Powołanie zespołu do spraw aktywności społecznej młodzieży.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MPiPSp.2014.6

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 lutego 2014 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 7 lutego 2014 r.
w sprawie powołania zespołu do spraw aktywności społecznej młodzieży

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz.U. z 2012 r. poz. 392) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, zwanym dalej "Ministerstwem" powołuje się zespół do spraw aktywności społecznej młodzieży, zwany dalej "zespołem".
2.
Zespół jest organem pomocniczym Ministra Pracy i Polityki Społecznej, zwanego dalej "Ministrem".
§  2.
Do zadań zespołu należy:
1)
dokonanie przeglądu i analizy krzyżowej najważniejszych dokumentów strategicznych, w szczególności Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju. Polska 2030. Trzecia Fala Nowoczesności, Strategii Rozwoju Kraju 2020, Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020, Strategii Rozwoju Kapitału Ludzkiego 2020, innych dokumentów rządowych odnoszących się do polityki młodzieżowej oraz dokumentów strategicznych Unii Europejskiej odnoszących się do polityki do spraw młodzieży;
2)
opracowanie programu aktywności społecznej młodzieży;
3)
przygotowywanie projektów stanowiska Ministra wobec uwag zgłaszanych w procesie konsultacji programu.
§  3.
W skład zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie;
2)
zastępca przewodniczącego - Krzysztof Więckiewicz, Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie;
3)
sekretarz zespołu - Kamil Bobek, główny specjalista w Departamencie Pożytku Publicznego w Ministerstwie;
4)
wyznaczeni przez kierowników komórek organizacyjnych Ministerstwa przedstawiciele oraz ich stali zastępcy z następujących komórek organizacyjnych:
a)
Departamentu Pożytku Publicznego,
b)
Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych,
c)
Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz,
d)
Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej,
e)
Departamentu Polityki Rodzinnej,
f)
Departamentu Ubezpieczeń Społecznych,
g)
Departamentu Polityki Senioralnej,
h)
Departamentu Prawnego,
i)
Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego;
5)
członkowie zespołu ds. polityki na rzecz młodzieży, powołanego Uchwałą nr 6 Rady Działalności Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2012 r. w sprawie powołania doraźnego zespołu problemowego Rady ds. polityki na rzecz młodzieży.
§  4.
1.
Na zaproszenie przewodniczącego w pracach zespołu, w zależności od potrzeb, mogą brać udział także osoby inne niż wymienione w § 3, w tym przedstawiciele pozostałych komórek organizacyjnych Ministerstwa oraz innych resortów.
2.
Na wniosek przewodniczącego zespół może powoływać ekspertów zewnętrznych, korzystać z doradców spośród osób, których wiedza merytoryczna i doświadczenie dają gwarancję rzetelnego pełnienia funkcji oraz zlecać przygotowanie odpowiednich ekspertyz, raportów oraz innych opracowań.
3.
W przypadku nieobecności członka zespołu, udział w pracach zespołu bierze stały zastępca.
4.
Członkowie zespołu, reprezentujący komórki organizacyjne Ministerstwa, wykonują swoje funkcje osobiście, ich udział w posiedzeniach zespołu oraz podejmowanych pracach jest obowiązkowy.
5.
Praca w zespole odbywa się w ramach obowiązków służbowych. Z tytułu uczestnictwa w pracach zespołu jego członkom oraz osobom zaproszonym nie przysługuje wynagrodzenie.
§  5.
1.
Zespół działa na podstawie wewnętrznego regulaminu prac zespołu, przyjętego przez zespół w formie uchwały, podjętej zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
2.
Zespół przyjmuje regulamin pracy zespołu na swoim pierwszym posiedzeniu.
§  6.
1.
Do obowiązków przewodniczącego należy:
1)
kierowanie pracami zespołu;
2)
zwoływanie, w zależności od potrzeb, posiedzeń zespołu;
3)
występowanie w zakresie określonym w § 2 pkt 1 do kierujących komórkami organizacyjnymi Ministerstwa o udostępnienie informacji i dokumentów niezbędnych do prac zespołu;
4)
występowanie na zewnątrz w sprawach dotyczących działalności zespołu;
5)
przedkładanie Ministrowi informacji o pracach zespołu.
2.
Prace zespołu mogą być prowadzone w trybie obiegowym, przy użyciu poczty elektronicznej.
3.
Przewodniczący zespołu przy wykonywaniu swoich zadań korzysta z pomocy sekretarza zespołu.
4.
W przypadku nieobecności przewodniczącego jego obowiązki wykonuje zastępca przewodniczącego.
§  7.
Do obowiązków sekretarza zespołu należy:
1)
przygotowywanie projektów ustaleń w sprawach organizacyjnych;
2)
sporządzanie protokołu z każdego posiedzenia zespołu;
3)
dokumentowanie obecności członków zespołu na posiedzeniach zespołu;
4)
przechowywanie dokumentacji;
5)
organizowanie spraw proceduralnych oraz przepływu informacji związanych z działalnością zespołu.
§  8.
Obsługę organizacyjno-administracyjną zespołu zapewnia Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa.
§  9.
Zespół rozpoczyna pracę z dniem powołania, a kończy w dniu utworzenia w Ministerstwie komórki organizacyjnej właściwej do wdrażania i obsługi programu aktywności społecznej młodzieży.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

