Powołanie Zespołu do spraw wyłaniania kandydatów do delegowania do wykonywania czynności w organach Rady Europy i w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.2024.116

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 kwietnia 2024 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 5 kwietnia 2024 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw wyłaniania kandydatów do delegowania do wykonywania czynności w organach Rady Europy i w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Powołuje się Zespół do spraw wyłaniania kandydatów do delegowania do wykonywania czynności w organach Rady Europy i w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, zwany dalej "Zespołem".
§  2. 
Do zadań Zespołu należy wyłanianie kandydatów do delegowania do wykonywania czynności w organach Rady Europy i w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
Przewodniczący Zespołu - wskazany przez Ministra Sprawiedliwości Sekretarz lub Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, albo Dyrektor lub Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości;
2)
pozostali członkowie Zespołu:
a)
osoba wskazana przez Ministra Sprawiedliwości, którą jest pracownik urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych, zarekomendowany w drodze konsultacji z Ministrem Sprawiedliwości przez ministra właściwego do spraw zagranicznych,
b)
przedstawiciel społeczny o niekwestionowanym autorytecie w zakresie nauk prawnych lub stosowania prawa, reprezentujący organizację pozarządową lub środowisko akademickie - wskazany przez Ministra Sprawiedliwości.
2. 
Funkcję Sekretarza Zespołu pełni wyznaczony przez Przewodniczącego Zespołu Dyrektor lub Zastępca Dyrektora, albo główny specjalista, w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości. Sekretarz Zespołu nie bierze udziału w podejmowaniu rozstrzygnięć przez Zespół.
§  4. 
1. 
Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, do którego zadań należy:
1)
ustalanie terminu i programu posiedzeń Zespołu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
2)
zwoływanie posiedzeń Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, co najmniej raz na trzy lata albo w przypadku konieczności wyłonienia kandydatów do delegowania;
3)
przewodniczenie posiedzeniom Zespołu i czuwanie nad ich sprawnym przebiegiem.
2. 
W przypadku nieobecności Przewodniczącego Zespołu pracami Zespołu kieruje osoba wyznaczona przez Przewodniczącego Zespołu.
§  5. 
1. 
Tryb wyłaniania kandydatów do delegowania do organów Rady Europy i do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka określa regulamin, stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia.
2. 
Kandydat do delegowania do organów Rady Europy i do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka składa oświadczenie w sprawie przetwarzania danych osobowych dla celów:
1)
wyłonienia kandydata do delegowania do wykonywania czynności w organach Rady Europy i w Europejskim Trybunale Praw Człowieka,
2)
dokonywania ogłoszeń w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa Sprawiedliwości

- wzór oświadczenia określa załącznik nr 2 do zarządzenia.

3. 
Członek Zespołu składa oświadczenie w sprawie braku konfliktu interesów wobec kandydata, że:
1)
nie jest osobą najbliższą w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2024 r. poz. 17),
2)
nie był w okresie ostatnich trzech lat sędzią w postępowaniu, w którym był stroną

- wzór oświadczenia określa załącznik nr 3 do zarządzenia.

§  6. 
1. 
Zespół podejmuje decyzje na posiedzeniach w formie uchwał.
2. 
Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Zespołu.
3. 
W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Zespołu lub, w razie jego nieobecności, osoby wyznaczonej przez Przewodniczącego Zespołu.
4. 
Projekty uchwał mogą być poddane pod głosowanie w trybie obiegowym.
§  7. 
Protokół z posiedzenia Zespołu sporządza Sekretarz.
§  8. 
Obsługę organizacyjno-biurową Zespołu zapewnia Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości.
§  9. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu pokrywa Ministerstwo Sprawiedliwości.
§  10. 
1. 
Członkowi Zespołu, o którym mowa w § 3 pkt 2 lit. b, przysługuje wynagrodzenie oraz zwrot kosztów podróży, noclegu i diet wynikających z udziału w pracach Zespołu.
2. 
Członkowi Zespołu, o którym mowa w § 3 pkt 2 lit. b, przysługuje jedno wynagrodzenie za udział w posiedzeniach zespołu i za wykonywanie czynności związanych z wyłonieniem wszystkich kandydatów na planowane delegacje do organów Rady Europy i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
3. 
Zwrot kosztów podróży, noclegu i diet nastąpi na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2190).
§  11. 
1. 
Przewodniczący Zespołu, w terminie dwóch miesięcy od zakończenia pracy Zespołu w danym cyklu, przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości lub wyznaczonemu przez niego Sekretarzowi Stanu albo Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości sprawozdanie końcowe z realizacji zadań Zespołu związanych z każdym cyklem wyboru kandydatów do delegowania do organów Rady Europy i do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
dane identyfikacyjne (osoba sporządzająca i zatwierdzająca dokument, podstawa prawna utworzenia Zespołu, okres objęty sprawozdaniem);
2)
określenie postępów w realizacji zadań Zespołu ustalonych harmonogramem;
3)
wnioski płynące z prac Zespołu;
4)
plany działalności na kolejny cykl;
5)
informacje o ewentualnych zagrożeniach realizacji celów przez Zespół;
6)
określenie liczby i dat posiedzeń Zespołu w okresie sprawozdawczym;
7)
informacje dotyczące celowości dalszego istnienia Zespołu;
8)
inne niezbędne informacje o funkcjonowaniu Zespołu.
3. 
Do sprawozdań, o których mowa w ust. 1, dołącza się kopie podjętych uchwał lub innych dokumentów opracowanych lub wykorzystanych w ramach prac Zespołu.
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

