Postępowanie policjantów w przypadkach ujawnienia amfetaminy, fenyloacetonu oraz tabletek mogących zawierać pochodne amfetaminy i inne substancje psychotropowe.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2005.17.118

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 2011 r.

ZARZĄDZENIE NR 1159
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 21 października 2005 r.
w sprawie postępowania policjantów w przypadkach ujawnienia amfetaminy, fenyloacetonu oraz tabletek mogących zawierać pochodne amfetaminy i inne substancje psychotropowe

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 ze zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa czynności, do których wykonania policjanci są obowiązani w przypadku ujawnienia i przejęcia amfetaminy, fenyloacetonu zwanego dalej "BMK", oraz mających formę tabletek produktów mogących zawierać pochodne amfetaminy i inne substancje psychotropowe - zwane dalej "tabletkami".
2.
Z przejętych partii amfetaminy, BMK oraz tabletek pobiera się próbki w celu niezwłocznego przekazania ich do badań, zwanych dalej "profilowaniem".
3.
Celem profilowania jest identyfikacja próbek, pochodzących z tej samej partii lub z tego samego źródła, prowadząca do określenia miejsca nielegalnej produkcji.
§  2.
1.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą tabletek, znajdujących się w oryginalnym opakowaniu producenta i ujawnionych w okolicznościach niezwiązanych z nielegalnym obrotem oraz zawierających w swoim składzie substancje zakwalifikowane do grupy IV-P w wykazie substancji psychotropowych, stanowiącym załącznik nr 2 do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485).
2. 1
W przypadku przejęcia amfetaminy, BMK lub tabletek w wyniku czynności dochodzeniowo-śledczych wykonywanych na podstawie art. 303, 308 lub 325b Kodeksu postępowania karnego albo czynności administracyjno-porządkowych wykonywanych na podstawie art. 54 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, czynności przewidziane w niniejszym zarządzeniu należy wykonywać z uwzględnieniem:
1)
trybu postępowania określonego w art. 193 i 194 Kodeksu postępowania karnego;
2)
przepisów zarządzenia nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 3 lutego 1998 r. w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego instrukcji postępowania z dowodami rzeczowymi stanowiącymi przedmiot badań w laboratoriach kryminalistycznych Policji oraz ich ekspedycji po przeprowadzeniu tych badań, zmienionego zarządzeniem nr 840 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz. Urz. KGP Nr 14, poz. 71).
3. 2
Zakres badań laboratoryjnych zleconych w przypadku, o którym mowa w ust. 2, powinien obejmować, poza profilowaniem, inne ustalenia uznane za istotne w prowadzonym postępowaniu karnym lub postępowaniu w sprawie o wykroczenie.
§  3. 3
 1. Obowiązek pobrania próbek i niezwłocznego przekazania do profilowania dotyczy przypadków:
a)
przejęcia jednorazowo co najmniej: 30 g amfetaminy, 1 I BMK lub 100 całych tabletek,
b)
ujawnienia podczas oględzin miejsc nielegalnej produkcji: amfetaminy, BMK lub tabletek - bez względu na ilość.
2.
W przypadkach uzasadnionych względami wykrywczymi można przekazać do profilowania próbkę z przejętych jednorazowo ilości amfetaminy, BMK lub tabletek, mniejszych niż określone w ust. 1 lit. a.
3.
Pojedyncza próbka przekazywana do profilowania powinna zawierać co najmniej 0,5 g amfetaminy lub 10 ml BMK albo 8 tabletek.
§  4. 4
 1. Policjant, prowadzący czynności służbowe, w toku których ujawniono i przejęto lub zatrzymano amfetaminę, BMK lub tabletki, niezwłocznie pobiera próbkę określoną w § 3 ust. 3 i przesyła do właściwego miejscowo laboratorium kryminalistycznego komendy wojewódzkiej Policji, zwanego dalej "LK KWP", w celu przeprowadzenia:
1) 5
wstępnych badań identyfikacyjnych ograniczonych do ustalenia, czy przesłana próbka zawiera amfetaminę, w tym badania ilościowe, BMK, pochodne amfetaminy lub inne substancje psychotropowe - w przypadku próbki substancji przejętej w wyniku czynności operacyjno-rozpoznawczych;
