Powołanie zespołu do spraw organizacji szczepień populacji przeciwko COVID-19.

Dzienniki resortowe

NFZ.2020.198

Akt utracił moc
Wersja od: 21 sierpnia 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 198/2020/GPF
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 11 grudnia 2020 r.
w sprawie powołania zespołu do spraw organizacji szczepień populacji przeciwko COVID-19

Na podstawie art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Powołuje się zespół do spraw organizacji szczepień populacji przeciwko COVID-19, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "Funduszem" albo "NFZ".
§  2. 
1.  1
 W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - Dariusz Dziełak, dyrektor Departamentu Analiz i Innowacji;
2)
zastępca przewodniczącego Zespołu - Ryszard Stypa, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej;
3)
sekretarz Zespołu - Aleksandra Copija, referent w Gabinecie Prezesa Funduszu;
4) 2
 członkowie Zespołu:
a)
Rafał Błoszczyński, p.o. dyrektora Biura Profilaktyki Zdrowotnej,
b)
Paweł Kikosicki, dyrektor Departamentu Obsługi Klienta,
c)
Barbara Liniewicz, zastępca dyrektora Departamentu Obsługi Klienta,
d)
Adam Kiersnowski, zastępca dyrektora Departamentu Informatyki,
e)
Paweł Florek, zastępca dyrektora Biura Komunikacji Społecznej,
f)
Tomasz Stachurski, naczelnik w Departamencie Analiz i Innowacji,
g)
Monika Lichoniewicz, główny specjalista w Departamencie Świadczeń Opieki Zdrowotnej,
h)
Agnieszka Pietraszewska-Macheta, dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,
i)
Grzegorz Kubielas, naczelnik w Departamencie Świadczeń Opieki Zdrowotnej,
j)
Adam Kiersnowski, zastępca dyrektora Departamentu Informatyki,
k)
Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,
l)
Elżbieta Chirzyńska, starszy specjalista w Departamencie Gospodarki Lekami,
ł)
Natalia Barańska, starszy analityk dużych zbiorów danych w Departamencie Analiz i Innowacji.
2. 
W pracach Zespołu mogą brać udział w charakterze doradcy lub eksperta osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu lub przez zastępcę przewodniczącego Zespołu.
§  3. 
Zadaniem Zespołu jest:
1)
opracowanie systemu organizacji punktów szczepień przeciwko COVID-19, zwanych dalej "szczepieniami", we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia;
2)
opracowanie projektu ogłoszenia o naborze podmiotów gotowych do utworzenia punktów szczepień;
3)
udział w posiedzeniach oraz warsztatach organizowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia, związanych z organizacją punktów szczepień;
4)
koordynacja organizacji punktów szczepień we współpracy z dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ oraz współpraca z wyznaczonymi w oddziałach wojewódzkich NFZ koordynatorami do spraw szczepień;
5)
monitorowanie organizacji punktów szczepień w województwach, w tym w szczególności pod kątem merytorycznym, informatycznym oraz medialnym;
6)
wsparcie w zakresie działań dotyczących utworzenia i prowadzenia infolinii dotyczącej szczepień we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia;
7)
nadzór nad realizacją wyznaczonych zadań w oddziałach wojewódzkich;
8)
wsparcie w zakresie prowadzenia kampanii informacyjnej dotyczącej szczepień;
9) 3
 współdziałanie z zespołem powołanym zarządzeniem Nr 28/2020/GPF Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 1 marca 2020 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw monitorowania prawidłowości postępowania w przypadkach podejrzenia lub zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, z późn. zm.
§  4. 
Realizacja zadań, o których mowa w § 3, następuje z wyłączeniem organizacji szczepień dla personelu medycznego realizowanego przez Zespół do spraw organizacji szczepienia personelu medycznego przeciwko COVID-19.
§  5. 
Zespół prowadzi prace:
1)
na posiedzeniach, które odbywają się:
a)
w siedzibie Centrali Funduszu,
