Powołanie Rady Górniczej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MŚiGIOŚ.2007.2.43

Akt utracił moc
Wersja od: 2 listopada 2007 r.

ZARZĄDZENIE Nr 15
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 26 kwietnia 2007 r.
w sprawie powołania Rady Górniczej

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się Radę Górniczą, jako organ pomocniczy Ministra Środowiska, zwany dalej "Radą".
§  2.
Do zakresu działania Rady należy przygotowanie dla Ministra Środowiska opinii w sprawach działalności górniczej, w tym propozycji i wniosków zmierzających do tworzenia warunków racjonalnych metod eksploatacji w tym przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa związanym z działalnością górniczą, tworzenia warunków zwalczania zagrożeń w zakładach górniczych, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa pożarowego i ratownictwa górniczego, podnoszenia standardów bezpieczeństwa pracy w górnictwie.
§  3.
1.
W skład Rady wchodzą: Przewodniczący Rady, 3 Zastępców Przewodniczącego, Sekretarz Rady, członkowie Rady. Rada liczy do 25 członków.
2.
Przewodniczącego Rady, Zastępców Przewodniczącego Rady, Sekretarza Rady oraz pozostałych członków Rady, powołuje i odwołuje Minister Środowiska, spośród specjalistów z zakresu górnictwa i nadzoru górniczego oraz dziedzin pokrewnych, geologii i dziedzin pokrewnych, przemysłu wydobywczego i przeróbczego, planowania przestrzennego, gospodarki wodnej, ekologii, administracji geologicznej, wykonawstwa robót górniczych i geologicznych, administracji centralnej i samorządu terytorialnego, inspekcji pracy.
§  4.
Organizację i tryb pracy Rady określa regulamin stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  5.
Obsługę biurową Rady zapewnia Departament Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska.
§  6.
1.
Wydatki związane z działalnością Rady Górniczej są pokrywane z budżetu Ministerstwa Środowiska - Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych.
2.
Zapraszanym na posiedzenia Rady, Prezydium Rady i zespołów roboczych członkom Rady i biegłym (ekspertom) zamieszkałym poza miejscowością, w której odbywa się posiedzenie, przysługuje prawo do zwrotu kosztów podróży, noclegów oraz diet w wysokości określonej przepisami o zasadach ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN RADY

