Postępowanie z przedmiotami wartościowymi i sumami depozytowymi oraz zasady rozliczania należności za pracę i innych dochodów pieniężnych osób osadzonych w zakładach karnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1991.4.24

Akt utracił moc
Wersja od: 26 marca 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 28 czerwca 1991 r.
w sprawie postępowania z przedmiotami wartościowymi i sumami depozytowymi oraz zasad rozliczania należności za pracę i innych dochodów pieniężnych osób osadzonych w zakładach karnych

Na podstawie art. 212 § 1 kodeksu karnego wykonawczego zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Zarządzenie niniejsze określa tryb postępowania w zakresie:
1)
ewidencjonowania zdeponowanych wartości pieniężnych i przedmiotów wartościowych,
2)
przejmowania, przechowywania i wydawania przyjętych do depozytu pieniędzy obiegowych polskich oraz przedmiotów wartościowych,
3)
gromadzenia środków pieniężnych na książeczkach oszczędnościowych i dysponowania nimi,
4)
przekazywania zdeponowanych pieniędzy i przedmiotów wartościowych między zakładami karnymi oraz na własność Skarbu Państwa,
5)
rozliczania należności za pracę osadzonych w zakładach karnych,
6)
dokonywania potrąceń z należności za pracę i innych dochodów osadzonych,
7)
dokonywania zakupów przez osadzonych.
§  2.
Przez użyte w zarządzeniu określenia rozumie się:
1)
osadzony - skazanego, ukaranego i tymczasowo aresztowanego,
2) 1
zakład karny - zakład karny i areszt śledczy,
3)
depozytor - funkcjonariusza zakładu karnego, któremu powierzono obowiązki depozytora,
4)
agent PKO - osobę, z którą zawarto umowę o prowadzenie w zakładzie karnym Agencji Powszechnej Kasy Oszczędności - Banku Państwowego,
5)
osoba najbliższa - małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, powinowatych w tej samej linii lub stopniu, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz jej małżonka, a także osobę pozostającą faktycznie we wspólnym pożyciu,
6)
koperta depozytowa - kopertę oraz odpowiednio zapakowany przedmiot nie mieszczący się w kopercie,
7)
przywięzienne zakłady pracy - przedsiębiorstwa państwowe i gospodarstwa pomocnicze działające przy zakładach karnych, zakłady budżetowe, jak również produkcję nakładczą i usługi ujęte w środkach specjalnych prowadzonych przez jednostki organizacyjne więziennictwa,
8)
pozawięzienne zakłady pracy - uspołecznione i nie uspołecznione zakłady pracy zatrudniające osadzonych,
9) 2
należność brutto - należność za pracę ze wszystkimi dodatkami bez żadnych potrąceń,
10) 3
należność przypadająca:
a)
kwotę przypadającą skazanemu i ukaranemu po potrąceniu z należności brutto odpowiedniej części na fundusz pomocy postpenitencjarnej i zapobiegania przestępczości oraz na dochody budżetowe,
b)
kwotę przypadającą tymczasowo aresztowanemu stanowiącą należność brutto lub po ewentualnym potrąceniu 50% tej należności na dochody budżetowe w przypadku otrzymywania wynagrodzenia za pracę z tytułu zatrudnienia przed tymczasowym aresztowaniem,
11) 4
należność netto - należność przypadającą pomniejszoną o podatek dochodowy,
12) 5
podatek dochodowy - podatek dochodowy wynikający z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
13) 6
najniższe wynagrodzenie - określone przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej najniższe wynagrodzenie za pracę, przysługujące pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy,",
14) 7
akumulacja - gromadzenie kwot niezbędnych na pokrycie kosztów przejazdu z zakładu karnego do miejsca zamieszkania i na wyżywienie w ciągu najbliższych dni po zwolnieniu,
15) 8
przepustka - zezwolenie na widzenie się bez dozoru z osobą najbliższą lub osobą godną zaufania poza terenem zakładu karnego na czas nie przekraczający 24 godzin lub zezwolenie na opuszczenie zakładu karnego bez dozoru na czas nie przekraczający 5 dni.

