Powołanie Zespołu do spraw opieki farmaceutycznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZ.2020.49

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 lipca 2020 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 8 lipca 2020 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw opieki farmaceutycznej

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Tworzy się Zespół do spraw opieki farmaceutycznej, zwany dalej "Zespołem".
§  2. 
Zespół jest organem pomocniczym ministra właściwego do spraw zdrowia, zwanego dalej "Ministrem".
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
Przewodniczący Zespołu - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia inicjujący, koordynujący i nadzorujący wykonywanie zadań przez Departament Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia;
2)
Zastępca Przewodniczącego - Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia;
3)
członkowie:
a)
czterech przedstawicieli Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia,
b)
przedstawiciel Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia,
c)
przedstawiciel Departamentu Budżetu i Finansów w Ministerstwie Zdrowia,
d)
dwóch przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia,
e)
przedstawiciel Centrum e-Zdrowia,
f)
Konsultant Krajowy w dziedzinie farmacji aptecznej,
g)
przedstawiciel Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego,
h)
przedstawiciel Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych,
i)
trzech przedstawicieli samorządu zawodowego farmaceuty,
j)
dwóch przedstawicieli uczelni medycznej.
2. 
Członkowie Zespołu, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. h-j, wyrażają pisemną zgodę na udział w pracach Zespołu.
3. 
W pracach Zespołu mogą brać udział, bez prawa głosu, eksperci zaproszeni przez Przewodniczącego Zespołu.
§  4. 
1. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
ustalenie przedmiotu i zakresu opieki farmaceutycznej, która ma być sprawowana w aptekach ogólnodostępnych oraz opracowanie szczegółowej koncepcji jej wdrożenia;
2)
analiza potrzeby przeprowadzenia pilotażu opieki farmaceutycznej w Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby - opracowanie szczegółowej koncepcji jego przeprowadzenia;
3)
określenie źródła, zasad i trybu finansowania opieki, o której mowa w pkt 1 oraz pilotażu, o którym mowa w pkt 2 - w przypadku uznania konieczności jego przeprowadzenia.
2. 
Szczegółowe wnioski i rekomendacje wynikające z zadań, o których mowa w ust. 1, Zespół opracuje w formie opisowej w postaci raportu.
3. 
Zespół opracuje projekty koniecznych zmian legislacyjnych związanych z raportem, o którym mowa w ust. 2, w formie odpowiadającej wymogom wynikającym z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. z 2016 r. poz. 283), wraz ze szczegółowym uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji, w tym w szczególności wnikliwą analizą skutków finansowych tych projektów.
4. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 2 i 3, Zespół, reprezentowany przez Przewodniczącego, przedstawi po raz pierwszy do akceptacji Ministra w terminie do dnia 31 grudnia 2020 r.
5. 
W przypadku braku akceptacji, o której mowa w ust. 4, Zespół dokona zmian w dokumentach, o których mowa w ust. 2 i 3, i niezwłocznie ponownie przedstawi je do akceptacji Ministra, jednak nie później niż w terminie umożliwiającym ich ostateczną akceptację do dnia 28 lutego 2021 r.
§  5. 
1. 
Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu.
2. 
W przypadku:
1)
nieobecności Przewodniczącego Zespołu - pracami Zespołu kieruje Zastępca Przewodniczącego;
2)
braku możliwości kierowania pracami Zespołu przez Zastępcę Przewodniczącego - pracami Zespołu kieruje członek Zespołu wyznaczony przez Przewodniczącego Zespołu;
3)
braku możliwości wskazania członka kierującego pracami Zespołu przez Przewodniczącego Zespołu - pracami Zespołu kieruje członek Zespołu wyznaczony przez Zastępcę Przewodniczącego.
3. 
Informacja o wyznaczeniu członka Zespołu kierującego pracami Zespołu, w przypadkach o których mowa w ust. 2 pkt 2 lub 3, jest przekazywana wszystkim członkom Zespołu na pierwszym posiedzeniu Zespołu i obowiązuje do czasu rozwiązania Zespołu.
§  6. 
Do zadań Przewodniczącego Zespołu należy w szczególności:
1)
planowanie i organizowanie pracy Zespołu, w tym rozdzielanie zadań lub ich części oraz dbałość o terminowość prac Zespołu;
2)
ustalanie potrzeb w zakresie częstotliwości posiedzeń Zespołu, zwoływanie posiedzeń w porozumieniu z komórką organizacyjną Ministerstwa Zdrowia, o której mowa w § 11;
3)
ustalanie porządku obrad Zespołu, ich prowadzenie oraz czuwanie nad sprawnym ich przebiegiem;
4)
reprezentowanie Zespołu, w tym przekazywanie informacji o przebiegu i efektach prac Zespołu;
5)
informowanie Ministra o bieżącej działalności Zespołu.
§  7. 
1. 
Zespół może przyjąć, w formie uchwały, regulamin swojego działania.
2. 
W przypadku braku przyjęcia przez Zespół regulaminu jego działania, ustalenia dotyczące organizacji pracy Zespołu zapadają w drodze konsensusu i nie przeprowadza się w stosunku do nich głosowania.
§  8. 
Zespół podejmuje decyzje, w drodze uchwał, przyjmowanych zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Zespołu, a w przypadku jego nieobecności - głos Zastępcy Przewodniczącego albo członka Zespołu wyznaczonego do kierowania pracami Zespołu, w sposób określony w § 5 ust. 2 pkt 2 i 3.
§  9. 
1. 
Zespół obraduje na posiedzeniach, które odbywają się w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, przy uwzględnieniu możliwości technicznych i rozwiązań organizacyjnych w Ministerstwie Zdrowia, posiedzenie Zespołu może odbyć się z wykorzystaniem urządzeń lub technologii umożliwiających komunikację na odległość.
§  10. 
1. 
Osobom wchodzącym w skład Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 3 ust. 3, nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu uczestnictwa w pracach Zespołu.
2. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu są pokrywane z budżetu państwa, z części 46 - Zdrowie, działu 851 - Ochrona zdrowia, rozdziału 85195 - Pozostała działalność, z części pozostającej w dyspozycji Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.
§  11. 
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu zapewnia Departament Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.
§  12. 
Zespół ulega rozwiązaniu w momencie akceptacji przez Ministra efektów prac Zespołu, o której mowa w § 4 ust. 4 albo ust. 5.
§  13. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2269).