Powołanie Zespołu do spraw opracowania planu przywracania pełnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ograniczonej w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Dzienniki resortowe

NFZ.2020.103

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lipca 2020 r.

ZARZĄDZENIE Nr 103/2020/GPF
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 7 lipca 2020 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania planu przywracania pełnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ograniczonej w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii

Na podstawie art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Powołuje się Zespół do spraw opracowania planu przywracania pełnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ograniczonej w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "Funduszem".
§  2. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - Bernard Waśko - Zastępca Prezesa do Spraw Medycznych;
2)
zastępca przewodniczącego Zespołu - Arkadiusz Kosowski - Dyrektor Departamentu do Spraw Służb Mundurowych w Centrali Funduszu;
3)
sekretarz Zespołu - Przemysław Bedyński - starszy specjalista w Departamencie do Spraw Służb Mundurowych w Centrali Funduszu;
4)
członkowie Zespołu:
a)
Daniel Rutkowski - Zastępca Dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali Funduszu,
b)
Radosław Murawski - p. o. Naczelnika Wydziału Rozwoju Systemów Sprawozdawczych w Departamencie Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali Funduszu;
c)
Filip Urbański - Zastępca Dyrektora Departamentu Analiz i Innowacji w Centrali Funduszu.
2. 
W pracach Zespołu mogą brać udział w charakterze doradcy lub eksperta, osoby niebędące jego członkami, w szczególności:
1)
Anna Baumann-Popczyk - Zastępca Dyrektora Departamentu Przeciwepidemicznego i Sanitarnej Ochrony Granic w Głównym Inspektoracie Sanitarnym;
2)
Dariusz Drelich - Wojewoda Pomorski;
3)
Jan Gessek - Dyrektor Departamentu Ratownictwa Medycznego i Obronności w Ministerstwie Zdrowia;
4)
Włodzimierz Gut - przedstawiciel Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny;
5)
Agnieszka Jóźwik - Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu;
6)
Anna Miszczak - Dyrektor Departamentu Systemu Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia;
7)
Mariola Szulc - Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego MEGREZ Sp. z o. o. w Tychach;
8)
Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski

- zaproszone przez przewodniczącego Zespołu lub w razie jego nieobecności przez zastępcę przewodniczącego Zespołu.

§  3. 
Zadaniem Zespołu jest opracowanie planu przywracania pełnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ograniczonej w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, w szczególności:
1)
ustalenie aktualnego stanu dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej w poszczególnych zakresach świadczeń, w tym stopnia wykorzystania dostępnych zasobów oraz poziomu realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
2)
identyfikacja ograniczeń w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej w poszczególnych zakresach świadczeń;
3)
dokonanie oceny ryzyk związanych z przywracaniem pełnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej w poszczególnych zakresach świadczeń;
4)
opracowanie propozycji rozwiązań finansowych i organizacyjnych związanych z rozliczeniem wykonania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
§  4. 
Zespół prowadzi prace:
1)
na posiedzeniach, które odbywają się:
a)
w siedzibie Centrali Funduszu,
b)
poza siedzibą Centrali Funduszu;
2)
w trybie korespondencyjnego uzgadniania stanowisk (w tym z zastosowaniem środków komunikacji elektronicznej).
§  5. 
1. 
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący Zespołu, a w przypadku jego nieobecności, zastępca przewodniczącego Zespołu.
2. 
Posiedzenie Zespołu zwołuje przewodniczący Zespołu lub zastępca przewodniczącego Zespołu, z inicjatywy własnej lub na wniosek jednego z członków Zespołu.
3. 
Zespół na pierwszym posiedzeniu sporządza projekt regulaminu prac Zespołu, zwany dalej "Regulaminem", a następnie w terminie 5 dni roboczych przedstawia go, za pośrednictwem dyrektora Gabinetu Prezesa Funduszu, Prezesowi Funduszu, w celu jego akceptacji.
4. 
W uzasadnionych przypadkach, istnieje możliwość modyfikacji zaakceptowanego przez Prezesa Regulaminu, w porozumieniu z dyrektorem Gabinetu Prezesa Funduszu, przy czym zmiany, które powodują skutki finansowe dla Funduszu wymagają akceptacji Departamentu Ekonomiczno-Finansowego i Biura Księgowości oraz zatwierdzenia przez Prezesa Funduszu.
5. 
Decyzje Zespołu w formie stanowisk lub wniosków, podejmowane są na posiedzeniach zwykłą większością głosów przy udziale nie mniej niż połowy członków Zespołu i obecności przewodniczącego Zespołu. W przypadku oddania równej liczby głosów, decyduje głos przewodniczącego Zespołu.
6. 
Z każdego posiedzenia Zespołu, sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący Zespołu. Protokół zawierający informacje z działalności Zespołu wraz z określeniem zaawansowania prac jest przekazywany Prezesowi Funduszu za pośrednictwem dyrektora Gabinetu Prezesa Funduszu w terminie 5 dni roboczych od dnia posiedzenia.
§  6. 
Zespół zobowiązany jest do przedstawienia Prezesowi Funduszu analizy wraz z wnioskami końcowymi i ewentualnymi propozycjami zmian prawnych.
§  7. 
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu zapewnia Departament do Spraw Służb Mundurowych w Centrali Funduszu.
§  8. 
Zespół kończy działalność po przedłożeniu Prezesowi Funduszu analizy wraz z wnioskami końcowymi, o której mowa w § 6, nie później niż w dniu 30 września 2020 r.
§  9. 
Za udział w pracach Zespołu osoby zaproszone przez Prezesa Funduszu do udziału w jego pracach, niebędące pracownikami Funduszu, mogą otrzymać zwrot kosztów przejazdów koniecznych do udziału w posiedzeniu Zespołu, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

UZASADANIENIE

Powołanie, niniejszym zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Zespołu do spraw opracowania planu przywracania pełnej dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ograniczonej w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ma na celu podjęcie działań zapewniających płynne przywrócenie możliwości korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych na podstawie umów zawartych przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze świadczeniodawcami, gwarantujące bezpieczeństwo pacjentów i personelu świadczeniodawców. Ponadto, Zespół opracuje założenia dla sposobu rozliczenia wykonania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.