Powołanie Sekretariatu Krajowego do monitorowania realizacji Agendy Habitat i Krajowego Planu Działań przyjętych na Drugiej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Osiedli Ludzkich (HABITAT II) oraz celów Deklaracji Milenijnej Narodów Zjednoczonych i Deklaracji z Johannesburga w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju osiedli ludzkich.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MI.2004.14.69

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 września 2005 r.

ZARZĄDZENIE Nr 20
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 18 sierpnia 2004 r.
w sprawie powołania Sekretariatu Krajowego do monitorowania realizacji Agendy Habitat i Krajowego Planu Działań przyjętych na Drugiej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Osiedli Ludzkich (HABITAT II) oraz celów Deklaracji Milenijnej Narodów Zjednoczonych i Deklaracji z Johannesburga w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju osiedli ludzkich

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 oraz Nr 80, poz. 717) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Sekretariat Krajowy do monitorowania realizacji Agendy Habitat i Krajowego Planu Działań, przyjętych na Konferencji (HABITAT II), dotyczącego osiedli ludzkich, oraz celów Deklaracji Milenijnej Narodów Zjednoczonych i Deklaracji z Johannesburga w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju osiedli ludzkich, zwany dalej "Sekretariatem Krajowym".
2. 1
Sekretariat Krajowy jest organem doradczym Ministra Infrastruktury, jako ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, w sprawach dotyczących współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).
3.
Nadzór nad działalnością Sekretariatu Krajowego sprawuje Minister Infrastruktury.
4.
Udział w pracach Sekretariatu Krajowego ma charakter społeczny i jest nieodpłatny.
§  2.
1. 2
W skład Sekretariatu Krajowego wchodzą następujący członkowie:
1)
Adam Kowalewski - Przewodniczący,
2)
Justyna Gorgoń - Wiceprzewodniczący,
3)
Katarzyna Przybysz-Mendyk - Sekretarz,
4)
Ewa Bończak-Kucharczyk,
5)
Jan Kazimierz Czubak,
6)
Małgorzata Ornoch-Tabędzka,
7)
Andrzej Pyszkowski,
8)
Hanka Zaniewska,
9)
Zbigniew Zuziak,
10)
Janusz Żyłka.
2.
Kadencja członków Sekretariatu Krajowego trwa trzy lata.
3.
Pracami Sekretariatu Krajowego kieruje Przewodniczący, a w jego zastępstwie Wiceprzewodniczący w zakresie wyznaczonym przez Przewodniczącego.
4.
Minister Infrastruktury może odwołać członka Sekretariatu Krajowego i powołać w jego miejsce inną osobę, a także może rozszerzyć lub zmniejszyć skład Sekretariatu Krajowego.
5.
Po akceptacji Ministra Infrastruktury, Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Sekretariatu Krajowego osoby spoza składu Sekretariatu Krajowego, których wiedza i doświadczenie mogą być pomocne w pracach Sekretariatu Krajowego.
§  3.
1.
Dla właściwej realizacji zadań Sekretariatu Krajowego, mogą być tworzone grupy zadaniowe.
2.
W skład grupy zadaniowej mogą wchodzić również osoby spoza składu Sekretariatu Krajowego.
3.
Decyzje o utworzeniu, składzie i zakresie prac grupy zadaniowej podejmuje Przewodniczący.
§  4.
1.
W sprawach reprezentowania Ministra Infrastruktury w kontaktach krajowych i zagranicznych wynikających z zadań Sekretariatu Krajowego, a w szczególności z rezolucji Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat), jest właściwy Przewodniczący lub w jego zastępstwie Wiceprzewodniczący, w zakresie każdorazowo uzgodnionym z Ministrem Infrastruktury.
2. 3
Sposób finansowania kosztów wyjazdów zagranicznych Przewodniczącego reguluje zawarta z nim umowa. Uruchomienie środków finansowych następuje przy zachowaniu procedur wewnętrznych Ministerstwa Infrastruktury.
3. 4
Źródłem finansowania kosztów wyjazdów zagranicznych Przewodniczącego są środki zaplanowane w budżecie Ministra Infrastruktury.
§  5.
Do zadań Sekretariatu Krajowego należą w szczególności:
1)
ocena i doradztwo przy analizie Krajowego Planu Działań (KPD) i aktualizacja jego treści w związku z:
a)
zmianą sytuacji makroekonomicznej Polski,
b)
zmianą kierunków działania Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat), wynikających z decyzji organów ONZ;
2)
przedstawienie rekomendacji dotyczących realizacji propozycji zmian poszczególnych części KPD w kontekście aktualnej polityki Polski, ONZ oraz Unii Europejskiej w tej dziedzinie;
3)
opiniowanie dokumentów określających stopień realizacji ustaleń KPD;
4)
