Powołanie Zespołu do spraw opracowania kryteriów programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmującego procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZ.2024.12

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lutego 2024 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 14 lutego 2024 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania kryteriów programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmującego procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195, 1234 i 1641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Powołuje się Zespół do spraw opracowania kryteriów programu polityki zdrowotnej w zakresie finasowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, o którym mowa w art. 48a ust. 16a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146), zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia.
§  2. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
Przewodnicząca - Pani Dagmara Korbasińska - przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia;
2)
prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński - konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowym Instytucie Badawczym;
3)
prof. dr hab. n. med. Robert Zygmunt Spaczyński - konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości;
4)
prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś - konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii;
5)
prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa - Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii;
6)
dr hab. n. med. prof. CMKP Michał Ciebiera - Dyrektor Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, p.o. Kierownika Kliniki II Klinika Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego;
7)
dr n. med. Damian Warzecha - Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Warszawskiego Szpitala Południowego sp. z o.o.;
8)
Pani Marta Górna - przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian";
9)
dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska - Przewodnicząca Sekcji Płodności w Chorobie Nowotworowej Polskiego Towarzystwa Onkologicznego;
10)
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk - Gdański Uniwersytet Medyczny;
11)
prof. dr hab. n. med. Michał Radwan - Przewodniczący Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników;
12)
przedstawiciel Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji;
13)
przedstawiciel Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia;
14)
sekretarz - przedstawiciel Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.
2. 
Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 5-11, wyrażają pisemną zgodę na udział w pracach Zespołu.
3. 
W pracach Zespołu mogą uczestniczyć, z głosem doradczym, osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez Przewodniczącego.
4. 
Osoby, o których mowa w ust. 1 i 3, są obowiązane do zachowania poufności informacji związanych z działalnością Zespołu.
§  3. 
Do zadań Zespołu należy opracowanie kryteriów programu polityki zdrowotnej w zakresie finasowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, o którym mowa w art. 48a ust. 16a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanego dalej "programem", zawierających w szczególności:
1)
kryteria włączenia pary do programu oraz kryteria wykluczenia pary z programu, uwzględniające w szczególności wiek kobiety, w którym można osiągnąć najwyższą skuteczność procedury zapłodnienia pozaustrojowego oraz inne niezbędne warunki;
2)
kryteria wyboru realizatorów programu;
3)
medyczne założenia dla przeprowadzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego obejmujące w szczególności zakres procedury oraz liczbę realizowanych dla pary cykli zapłodnienia pozaustrojowego;
4)
zasady finansowania poszczególnych procedur leczenia niepłodności i leków w ramach programu;
5)
założenia dla zabezpieczenia płodności na przyszłość, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności (Dz. U. z 2020 r. poz. 442).
§  4. 
1. 
Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący.
2. 
Do zadań Przewodniczącego należy w szczególności:
1)
planowanie i organizowanie prac Zespołu;
2)
zwoływanie posiedzeń Zespołu;
3)
ustalanie porządku dziennego posiedzeń Zespołu;
4)
prowadzenie posiedzeń Zespołu;
5)
reprezentowanie Zespołu na zewnątrz;
6)
podpisywanie protokołów z posiedzeń Zespołu;
7)
określanie sposobów i terminów wykonania zadań Zespołu;
8)
informowanie ministra właściwego do spraw zdrowia o bieżącej działalności Zespołu, w tym o stanie realizacji zadań, o których mowa w § 3.
3. 
Przewodniczący może zlecać sporządzanie ekspertyz, opinii i analiz, niezbędnych do realizacji zadań Zespołu.
4. 
W przypadku nieobecności Przewodniczącego pracami kieruje wskazany przez niego członek Zespołu.
§  5. 
1. 
Zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia albo w innym miejscu wyznaczonym przez Przewodniczącego.
2. 
Posiedzenia mogą odbywać się także w trybie zdalnym, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, przy uwzględnieniu możliwości technicznych i rozwiązań organizacyjnych funkcjonujących w Ministerstwie Zdrowia.
3. 
Przewodniczący przekazuje członkom Zespołu zawiadomienie o terminie, miejscu i formie posiedzenia Zespołu, planowany porządek dzienny posiedzenia Zespołu oraz materiały będące przedmiotem posiedzenia Zespołu, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, nie później niż w terminie 3 dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia.
4. 
W przypadku posiedzenia Zespołu w trybie zdalnym, członkowie Zespołu przesyłają wymagane dokumenty i informacje bezpośrednio do sekretarza, w terminie i formie wskazanych przez Przewodniczącego.
5. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Przewodniczący może zwołać posiedzenie Zespołu bez zachowania terminu, o którym mowa w ust. 3.
6. 
Z posiedzenia Zespołu jest sporządzany protokół.
7. 
Zespół może prowadzić prace w trybie obiegowym w drodze korespondencyjnego uzgadniania stanowisk.
8. 
W przypadku prowadzenia prac w trybie obiegowym, członkowie Zespołu przesyłają wymagane dokumenty i informacje bezpośrednio do sekretarza, w terminie i formie wskazanych przez Przewodniczącego.
§  6. 
1. 
Zespół podejmuje decyzje w drodze głosowania, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 8 członków Zespołu, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-13.
2. 
Głosowanie, o którym mowa w ust. 1, może odbywać się w trybie obiegowym w drodze korespondencyjnego uzgadniania stanowisk.
3. 
W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
4. 
Głosowania są jawne.
§  7. 
1. 
Za udział w posiedzeniach Zespołu nie przysługuje wynagrodzenie.
2. 
Zamiejscowym członkom Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 2 ust. 3, przysługuje zwrot kosztów podróży służbowych na terenie kraju, w związku z udziałem w posiedzeniach Zespołu, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2190).
3. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa, z części 46 - Zdrowie, działu 851 - Ochrona zdrowia, rozdziału 85195 - Pozostała działalność, ze środków pozostających w dyspozycji Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.
§  8. 
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu zapewnia Departament Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.
§  9. 
Pierwsze posiedzenie Zespołu jest zwoływane przez Przewodniczącego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  10. 
1. 
Przewodniczący przedkłada ministrowi właściwemu do spraw zdrowia kryteria, o których mowa w § 3, nie później niż w terminie do dnia 29 marca 2024 r.
2. 
Zespół zakończy pracę z dniem przekazania ministrowi właściwemu do spraw zdrowia kryteriów, o których mowa w § 3.
§  11. 
Zarządzenie traci moc z dniem 30 marca 2024 r.
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).