2)
badań określonych w postanowieniu o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego - w przypadku próbki substancji zatrzymanej po wydaniu lub znalezieniu w wyniku czynności dochodzeniowo-śledczych lub administracyjno-porządkowych.
2.
Próbkę przekazuje się do LK KWP wraz z następującą dokumentacją:
1)
wnioskiem o dokonanie badań identyfikacyjnych i profilowania substancji", zwanym dalej "wnioskiem" - w przypadku przejęcia w wyniku czynności operacyjno-rozpoznawczych;
2)
postanowieniem o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego, wydanym na podstawie art. 194 Kodeksu postępowania karnego - w przypadku zatrzymania w wyniku czynności dochodzeniowo-śledczych lub administracyjno-porządkowych.
3.
Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  5.
1.
Policjant, o którym mowa w § 4 ust. 1, niezwłocznie sporządza i przesyła do Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, zwanego dalej "CBŚ KGP", "Informację o przejęciu amfetaminy, fenyloacetonu, tabletek zawierających substancje psychotropowe, ujawnieniu nielegalnego laboratorium", zwaną dalej "informacją o przejęciu".
2.
Informacje o przejęciu sporządzone w sposób niewłaściwy zwraca się, w celu uzupełnienia lub ponownego sporządzenia, do komórki organizacyjnej Policji, która je przesłała.
3.
Wzór informacji o przejęciu określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  6. 6
 1. Właściwe miejscowo LK KWP:
1) 7
w przypadku pozytywnego wyniku wstępnych badań identyfikacyjnych - przesyła próbkę wraz z wnioskiem lub postanowieniem, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2, do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, zwanego dalej "CLKP";
2)
w przypadku negatywnego wyniku wstępnych badań identyfikacyjnych - sporządza informację o wynikach badań identyfikacyjnych i profilowania amfetaminy, fenyloacetonu, tabletek zawierających substancje psychotropowe, zwaną dalej "informacją o badaniu", oraz zwraca próbkę do komórki organizacyjnej Policji, wnioskującej o badania i profilowanie, a także przesyła kopię informacji o badaniu do CBŚ KGP.
2.
Wzór informacji o badaniu określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  7.
1. 8
CLKP prowadzi zbiór PROFIL w celu gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji dotyczących profilowanych substancji.
2.
Zbiór PROFIL składa się z:
1)
kartoteki, którą stanowi usystematyzowany zbiór wykresów profili chemicznych próbek oraz katalog fotograficzny tabletek objętych profilowaniem;
2)
elektronicznej bazy danych, którą stanowi usystematyzowany zbiór danych chemicznych o profilowanych substancjach oraz zawartych we wnioskach informacji o próbkach, a w przypadku tabletek dodatkowo zbiór danych fizycznych o ich wyglądzie, a w szczególności o kształtach, rozmiarach i oznaczeniach nadanych przez wytwórców.
3. 9
CLKP nadaje ten sam numer ewidencyjny PROFIL wnioskowi i związanemu z nim wykresowi profilu chemicznego oraz informacjom w elektronicznej bazie danych.
§  8.
1. 10
CLKP po przeprowadzeniu profilowania:
1)
przesyła opinię, zawierającą wyniki badań, do komórki organizacyjnej Policji, wnioskującej o profilowanie lub wydającej postanowienie o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego, a także zwraca badaną próbkę, jeżeli nie uległa zniszczeniu w trakcie badań;
2)
sporządza i przesyła do CBŚ KGP informację o badaniu.
2.
W opinii zawierającej wyniki badań zamieszcza się w każdym przypadku informację, czy i jakie stwierdzono podobieństwo tych wyników z wynikami wcześniejszych badań, znajdującymi się w zbiorze PROFIL. W przypadku stwierdzenia takiego podobieństwa o dodatkowe informacje w tym zakresie należy zwrócić się do CBŚ KGP.
§  9.
1.
CBŚ KGP prowadzi zbiór KOKON w celu gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji, dotyczących:
1)
pochodzenia substancji, o których mowa w § 1 ust. 1;
2)
