Powołanie Pełnomocnika Ministra Klimatu i Środowiska do spraw międzynarodowej współpracy klimatycznej i energetycznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MKiŚ.2021.46

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 maja 2021 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 13 maja 2021 r.
w sprawie powołania Pełnomocnika Ministra Klimatu i Środowiska do spraw międzynarodowej współpracy klimatycznej i energetycznej

Na podstawie art. 34 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się przy Ministrze Klimatu i Środowiska Pełnomocnika do spraw międzynarodowej współpracy klimatycznej i energetycznej, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
2. 
Pełnomocnika powołuje i odwołuje Minister Klimatu i Środowiska, zwany dalej "Ministrem", spośród pracowników Departamentu Spraw Międzynarodowych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska posiadających wiedzę niezbędną do prawidłowej realizacji zadań, o których mowa w § 2.
§  2. 
Do zadań Pełnomocnika należy inicjowanie, koordynowanie i realizacja, we współpracy z Sekretarzem lub Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nadzorującym pracę Departamentu Spraw Międzynarodowych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, działań wspierających Ministra w kształtowaniu międzynarodowej polityki klimatycznej, energetycznej i polityki zrównoważonego rozwoju, w tym w ramach działań zewnętrznych Unii Europejskiej, z wyłączeniem prowadzenia negocjacji międzyrządowych toczących się na forum odpowiednich konwencji wielostronnych, a w szczególności:
1)
udział i prezentowanie stanowiska Ministra podczas spotkań, konferencji i innych wydarzeń o charakterze międzynarodowym, poświęconych problematyce zmian klimatu i polityce energetycznej oraz na międzynarodowych forach klimatycznych i energetycznych, w zakresie wskazywanym przez Ministra;
2)
bieżąca współpraca z instytucjami i organami Unii Europejskiej oraz jej służbami pomocniczymi, ze szczególnym uwzględnieniem Komisji Europejskiej i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych;
3)
rozwijanie i podtrzymywanie kontaktów bilateralnych z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, krajami trzecimi, organizacjami międzynarodowymi, a także z najbardziej opiniotwórczymi krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi;
4)
podejmowanie działań kształtujących pozytywny wizerunek Rzeczypospolitej Polskiej poprzez promocję rodzimych rozwiązań i technologii, a także osiągnięć w dziedzinie walki ze zmianami klimatu i transformacji energetycznej;
5)
bieżąca współpraca z urzędami obsługującymi ministra właściwego do spraw zagranicznych oraz ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.
§  3. 
Pełnomocnik przedstawia Ministrowi:
1)
bieżące analizy, oceny i wnioski związane z realizacją zadań, o których mowa w § 2;
2)
własne propozycje rozwiązań i działań w zakresie zadań, o których mowa w § 2;
3)
roczne sprawozdania ze swojej działalności.
§  4. 
Komórki organizacyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz organy i jednostki, podległe Ministrowi i przez niego nadzorowane, wspierają Pełnomocnika w realizacji powierzonych mu zadań, w szczególności przez udostępnianie mu informacji i dokumentów niezbędnych do realizacji jego zadań, zgodnie z ich kompetencjami.
§  5. 
Obsługę organizacyjno-techniczną oraz kancelaryjną Pełnomocnika zapewnia Departament Spraw Międzynarodowych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
§  6. 
Wydatki związane z działalnością Pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części 51 oraz 47, których dysponentem jest Minister.
§  7. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działami administracji rządowej - energia i klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 i 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1720 i 2004).