Powołanie, skład i zadania Komisji Farmakopei Polskiej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1989.5.25

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1989 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 kwietnia 1989 r.
w sprawie powołania, składu i zadań Komisji Farmakopei Polskiej

W związku z art. 15 ustawy z dnia 28 stycznia 1987 r. o środkach farmaceutycznych, artykułach sanitarnych i aptekach (Dz. U. Nr 3, poz. 19) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Komisję Farmakopei Polskiej, zwaną dalej "Komisją".
2.
W skład Komisji wchodzą powołani przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej:
1)
przewodniczący Komisji – prof. dr hab. Witold Wieniawski,
2)
członkowie Komisji – pracownicy naukowi bądź osoby wyróżniające się zasobem wiedzy i praktycznym dorobkiem z dziedziny farmacji, chemii, medycyny, medycyny stomatologicznej bądź medycyny weterynaryjnej,
3)
sekretarz naukowy Komisji – osoba posiadająca wyższe wykształcenie z dziedziny farmacji,
4)
przedstawiciele zainteresowanych ministerstw i urzędów centralnych – osoby odpowiadające wymogom, o których mowa w pkt 2.
§  2.
Do zadań Komisji należy w szczególności:
1)
ustalanie listy metod badania stosowanych przy określaniu jakości środków farmaceutycznych, ich opakowań i niektórych artykułów sanitarnych, które powinny zostać zamieszczone w Farmakopei Polskiej i w miarę potrzeby aktualizacja tej listy,
2)
ustalanie listy środków farmaceutycznych i artykułów sanitarnych, dla których podstawowe wymagania dotyczące metod badania, składu i jakości powinny zostać opublikowane w Farmakopei Polskiej oraz, w miarę potrzeby, aktualizacja tej listy,
3)
zbieranie materiałów i inicjowanie prac doświadczalnych potrzebnych przy ustalaniu właściwych metod badania, o których mowa w pkt 1, oraz podstawowych wymagań dotyczących metod badania, składu i jakości dla poszczególnych środków farmaceutycznych i artykułów sanitarnych, o których mowa w pkt 2, i opracowywanie na podstawie tych materiałów i wyników prac doświadczalnych monografii farmakopealnych zawierających ustalone metody bądź wymagania,
4)
okresowe przygotowywanie zestawów monografii farmakopealnych i innych materiałów, o których mowa w pkt 3, w postaci tworzącej projekt nowego wydania Farmakopei Polskiej jako całości albo jej poszczególnych tomów, albo też suplementów do obowiązującego wydania tej farmakopei.
§  3.
1.
Przewodniczący Komisji zostaje powołany na okres lat 5.
2.
Członkowie Komisji i jej sekretarz naukowy są powoływani na wniosek przewodniczącego Komisji na okres lat 3.
3.
Przedstawiciele, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 4, są powoływani na wniosek właściwych ministrów bądź kierowników urzędów centralnych na okres lat 3.
4.
Osoby, o których mowa w ust. 1–3, mogą zostać odwołane przed upływem okresu ich kadencji, jeżeli nie biorą aktywnego udziału w pracach Komisji bądź w innych ważnych względów.
§  4.
Projekt tekstu Farmakopei Polskiej, jej poszczególnych tomów lub suplementów, o których mowa w § 2 pkt 4, Komisja przedkłada Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej z wnioskiem o zatwierdzenie.
§  5.
1.
Posiedzenie Komisji zwołuje przewodniczący w razie potrzeby, nie rzadziej niż raz w roku.
2.
Uchwały Komisji zapadają zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
3.
Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący i sekretarz naukowy Komisji.
§  6.
1.
Szczegółowe zasady działania Komisji określa regulamin wewnętrzny Komisji, który określa w szczególności zasady tworzenia i działania podkomisji i zespołów, a także zasady udziału w pracach Komisji osób nie będących jej członkami.
2.
Obsługę Komisji zapewnia Instytut Leków.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 1957 r. w sprawie powołania Komisji Farmakopei Polskiej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1989 r.