§ 1.
Rada działa na podstawie niniejszego regulaminu. W skład Prezydium Rady wchodzą:
1)
Przewodniczący Rady;
2)
Zastępcy Przewodniczącego Rady;
3)
Sekretarz Rady;
4)
dwaj członkowie Rady wybierani przez Radę.
§  3.
Prezydium Rady reprezentuje Radę na zewnątrz i organizuje jej pracę, w szczególności:
1)
ustala plan prac Rady;
2)
przygotowuje posiedzenia Rady zgodnie z planem pracy Rady;
3)
wstępnie rozpatruje poszczególne sprawy opiniowane przez Radę w celu ustalenia trybu załatwiania;
4)
merytorycznie rozpatruje poszczególne sprawy w ramach upoważnień udzielonych przez Radę i wyraża w takich sprawach opinie w imieniu Rady;
5)
sprawuje kontrolę nad wykonaniem uchwał Rady;
6)
powołuje zespoły robocze oraz koordynuje ich pracę;
7)
powołuje w razie potrzeby biegłych (ekspertów);
8) 1
przedstawia Radzie materiały dotyczące działalności górniczej.
§  4.
1.
Posiedzenie Prezydium zwołuje Przewodniczący Rady lub z jego upoważnienia Zastępca Przewodniczącego.
2.
W posiedzeniach Prezydium mogą brać udział z głosem doradczym zaproszeni biegli (eksperci).
3. 2
Prezydium w sprawach należących do zakresu jego działania podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów, przy obecności przynajmniej 3 członków Prezydium, w tym Przewodniczącego lub Zastępcy Przewodniczącego. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Rady lub zastępującego go Zastępcy Przewodniczącego.
4.
Z posiedzeń Prezydium Rady są sporządzane protokoły.
3.
Zespołowi roboczemu przewodniczy Przewodniczący Rady, Zastępca Przewodniczącego lub członek Rady.
§  5.
1.
Rada odbywa posiedzenia na sesjach.
2. 3
Sesje są zwoływane przez Przewodniczącego Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Ministra Środowiska lub na pisemny wniosek 1/3 liczby członków Rady.
3.
Materiały i zaproszenia na posiedzenia Rady są przesyłane drogą internetową.
§  6.
1.
Rada przedstawia swoje stanowisko w postaci uchwał i opinii.
2.
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów i są ważne bez względu na liczbę obecnych na sesji członków Rady. Sprzeciwy winne być zgłaszane bezzwłocznie do protokołu wraz z uzasadnieniem. Sprzeciw może być po zapowiedzi umieszczony w protokole - jeśli będzie złożony na piśmie w terminie 7 dni od dnia posiedzenia Rady.
3.
Uchwały Rady są publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska.
4.
W przypadku uzasadnionym pilnością sprawy, w imieniu Rady opinię przedstawia jej Prezydium, na podstawie stanowiska wyrażonego na piśmie przez członków Rady.
§  7.
Z posiedzeń sesji Rady są sporządzane protokoły, które podpisuje Przewodniczący i Sekretarz Rady. Protokół winien być dostarczony członkom Rady w terminie 30 dni od sesji Rady.
§  8.
W razie nieobecności Przewodniczącego Rady, zastępuje go i przewodniczący obradom upoważniony przez niego Zastępca Przewodniczącego.
§  9.
Przewodniczący Rady lub upoważniony przez niego Zastępca Przewodniczącego Rady;
1)
zwołuje posiedzenia Prezydium i sesje Rady;
2)
przewodniczy na posiedzeniach Prezydium i sesjach Rady;
3)
zleca opracowanie tematów członkom Rady lub zespołom roboczym;
4)
zaprasza do udziału w pracach Rady biegłych (ekspertów);
5)
przedstawia Ministrowi Środowiska wnioski o zlecenie niezbędnych opracowań lub ekspertyz związanych z działalności Rady;
§  10.
1.
Prezydium Rady może powołać zespoły robocze działające stale lub czasowo.
2.
W skład zespołu wchodzą członkowie Rady oraz mogą wchodzić biegli zaproszeni przez Przewodniczącego Rady lub Zastępcę Przewodniczącego Rady.
3.
Zespołowi roboczemu przewodniczy Przewodniczący Rady, Zastępca Przewodniczącego lub członek Rady.
§  11.
Do zadań Sekretarza Rady należy:
1)
nadzór nad wykonywaniem czynności biurowych, zbieraniem i opracowywaniem materiałów na obrady Rady oraz sporządzaniem i uzgadnianiem protokołów z posiedzeń, rozsyłaniem zaproszeń na posiedzenia wraz z porządkiem dziennym i materiałami co najmniej 10 dni przed posiedzeniem, prowadzenie korespondencji Rady;
2)
przygotowywanie projektów opinii i wniosków Rady, udział w redagowaniu uchwał Rady;
3)
wnioskowanie w sprawie przyznania środków finansowych na pokrycie wydatków Rady oraz kontrola ich wykorzystania;
4)
podpisywanie korespondencji nie zastrzeżonej dla Przewodniczącego Rady;
5)
inne czynności zlecone przez Przewodniczącego lub Zastępców Przewodniczącego Rady.
1 Załącznik § 3 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 56 z dnia 2 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MŚiGIOŚ.08.1.9) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2007 r.
2 Załącznik § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 56 z dnia 2 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MŚiGIOŚ.08.1.9) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2007 r.
3 Załącznik § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 56 z dnia 2 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MŚiGIOŚ.08.1.9) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 listopada 2007 r.