Powołanie Stałej Komisji do zamawiania usług w zakresie badań naukowych w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe oraz procedur postępowania z tym związanych.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2010.11.101

Akt utracił moc
Wersja od: 20 grudnia 2010 r.

ZARZĄDZENIE Nr 47
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 30 września 2010 r.
w sprawie powołania Stałej Komisji do zamawiania usług w zakresie badań naukowych w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe oraz procedur postępowania z tym związanych

OR-500/2/10

Na podstawie art. 33 ust. 3 pkt 6 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity Dz. U. 2005 r. Nr 45, poz. 435 z późniejszymi zmianami) i § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, wprowadzonego Zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe oraz na podstawie art. 4 pkt 3e ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759), ustalam, co następuje:

§  1.
Powołuję Stałą Komisję do zamawiania usług w zakresie badań naukowych, zwaną dalej Komisją, w następującym składzie:

Przewodniczący - zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych do spraw marketingu i organizacji.

Członkowie:

- naczelnik Wydziału Organizacji i Badań Naukowych,

- naczelnik Wydziału Hodowli i Użytkowania Lasu,

- naczelnik Wydziału Ochrony Lasu,

- naczelnik Wydziału Urządzania Lasu i Geoinformatyki,

- naczelnik Wydziału Marketingu i Handlu,

- naczelnik Wydziału ds. Zamówień Publicznych.

Sekretarz - specjalista w Wydziale Organizacji i Badań Naukowych.

§  2.
1.
Pracami Komisji kieruje jej przewodniczący.
2.
Tryb pracy Komisji, w tym szczególnie zwoływanie posiedzeń, podział pracy poszczególnych członków Komisji ustanawia przewodniczący Komisji.
3.
Przewodniczący Komisji może:
a)
poszerzyć skład Komisji o specjalistów z komórek merytorycznych Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych lub jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych,
b)
upoważnić jednego z jej członków do przewodniczenia posiedzeniu Komisji, jeżeli nie może uczestniczyć w jej pracach.
§  3.
Do zadań Komisji należy:
1)
weryfikacja (analiza i ocena) propozycji badań naukowych, składanych przez kierowników komórek i jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, w tym również przez Naukowy Zespół Doradczy;
2)
kwalifikacja zweryfikowanego wykazu tematów badawczych na:
a)
podlegające zamówieniu w trybie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych;
b)
wyłączone z obowiązku stosowania ww. ustawy na podstawie art. 4 pkt 3e;
3)
opracowanie propozycji wykazów tematów naukowo-badawczych w podziale na tematy określone w pkt 2a i 2b i przedstawianie tych wykazów Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych do akceptacji;
4)
ocena i wybór ofert na realizację usług w zakresie badań naukowych, wyłączonych z obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych na podstawie art. 4 pkt 3e, złożonych przez jednostki naukowo-badawcze;
5) 1
przedstawianie Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych, wyłonionych na podstawie oceny ofert, wykonawców badań i poszczególnych tematów badawczych.
§  4.
Wprowadzam do stosowania procedury postępowania związane z zamawianiem usług w zakresie badań naukowych, wyłączonych z obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych na podstawie art. 4 pkt 3e, na potrzeby gospodarki leśnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  5.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ma prawo podjęcia decyzji o zleceniu tematów naukowo-badawczych z pominięciem procedur przedstawionych w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

PROCEDURY POSTĘPOWANIA

związane z zamawianiem usług w zakresie badań naukowych, wyłączonych z obowiązku stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych na podstawie art. 4 pkt 3e, na potrzeby gospodarki leśnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe

Dla zapewnienia sprawnego przebiegu procesu zamawiania usług w zakresie badań naukowych na potrzeby gospodarki leśnej i Lasów Państwowych ustanawia się stałe procedury postępowania w ww. zakresie.

§ 1.
1.
Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Dyrektor Generalny Lasów Państwowych ma wyłączne prawo zlecania i finansowania badań naukowych na potrzeby Lasów Państwowych.
2.
Kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych mogą uczestniczyć w procesie tworzenia problematyki badawczej przez zgłaszanie swoich propozycji badań i ich zakresu we wniosku adresowanym do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z zachowaniem drogi służbowej.
3.
Dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych mogą zlecać i finansować jedynie ekspertyzy ważne dla gospodarki leśnej w jej lokalnych uwarunkowaniach do kwoty 50 tys. zł.
§  2.
Całość spraw związanych z zamawianiem usług w zakresie badań naukowych, ich zlecaniem i rozliczaniem oraz analizę wykorzystania wyników badań przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych prowadzi Wydział Organizacji i Badań Naukowych.
§  3.
Ustanawia się następujący tryb postępowania przy zamawianiu usług w zakresie badań naukowych:

1. W terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku kierownicy komórek organizacyjnych Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych składają do Wydziału Organizacji i Badań Naukowych propozycje tematów naukowo-badawczych z uzasadnieniem (tytuł, zakres i okres realizacji), zaakceptowane przez dyrektora pionowego.

2. Wydział Organizacji i Badań Naukowych we współpracy z Naukowym Zespołem Doradczym przy Dyrektorze Generalnym Lasów Państwowych zbiera propozycje tematów badawczych od środowisk naukowych i opracowuje wykaz tematów badawczych rekomendowanych przez Naukowy Zespół Doradczy - w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku. Wykaz ten przekazywany jest do weryfikacji przez właściwe komórki organizacyjne Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

3. W terminie do dnia 31 maja każdego roku Wydział Organizacji i Badań Naukowych opracowuje wykaz zweryfikowanych tematów badawczych i przekazuje go do Komisji, która dokonuje ponownej weryfikacji propozycji tematów badawczych na podstawie przeprowadzonej oceny, analizy i ich kwalifikacji i sporządza wykaz proponowanych tematów z podaniem trybu ich zamawiania, który przedkłada do zatwierdzenia Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych.

