Powołanie Zespołu do przeprowadzenia analizy możliwości wykorzystania infrastruktury telekomunikacyjnej na potrzeby budowy i wdrożenia cyfrowego systemu radiokomunikacyjnego oraz wypracowania koncepcji wdrożenia tego systemu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.2024.46

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 lipca 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 40
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 25 lipca 2024 r.
w sprawie powołania Zespołu do przeprowadzenia analizy możliwości wykorzystania infrastruktury telekomunikacyjnej na potrzeby budowy i wdrożenia cyfrowego systemu radiokomunikacyjnego oraz wypracowania koncepcji wdrożenia tego systemu

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Zespół do przeprowadzenia analizy możliwości wykorzystania infrastruktury telekomunikacyjnej na potrzeby budowy i wdrożenia cyfrowego systemu radiokomunikacyjnego oraz wypracowania koncepcji wdrożenia tego systemu.
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  2. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
inwentaryzacja infrastruktury telekomunikacyjnej będącej w dyspozycji organów i jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz analiza możliwości wykorzystania tej infrastruktury na potrzeby budowy i wdrożenia cyfrowego systemu radiokomunikacyjnego, zwanego dalej "CSR";
2)
przeprowadzenie ogólnej analizy możliwości wykorzystania infrastruktury telekomunikacyjnej podmiotów innych niż wymienionych w pkt 1, w tym operatorów infrastruktury krytycznej i operatorów telekomunikacyjnych, na rzecz budowy i wdrożenia CSR;
3)
opracowanie koncepcji budowy i wdrożenia CSR, z wykorzystaniem budowanego przez Komendę Główną Policji Systemu Radiokomunikacyjnego Policji - TETRA (SRP-T), zawierającej:
a)
propozycje wykorzystania na potrzeby budowy i wdrożenia CSR infrastruktury telekomunikacyjnej będącej w dyspozycji organów i jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego,
b)
wskazanie zakresu możliwości wykorzystania na potrzeby budowy i wdrożenia CSR infrastruktury telekomunikacyjnej podmiotów innych niż wymienionych w pkt 1, w tym operatorów infrastruktury krytycznej i operatorów telekomunikacyjnych,
c)
rekomendację dotyczącą wyznaczenia operatora CSR,
d)
propozycje dotyczące mechanizmów i źródeł finansowania dalszej rozbudowy SRP-T celem budowy CSR,
e)
propozycje dotyczące mechanizmów i źródeł finansowania utrzymania CSR.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - dyrektor Departamentu Teleinformatyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji albo wyznaczony przez niego zastępca dyrektora;
2)
zastępca przewodniczącego - dyrektor Biura Ministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji albo wyznaczony przez niego zastępca dyrektora;
3)
członkowie Zespołu:
a)
wyznaczony przez Komendanta Głównego Policji kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej w sprawach łączności i informatyki albo jego zastępca,
b)
wyznaczony przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej właściwej w sprawach łączności i informatyki albo jego zastępca,
c)
wyznaczony przez Komendanta Głównego Straży Granicznej kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej w sprawach łączności i informatyki albo jego zastępca,
d)
wyznaczony przez Komendanta Służby Ochrony Państwa kierownik komórki organizacyjnej Służby Ochrony Państwa właściwej w sprawach łączności i informatyki albo jego zastępca,
e)
naczelnik Wydziału Radiokomunikacji i Systemów Satelitarnych Departamentu Teleinformatyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełniący jednocześnie rolę sekretarza Zespołu.
2. 
Przewodniczący, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby spoza jego składu, w szczególności dysponujące fachową wiedzą w zakresie spraw objętych zadaniami Zespołu.
§  4. 
1. 
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący, a w razie jego nieobecności zastępca przewodniczącego.
2. 
W przypadku, gdy niemożliwy jest osobisty udział w posiedzeniu członka Zespołu, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 lit. a-d, w posiedzeniu Zespołu może uczestniczyć pisemnie upoważniony przez niego przedstawiciel.
§  5. 
1. 
Zespół realizuje zadania na posiedzeniach lub w trybie obiegowym. Dopuszcza się prowadzenie prac przez Zespół za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
2. 
Zespół podejmuje decyzje w drodze głosowania zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Zespołu.
3. 
Przewodniczący określa terminy i miejsca posiedzeń Zespołu, zakres spraw, które będą tematem posiedzenia Zespołu, a także wyznacza zadania członkom Zespołu.
4. 
W przypadku prowadzenia prac w trybie obiegowym członkowie Zespołu przesyłają wymagane dokumenty i informacje bezpośrednio do przewodniczącego w czasie i formie przez niego określonej.
5. 
Z posiedzenia Zespołu sekretarz Zespołu sporządza protokół, który jest podpisywany przez przewodniczącego lub jego zastępcę, a jego odwzorowanie elektroniczne jest przekazywane członkom Zespołu.
§  6. 
1. 
Wyniki inwentaryzacji i analiz, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, wraz z koncepcją budowy i wdrożenia CSR, o której mowa w § 2 pkt 3, Zespół przedstawia w dokumencie zatytułowanym "Analiza możliwości wykorzystania infrastruktury telekomunikacyjnej będącej w dyspozycji organów i jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na potrzeby budowy i wdrożenia cyfrowego systemu radiokomunikacyjnego dla organów i jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych (CSR) wraz z koncepcją wdrożenia tego systemu z wykorzystaniem Systemu Radiokomunikacyjnego Policji - TETRA (SRP-T)".
2. 
Przewodniczący przedstawia dokument, o którym mowa w ust. 1, do akceptacji Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem członka kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, sprawującego nadzór nad Departamentem Teleinformatyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, niezwłocznie po jego przyjęciu przez Zespół, nie później jednak niż w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  7. 
Obsługę organizacyjno-techniczną oraz biurową prac Zespołu zapewnia Departament Teleinformatyki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  8. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  9. 
Zespół ulega rozwiązaniu po zaakceptowaniu dokumentu, o którym mowa w § 6 ust. 1, przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 738).