b)
w siedzibie oddziału wojewódzkiego Funduszu,
c)
w formie wideokonferencji i telekonferencji;
2)
w trybie korespondencyjnego uzgadniania stanowisk (w tym z zastosowaniem środków korespondencji elektronicznej).
§  6. 
1. 
Pracami zespołu kieruje przewodniczący Zespołu, a w przypadku jego nieobecności zastępca przewodniczącego Zespołu.
2. 
Posiedzenie Zespołu zwołuje przewodniczący Zespołu lub zastępca przewodniczącego Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek jednego z członków Zespołu.
5. 
Decyzje Zespołu, które powodują skutki finansowe dla Funduszu wymagają opinii Departamentu Ekonomiczno - Finansowego i Biura Księgowości.
6. 
Decyzje Zespołu w formie stanowisk lub wniosków, podejmowane są na posiedzeniach zwykłą większością głosów przy udziale nie mniej niż połowy członków Zespołu i obecności przewodniczącego Zespołu albo jednomyślnie w trybie obiegowym. W przypadku oddania równej liczby głosów, decyduje głos przewodniczącego Zespołu.
7. 
Z każdego posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje sekretarz oraz przewodniczący Zespołu. W przypadku zdania odrębnego, członkowie Zespołu mają prawo do jego zgłoszenia i zaprotokołowania. Protokół, zawierający informacje z działalności Zespołu wraz z określeniem zaawansowania prac Zespołu, jest przekazywany w terminie 5 dni roboczych do dyrektora komórki odpowiedzialnej za organizację Zespołu.
§  7. 
Zespół zobowiązany jest do:
1)
ustalenia harmonogramu prac Zespołu;
2)
przedstawienia Prezesowi Funduszu raportu końcowego zawierającego wnioski i rekomendacje, po wcześniejszym uzyskaniu akceptacji dyrektora Gabinetu Prezesa Funduszu.
§  8. 
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu zapewnia Sekcja Koordynacji COVID-19 i Organizacji Międzynarodowej w Gabinecie Prezesa Funduszu.
§  9. 
1. 
Zespół kończy działalność w dniu zatwierdzenia przez Prezesa Funduszu raportu końcowego wraz z wnioskami, o którym mowa w § 7 pkt 2.
2. 
Raport końcowy, o którym mowa w ust. 1, przedkładany jest Prezesowi Funduszu niezwłocznie po zakończeniu procesu szczepień populacyjnych w ramach Narodowego Programu Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, z zastrzeżeniem § 10 ust. 2.
§  10. 
1. 
W uzasadnionych sytuacjach (wobec konieczności dalszych prac mających na celu skuteczną realizację zadań Zespołu) Prezes Funduszu może podjąć decyzję o przedłużeniu realizacji zadań przez Zespół, jak również o zmianie harmonogramu pracy Zespołu.
2. 
W sytuacji, o której mowa w ust. 1, Prezes Funduszu wskazuje termin zakończenia prac Zespołu.
§  11. 
Za udział w pracach Zespołu osoby zaproszone przez Prezesa Funduszu do udziału w jego pracach, niebędące pracownikami Funduszu, mogą otrzymać na podstawie zawartej umowy wynagrodzenie w wysokości określonej w umowie, a także zwrot kosztów przejazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych i uznanych przez Fundusz odpowiednio do uzasadnionych potrzeb, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167).
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

UZASADNIENIE

Uzasadnieniem powołania Zespołu do spraw organizacji szczepień populacji przeciwko COVID-19 jest konieczność opracowania systemu organizacji punktów szczepień. Powołanie zespołu jest niezbędne w celu sprawnej i spójnej realizacji zadań wymienionych w przedmiotowym zarządzeniu.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 16/2021/GPF z dnia 22 stycznia 2021 r. (NFZ.2021.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 stycznia 2021 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 145/2021/GPF z dnia 20 sierpnia 2021 r. (NFZ.21.145) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 sierpnia 2021 r.
3 § 3 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 16/2021/GPF z dnia 22 stycznia 2021 r. (NFZ.2021.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 stycznia 2021 r.