Rozdział  2

Ewidencja wartości pieniężnych i przedmiotów wartościowych

§  3.
1.
Banknoty i monety obiegowe Narodowego Banku Polskiego oraz przedmioty zaliczone do przedmiotów wartościowych w myśl § 11 przyjmuje i wydaje depozytor.
2.
Przed objęciem obowiązków depozytor składa ustalonego wzoru oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie.
3.
Jeżeli funkcję depozytora powierzono kilku funkcjonariuszom, można ustalić ich wspólną odpowiedzialność materialną za powierzone mienie.
4. 9
W razie stwierdzenia braku depozytu wartościowego lub niedoboru sum depozytowych, dyrektor zakładu karnego, na wniosek kierownika działu finansowego, zarządza przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w razie podejrzenia popełnienia przestępstwa, zawiadamia właściwy organ powołany do ścigania przestępstw.
5. 10
W razie nieobecności depozytora czynności określone w ust. 1 wykonuje funkcjonariusz wyznaczony pisemnie przez dyrektora zakładu karnego lub kierownika działu finansowego z zachowaniem wymagań określonych w ust. 2.
§  4.
1. 11
Dane personalne osadzonego, przyjmowanego do zakładu karnego, depozytor wpisuje do ustalonego wzoru skorowidza na podstawie sporządzonej przez dział ewidencji i zatrudnienia karty identyfikacyjnej lub wykazu nowo przyjętych i przemieszczonych z innych zakładów karnych w danym dniu.
2.
Dla każdego osadzonego, z wyjątkiem przemieszczonego z innego zakładu karnego, depozytor wystawia ustalonego wzoru kartę depozytową, składającą się z czterech części.
3. 12
Kartę depozytową osadzonego, który został przyjęty z innego zakładu karnego, uzupełnia się numerem ewidencyjnym oraz informacją o zatrudnieniu i zakłada się część III karty.
4. 13
Dla osadzonego osiągającego dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym depozytor zakłada kartę podatkową.
§  5.
1. 14
W części I karty depozytowej wpisuje się informację o treści "zatrudniony" lub "nie zatrudniony", procentową wysokość ustalonej należności za pracę oraz inne uwagi. W części tej zamieszcza się również treść pouczenia i oświadczenia osadzonego, o którym mowa w § 10.
2.
W części II karty depozytowej zamieszcza się dokładny opis przedmiotów zaliczonych do depozytu wartościowego oraz serię i numer książeczki oszczędnościowej założonej w zakładzie karnym.
3.
Jeżeli osadzony nie posiada przedmiotów zaliczonych do depozytu wartościowego, depozytor jest obowiązany wpisać do części II karty depozytowej adnotację o treści "depozytu wartościowego nie posiada", którą osadzony potwierdza swoim podpisem.
4.
Część III karty depozytowej służy do rejestracji oraz rozliczania wpływów i rozchodów pieniężnych. W części tej odnotowuje się również serię i numer książeczki oszczędnościowej oraz stan zgromadzonych środków.
5.
W części IV karty depozytowej rejestruje się zadłużenia osadzonego.
6. 15
W karcie podatkowej rejestruje się dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz wysokość pobranych zaliczek na podatek dochodowy.
§  6.
1. 16
W części III karty depozytowej ewidencjonuje się przychody i rozchody oraz wylicza saldo, a także skład salda według rubryk zawartych we wzorze karty depozytowej. Na ostatni dzień każdego miesiąca rubryki "przychody" i "rozchody" podlicza się narastająco.
2.
Saldo na ostatni dzień miesiąca potwierdza swoim podpisem osadzony, a jeżeli zachodzi nie dająca się usunąć przeszkoda, bezpośrednio po ustaniu przeszkody.
3.
Potwierdzenie przez osadzonego salda jest wymagane również w razie przeniesienia lub zwolnienia osadzonego z zakładu karnego, chyba że przeniesienie lub zwolnienie nastąpiło w trybie nagłym, potwierdzonym przez dział ewidencji i zatrudnienia na karcie depozytowej.
4.
Stan sald części III kart depozytowych na ostatni dzień miesiąca podlega protokolarnemu sprawdzeniu i uzgodnieniu z dziennikiem obrotów sum depozytowych i subkontem "sumy depozytowe osadzonych". Protokół sprawdzenia i uzgodnienia podpisuje depozytor i kierownik działu finansowego zakładu karnego.
5.
W razie prowadzenia ewidencji sum depozytowych przy zastosowaniu elektronicznej techniki obliczeniowej, zasady ewidencji, o których mowa w § 4-8, określają odrębne przepisy.
§  7. 17
Na ostatni dzień kwartału sporządza się według ustalonego wzoru rozliczenie sum depozytowych osadzonych, podpisane przez depozytora, kierownika działu finansowego i dyrektora zakładu karnego.
§  8.
1.
Ewidencję księgową sum depozytowych osadzonych prowadzi się według zasad określonych w przepisach o zasadach prowadzenia rachunkowości.
2.
Dla celów ewidencji księgowej ustala się następujące subkonta:
1)
należność brutto za pracę osadzonych,
2)
sumy depozytowe osadzonych,
3)
inne sumy depozytowe,
4)
fundusz samopomocy skazanych.
3. 18
Na subkoncie "należność brutto za pracę osadzonych" ewidencjonuje się należność brutto oraz wynikające z rozliczeń kwoty podlegające przekazaniu na fundusz pomocy postpenitencjarnej i zapobiegania przestępczości, dochody budżetowe, podatek dochodowy i stanowiące należność netto.
4.
Na subkoncie "sumy depozytowe osadzonych" ewidencjonuje się należność netto za pracę osadzonych, wpływy od osób najbliższych, organizacji, instytucji i zakładów karnych. Z sum ewidencjonowanych na tym koncie przekazuje się kwoty wynikające z zobowiązań osadzonych z tytułu zajęć egzekucyjnych, dobrowolnej alimentacji, na zakupy w kantynie, fundusz samopomocy osadzonych i inne.
5. 19
Na subkoncie "inne sumy depozytowe" ewidencjonuje się obroty innych sum depozytowych (kaucje, wadia) oraz akumuluje się potrącenia na dochody budżetowe i fundusz pomocy postpenitencjarnej i zapobiegania przestępczości; do czasu ich łącznego przekazania zgodnie z § 37 ust. 1 i 2.
6.
Na subkoncie "fundusz samopomocy skazanych" ewidencjonuje się wpływy i rozchody funduszu samopomocy osadzonych.
7.
Ewidencję szczegółową subkonta "sumy depozytowe osadzonych" prowadzi się na kartach depozytowych część III, przy zastosowaniu dziennika obrotów sum depozytowych.
8.
Ewidencję szczegółową pozostałych subkont prowadzi się w sposób zapewniający ustalenie należności i zobowiązań według tytułów, rozrachunków bądź poszczególnych jednostek (kontrahentów).
§  9.
1. 20
Część I, II i IV karty depozytowej oraz kartę podatkową osadzonego, przeniesionego do innego zakładu karnego, przekazuje się w ślad za przeniesionym, a część III pozostawia w zakładzie karnym, który ją założył.
2.
Karty depozytowe osadzonych zwolnionych, przeniesionych, zbiegłych i zmarłych przechowuje się oddzielnie do końca roku, a następnie rozliczone i zamknięte rachunkowo przekazuje się do archiwum zakładu karnego.
3.
Karty depozytowe osadzonych, wymienionych w ust. 2, nie rozliczone do końca roku (wykazujące saldo), przechowuje się oddzielnie do całkowitego ich rozliczenia, a następnie przekazuje do archiwum.