przedstawianie propozycji dotyczących zmian prawnych lub organizacyjnych, zmierzających do usuwania barier rozwojowych miast i aglomeracji miejskich w Polsce, w kontekście dokumentów Agendy Habitat i KPD oraz celów Deklaracji Milenijnej Narodów Zjednoczonych i Deklaracji z Johannesburga w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju osiedli ludzkich;
5)
pomoc w akcji informacyjnej, propagującej polskie i międzynarodowe dokumenty związane z realizacją postanowień Agendy Habitat, KPD oraz Deklaracji Milenijnej Narodów Zjednoczonych i Deklaracji z Johannesburga w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju osiedli ludzkich;
6)
udział w inicjowaniu i wspieraniu współpracy międzynarodowej na poziomach krajowym, regionalnym i lokalnym, dotyczącej realizacji dokumentów Agendy Habitat i KPD oraz celów Deklaracji Milenijnej Narodów Zjednoczonych i Deklaracji z Johannesburga w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju osiedli ludzkich.
§  6.
1.
Tryb pracy Sekretariatu Krajowego określa Regulamin Pracy.
2.
Sekretariat Krajowy działa na podstawie planu pracy.
3.
Przewodniczący, w ciągu miesiąca od pierwszego posiedzenia Sekretariatu Krajowego, jest obowiązany do przedłożenia Ministrowi Infrastruktury w celu zatwierdzenia, Regulaminu Pracy Sekretariatu Krajowego oraz planu pracy Sekretariatu Krajowego obejmującego okres do końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce pierwsze posiedzenie Sekretariatu Krajowego. Kolejne roczne plany prac są przedstawiane Ministrowi Infrastruktury do dnia 15 stycznia danego roku.
4.
Wszelkie zmiany w Regulaminie Pracy Sekretariatu Krajowego i planie pracy podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Infrastruktury.
§  7.
1.
Członkom Sekretariatu Krajowego, osobom zaproszonym do udziału w pracach Sekretariatu Krajowego, zgodnie z § 2 ust. 5, osobom wchodzącym w skład grup zadaniowych, a nie będących członkami Sekretariatu Krajowego, o których mowa w § 3 ust. 2, których uczestnictwo na posiedzeniach wymaga dojazdu z miejsca zamieszkania, przysługuje zwrot kosztów przejazdu PKP dla 2 klasy pociągu IC, z uwzględnieniem opłat za miejsca siedzące lub PKS.
2. 5
Szczegółowe zasady rozliczania i potwierdzenia kosztów dojazdów na posiedzenia określa odrębna procedura opracowana przez Departament Ładu Przestrzennego, z uwzględnieniem procedur wewnętrznych Ministerstwa Infrastruktury w zakresie zamówień publicznych, i akceptowana przez członka Kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury kierującego zagadnieniami budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
3.
Źródłem finansowania zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 1, są środki zaplanowane w budżecie Ministra Infrastruktury.
§  8.
1.
Sekretariat Krajowy pracuje na posiedzeniach, które zwołuje Przewodniczący, lub w razie jego nieobecności, Wiceprzewodniczący.
2. 6
Z posiedzeń Sekretariatu Krajowego sporządzane są protokoły, zatwierdzane przez członka Kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury kierującego zagadnieniami budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. Protokół otrzymuje Minister Infrastruktury.
§  9.
1.
Obsługę prac Sekretariatu Krajowego zapewnia Departament Ładu Przestrzennego.
2.
Pracowników odpowiedzialnych za obsługę, po akceptacji Przewodniczącego, wyznacza dyrektor Departamentu Ładu Przestrzennego.
3.
Źródłem finansowania działalności Sekretariatu Krajowego są środki zaplanowane w budżecie Ministra Infrastruktury.
§  10.
Stałym uczestnikiem prac Sekretariatu Krajowego jest dyrektor Departamentu Ładu Przestrzennego lub upoważniony przez niego pracownik tego Departamentu.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 22 z dnia 29 sierpnia 2005 r. (Dz.Urz.MI.05.9.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 września 2005 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 22 z dnia 29 sierpnia 2005 r. (Dz.Urz.MI.05.9.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 września 2005 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia nr 22 z dnia 29 sierpnia 2005 r. (Dz.Urz.MI.05.9.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 września 2005 r.
4 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia nr 22 z dnia 29 sierpnia 2005 r. (Dz.Urz.MI.05.9.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 września 2005 r.
5 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 22 z dnia 29 sierpnia 2005 r. (Dz.Urz.MI.05.9.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 września 2005 r.
6 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 22 z dnia 29 sierpnia 2005 r. (Dz.Urz.MI.05.9.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 września 2005 r.