Zespołu, w szczególności przedstawicieli środowisk naukowych oraz ekspertów.
§  4.
1.
Zespół może obradować przy udziale przedstawicieli co najmniej 3 jednostek organizacyjnych i komórki organizacyjnej, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 4, w tym przewodniczącego.
2.
Jednostkom organizacyjnym i komórce organizacyjnej, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 4, w ramach prac Zespołu przysługuje po 1 głosie, niezależnie od liczby przedstawicieli danej jednostki organizacyjnej i komórki organizacyjnej, biorących udział w pracach Zespołu.
3.
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
4.
Z posiedzenia Zespołu sekretarz sporządza protokół i przekazuje go do Ministra, właściwego Sekretarza Stanu lub Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  5.
1.
Do obowiązków przewodniczącego należy:
1)
zwoływanie i prowadzenie posiedzeń Zespołu, w tym przewodniczenie posiedzeniom, wyznaczanie terminu, miejsca i porządku posiedzeń, zapraszanie na posiedzenia osób, o których mowa w § 3 ust. 5, kierowanie wniosków, o których mowa w § 3 ust. 3;
2)
podpisywanie protokołów z posiedzeń Zespołu;
3)
wyznaczanie spośród członków Zespołu osób odpowiedzialnych za realizację poszczególnych zadań;
4)
określanie zasad wymiany informacji między członkami Zespołu;
5)
organizowanie prac Zespołu z uwzględnieniem ochrony informacji niejawnych;
6)
przedstawianie Ministrowi, właściwemu Sekretarzowi Stanu lub Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, raz na pół roku, sprawozdania z działalności Zespołu;
7)
przedstawianie Ministrowi i właściwemu Sekretarzowi Stanu lub Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, opinii i rekomendacji Zespołu oraz wniosków w sprawach określonych w § 2.
2.
W czasie nieobecności przewodniczącego jego obowiązki wykonuje zastępca przewodniczącego.
3.
Przewodniczący może powoływać grupy robocze w celu realizacji zadań określonych w § 2, w których mogą brać udział osoby, o których mowa w § 3 ust. 5.
§  6.
1.
Obsługę organizacyjną oraz kancelaryjno-biurową Zespołu zapewnia Departament Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
2.
Obsługa obejmuje w szczególności:
1)
zawiadamianie członków Zespołu o miejscu i terminie posiedzeń;
2)
koordynację przygotowań oraz dostarczenie materiałów na posiedzenia Zespołu;
3)
przygotowanie i obsługę posiedzeń Zespołu;
4)
sporządzanie listy obecności;
5)
sporządzanie protokołów z posiedzeń i przekazywanie ich członkom Zespołu po uprzedniej akceptacji przez przewodniczącego lub jego zastępcę;
6)
gromadzenie i przechowywanie dokumentacji związanej z posiedzeniami Zespołu, w tym protokołów z posiedzeń.
§  7.
1.
Osoby, o których mowa w § 3 ust. 1, ust. 3 i ust. 4, posiadają poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "Tajne" oraz "EU Secret".
2.
W przypadku, gdy osoba wyznaczona do prac w Zespole nie posiada poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających do dostępu do informacji niejawnych o wymaganych klauzulach, osoba uprawniona niezwłocznie składa wniosek o przeprowadzenie wobec tej osoby wyznaczonej postępowania sprawdzającego.
3.
Osoba wyznaczona, o której mowa w ust. 2, do czasu uzyskania poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających do dostępu do informacji niejawnych o wymaganych klauzulach nie uczestniczy w posiedzeniach wymagających dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "Tajne" lub "EU Secret".
§  8.
Za udział w pracach Zespołu oraz w grupach roboczych, o których mowa w § 5 ust. 3, wynagrodzenie nie przysługuje.
§  9.
Traci moc zarządzenie nr 25 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 11 lutego 2013 r. w sprawie powołania Zespołu Ekspertów do prowadzenia prac nad wzorami dokumentów i ich zabezpieczeniami.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje następującymi działami administracji rządowej: administracja publiczna, sprawy wewnętrzne i wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 1897 i 2088).