UZASADNIENIE

Aktywna młodzież, w obliczu przemian demograficznych i starzenia się społeczeństwa, w jeszcze większym stopniu staje się grupą warunkującą rozwój społeczno-gospodarczy. Z tego względu konieczne jest podjęcie kompleksowych działań zmierzających do poprawy ich szans na wszechstronny rozwój osobisty.

Działania dotyczące poprawy szans ludzi młodych są obecne w najważniejszych dokumentach o charakterze strategicznym. W "Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju. Polska 2030. Trzecia Fala Nowoczesności" wskazuje się na konieczność poprawy systemu edukacji, wzmacnianie kreatywności i podnoszenie kompetencji młodzieży, tak aby służyło to poprawie transferu edukacja - rynek pracy. Inny dokument, "Strategia Rozwoju Kapitału Ludzkiego 2020", koncentruje się na działaniach w oparciu o fazy życia. Dwie spośród nich stanowią edukacja szkolna i edukacja na poziomie wyższym. Przywołane w dokumencie badania określają problemy dzieci i młodzieży, które związane są przede wszystkim z używaniem substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, środki zastępcze, sterydy), występowaniem agresji i przemocy rówieśniczej, przemocy domowej wobec dzieci, chorobami przewlekłymi, otyłością, małą aktywnością fizyczną, deficytami rozwojowymi, zaniedbaniami środowiskowymi czy trudnościami adaptacyjnymi wynikającymi z różnic kulturowych.

Przeciwdziałanie tym tendencjom i problemom stanowi jedno z najważniejszych wyzwań dla polskiego Rządu. Podjętych już zostało w tym obszarze szereg działań. We współpracy z organizacjami młodzieżowymi opracowany został raport "Młodzi 2011", w którym kompleksowo przedstawiono diagnozę sytuacji ludzi młodych oraz zamieszczono szereg rekomendacji dla polityk publicznych. Funkcjonuje Polska Rada Organizacji Młodzieżowych będąca forum równych i niezależnych organizacji, które prowadząc odrębnie swoją działalność, chcą współpracować na rzecz młodzieży.

W ramach Rady Działalności Pożytku Publicznego, organu opiniodawczo-doradczego Ministra Pracy i Polityki Społecznej, działa doraźny zespół ds. polityki na rzecz młodzieży. Z jego inicjatywy podjęto prace nad projektem Krajowego Programu na Rzecz Młodzieży. Aktywna Młodzież, który obejmuje 4 obszary priorytetowe:

1)
pasje i zainteresowania;
2)
aktywność społeczna i obywatelska młodzieży;
3)
samodzielność ekonomiczna;
4)
infrastruktura i wsparcie.

Projekt ten może stanowić punkt wyjścia do dalszych prac nad polityką młodzieżową. W dniu 17 września 2013 r. Rada Działalności Pożytku Publicznego podjęła uchwałę, w której rekomendowała Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej przyjęcie do realizacji Krajowego Programu na Rzecz Młodzieży. Aktywna Młodzież.

Niniejsze zarządzenie powołujące zespół do spraw aktywności społecznej młodzieży, wynika z przytoczonych dokumentów oraz decyzji Ministra Pracy i Polityki Społecznej.