Powołanie Komisji Matematycznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1990.12.53

Akt utracił moc
Wersja od: 16 czerwca 1992 r.

ZARZĄDZENIE Nr 31
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 4 lipca 1990 r.
w sprawie powołania Komisji Matematycznej

(znak: GP-2-020-31/90)

Na podstawie § 3 ust. 4 statutu Głównego Urzędu Statystycznego stanowiącego załącznik do uchwały nr 83/90 Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1990 r. w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Statystycznemu zarządza się, co następuje:

§  1.
1. 1
W Głównym Urzędzie Statystycznym powołuje się Komisję Matematyczną, zwaną dalej "Komisją", jako organ doradczy i opiniodawczy Prezesa GUS w zakresie stosowania i wdrażania do praktyki statystycznej metod matematyczno-statystycznych, a w szczególności metody reprezentacyjnej, w składzie:

Przewodniczący: prof. dr hab. Ryszard Zasępa

(ZBSE GUS i PAN)

Zastępcy przewodniczącego: prof. dr hab. Brunon Górecki

(Uniwersytet Warszawski)

mgr Andrzej Szarkowski

(ZBSE GUS i PAN)

Sekretarz naukowy: mgr Bronisław Lednicki

(ZBSE GUS i PAN)

Członkowie: doc. dr hab. Andrzej Balicki

(Uniwersytet Gdański)

dr Józef Bielecki

(Uniwersytet Gdański)

prof. dr hab. Czesław Bracha

(Szkoła Główna Handlowa)

dr Andrzej Czajkowski

(Uniwersytet Łódzki)

prof. dr hab. Czesław Domański

(Uniwersytet Łódzki)

doc. dr hab. Izabella Kudrycka

(ZBSE GUS i PAN)

dr Wojciech Otto

(Uniwersytet Warszawski)

doc. dr hab. Jan Paradysz

(Akademia Ekonomiczna w Poznaniu)

dr Andrzej Romejko

(ZBSE GUS i PAN)

prof. dr hab. Jan Steczkowski

(Akademia Ekonomiczna w Krakowie)

prof. dr hab. Bogdan Stefanowicz

(Szkoła Główna Handlowa)

prof. dr hab. Aleksander Zeliaś

(Akademia Ekonomiczna w Krakowie)