Rozdział  3

Postępowanie z przedmiotami wartościowymi

§  10. 21
1.
Przy przyjęciu do zakładu karnego depozytor przyjmuje od osadzonego pieniądze i przedmioty wartościowe, wzywając go do:
1)
podpisania pouczenia, że w razie niedopełnienia obowiązku przekazania do depozytu wszystkich posiadanych pieniędzy i przedmiotów wartościowych może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną, a za ewentualną utratę tych wartości zakład karny nie odpowiada,
2)
wskazania nazwiska i imienia oraz adresu osoby, której zakład karny wyda zdeponowane wartości, jeżeli osadzony nie odbierze ich osobiście.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osadzonych, którzy czasowo przebywali poza terenem zakładu karnego.
§  11.
1.
Do przedmiotów wartościowych podlegających przekazaniu do depozytu zalicza się w szczególności:
1)
zagraniczne środki płatnicze,
2)
banknoty i monety obiegowe polskie oraz krajowe papiery wartościowe, jeżeli stanowią dowód rzeczowy,
3)
książeczki oszczędnościowe, bony premiowe, depozytowe, kapitałowe i inne wydane przez banki krajowe, zagraniczne papiery wartościowe, weksle, czeki, listy gwarancyjne, dokumenty zabezpieczające prawa własności, udziały, akcje, obligacje,
4)
aparaty fotograficzne, radiowo-telewizyjne, magnetofony, magnetowidy,
5)
biżuterię: obrączki, pierścionki, łańcuszki, broszki, bransoletki, kolczyki i inne przedmioty posiadające indywidualne cechy oraz przedmioty nie wymienione w pkt 1-4, które zostaną uznane za wartościowe,
6)
zegarki złożone do depozytu na prośbę osadzonych, odnotowaną w części II karty depozytowej.
2.
Do przedmiotów wartościowych, w rozumieniu niniejszego zarządzenia, nie zalicza się bielizny, odzieży, obuwia, przyborów do pisania, dokumentów osobistych i innych, których sposób przyjmowania, przechowywania i wydawania regulują odrębne przepisy.
§  12.
1.
Wykaz i szczegółowy opis przedmiotów wartościowych przyjętych do depozytu odnotowuje się w karcie depozytowej (część II) oraz na kopercie depozytowej. W karcie depozytowej wpisuje się sumę i numer koperty.
2.
Przy opisywaniu przedmiotów wartościowych należy możliwie dokładnie określić wszelkie cechy indywidualne tych przedmiotów, jak rodzaj, nazwa, barwa, marka, tworzywo, próba, numer, stopień zużycia lub uszkodzenia. W razie braku cech indywidualnych, zwłaszcza na obrączkach, pierścionkach, zegarkach, bransoletkach, dokonuje się odpowiedniej adnotacji w karcie depozytowej.
3.
Zgodność wpisu w karcie depozytowej ze stanem faktycznym potwierdzają podpisami depozytor i osadzony.
4.
W razie odmowy złożenia podpisu przez osadzonego, depozytor w jego obecności i przydanych dwóch funkcjonariuszy lub pracowników zakładu karnego - świadków sporządza na tę okoliczność w karcie depozytowej adnotację, którą podpisują depozytor i świadkowie.
§  13.
1.
Przedmioty wartościowe przyjęte do depozytu depozytor umieszcza w kopercie depozytowej ustalonego wzoru.
2.
Na kopercie wpisuje się:
1)
nazwisko, imię, datę urodzenia oraz imię ojca osadzonego,
2)
numer karty depozytowej według skorowidza działu ewidencji i zatrudnienia,
3)
wykaz przedmiotów wartościowych i dokładny ich opis,
4)
numer naklejki.
3.
Kopertę depozytową zakleja depozytor w obecności osadzonego i umieszcza na niej ustalonego wzoru naklejkę oraz opieczętowuje krawędzie koperty i naklejki stemplem depozytora zakładu karnego z podaniem stopnia służbowego oraz imienia i nazwiska. Umieszczenie przedmiotów wartościowych w kopercie stwierdzają swoimi podpisami i datą dokonania czynności depozytor i osadzony.
4.
Każdorazowe otwarcie koperty depozytowej zawierającej przedmioty wartościowe odbywa się w obecności osadzonego, z wyjątkiem przypadków określonych w § 15 i 29. Do ponownego umieszczenia tych przedmiotów w kopercie używa się nowej koperty, którą zakleja się w sposób ustalony w ust. 3.
5.
Przedmiot wartościowy, który ze względu na swój rozmiar nie może być umieszczony w kopercie, podlega opakowaniu, osznurowaniu, a następnie po naklejeniu na nim naklejki z numerem karty depozytowej i nazwiska osadzonego przechowaniu w depozycie.
6.
Przedmioty wartościowe przechowuje się w szafach metalowych, zabezpieczonych przed pożarem, uszkodzeniem, zniszczeniem i kradzieżą.
7.
Zawartość koperty depozytowej sprawdza się okresowo ze spisem na kopercie i karcie depozytowej nie rzadziej niż raz na 3 lata, z zachowaniem wymagań określonych w ust. 3 i 4.
§  14.
1.
Przedmioty wartościowe wydaje się osadzonemu:
1)
przy zwalnianiu z zakładu karnego,
2) 22
na podstawie pisemnej decyzji dyrektora zakładu karnego.
2. 23
W części II karty depozytowej wpisuje się dane dotyczące wydania przedmiotów wartościowych. Odbiór depozytu kwituje osadzony, składając na karcie depozytowej podpis i datę. W razie zakwestionowania przez osadzonego zawartości koperty, depozytor w obecności wyznaczonego przez dyrektora funkcjonariusza lub pracownika zakładu karnego sporządza na tę okoliczność protokół, który podpisuje także osadzony. Protokół stanowi podstawę do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
3. 24
Za ewentualną utratę przedmiotów wartościowych wydanych osadzonemu na jego prośbę zgodnie z ust. 1 pkt 2 zakład karny nie odpowiada.
§  15.
1. 25
Osadzonego, któremu nie wydano przedmiotów wartościowych przy zwolnieniu z zakładu karnego, wzywa się listem poleconym w ciągu 10 dni od daty zwolnienia do ich odbioru w wymaganym terminie. W wezwaniu do odbioru depozytu należy wskazać skutki jego niepodjęcia w postaci przejścia na własność Skarbu Państwa. Jeżeli osadzony nie zgłosił się, wezwanie należy skierować do osoby wskazanej w oświadczeniu na karcie depozytowej. Osoba odbierająca przedmioty wartościowe potwierdza swoim podpisem w karcie depozytowej ich odbiór i wpisuje datę odbioru, a depozytor wpisuje do karty depozytowej imię i nazwisko oraz cechy dowodu tożsamości tej osoby.
2. 26
Na prośbę byłego osadzonego lub osoby wskazanej w oświadczeniu przedmioty wartościowe mogą być przesłane drogą pocztową pod adres byłego osadzonego lub osoby wskazanej w oświadczeniu na karcie depozytowej. Otwarcie koperty depozytowej i sporządzenie pakietu z przesyłką wartościową następuje w obecności wyznaczonego przez dyrektora funkcjonariusza lub pracownika zakładu i depozytora. Z czynności tych sporządza się protokół stwierdzający zgodność zawartości koperty i pakietu z opisem w karcie depozytowej. Protokół załącza się do karty depozytowej byłego osadzonego.
3. 27
W razie zwrotu pakietu depozytor dokonuje jego otwarcia w obecności kierownika działu finansowego, ponownego zaewidencjonowania depozytu wartościowego w karcie depozytowej (część II) oraz umieszczenia przedmiotów w kopercie depozytowej. Z dokonania wymienionych czynności sporządza się protokół, który podpisują depozytor i wyznaczony przez dyrektora funkcjonariusz lub pracownik zakładu karnego. Protokół załącza się do koperty depozytowej. Na kopercie depozytowej oraz w części II karty depozytowej w miejscach przewidzianych na podpis osadzonego powinny być złożone podpisy kierownika działu finansowego i depozytora z adnotacją "opisu zakopertowania depozytu dokonano komisyjnie".
4.
W razie zgonu osadzonego posiadającego przedmioty wartościowe, wzywa się osobę wskazaną w oświadczeniu na karcie depozytowej do ich odbioru. Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
§  16.
1. 28
Depozyty wartościowe podlegają co najmniej raz w roku inwentaryzacji przez komisję powołaną przez dyrektora zakładu karnego.
2.
Inwentaryzacja polega na:
1)
porównaniu zgodności zapisów w części II karty depozytowej z zapisami na kopercie depozytowej,
2)
zbadaniu, czy koperta depozytowa, naklejki i stemple nie uległy naruszeniu i czy są zaopatrzone w podpis depozytora,
3)
zbadaniu, czy depozyty są prawidłowo przechowywane i należycie zabezpieczone.
3.
W razie stwierdzenia niezgodności zapisów, naruszenia koperty lub naklejki albo braku podpisu depozytora, komisja w obecności osadzonego otwiera kopertę, porównuje zawartość koperty z zapisami na kopercie depozytowej i ponownie umieszcza depozyt w kopercie, dokonując ewentualnej korekty zapisów.
4. 29
Z czynności określonych w ust. 1-3 komisja sporządza protokół, który przedstawiadyrektorowi zakładu karnego.
5.
Stan sum depozytowych i depozytów wartościowych podlega inwentaryzacji przy każdej zmianie na stanowisku depozytora lub kierownika działu finansowego.

