Powołanie Zespołu do spraw wykonywania przez przedsiębiorców obowiązków w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych objętych opłatą produktową i opłatą depozytową.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MŚiGIOŚ.2002.2.7

Akt utracił moc
Wersja od: 24 maja 2002 r.

ZARZĄDZENIE Nr 6
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 24 maja 2002 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw wykonywania przez przedsiębiorców obowiązków w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych objętych opłatą produktową i opłatą depozytową.

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 1999 r. Nr 82, poz. 929, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 102, poz. 1116 i Nr 154, poz. 1799 i 1800) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się Zespół do spraw wykonywania przez przedsiębiorców obowiązków w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych objętych opłatą produktową i opłatą depozytową, zwany dalej "Zespołem", jako organ pomocniczy Ministra Środowiska zwanego dalej "Ministrem".
§  2.
1.
Do zakresu działania Zespołu należy przygotowywanie dla Ministra opinii, wniosków i propozycji dotyczących wypełnienia przez przedsiębiorców obowiązków w zakresie projektowania, produkcji opakowań i produktów oraz odzysku i recyklingu odpadów z tych opakowań i produktów, określonych przepisami prawnymi z zakresu ochrony środowiska.
2.
Do zadań Zespołu należy w szczególności:
1)
analiza praktycznego wdrażania przepisów ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz. U. Nr 63, poz. 639),
2)
wypracowywanie mechanizmów praktycznego wdrażania przepisów ochrony środowiska w zakresie obowiązków przedsiębiorców dotyczących wytwarzania opakowań i produktów, odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych,
3)
proponowanie nowych rozwiązań prawnych i mechanizmów ekonomiczno-finansowych w zakresie proekologicznego wytwarzania opakowań i produktów oraz odzysku i recyklingu odpadów z tych opakowań i produktów,
4)
konsultowanie obowiązujących i projektowanych aktów prawnych z zakresu ochrony środowiska, w zakresie wytwarzania, odzysku i recyklingu odpadów z opakowań i produktów.
§  3.
1.
W skład Zespołu wchodzą: przewodniczący, wiceprzewodniczący, członkowie.
2.
Przewodniczącym Zespołu jest Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.
3.
Wiceprzewodniczącymi Zespołu są: dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej i Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
4.
Członkami Zespołu są:
1)
dyrektorzy Departamentów: Inwestycji i Rozwoju Technologii, Legislacyjno-Prawnego,
2)
przedstawiciel Ministra Gospodarki, Ministra Finansów, Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej,
3)
po 1 przedstawicielu z każdej organizacji odzysku powołanej zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
§  4.
1.
Przewodniczący Zespołu kieruje całokształtem prac Zespołu, zwołuje posiedzenia Zespołu oraz składa Ministrowi sprawozdania z jego działalności.
2.
W przypadku nieobecności Przewodniczącego pracami Zespołu kieruje Wiceprzewodniczący będący dyrektorem Departamentu Polityki Ekologicznej.
3.
W posiedzeniach Zespołu mogą uczestniczyć osoby zaproszone przez Przewodniczącego, nie będące członkami Zespołu.
§  5.
Zespół określi regulamin wewnętrzny, ustalający tryb pracy Zespołu.
§  6.
1.
Wydatki związane z działalnością Zespołu finansowane są z budżetu państwa z wydatków zaplanowanych w ustawie budżetowej w części, której dysponentem jest Minister.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, dotyczą kosztów organizacji posiedzeń Zespołu oraz zwrotu kosztów podróży dla osób zaproszonych przez Przewodniczącego, nie będących członkami Zespołu.
§  7.
Obsługę organizacyjno-biurową Zespołu zapewnia Departament Polityki Ekologicznej Ministerstwa Środowiska.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.