Powołanie Zespołu do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie kreowania i testowania technologii kosmicznych w warunkach polarnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEiN.2022.105

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lipca 2023 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI
z dnia 3 listopada 2022 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie kreowania i testowania technologii kosmicznych w warunkach polarnych

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Powołuje się, na okres od dnia 4 listopada 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., Zespół do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie kreowania i testowania technologii kosmicznych w warunkach polarnych, zwany dalej "zespołem".
§  2. 
1. 
W skład zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - Marek Lewandowski;
2) 1
 członkowie:
a)
Aleksandra Bukała,
b)
Oskar Karczewski,
c)
Agata Kołodziejczyk,
d)
Monika Kusiak,
e)
Krzysztof Maziakowski,
f)
Adam Nawrot,
g)
Piotr Orleański,
h)
Krzysztof Otto,
i)
Dariusz Puczko,
j)
Marek Sarna,
k)
Włodzimierz Sielski,
l)
Ireneusz Sobota,
m)
Iwona Stanisławska,
n)
Ryszard Szczerba,
o)
Borił Wdowczyk,
p)
Grzegorz Wrochna,
q)
Piotr Życki.
2. 
W pracach zespołu mogą uczestniczyć, z głosem doradczym, osoby zaproszone przez przewodniczącego, których kwalifikacje, wiedza lub doświadczenie mogą być przydatne w realizacji zadań zespołu.
§  3. 
Do zadań zespołu należy:
1)
inicjowanie i wspieranie działań służących włączaniu polskich stacji polarnych w międzyresortową współpracę na rzecz wykorzystywania polskiej myśli technicznej w działalności polarnej, w tym służących rozwojowi nowoczesnej aparatury pomiarowej, technik i technologii zasilania polskich stacji polarnych w energię odnawialną, utylizacji odpadów oraz satelitarnej transmisji danych;
2)
inicjowanie i wspieranie międzyresortowych działań prowadzących do rozwoju i testowania rozwiązań technicznych i technologicznych stosowanych w eksploracji przestrzeni kosmicznej, w szczególności trwałości i stabilności źródeł zasilania aparatury pomiarowej w energię elektryczną oraz teletransmisji danych;
3)
przeprowadzenie analizy możliwości zrewitalizowania Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego B. Dobrowolskiego w kontekście doprowadzenia istniejącej infrastruktury stacji do stanu umożliwiającego prowadzenie badań naukowych z wykorzystaniem autonomicznej i automatycznej aparatury pomiarowej w środowisku przyrodniczym zbliżonym do marsjańskiego;
4)
nawiązywanie współpracy ze światowym środowiskiem badań kosmicznych w kontekście możliwości wykorzystania Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego B. Dobrowolskiego i przyległego do niej terenu na potrzeby stworzenia refugium dla przyszłych wypraw planetarnych;
5)
wspieranie działań na rzecz promocji myśli naukowej w obszarze rozwoju technologii kosmicznych, w tym w zakresie rozwoju umiejętności przetrwania w warunkach ekstremalnych przyszłych uczestników wypraw planetarnych;
6)
popularyzacja polskich tradycji wypraw polarnych.
§  4. 
1. 
Przewodniczący kieruje pracami zespołu, w szczególności:
1)
zwołuje i prowadzi posiedzenia zespołu oraz ustala projekt porządku obrad;
2)
przydziela zadania członkom zespołu;
3)
zaprasza na posiedzenia zespołu osoby, o których mowa w § 2 ust. 2.
2. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego zadania, o których mowa w ust. 1, wykonuje wyznaczony przez niego członek zespołu.
§  5. 
1. 
Zespół działa na posiedzeniach.
2. 
Posiedzenia zespołu mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej zapewniających w szczególności:
1)
transmisję obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym;
2)
wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym umożliwiającą uczestnikom posiedzenia wypowiadanie się w jego toku.
3. 
Zawiadomienie o terminie, formie i miejscu posiedzenia zespołu wraz z projektem porządku obrad uczestnicy posiedzenia otrzymują nie później niż na 7 dni przed terminem posiedzenia.
4. 
W uzasadnionych przypadkach przewodniczący może skrócić termin, o którym mowa w ust. 3.
5. 
Przewodniczący może podjąć decyzję o rozpatrzeniu sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy). Przyjęte w tym trybie ustalenia przewodniczący przedstawia na najbliższym posiedzeniu zespołu.
6. 
W przypadku nieuzgodnienia sprawy w trybie obiegowym jest ona rozpatrywana na posiedzeniu zespołu.
§  6. 
1. 
Ustalenia zespołu są podejmowane zwykłą większością głosów.
2. 
W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego, a w przypadku jego nieobecności - członka zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2.
3. 
Z posiedzenia zespołu sporządza się protokół, w którym zamieszcza się w szczególności listę uczestników posiedzenia, przyjęty porządek obrad oraz treść ustaleń zespołu.
4. 
Projekt protokołu jest udostępniany członkom zespołu z możliwością wnoszenia uwag co do treści.
5. 
Protokół podpisuje przewodniczący, a w przypadku jego nieobecności na posiedzeniu, którego dotyczy protokół - członek zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§  7. 
1. 
Przewodniczący i członkowie zespołu są obowiązani do zachowania bezstronności i poufności w związku z realizacją zadań zespołu.
2. 
Przewodniczący i członkowie zespołu przed pierwszym posiedzeniem zespołu składają Ministrowi Edukacji i Nauki oświadczenie, w którym zobowiązują się do:
1)
bezstronnego działania w interesie publicznym;
2)
niewykorzystywania i nieudostępniania osobom trzecim informacji uzyskanych w trakcie realizacji zadań zespołu.
§  8. 
Obsługę zespołu zapewnia Departament Nauki we współpracy z Departamentem Innowacji i Rozwoju.
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 20 grudnia 2022 r. (Dz.Urz.MEiN.2022.128) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 grudnia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 14 lutego 2023 r. (Dz.Urz.MEiN.2023.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 lutego 2023 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 13 lipca 2023 r. (Dz.Urz.MEiN.2023.73) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 2023 r.