2.
Osoby wchodzące w skład Komisji są powoływane na okres trzech lat.
3.
Prezes GUS może przed upływem tego terminu dokonywać zmian w składzie Komisji. Zmiany składu nie wymagają formy zarządzenia i są dokonywane decyzją Prezesa GUS na wniosek przewodniczącego Komisji.
4.
Przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i sekretarz naukowy stanowią Prezydium Komisji.
5. 2
Organizatorem współpracy Komisji z organami statystyki państwowej jest Departament Koordynacji Badań Statystycznych, a w sprawach związanych z zastosowaniem metody reprezentacyjnej Pracownia Statystyki Matematycznej Zakładu Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN.
§  2.
Zakres działania Komisji obejmuje zastosowanie w pracach organów statystyki państwowej metod matematyczno-statystycznych, a w szczególności:
a)
metody reprezentacyjnej,
b) 3
metody szacunków danych statystycznych przy niepełnej informacji,
c)
metod analizy statystycznej i ekonometrycznej,
d)
modeli matematycznych dla prognozowania i oceny sytuacji gospodarczej.
§  3.
Do zadań Komisji należy:
1)
opiniowanie projektów nowych zastosowań metod matematyczno-statystycznych w badaniach i opracowaniach przedkładanych Komisji przez departamenty GUS i wojewódzkie urzędy statystyczne,
2)
opiniowanie poprawności stosowanych metod matematyczno-statystycznych w badaniach i opracowaniach prowadzonych w organach statystyki państwowej,
3)
udzielanie konsultacji zainteresowanym departamentom GUS w sprawach związanych ze stosowaniem metod matematyczno-statystycznych,
4)
ogólna ocena rozwoju zastosowania metod matematycznych w badaniach statystycznych w resorcie statystyki wraz z wnioskami dotyczącymi rozszerzenia zakresu zastosowań tych metod,
5)
wnioskowanie w sprawie szkolenia pracowników organów statystyki państwowej w zakresie zastosowań metod matematyczno-statystycznych i opiniowanie programów tego szkolenia,
6)
wnioskowanie w sprawie popularyzacji stosowania metod matematyczno-statystycznych w praktyce statystycznej w wydawnictwach GUS.
§  4.
1.
Prace Komisji realizowane są w formie:
a)
posiedzeń plenarnych,
b)
posiedzeń Prezydium,
c)
posiedzeń zespołów roboczych,
d)
opracowania ekspertyz i opinii,
e)
indywidualnych referatów, koreferatów i opinii poszczególnych członków Komisji.
2.
Posiedzenia plenarne Komisji odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał, a posiedzenia Prezydium i posiedzenia specjalistycznych zespołów roboczych w miarę potrzeby.
3.
Specjalistyczne zespoły robocze są powoływane przez przewodniczącego Komisji spośród jej członków lub spoza jej składu.
4.
W pracach Komisji, na zaproszenie jej przewodniczącego, mogą brać udział z głosem doradczym przedstawiciele zainteresowanych departamentów GUS i wojewódzkich urzędów statystycznych.
5.
Osoby wchodzące w skład Prezydium organizują całokształt działalności Komisji.
§  5.
1. 4
Komisja działa według rocznych planów pracy zatwierdzanych przez Prezesa GUS, z których realizacji składa corocznie sprawozdanie Prezesowi GUS.
2.
Dyrektorzy departamentów GUS zgłaszają Komisji propozycje tych badań i opracowań, w których może się wyłonić kwestia celowości stosowania metod matematyczno-statystycznych. Propozycje te stanowią podstawę do sporządzania rocznych planów pracy Komisji, przy czym opinię powinien uzyskać projekt każdego badania i opracowania, w którym mogą znaleźć zastosowanie metody matematyczno-statystyczne.
3.
Dyrektorzy departamentów GUS obowiązani są do przedkładania Komisji projektów badań i opracowań łącznie z będącymi w ich dyspozycji dodatkowymi materiałami mogącymi ułatwić wydanie opinii co do poprawności projektów, o których mowa w ust. 2, w terminie umożliwiającym rozpatrzenie przez Komisję oraz informację o stopniu uwzględnienia opinii Komisji przy przeprowadzeniu badania lub dokonywania opracowania.
4.
Dyrektorzy departamentów GUS wyznaczą pracowników do stałej współpracy z Komisją odpowiednio przeszkolonych w zakresie metod matematyczno-statystycznych.
§  6.
Zlecenie wykonania w ramach umowy o dzieło (zlecenia) niezbędnych prac związanych z działalnością Komisji następuje zgodnie z ogólnie obowiązującymi zasadami. Zlecenie podpisuje przewodniczący Komisji.
§  7.
1.
Wszelkie wydatki związane z działalnością Komisji pokrywane są ze środków budżetowych Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
W przypadku, gdy zespół Komisji wykonuje prace na rzecz określonego departamentu GUS lub wojewódzkiego urzędu statystycznego (opracowania naukowe, opinie, recenzje itd.), koszty z tym związane ponosi ta jednostka, na rzecz której dana praca jest wykonywana.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 15 z dnia 19 maja 1992 r. (Dz.Urz.GUS.92.7.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 czerwca 1992 r.
2 § 1 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 15 z dnia 19 maja 1992 r. (Dz.Urz.GUS.92.7.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 czerwca 1992 r.
3 § 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 15 z dnia 19 maja 1992 r. (Dz.Urz.GUS.92.7.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 czerwca 1992 r.
4 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 15 z dnia 19 maja 1992 r. (Dz.Urz.GUS.92.7.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 czerwca 1992 r.