Powołanie Komitetu Monitorującego dla Funduszy Europejskich na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo 2021-2027.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.2023.4

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 marca 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 4
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 3 marca 2023 r.
w sprawie powołania Komitetu Monitorującego dla Funduszy Europejskich na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo 2021-2027

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Powołuje się Komitet Monitorujący dla Funduszy Europejskich na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo 2021 - 2027, zwany dalej "Komitetem Monitorującym", który jest komitetem, o którym mowa w art. 38 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Funduszu Spójności, Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji i Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury, a także przepisy finansowe na potrzeby tych funduszy oraz na potrzeby Funduszu Azylu, Migracji i Integracji, Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej (Dz. Urz. UE L 231 z 30.06.2021, s. 159, z późn. zm. 2 ), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 2021/1060".
2. 
Komitet Monitorujący jest organem pomocniczym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  2. 
1. 
Do zadań Komitetu Monitorującego należy koordynacja programowania i wdrażania środków w ramach polskich Programów:
-
Funduszu Azylu, Migracji i Integracji 2021 - 2027,
-
Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej 2021 - 2027,
-
Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego 2021 - 2027,
zwanych dalej "Funduszami Europejskimi na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo 2021-2027".
2. 
Komitet Monitorujący wykonuje zadania, o których mowa w art. 40 rozporządzenia nr 2021/1060, w szczególności:
1)
analizuje:
a)
postępy we wdrażaniu Programów Funduszy Europejskich na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo 2021 - 2027, zwanych dalej "Programami" oraz osiąganiu celów pośrednich i celów końcowych,
b)
wszelkie kwestie mające wpływ na wykonanie Programów i środki podjęte w celu zaradzenia tym kwestiom,
c)
wkład Programów w sprostanie powiązanym z wdrażaniem Programów wyzwaniom wskazanym w stosownych zaleceniach dla Polski,
d)
postęp dokonany w przeprowadzaniu ewaluacji, syntez, wyników i wszelkich działaniach następczych podjętych na ich podstawie,
e)
realizację działań w zakresie komunikacji i widoczności,
f)
postępy we wdrażaniu projektów o znaczeniu strategicznym,
g)
spełnienie warunków podstawowych i ich stosowanie przez cały okres programowania;
2)
zatwierdza:
a)
metodykę i kryteria stosowane przy wyborze projektów, w tym ich zmiany,
b)
roczne sprawozdania z wykonania dotyczące Programów Funduszy Europejskich na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo 2021 - 2027,
c)
plan ewaluacji i zmiany w tym planie,
d)
propozycje instytucji zarządzającej dotyczące zmian Programów, w tym w zakresie przesunięć zgodnie z art. 24 ust. 5 i art. 26 rozporządzenia nr 2021/1060.
3. 
Komitet Monitorujący może wydawać zalecenia dla instytucji zarządzającej, w tym w odniesieniu do środków mających na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla beneficjentów.
4. 
Szczegółowy zakres i tryb prac Komitetu Monitorującego określa Regulamin Komitetu Monitorującego dla Funduszy Europejskich na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo 20212027 uchwalony przez Komitet Monitorujący na wniosek Przewodniczącego.
§  3. 
1. 
W skład Komitetu Monitorującego wchodzą:
1)
Przewodniczący - sekretarz stanu albo podsekretarz stanu wyznaczony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
2)
Zastępca Przewodniczącego - dyrektor lub zastępca dyrektora komórki organizacyjnej właściwej w sprawach europejskich instrumentów finansowych z obszaru sprawy wewnętrzne w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw wewnętrznych;
3)
pozostali członkowie:
a)
po jednym przedstawicielu zaproszonym przez Przewodniczącego, wyznaczonym przez:
ministra właściwego do spraw zagranicznych,
Ministra Sprawiedliwości,
ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego,
ministra właściwego do spraw pracy,
ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego,
ministra właściwego do spraw finansów publicznych,
Szefa Krajowej Administracji Skarbowej,
Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców,
Komendanta Głównego Policji,
Komendanta Głównego Straży Granicznej,
Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
Komendanta Służby Ochrony Państwa,
b)
przedstawiciele partnerów, zgodnie z wymogami art. 8 rozporządzenia nr 2021/1060:
trzech przedstawicieli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego,
dwóch przedstawicieli Rady Dialogu Społecznego,
trzech przedstawicieli Rady Działalności Pożytku Publicznego,
jeden przedstawiciel Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania,
jeden przedstawiciel Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych,
jeden przedstawiciel Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców w Polsce,
jeden przedstawiciel Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji - Biuro w Warszawie,
jeden przedstawiciel Rady Głównej Instytutów Badawczych,
jeden przedstawiciel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich;
c)
przedstawiciel instytucji pośredniczącej - Centrum Obsługi Projektów Europejskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji;
4)
Sekretarz - wyznaczony przez Przewodniczącego pracownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach europejskich instrumentów finansowych z obszaru sprawy wewnętrzne w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw wewnętrznych, bez prawa głosu.
§  4. 
Przewodniczący Komitetu Monitorującego może zapraszać do udziału, bez prawa głosu, w pracach Komitetu Monitorującego inne osoby niebędące członkami Komitetu Monitorującego, w tym przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu (AUEA) oraz zainteresowanych organów państwowych, instytucji i organizacji, a także ekspertów.
§  5. 
1. 
Komitet Monitorujący podejmuje rozstrzygnięcia w formie uchwał na posiedzeniach. Projekty uchwał mogą być poddane pod głosowanie w trybie obiegowym.
2. 
Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów. W przypadku uchwał podejmowanych podczas posiedzeń, niezbędny jest udział co najmniej połowy członków Komitetu Monitorującego lub ich upoważnionych przedstawicieli. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komitetu Monitorującego.
§  6. 
1. 
Obsługę techniczno-organizacyjną oraz biurową prac Komitetu Monitorującego zapewnia komórka organizacyjna właściwa w sprawach europejskich instrumentów finansowych z obszaru sprawy wewnętrzne w ministerstwie obsługującym ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
2. 
Wydatki związane z funkcjonowaniem Komitetu Monitorującego mogą być pokrywane ze środków pomocy technicznej funduszy w ramach Wieloletnich Ram Finansowych w zakresie Spraw Wewnętrznych 2021 - 2027.
§  7. 
Udział w pracach Komitetu Monitorującego jest nieodpłatny. Członkowie Komitetu, ich zastępcy oraz inne osoby niebędące członkami Komitetu Monitorującego, zaproszone do udziału w pracach Komitetu Monitorującego przez Przewodniczącego, zamieszkałe poza miejscowością, w której odbywa się posiedzenie Komitetu Monitorującego, mogą uzyskać refundację kosztów przejazdu i zakwaterowania, związanych z udziałem w posiedzeniu Komitetu Monitorującego, na zasadach określonych w Regulaminie Komitetu Monitorującego dla Funduszy Europejskich na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo 2021 - 2027.
§  8. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 261 z 22.07.2021, str. 58, Dz. Urz. UE L 241 z 19.09.2022, str. 16, Dz. Urz. UE L 275 z 25.10.2022, str. 23 oraz Dz. Urz. UE L 286 z 08.11.2022, str. 1.