Powołanie doraźnego Zespołu doradczego do opracowania planu wdrażania zasad dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2021.1.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 grudnia 2020 r.

ZARZĄDZENIE Nr 71
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 7 grudnia 2020 r.
w sprawie powołania doraźnego Zespołu doradczego do opracowania planu wdrażania zasad dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe

EO.074.12.2020

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1 , w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2 , zwanego dalej Statutem - mając na względzie, że § 10 Statutu stwarza możliwość powoływania przez Dyrektora Generalnego doraźnych zespołów doradczych do określonych spraw i problemów z zakresu działalności Lasów Państwowych oraz określania zasad i trybu działania takich zespołów - zarządzam, co następuje:

§  1. 
1. 
Powołuję doraźny zespół doradczy Dyrektora Generalnego do opracowania planu wdrażania zasad dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (PGL LP), zwany dalej Zespołem. Plan nie jest planem działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami 3  (ustawa o zapewnieniu dostępności).
2. 
Do wypełniania funkcji stałych członków Zespołu wyznaczam następujących pracowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych:
1)
Magdalena Bukowska - Naczelniczka Wydziału Innowacji w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (DGLP) i osoba koordynująca wykonywanie obowiązków z zakresu zapewniania dostępności na mocy Decyzji nr 32 Dyrektora Generalnego z 9 kwietnia 2020 r. - Przewodnicząca Zespołu,
2)
Anna Pikus - Naczelniczka Wydziału Społecznych Funkcji Lasu w DGLP,
3)
Maciej Iwański - Radca Prawny w DGLP,
4)
Maja Rzymska - Starszy specjalista ds. infrastruktury w Wydziale Infrastruktury w DGLP,
5)
Rafał Zubkowicz - Specjalista w zespole ds. Mediów w DGLP,
6)
Marek Matecki - Ekspert ds. technologii informacyjnej w Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych,
7)
Łukasz Sawa - Specjalista ds. serwisów internetowych w Zakładzie Informatyki Lasów Państwowych,
8)
Wioletta Kacprzyk - Starszy specjalista ds. turystyki w Ośrodku Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych w Bedoniu,
9)
Adam Kiczuk - Naczelnik Wydziału Infrastruktury Leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku,
10)
Karol Płociszko - Naczelnik Wydziału Infrastruktury Leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach,
11)
Adam Dudzin - Starszy specjalista Służby Leśnej w Wydziale Promocji i Edukacji w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu,
12)
Anna Niemiec - Główny Specjalista SL w Zespole ds. komunikacji społecznej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
§  2. 
W celu realizacji zadania, opisanego w § 1, na potrzeby wypełnienia minimalnych wymagań określonych w ustawie o zapewnieniu dostępności, jak również w ustawie z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych 4 , Zespół w szczególności:
1)
dokona analizy tzw. minimalnych wymagań, określonych w ustawach wymienionych wyżej, w obszarach architektonicznym, cyfrowym oraz informacyjno-komunikacyjnym w odniesieniu do struktury i zasad funkcjonowania PGL LP;
2)
przeprowadzi analizę zakresu oraz ustali kolejność, w jakiej niezbędne działania dostosowawcze powinny zostać wdrożone w praktyce;
3)
opracuje wspólne dla jednostek organizacyjnych PGL LP procedury i wytyczne dotyczące zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w obszarach, o których mówi ustawa o zapewnieniu dostępności;
4)
weźmie udział w opracowaniu pierwszego raportu o stanie zapewnienia dostępności, o którym mowa w ustawie o zapewnieniu dostępności.
§  3. 
Przewodniczący Zespołu w szczególności:
1)
odpowiada za organizację pracy Zespołu,
2)
przydziela zadania i rozlicza z ich realizacji członków Zespołu,
3)
organizuje spotkania robocze związane z realizacją zadań Zespołu,
4)
konsultuje wybrane materiały wypracowane przez członków Zespołu z osobami koordynującymi temat dostępności, powołanymi w poszczególnych RDLP i zakładach krajowych, nie będącymi formalnie członkami Zespołu,
5)
w uzasadnionych przypadkach włącza do prac Zespołu w charakterze konsultantów również innych pracowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, za zgodą kierowników tych jednostek, lub ekspertów zewnętrznych.
§  4. 
1. 
Członkowie Zespołu realizują swoje zadania zdalnie w miejscu zatrudnienia, jak również w trybie spotkań roboczych i wideokonferencji, które na wniosek Przewodniczącego Zespołu, zwołuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych lub osoba upoważniona.
2. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, delegujący pracowników będących członkami Zespołu, odniosą koszty ich przejazdów w ciężar działalności swoich jednostek, natomiast całość kosztów pobytu (zakwaterowania i wyżywienia) członków Zespołu oraz koszty przejazdu i pobytu zapraszanych ekspertów spoza Lasów Państwowych oraz pracowników Lasów Państwowych spoza Zespołu pokryje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.
§  5. 
1. 
Przewodniczący Zespołu złoży do 12 kwietnia 2021 r. sprawozdanie końcowe z pracy Zespołu, a na żądanie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych będzie składał sprawozdania bieżące.
2. 
W przypadku, gdyby wyniki przeprowadzonych prac i analiz wskazywały na taką potrzebę, termin na złożenie sprawozdania końcowego może zostać wydłużony.
3. 
Materiały w postaci analiz i procedur będące wynikiem prac Zespołu zostaną przedłożone Dyrektorowi Generalnemu do akceptacji, a po ich zatwierdzeniu będą stanowiły spójne wytyczne działania w zakresie zapewniania dostępności przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych.
§  6. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1463 ze zm.) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1062), w organach władzy publicznej wyznacza się koordynatorów, do których zadań należy m.in. przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
4 Dziennik Ustaw z 2019 r. poz. 848.