Powołanie Społecznej Rady Zdrowia.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1982.5.24

Akt utracił moc
Wersja od: 3 kwietnia 1982 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 3 kwietnia 1982 r.
w sprawie powołania Społecznej Rady Zdrowia.

W celu rozszerzenia zakresu konsultacji społecznej w węzłowych sprawach resortu zdrowia i opieki społecznej, zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się Społeczną Radę Zdrowia przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej, zwaną dalej "Radą".
2.
Rada jest organem konsultacyjno-doradczym Ministra, działającym samodzielnie i niezależnie w zakresie spraw określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
Rada rozpatruje sprawy skierowane do niej w celu zaopiniowania przez Ministra.
2.
Rada może podjąć działania dotyczące węzłowych i innych istotnych problemów resortu zdrowia i opieki społecznej również z własnej inicjatywy.
§  3.
Do przedmiotu działania Rady należy w szczególności:
1)
integrowanie na rzecz ochrony zdrowia działalności instytucji państwowych i organizacji społecznych,
2)
wyrażanie oczekiwań społecznych w zakresie zaspokajania potrzeb zdrowotnych i koordynowanie podejmowanych w tym zakresie inicjatyw dla usprawnienia funkcjonowania ochrony zdrowia,
3)
służenia radą Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej w zakresie kierowania resortem,
4)
inicjowanie konsultacji społecznych oraz badań opinii publicznej w sprawach mających podstawowe znaczenie dla funkcjonowania systemu ochrony zdrowia,
5)
opracowywanie opinii, wniosków i ekspertyz w zakresie węzłowych problemów ochrony zdrowia wynikających z bieżącej pracy resortu, jak i prowadzonych prac planistycznych i programowo-prognostycznych.
§  4.
1.
Rada może współdziałać z organami doradczymi Rządu jak i Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, a w szczególności z Państwową Radą Ochrony Środowiska, Radą do Spraw Rodziny, Naczelną Radą Uzdrowisk, Radą Naukową przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej, Radą Sanitarno-Epidemiologiczną.
2.
Rada może zwracać się do organizacji społecznych, związków zawodowych, stowarzyszeń oraz innych organizacji z wnioskiem o przedstawienie opinii w sprawach będących przedmiotem działania Rady.
3.
Rada może zwracać się do instytutów naukowo-badawczych, szkół wyższych i ośrodków badania opinii społecznej z wnioskiem o przeprowadzenie badań, dokonanie ekspertyzy lub przedstawienie opinii w określonej sprawie.
4.
Jednostki organizacyjne podległe bezpośrednio Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej oraz komórki statutowe Ministerstwa zobowiązane są do udostępniania Radzie ważniejszych projektów programów, planów i aktów prawnych, a także materiałów informacyjnych niezbędnych do opracowania opinii lub ekspertyzy, udzielania Radzie niezbędnej pomocy przy wykonywaniu jej zadań oraz podejmowania zgłaszanych przez Radę inicjatyw w zakresie problematyki stanowiącej przedmiot działania Rady.
§  5.
1.
W skład Rady wchodzą powołane przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej osoby posiadające doświadczenie w zakresie zagadnień ochrony zdrowia, przedstawiciele nauki oraz środowisk twórczych.
2.
Członkowie Rady za ich zgodą są powoływani na okres 3 lat.
3.
Rada może wyłaniać dla wykonywania określonych zadań stałe lub doraźne zespoły robocze.
4.
Rada może zapraszać do udziału w pracach Rady lub jej zespołów roboczych przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń oraz specjalistów i ekspertów nie wchodzących w skład Rady.
§  6.
Pracami Rady kieruje Prezydium Rady. W skład Prezydium Rady wchodzą wybrani przez Radę: przewodniczący, zastępca przewodniczącego, członkowie i sekretarz Rady.
§  7.
Rada prowadzi działalność w oparciu o opracowany przez Prezydium Rady i zatwierdzony przez Radę regulamin oraz plan pracy.
§  8.
Organizacyjną i techniczną obsługę Rady zapewnia wyznaczona przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej komórka statutowa Ministerstwa.
§  9.
Wydatki związane z działalnością Rady pokrywa się z budżetu Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.