Rozdział  4

Postępowanie z sumami depozytowymi

§  17.
Zarejestrowaniu w części III karty depozytowej podlegają:
1) 30
wpłaty gotówkowe:
a)
przy przyjęciu osadzonego do zakładu karnego,
b)
po powrocie osadzonego z czasowego pobytu poza terenem zakładu karnego,
c) 31
pieniądze ujawnione w czasie przeszukania,
d) 32
w innych przypadkach - na podstawie pisemnej decyzji dyrektora zakładu karnego,
2)
wpływy bezgotówkowe z tytułu:
a)
należności za pracę, nagród, zapomóg, odszkodowań, rent czy emerytur oraz innych należności,
b)
pieniężnych przekazów pocztowych dla skazanych i ukaranych od osób najbliższych oraz krajowych instytucji i organizacji,
c)
pieniężnych przekazów pocztowych na rzecz tymczasowo aresztowanych,
3)
wypłaty gotówkowe:
a)
w wypadku zwolnienia z zakładu karnego,
b) 33
w innych wypadkach na podstawie pisemnej decyzji dyrektora zakładu karnego,
4)
rozchody bezgotówkowe z tytułu:
a)
zakupu artykułów żywnościowych i innych przedmiotów,
b)
zobowiązań oraz kwot przekazywanych na prośbę osadzonych,
c)
przeniesienia do innego zakładu karnego.
§  18.
1.
Wszystkie wpłaty i wypłaty ewidencjonuje się we właściwych urządzeniach księgowych i kartach depozytowych (część III).
2.
Wpłaty gotówkowe przyjmuje się na podstawie dowodów przychodu, określonych w przepisach o udokumentowaniu operacji kasowych.
3. 34
Pieniądze przyjęte do kasy zakładu karnego od osadzonego lub na podstawie pisemnej decyzji dyrektora zakładu karnego zalicza się na uzupełnienie zapasu gotówki. Przyjęte pieniądze przekraczające ustaloną wysokość zapasu gotówki odprowadza się na rachunek bankowy zakładu karnego na zasadach określonych w przepisach o gospodarce kasowej jednostek gospodarki uspołecznionej.
4. 35
Pieniądze wpłacone na poczet grzywny przez osoby doprowadzone, lecz nie przyjęte do odbywania zastępczej kary pozbawienia wolności, należy przekazać, w terminie 7 dni od daty wpływu, na konto właściwego sądu lub kolegium do spraw wykroczeń.
§  19. 36
Szczegółowy tryb ewidencji i rozliczania przekazów pocztowych pomiędzy zakładem karnym a urzędem pocztowym ustala dyrektor zakładu w porozumieniu z naczelnikiem urzędu pocztowego.
§  20.
1.
Wszelkie wpływy gotówkowe lub bezgotówkowe na rzecz osadzonego, po jego przeniesieniu, zwolnieniu lub zgonie wpisuje się do karty depozytowej (część III).
2.
Środki pieniężne, które wpłyną po zwolnieniu osadzonego z zakładu karnego, przesyła się przekazem pocztowym pod wskazany przez niego adres, po dokonaniu potrąceń z tytułu zwrotnej zapomogi lub innych wierzytelności podlegających ściągnięciu. Opłatę pocztową pokrywa się z sum depozytowych osadzonego.
3.
W razie niedoręczenia przekazu środki pieniężne przekazuje się osobie najbliższej, wskazanej w oświadczeniu na karcie depozytowej.
4. 37
Środki pieniężne, które wpłyną po przeniesieniu osadzonego do innego zakładu karnego, należy przekazać, w terminie 7 dni od daty zaewidencjonowania wpływu na karcie depozytowej, w ślad za przeniesionym, z podaniem tytułu wpłaty oraz wyszczególnieniem kwot podlegających egzekucji i stanowiących należność, o której mowa w § 42 ust. 1. Rozliczenia wpływu środków pieniężnych, według rubryk zawartych we wzorze karty depozytowej, dokonuje zakład karny, w którym osadzony aktualnie przebywa.";
5. 38
W odniesieniu do przekazywanych dochodów, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, w ślad za przeniesionym osadzonym do innego zakładu karnego, należy podać informację o wysokości tych dochodów i pobranego podatku dochodowego w celu zaewidencjonowania tych danych w karcie podatkowej osadzonego.

Rozdział  5

Gromadzenie środków pieniężnych na książeczkach oszczędnościowych

§  21.
1. 39
Na książeczce oszczędnościowej osadzonego gromadzi się na jego wniosek kwoty:
1)
na pokrycie kosztów przejazdu do miejsca zamieszkania i na wyżywienie w ciągu najbliższych dni po zwolnieniu, do wysokości określonej przepisami regulaminów wykonywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
2)
deklarowanych środków pieniężnych będących w dyspozycji osadzonego, a nie wykorzystanych w danym miesiącu, jeżeli nie podlegają one egzekucji.
2. 40
Jeżeli osadzonemu otwarto książeczkę oszczędnościową, depozytor w części III karty depozytowej zamieszcza informację co do tego, czy kwota akumulowana podlega przekazaniu na tę książeczkę.
§  22.
1.
Otwarcie książeczki oszczędnościowej dla osadzonego następuje przy pierwszym przelewie na jego rzecz środków, na podstawie sporządzonego przez depozytora wykazu, zawierającego informacje niezbędne do jej otwarcia i kwotę pierwszej wpłaty. Numer i serię książeczki oszczędnościowej wpisuje się w część II i III karty depozytowej.
2.
Po rozliczeniu wpływów za dany miesiąc depozytor sporządza w 2 egzemplarzach wykaz kwot podlegających przekazaniu na książeczki oszczędnościowe. W wykazie tym podaje się dane personalne osadzonych, numer i serię książeczek oszczędnościowych oraz kwoty. Wykazy po podsumowaniu i wpisaniu łącznej kwoty słownie podpisuje depozytor i główny księgowy, a następnie oryginał przekazuje się agentowi PKO wraz z adnotacją o dacie złożenia przelewu do banku. Kopia wykazu pozostaje w aktach działu finansowego zakładu karnego.
§  23.
1.
Depozytor wypełnia odcinki wpłat na książeczkę oszczędnościową i przekazuje je wraz z książeczkami oszczędnościowymi oraz wykazem, o którym mowa w § 22 ust. 2, agentowi PKO.
2.
Agent PKO dokonuje wpisów w książeczkach oszczędnościowych pod datą złożenia przelewu w banku i zwraca je depozytorom.
3.
Depozytor odnotowuje wysokość kwoty zakumulowanej na książeczce oszczędnościowej w części III karty depozytowej.
4.
Książeczki oszczędnościowe osadzonych przechowuje depozytor w szafie odpowiednio zabezpieczonej.
§  24.
W razie przetransportowania osadzonego do innego zakładu karnego przekazuje się wraz z przedmiotami wartościowymi jego książeczkę oszczędnościową, a jej numer, serię i wysokość zakumulowanej kwoty odnotowuje się w wykazie depozytów osadzonych.
§  25.
1. 41
Osadzony może za zezwoleniem dyrektora, a w wypadku tymczasowo aresztowanego, za zgodą organu, do dyspozycji którego pozostaje, dysponować nadwyżką środków zgromadzonych na książeczce oszczędnościowej ponad kwotę podlegającą akumulacji na pokrycie kosztów przejazdu i wyżywienia w ciągu najbliższych dni po zwolnieniu, określoną w przepisach regulaminów wykonywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania.
2. 42
Uzyskanie zezwolenia dyrektora albo zgody organu, o którym mowa w ust. 1, powinno nastąpić w czasie umożliwiającym dokonanie zakupów w terminie ustalonym w zakładzie karnym.
3.
Po otrzymaniu dokumentów wymienionych w ust. 2 depozytor sporządza w 2 egzemplarzach wykaz, w którym podaje dane personalne osadzonych, serię i numer książeczek oszczędnościowych i kwoty do pobrania. Po podsumowaniu wykazu i wpisaniu łącznej kwoty słownie wykaz podpisuje - depozytor i główny księgowy, a następnie depozytor wypełnia odcinki wypłat z książeczki oszczędnościowej i przekazuje do podpisania osadzonym. Na odwrocie dowodu wypłaty w rubryce cechy dowodu osobistego depozytor wpisuje klauzulę "znany osobiście". Wypełnione odcinki wypłat, książeczki oszczędnościowe oraz oryginał wyżej wymienionego wykazu depozytor przekazuje agentowi PKO. Kopia wykazu pozostaje w aktach działu finansowego zakładu karnego.
§  26.
1.
Agent PKO, po dokonaniu rozchodów w książeczkach oszczędnościowych, łączną kwotę rozchodową z tych książeczek wpłaca za pokwitowaniem do kasy zakładu karnego, przekazując kasjerowi oryginał wykazu, o którym mowa w § 25 ust. 3.
2. 43
Kasowy dowód wpłaty wraz z wykazem stanowi podstawę do dokonania księgowania w części III karty depozytowej. Kwoty te nie podlegają ponownemu rozliczeniu i w pełnej wysokości przeznacza się je do wykorzystania przez osadzonego na cele określone w zezwoleniu dyrektora zakładu karnego.