REGULAMIN ZESPOŁU DO SPRAW WYŁANIANIA KANDYDATÓW DO DELEGOWANIA DO WYKONYWANIA CZYNNOŚCI W ORGANACH RADY EUROPY I W EUROPEJSKIM TRYBUNALE PRAW CZŁOWIEKA

§  1. 
1. 
Departament Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości opracowuje treść ogłoszenia w sprawie przedkładania zgłoszeń kandydatów do delegowania do wykonywania czynności w organach Rady Europy i w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, zwane dalej "ogłoszeniem".
2. 
Ogłoszenie zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministra Sprawiedliwości oraz przesyła się przez ePUAP do prezesów sądów apelacyjnych w celu rozpowszechnienia go wśród sędziów orzekających na obszarze danej apelacji.
3. 
Ogłoszenie przesyła się do wiadomości ministra właściwego do spraw zagranicznych.
4. 
W ogłoszeniu określa się:
1)
liczbę delegacji do organów Rady Europy i do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka;
2)
organy Rady Europy, do których delegacje są przewidziane;
3)
szczegółowe kryteria wyboru oraz warunki formalne, jakim powinny odpowiadać zgłoszenia kandydatów.
5. 
Termin na zgłaszanie kandydatur nie może być krótszy niż 7 dni od dnia ukazania się ogłoszenia.
§  2. 
Przewodniczący Zespołu zwołuje pierwsze posiedzenie Zespołu nie później niż 7 dni po upływie terminu składania zgłoszeń przez kandydatów do delegowania, zwanych dalej "kandydatami".
§  3. 
Na pierwszym posiedzeniu Zespołu Przewodniczący Zespołu ustala harmonogram realizacji zadań, o których mowa w § 2 zarządzenia.
§  4. 
Podczas pierwszego posiedzenia, po dokonaniu weryfikacji przez członków Zespołu pisemnych zgłoszeń kandydatów, Zespół wybiera, na każdą z planowanych, delegacji tych kandydatów, którzy spełniają warunki formalne określone w ogłoszeniu, o którym mowa w § 1 ust. 4 pkt 3.
§  5. 
1. 
Kandydatów wybranych na podstawie § 4 Przewodniczący Zespołu zaprasza na rozmowę kwalifikacyjną.
2. 
W przypadku braku możliwości przybycia kandydata na posiedzenie Zespołu rozmowa kwalifikacyjna może być prowadzona w formie telekonferencji z wykorzystaniem programów informatycznych.
3. 
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej członkowie Zespołu dokonują merytorycznej oceny kandydatów w oparciu o Rezolucję CM/ Res (2012) 2, ustanawiającą regulacje dla delegowania do Rady Europy (tekst przyjęty przez Komitet Ministrów 15 lutego 2012 r. na 1134. posiedzeniu). Zespół ocenia doświadczenie w wykonywaniu obowiązków administracyjnych, doradczych lub nadzorczych na stanowiskach równoważnych stanowiskom typu A lub B4-B6 w Radzie Europy oraz znajomość jednego z języków urzędowych Rady Europy (angielski lub francuski). W razie nieprzedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość języka angielskiego lub francuskiego co najmniej na poziomie B2, rozmowa kwalifikacyjna będzie prowadzona częściowo w języku angielskim lub francuskim, w zależności od tego, którego języka znajomość zadeklarował kandydat.
§  6. 
W zależności od liczby otrzymanych zgłoszeń i poziomu zaprezentowanego przez kandydatów, Zespół wybiera od trzech do pięciu kandydatów na każdą z planowanych delegacji spośród kandydatów, z którymi przeprowadzono rozmowę kwalifikacyjną, którzy w najwyższym stopniu spełniają wymagania, o których mowa w § 5 ust. 3. Nazwiska wybranych kandydatów są umieszczane na liście kwalifikacyjnej w porządku zgodnym z liczbą otrzymanych głosów.
§  7. 
W przypadku możliwości delegacji do więcej niż jednego organu Rady Europy i do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, kandydaci wskazują podczas rozmowy kwalifikacyjnej organ pierwszego wyboru oraz organ lub organy rezerwowe. Następnie kandydaci są przypisywani do list kandydatów do poszczególnych organów według listy kwalifikacyjnej, o której mowa w § 6.
§  8. 
Nazwiska kandydatów, z którymi przeprowadzono rozmowę kwalifikacyjną, ale nie umieszczono ich nazwisk na liście kwalifikacyjnej, o której mowa w § 6, umieszcza się na liście rezerwowej zgodnie z liczbą otrzymanych głosów członków Zespołu. W przypadku rezygnacji jednego z kandydatów, o których mowa w § 6, w jego miejsce wstępuje kandydat z listy rezerwowej z najwyższą liczbą głosów. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów ma przyznaną jednakową liczbę głosów, decyzję w przedmiocie umieszczenia kandydata na liście rezerwowej podejmuje Przewodniczący Zespołu.
§  9. 
Lista kandydatów, o której mowa w § 6, jest, ważna do czasu delegowania ostatniego z kandydatów, jednak nie dłużej niż trzy lata.
§  10. 
Przewodniczący Zespołu przekazuje listę kandydatów, o której mowa w § 6, Ministrowi Sprawiedliwości, który przedstawia ją właściwym organom Rady Europy i Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka oraz przekazuje do wiadomości ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

OŚWIADCZENIE KANDYDATA

ZAŁĄCZNIK Nr  3

OŚWIADCZENIE O BRAKU KONFLIKTU INTERESÓW