4. Zatwierdzony przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wykaz tematów badawczych, zakwalifikowanych do zamówienia w trybie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych, przekazywany jest do Wydziału ds. Zamówień Publicznych w celu poddania ich procedurze przewidzianej w ww. ustawie.

5. Zatwierdzony przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wykaz tematów badawczych, których zlecenie jest wyłączone ze stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych wysyła do jednostek naukowo-badawczych w kraju z zaproszeniem do złożenia ofert na ich realizację w terminie do dnia 31 października każdego roku.

§  4.
Wybór i kryteria oceny ofert na realizację tematów badawczych ustalonych w wykazie, o którym mowa w § 3 ust 5:

1. Oferty na realizację tematów badawczych powinny zawierać następujące informacje:

a)
szczegółowy zakres i harmonogram prac w rozbiciu na lata,
b)
metodykę i założenia realizacji badań,
c)
kalkulację kosztów ogółem oraz - na poszczególne lata - realizacji danego tematu,
d)
planowane zakupy aparatury specjalnej (badawczej),
e)
wykaz wykonanych lub wykonywanych prac badawczych, odpowiadających swoim zakresem pracy stanowiącej przedmiot zamówienia.

2. Złożone oferty na realizację tematów badawczych przekazywane są Stałej Komisji, która dokonuje analizy i oceny ofert na podstawie niżej wymienionych kryteriów i wag do nich przypisanych:

a)
kompleksowość ujęcia i rozwiązania danego problemu badawczego - 20%,
b)
wysokość planowanych kosztów realizacji (cena wykonania badań) - 50%,
c)
przydatność dla praktyki leśnej planowanych do uzyskania wyników badań - 20%,
d)
wykonane lub wykonywane dotychczas prace badawcze, odpowiadające swoim zakresem merytorycznym pracy stanowiącej przedmiot zamówienia - 10%.

3. Dla powyższych kryteriów obliczane są punkty w podany niżej sposób:

a)
kompleksowość ujęcia i rozwiązania danego problemu badawczego - 20%

Za powyższe kryterium można przyznać do 20 pkt - wartość ta będzie sumą przyznanych ocen za następujące elementy:

- zdefiniowanie i uzasadnienie celu badań - do 5 pkt,

- proponowany zakres badań, metodyka - do 5 pkt,

- oryginalność lub innowacyjność podejścia do sposobu realizacji badań - do 10 pkt;

b)
wysokości planowanych kosztów realizacji (cena wykonania badań) - 50%

Wyliczenie punktów następuje według poniższego wzoru:

najniższa zaoferowana

łączna cena realizacji

usługi badawczej brutto

Liczba przyznanych punktów = -------------------------- x 50;

łączna cena realizacji

usługi badawczej brutto

ocenianej oferty

c)
przydatności dla praktyki leśnej planowanych do uzyskania wyników badań - 20%

Za powyższe kryterium można przyznać do 20 pkt;

d)
wykonane lub wykonywane dotychczas prace badawcze, odpowiadające swoim zakresem merytorycznym pracy stanowiącej przedmiot zamówienia - 10%

Za powyższe kryterium można przyznać do 10 pkt.

Pod uwagę należy wziąć liczbę wykonanych w okresie ostatnich 10 lat prac z zakresu merytorycznego zbliżonego do zakresu pracy stanowiącej przedmiot zamówienia.

4. Wyliczone punkty dla poszczególnych kryteriów zostają zsumowane i stanowią końcową ocenę oferty. Na ostateczną ocenę punktową składa się suma punktów przyznanych przez Komisję oraz wyliczonych według przyjętych wzorów.

5. Najkorzystniejszą ofertę stanowi ta, która uzyskała największą liczbę punktów.

6. Z przeprowadzonego wyboru ofert sporządza się protokół, który przekazywany jest do akceptacji Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych.

7. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych swoją decyzją ustanawia wykaz tematów badawczych oraz wyłonionych wykonawców, do których wysyłane są zlecenia na realizację badań. Po ustaleniu warunków realizacji poszczególnych usług zostają zawierane z wykonawcami stosowne umowy.

§  5.
Przyszłe wyniki badań, uzyskane w ramach realizacji tematów naukowo-badawczych, wyłączonych ze stosowania ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych, zostaną udostępnione przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych innym podmiotom zgodnie ze wskazaniami Komisji do spraw odbioru prac naukowo-badawczych.
§  5a. 2
W przypadkach występowania pojedynczych ofert na realizację danego tematu oraz w innych przypadkach wskazanych przez Komisję mogą zostać przeprowadzone z wykonawcami negocjacje dotyczące weryfikacji zakresów badań i kosztów ich realizacji.
§  6.
Na podstawie wybranych ofert przyjmuje się do projektu planu finansowo-gospodarczego na przyszły rok kwotę środków finansowych na realizację badań
1 § 3 pkt 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 62 z dnia 20 grudnia 2010 r. (B.I.LP.11.1.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2010 r.
2 § 5a dodany przez § 2 zarządzenia nr 62 z dnia 20 grudnia 2010 r. (B.I.LP.11.1.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 grudnia 2010 r.