Rozdział  6

Przekazywanie przedmiotów wartościowych i sum depozytowych między zakładami karnymi oraz na rzecz Skarbu Państwa

§  27.
1.
Na podstawie wykazu osadzonych przenoszonych do innego zakładu karnego, sporządzonego przez dział ewidencji i zatrudnienia, depozytor zamyka część III karty depozytowej przenoszonego osadzonego. Stan posiadanych środków w depozycie poświadcza osadzony swoim podpisem.
2.
Na podstawie kart depozytowych osadzonych przenoszonych do innego zakładu karnego dział finansowy sporządza w 3 egzemplarzach, oznaczonych symbolami A, B, C, ustalonego wzoru wykaz depozytów wartościowych i stanu sum pieniężnych. Zgodność wykazu o symbolu A z kartami depozytowymi depozytor zakładu karnego przekazujący depozyty potwierdza swoim podpisem i stemplem. Wykazy A, B i C podpisują kierownik działu finansowego i depozytor zakładu karnego, z którego osadzeni są przenoszeni.
3.
Koperty z przedmiotami wartościowymi (z wyjątkiem części III) pakuje się i nakleja po obu stronach opakowania naklejką ostemplowaną imienną pieczątką depozytora. Funkcjonariusz działu ewidencji i zatrudnienia kwituje odbiór pakietu z depozytami na egzemplarzu wykazu o symbolu A, a dwa pozostałe egzemplarze wykazu włącza do dokumentacji osadzonych, przeznaczonej do innego zakładu karnego.
4. 44
Egzemplarz wykazu A stanowi podstawę do spisania z ewidencji sum depozytowych osadzonych oraz dokonania, w terminie 7 dni od dnia przeniesienia, przelewu środków pieniężnych na rachunek bankowy zakładu karnego przyjmującego transport osadzonych.
§  28.
1.
Funkcjonariusz przyjmujący transport osadzonych potwierdza nienaruszalność pakietu z depozytami wartościowymi podpisem na egzemplarzach wykazów B i C oraz przekazuje je wraz z pakietem do działu finansowego.
2.
Po otrzymaniu pakietu z depozytami wartościowymi i kartami depozytowymi depozytor zakładu karnego potwierdza swoim podpisem i stemplem zgodność zawartości pakietu z wykazami B i C. Egzemplarz wykazu C, potwierdzony przez kierownika działu finansowego i depozytora zakładu karnego przyjmującego osadzonych, zwraca się do zakładu karnego przekazującego osadzonego.
3. 45
Depozytor, przyjmujący depozyt wartościowy osadzonego przenoszonego, ma obowiązek sprawdzenia każdej koperty, z zachowaniem przepisów § 13. W razie stwierdzenia niezgodności zawartości koperty z opisem na kopercie i w karcie depozytowej sporządza się na tę okoliczność protokół i przedstawia dyrektorowi zakładu karnego do decyzji.
4.
Egzemplarz wykazu B stanowi podstawę dla działu finansowego zakładu karnego przyjmującego transport osadzonych do zaewidencjonowania otrzymanych sum depozytowych.
§  29.
1.
Przekazywanie na własność Skarbu Państwa przedmiotów wartościowych i sum depozytowych nie odebranych z depozytu przez osobę uprawnioną odbywa się według ogólnie obowiązujących przepisów dotyczących likwidacji nie podjętych depozytów i nie odebranych rzeczy.
2. 46
Decyzję o przejęciu na własność Skarbu Państwa przedmiotów wartościowych i sum depozytowych, o których mowa w ust. 1, wydaje dyrektor zakładu karnego.
3. 47
Wymienione w decyzji, o której mowa w ust. 2, przedmioty wartościowe przekazuje się urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na siedzibę zakładu karnego, a sumy depozytowe przekazuje się na rachunek bankowy tego urzędu.
4. 48
Przepisy ust. 1-3 oraz § 15 stosuje się odpowiednio do sum depozytowych i przedmiotów wartościowych osadzonych skreślonych z ewidencji zakładu karnego.
§  30.
1. 49
Znalezione w czasie przeszukania miejsc przebywania osadzonych pieniądze, jeżeli nie ustalono ich właściciela, podlegają przekazaniu na cele określone w przepisach regulaminu wykonywania kary pozbawienia wolności lub regulaminu wykonywania tymczasowego aresztowania, a znalezione przedmioty wartościowe - na rzecz Skarbu Państwa.
2.
Decyzje w sprawach, o których mowa w ust. 1, wydaje dyrektor zakładu karnego.
3.
Znalezione w czasie przeszukania przedmioty wartościowe, jeżeli ustalono ich właściciela, podlegają przekazaniu do depozytu według zasad obowiązujących przy przyjęciu osadzonego do zakładu karnego.
4.
Znalezione w czasie przeszukania pieniądze, jeżeli ustalono ich właściciela, stanowią inne wpływy i podlegają przekazaniu do depozytu.
§  31.
1.
Przedmioty wartościowe, wymienione w § 11 ust. 1, co do których orzeczono karę przepadku rzeczy na rzecz Skarbu Państwa, przekazuje się za pokwitowaniem właściwemu organowi egzekucyjnemu.
2.
Na pisemne żądanie sądu lub prokuratury, do których dyspozycji osadzony pozostaje, przekazuje się tym organom za pokwitowaniem przedmioty wartościowe, stanowiące dowody rzeczowe.

Rozdział  7

Rozliczanie należności za pracę, dokonywanie zakupów przez osadzonych

§  32.
1.
Podstawę rozliczenia należności za pracę osadzonych stanowią listy płac oraz inne dokumenty płatnicze, sporządzone przez przywięzienne i pozawięzienne zakłady pracy lub administrację zakładu karnego.
2. 50
Przywięzienne zakłady pracy przekazują listy płac oraz należność brutto za miesiąc ubiegły właściwemu zakładowi karnemu w terminach uprzednio uzgodnionych, nie później niż do 10 następnego miesiąca, a pozawięzienne zakłady pracy - w terminach ustalonych w umowach o zatrudnienie osadzonych.
3. 51
W razie niedotrzymania ustalonych terminów przekazania należności brutto, zakład karny ma obowiązek naliczania i dochodzenia odsetek za zwłokę.
4.
Przywięzienne zakłady pracy sporządzają listy płac oddzielnie dla skazanych i ukaranych oraz oddzielnie dla tymczasowo aresztowanych.
5.
Lista płac powinna zawierać:
1)
na stronie tytułowej nazwę zakładu pracy zatrudniającego osadzonych oraz okres, za jaki obliczono należność,
2)
w części dotyczącej obliczania należności za pracę: nazwisko i imię oraz imię ojca osadzonego, grupę (stawkę) zaszeregowania i inne składniki należności za pracę, z wyodrębnieniem:
a)
dodatków za pracę uciążliwą, niebezpieczną lub szkodliwą dla zdrowia,
b)
nagród z funduszu mistrzowskiego,
c)
nagród regulaminowych,
d) 52
należności za pracę wykonywaną ponad określoną normę pracy lub normę czasu pracy w danym miesiącu,
e) 53
(skreślony).
6. 54
Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio do list płac sporządzanych przez administrację zakładu karnego.",
7. 55
Osoba odpowiedzialna za zatrudnienie osadzonych sporządza listy płac, sprawdza listy płac pod względem zgodności danych osobowych zatrudnionych, czasu pracy, należności za pracę oraz wylicza kwoty niedopłaconych należności za pracę i sporządza wnioski o udzielenie płatnego wypoczynku, potwierdzając te czynności podpisem i datą.
8. 56
Dział finansowy rozlicza listy płac, wpisując po kwocie należności brutto:
1)
należność brutto pomniejszoną o dochody wymienione w § 36,
2)
procent należności za pracę przypadający osadzonemu,
3)
należność przypadającą,
4)
podatek dochodowy,
5)
należność netto z wyszczególnieniem kwot podlegających egzekucji i stanowiących należność, o której mowa w § 42 ust. 1.
9. 57
(skreślony).
§  33.
1. 58
Wszelkie decyzje dotyczące ustalenia, podwyższenia lub obniżenia należności przypadajcej skazanym i ukaranym dotyczą należności za pracę za miesiąc, w którym zostały podjęte.
2. 59
Decyzje, o których mowa w ust. 1, przekazuje się do działu finansowego zakładu karnego nie później niż w ciągu 5 dni od daty ich podjęcia.
§  34. 60
Potrąceń na fundusz postpenitencjarny i zapobiegania przestępczości w wysokości 10% dokonuje się z należności brutto skazanych i ukaranych po uwzględnieniu wyłączeń, o których mowa w § 36.
§  35. 61
Na dochody budżetowe przekazuje się:
1)
różnicę między należnością brutto po potrąceniach, o których mowa w § 34, a należnością przypadającą,
2)
kwoty, o których mowa w: § 40 ust. 7, § 43 i 44 ust. 4.
§  36.
Potrąceń wymienionych w § 34 w stosunku do skazanych i ukaranych oraz potrąceń wymienionych w § 35 - w stosunku do osadzonych nie dokonuje się od:
1)
dodatków za pracę uciążliwą, niebezpieczną lub szkodliwą dla zdrowia,
2) 62
należności za pracę ponad określoną normę pracy lub normę czasu pracy w danym miesiącu,
3)
wynagrodzeń za racjonalizatorstwo i wynalazczość,
4) 63
nagród regulaminowych przyznanych przez dyrektora zakładu karnego,
5)
nagród z funduszu mistrzowskiego.
6) 64
(skreślony).
§  37.
1.
Potrącenia, o których mowa w § 34, działy finansowe zakładów karnych przekazują ze swoich rachunków sum depozytowych na rachunek środków specjalnych Ministerstwa Sprawiedliwości- do końca miesiąca, w którym wpłynęły.
2.
Potrącenia, o których mowa w § 35, działy finansowe zakładów karnych przekazują z rachunku sum depozytowych na własne rachunki dochodów budżetowych do końca miesiąca, w którym wpłynęły.
3. 65
(skreślony).
§  38.
1.
Osadzonym akumuluje się stopniowo kwotę niezbędną na pokrycie kosztów przejazdu do miejsca zamieszkania i na wyżywienie w ciągu najbliższych dni po zwolnieniu do wysokości kwot określonych regulaminem wykonywania kary pozbawienia wolności lub regulaminem wykonywania tymczasowego aresztowania.
2. 66
Akumulacji, o której mowa w ust. 1, podlega 50% kwoty wpłaconej przez osadzonego przy przyjęciu do zakładu karnego, nie więcej jednak niż do wysokości kwoty odpowiadającej najniższemu wynagrodzeniu.
3. 67
Z należności za pracę netto, miesięczną kwotę akumulacji ustala się w wysokości 8,5% najniższego wynagrodzenia.
4. 68
Z innych niż należność za pracę wpływów pieniężnych osadzonych akumuluje się 50% każdego wpływu, nie więcej jednak niż kwotę odpowiadającą 8,5% najniższego wynagrodzenia.
5. 69
Jeżeli akumulowanie kwoty w wysokości określonej w ust. 3 i 4 powoduje znaczne ograniczenie możliwości dokonywania przez osadzonego zakupów, dyrektor zakładu karnego może, w uzasadnionych przypadkach, na prośbę osadzonego obniżyć wysokość tej kwoty.
6. 70
Akumulacji kwot wymienionych w ust. 3 i 4 dokonuje się po potrąceniu na poczet zajęć egzekucyjnych za dany miesiąc.
7. 71
Akumulacji w kwotach wyższych od określonych w ust. 3 i 4 można dokonywać na podstawie zgody osadzonego, wyrażonej na piśmie.
8. 72
Kwoty wpłacane przez osadzonego po powrocie z przepustki podlegają jedynie rejestracji w karcie depozytowej, dopiero nadwyżka ponad kwotę pobraną na przepustkę jest rozliczana według ust. 4.
9. 73
Na wniosek osadzonego kwoty akumulacji mogą być przekazywane na książeczkę oszczędnościową na zasadach określonych w części V niniejszego zarządzenia.
§  39.
1.
W razie przyjęcia do zakładu karnego osadzonego, na którym ciąży ustawowy obowiązek alimentacyjny, sytuację materialną osób uprawnionych ustala się, jeżeli wpłynie wniosek o świadczenia alimentacyjne na rzecz osób uprawnionych do tych świadczeń.
2. 74
Jeżeli w czasie przebywania osadzonego w zakładzie karnym wierzyciel złoży (nadeśle) wniosek wraz z tytułem wykonawczym dotyczącym należności alimentacyjnych, dyrektor jest obowiązany przyjąć ten wniosek z tytułem i dokonać wypłat. Przepis ust. 3 dotyczący treści wniosku stosuje się odpowiednio.
3.
Wniosek może być złożony na piśmie lub ustnie do protokołu w zakładzie karnym i powinien zawierać:
1)
oznaczenie stron,
2)
określenie świadczenia, które ma być zrealizowane łącznie z zaległościami,
3)
oznaczenie załączników, które zostały złożone.
§  40.
1.
Jeżeli wnioski wraz z tytułami wykonawczymi złożyło kilku wierzycieli i sumy depozytowe znajdujące się na koncie osadzonego nie wystarczają na zaspokojenie wszystkich należności, zakład karny przekazuje wnioski wraz z tytułami wykonawczymi komornikowi sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika, a w razie braku miejsca zamieszkania - do komornika sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę zakładu karnego, w którym dłużnik przebywa, zawiadamiając wierzycieli o przyczynach niedokonywania wypłat (kopiami pism przekazujących wnioski i tytuły wykonawcze komornikowi).
2.
Jeżeli następuje zbieg egzekucji prowadzonej w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego z egzekucją prowadzoną w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161), zakład karny przekazuje zajęcie egzekucyjne wraz z tytułami wykonawczymi oraz adnotacją o wysokości dotychczasowych potrąceń organowi egzekucyjnemu, który pierwszy dokonał zajęcia, celem wszczęcia postępowania, o którym mowa w art. 773 § 1 k.p.c., dokonując w dalszym ciągu potrąceń na dotychczasowych zasadach. O przekazaniu zajęć z tytułów egzekucyjnych zawiadamia się osadzonego i organ egzekucyjny, który dokonał zajęcia jako drugi.
3.
W wypadkach określonych w § 39 oraz w ust. 1 zawiadamia się osadzonego o wszelkich zmianach dotyczących sum depozytowych znajdujących się na jego koncie.
4. 75
O wpływie każdego zajęcia egzekucyjnego lub wniosku z tytułem wykonawczym dział finansowy zawiadamia osobę odpowiedzialną za zatrudnienie osadzonych oraz osadzonego.
5.
W razie przetransportowania osadzonego posiadającego zajęcia egzekucyjne zakład karny przyjmujący osadzonego zawiadamia wierzyciela i organ egzekucyjny o przejęciu tych zajęć w terminie do 7 dni.
6.
W razie zwolnienia osadzonego zakład karny odnotowuje w tytule wykonawczym dotychczasowe wyniki egzekucji i zwraca ten tytuł wnioskodawcy lub organowi egzekucyjnemu z informacją o przyczynach zwrotu i nowym adresie zwolnionego.
7.
W wypadkach określonych w ust. 1 i 2 w czasie od przesłania tytułów wykonawczych do komornika lub sądu aż do otrzymania postanowienia o wyznaczeniu organu egzekucyjnego dokonuje się w dalszym ciągu potrąceń według zasad określonych w § 41 ust. 1, przy czym kwoty te blokuje się na karcie depozytowej w części III z następującym podziałem:
1)
potrącenie na podstawie § 41 ust. 1 pkt 1 i 3-5 w rubryce "kwoty dla komornika",
2)
potrącenia na podstawie § 41 ust. 1 pkt 2 w rubryce "kwoty dla rodziny".

Jeżeli do terminu zwolnienia osadzonego z zakładu karnego nie wpłynie zajęcie egzekucyjne z tytułu należności alimentacyjnych, kwotę zablokowaną dla komornika wypłaca się osadzonemu, a kwotę zablokowaną dla rodziny - odprowadza się na dochody budżetowe.

§  41.
1.
Na podstawie zajęcia egzekucyjnego na poczet świadczeń alimentacyjnych i z innych tytułów podlegają egzekucji w danym miesiącu:
1) 76
40% należności netto, po wyłączeniu dodatku za pracę uciążliwą, niebezpieczną lub szkodliwą dla zdrowia,
2)
w całości podwyższona część należności za pracę w odniesieniu do zajęć na poczet świadczeń alimentacyjnych i obowiązku naprawienia szkody wyrządzonej pokrzywdzonemu przestępstwem przeciwko życiu lub zdrowiu,
3) 77
40% nagrody pieniężnej
4) 78
w całości nadwyżka przekraczająca kwotę odpowiadającą wysokości 50% najniższego wynagrodzenia, z kwot otrzymanych przez osadzonych od osób najbliższych,
5) 79
emerytury lub renty na poczet świadczeń alimentacyjnych albo 25% emerytury lub renty na poczet innych należności,
6) 80
w całości nadwyżka przekraczająca kwotę odpowiadającą wysokości 50% najniższego wynagrodzenia z innych wpływów, a w szczególności odszkodowań i darowizn pieniężnych,
7) 81
nadwyżka wymieniona w § 38 ust. 8 według zasad określonych w ust. 1 pkt 6.
2.
Do dyspozycji osadzonego obciążonego świadczeniami z tytułu alimentów lub z innych tytułów pozostaje w danym miesiącu:
1) 82
d60% należności netto lub nagrody pieniężnej, nie więcej jednak niż kwota odpowiadająca najniższemu wynagrodzeniu,",
2)
w całości dodatek za pracę uciążliwą, niebezpieczną lub szkodliwą dla zdrowia,
3) 83
nie więcej niż 50% najniższego wynagrodzenia z kwot otrzymanych przez osadzonych od osób najbliższych,
4)
co najmniej 40% emerytury lub renty,
5) 84
zapomogi,
6) 85
inne wpływy do wysokości 50% najniższego wynagrodzenia.
§  42.
1.
Podwyższoną część należności za pracę z tytułu trudnych warunków materialnych rodziny oraz z tytułu pobytu dzieci skazanego w placówkach opiekuńczo-wychowawczych lub rodzinach zastępczych przekazuje się na rachunek wskazany przez terenowy organ administracji rządowej lub organ gminy, zgodnie z ustaleniami określonymi w § 47 ust. 3 regulaminu wykonywania kary pozbawienia wolności.
2.
Inne wypłaty dokonywane na prośbę skazanego lub ukaranego można realizować z kwot pozostających do jego dyspozycji, po zabezpieczeniu zajęć egzekucyjnych.
§  43.
Kwotę, o którą obniżono część należności za pracę wskutek wymierzenia osadzonemu kary dyscyplinarnej, przekazuje się w całości na dochody budżetowe.
§  44.
1. 86
Należności za dni płatnego wypoczynku z tytułu pracy wykonywanej w przywięziennym zakładzie pracy oblicza ten zakład, w którym osadzony nabył prawo do wypoczynku, bez naliczania funduszu urlopowego, i przekazuje zakładowi karnemu jako należność za pracę.
2. 87
Należność za dni płatnego wypoczynku z tytułu pracy wykonywanej w pozawięziennym zakładzie pracy oblicza i rozlicza dział finansowy na podstawie wniosku osoby odpowiedzialnej za zatrudnienie osadzonych, zatwierdzonego przez dyrektora zakładu karnego.
3.
Należność za dni płatnego wypoczynku (ust. 2) wypłaca się z kwot funduszu urlopowego, przekazywanego przez pozawięzienne zakłady pracy.
4.
Nie wykorzystane kwoty funduszu urlopowego odprowadza się na dochody budżetowe.
5. 88
Należność za dni płatnego wypoczynku dla zatrudnionych przy pracach administracyjno-gospodarczych oblicza dział finansowy na podstawie wniosku osoby odpowiedzialnej za zatrudnienie osadzonych zatwierdzonego przez dyrektora zakładu karnego.
6. 89
Należność za okres płatnego wypoczynku osadzonych, o której mowa w ust. 5, wypłaca ze środków budżetowych przyznawanych na wynagrodzenia osadzonych ten zakład karny, w którym osadzony nabył prawo do wypoczynku.
7. 90
Należność za okres płatnego wypoczynku oblicza się na zasadach ogólnych, a rozliczenia dokonuje się według zasad obowiązujących przy rozliczaniu należności brutto.
§  45.
1.
Przekazanie na prośbę osadzonego środków pieniężnych na rzecz osób fizycznych dokonuje dział finansowy za pomocą przekazów pocztowych. Opłatę pocztową pokrywa się z sum depozytowych osadzonego.
2.
Przekazy pocztowe dział finansowy wpisuje do książki doręczeń i składa je w urzędzie pocztowym za pokwitowaniem. Równocześnie dział finansowy sporządza polecenie przelewu na ogólną kwotę przekazów pocztowych (plus porto), dokonując przelewu z rachunku bankowego sum depozytowych na rachunek urzędu pocztowego.
3.
Przekazanie środków pieniężnych na rzecz instytucji i organizacji dokonuje się w formie polecenia przelewu lub czeku rozrachunkowego.
§  46.
1.
Zakup artykułów żywnościowych dopuszczonych do sprzedaży w zakładzie karnym następuje na podstawie paragonów, w których dział finansowy podaje następujące dane:
1)
pozostającą do dyspozycji osadzonego kwotę, za którą może zakupić artykuły żywnościowe, wyroby tytoniowe i inne artykuły,
2) 91
datę decyzji dyrektora zakładu karnego o udzielenie nagrody w postaci częstszego dokonywania zakupów,
3) 92
datę decyzji dyrektora zakładu karnego o ukaraniu pozbawieniem lub ograniczeniem prawa dokonywania zakupów.
2.
Decyzje o nagrodzie lub karze, o których mowa w ust. 1, przekazuje się niezwłocznie do działu finansowego i odnotowuje w kartach depozytowych.
3.
Po wydaniu artykułów dział finansowy otrzymuje z kantyny więziennej oryginały paragonów z potwierdzeniem odbioru, zestawienie paragonów oraz fakturę za wydane artykuły. Po sprawdzeniu pod względem formalno-rachunkowym paragonów oraz zgodności kwot według paragonów z zestawieniem dział finansowy przekazuje należności wystawcy faktury - na ogólnie obowiązujących zasadach - z rachunku sum depozytowych.
4.
Kwotę stanowiącą wartość dokonanych przez osadzonego zakupów dział finansowy rejestruje w jego karcie depozytowej.
5.
Dokonywanie przez osadzonego zakupu biletów na imprezy kulturalno-oświatowe, książek, prasy i innych następuje po stwierdzeniu przez dział finansowy zakładu karnego, że posiada on niezbędne środki pieniężne na pokrycie tych wydatków.

Rozdział  8

Przepisy końcowe

§  47.
1. 93
Wzory karty depozytowej oraz innych druków i dokumentów dotyczących postępowania z przedmiotami wartościowymi i sumami depozytowymi ustala Dyrektor Generalny Służby Więziennej.
2.
Do czasu opracowania wzoru karty depozytowej oraz innych druków i dokumentów, o których mowa w ust. 1, mogą być wykorzystywane dotychczasowe karty, druki i dokumenty.
§  48.
Tracą moc:
1)
instrukcja nr 1 Dyrektora Centralnego Zarządu Zakładów Karnych z dnia 29 lipca 1985 r. w sprawie zasad rozliczania należności za pracę oraz innych dochodów pieniężnych osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych,
2)
instrukcja nr 2 Dyrektora Centralnego Zarządu Zakładów Karnych z dnia 1 grudnia 1986 r. w sprawie trybu postępowania z przedmiotami wartościowymi i sumami depozytowymi osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.
§  49.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1991 r.
1 § 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
2 § 2 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
3 § 2 pkt 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
4 § 2 pkt 11 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
5 § 2 pkt 12 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
6 § 2 pkt 13:

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 1 lit. e) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.

7 § 2 pkt 14 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
8 § 2 pkt 15 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
9 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
10 § 3 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
11 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
12 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
13 § 4 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
14 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
15 § 5 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
16 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
17 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
18 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
19 § 8 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
20 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
21 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
22 § 14 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
23 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
24 § 14 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
25 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
26 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
27 § 15 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
28 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
29 § 16 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
30 § 17 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
31 § 17 pkt 1 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
32 § 17 pkt 1 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
33 § 17 pkt 3 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
34 § 18 ust. 3:

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 11 lit. b) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.

35 § 18 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 11 lit. c) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
36 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
37 § 20 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. a) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
38 § 20 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 12 lit. b) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
39 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
40 § 21 ust. 2 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 13 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
41 § 25 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
42 § 25 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
43 § 26 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
44 § 27 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 14 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
45 § 28 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
46 § 29 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
47 § 29 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. a) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
48 § 29 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 15 lit. b) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
49 § 30 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) i pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
50 § 32 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. a) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
51 § 32 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. b) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
52 § 32 ust. 5 pkt 2 lit. d) zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
53 § 32 ust. 5 pkt 2 lit. e) skreślony przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
54 § 32 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. c) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
55 § 32 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
56 § 32 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. d) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
57 § 32 ust. 9 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 20 grudnia 1994 r. (Dz.Urz.MS.94.6.36) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
58 § 33 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
59 § 33 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
60 § 34:

- zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.

61 § 35 zmieniony przez § 1 pkt 19 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
62 § 36 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
63 § 36 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
64 § 36 pkt 6 skreślony przez § 1 pkt 9 lit. c) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
65 § 37 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
66 § 38 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
67 § 38 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
68 § 38 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. c) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
69 § 38 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 20 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. d) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.

70 § 38 ust. 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 20 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. e) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.

71 § 38 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. f) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
72 § 38 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. g) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
73 § 38 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. h) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
74 § 39 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
75 § 40 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 12 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
76 § 41 ust. 1 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 21 ppkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.

77 § 41 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. b) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
78 § 41 ust. 1 pkt 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 21 ppkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. c) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.

79 § 41 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. d) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
80 § 41 ust. 1 pkt 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 21 ppkt 1 lit. c) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. e) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.

81 § 41 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 13 lit. f) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
82 § 41 ust. 2 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 21 ppkt 2 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. a) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.

83 § 41 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. b) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
84 § 41 ust. 2 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 14 lit. d) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
85 § 41 ust. 2 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 14 lit. d) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
86 § 44 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. a) zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
87 § 44 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. b) i pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
88 § 44 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. c) i pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
89 § 44 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 22 lit. a) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
90 § 44 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 22 lit. b) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
91 § 46 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
92 § 46 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.
93 § 47 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 16 zarządzenia z dnia 26 marca 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1997 r.