osób, innych podmiotów oraz przedmiotów, związanych z ujawnieniem i przejęciem tych substancji.
2.
Zbiór KOKON składa się z:
1) 11
kartoteki, którą stanowi usystematyzowany zbiór danych zawartych w informacjach określonych w § 5 ust. 1;
2)
elektronicznej bazy danych KOKON.
3.
Elektroniczną bazę danych KOKON stanowi usystematyzowany zbiór danych:
1)
chemicznych o substancji poddanej profilowaniu;
2) 12
znajdujących się w informacjach, postanowieniach i wnioskach określonych w § 4 ust. 2, § 5 ust. 1, § 6 ust. 1 pkt 2 i § 8 ust. 1 pkt 2, dotyczących próbek, osób, innych podmiotów oraz przedmiotów, związanych z ujawnioną i przejętą substancją;
3)
dotyczących próbek substancji, o których mowa w § 1 ust. 1, przekazanych przez służby policyjne innych państw stosownie do umów i porozumień zawartych w tym zakresie.
4.
CBŚ KGP nadaje ten sam numer ewidencyjny KOKON związanym z profilowaną próbką informacjom w elektronicznej bazie danych, z zaznaczeniem odpowiedniego numeru ewidencyjnego PROFIL oraz numeru sprawy prowadzonej przez pobierającą próbkę komórkę organizacyjną Policji.
§  10.
1.
Do wprowadzania i przetwarzania informacji w zbiorze KOKON uprawnione są osoby upoważnione przez dyrektora CBŚ KGP.
2.
W upoważnieniu, o którym mowa w ust. 1, określa się indywidualny zakres i indywidualne hasło dostępu do zbioru KOKON.
3.
Do korzystania z informacji zgromadzonych w zbiorze KOKON uprawnione są wyłącznie komórki organizacyjne Policji, które ujawniły i przejęły substancje, o których mowa w § 1 ust. 1.
4.
Dane zgromadzone w zbiorze KOKON udostępnia się na podstawie pisemnego wniosku kierownika komórki organizacyjnej Policji z zastrzeżeniem, że w przypadku komisariatów Policji wniosek podpisuje komendant komisariatu.
5. 13
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do dyrektora CLKP i do zbioru PROFIL.
§  11.
Zbiór KOKON jest wewnętrznym zbiorem danych CBŚ KGP, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 lutego 2005 r. w sprawie przetwarzania przez Policję danych osobowych w celach wykrywczych lub identyfikacyjnych (Dz. U. Nr 34, poz. 313).
§  12. 14
Dyrektor CLKP jest obowiązany:
1)
w ciągu 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia uzupełnić zbiory PROFIL o katalog fotograficzny przechowywanego dotychczas zbioru próbek tabletek oraz o dane fizyczne o ich wyglądzie, a w szczególności o kształtach, rozmiarach i oznaczeniach nadanych przez wytwórców;
2)
sukcesywnie dokonać likwidacji przechowywanego dotychczas zbioru próbek - poprzez:
a)
udokumentowane protokolarnie komisyjne zniszczenie próbek, w odniesieniu do których zniszczenie nakazał sąd w prawomocnym orzeczeniu,
b)
udokumentowany zwrot próbek innych, niż określone w lit. a), do jednostki organizacyjnej Policji, która próbki przekazała do badań.
§  13.
Traci moc zarządzenie nr 20 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 listopada 2002 r. w sprawie postępowania policjantów w przypadkach ujawnienia amfetaminy, fenyloacetonu oraz tabletek mogących zawierać pochodne amfetaminy i inne substancje psychotropowe (Dz. Urz. KGP Nr 14, poz. 110).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podpisania.
__________

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996, Nr 153, poz. 1271, Nr 176, poz. 1457 i Nr 200, poz. 1688, z 2003 r. Nr 90, poz. 844, Nr 113, poz. 1070, Nr 130, poz. 1188 i 1190, Nr 137, poz. 1302, Nr 166, poz. 1609, Nr 192, poz. 1873 i Nr 210, poz. 2036, z 2004 r. Nr 171, poz. 1800, Nr 179, poz. 1842, Nr 210, poz. 2135, Nr 273, poz. 2703 i Nr 277, poz. 2742 oraz z 2005 r. Nr 10, poz. 70, Nr 164, poz. 1365 i Nr 169, poz. 1411.

2) Wymienione zarządzenie zostało zmienione zarządzeniem nr 840 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz. Urz. KGP Nr 14, poz. 71).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  15 WNIOSEK

O DOKONANIE BADAŃ IDENTYFIKACYJNYCH I PROFILOWANIA SUBSTANCJI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 

1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 980 z dnia 30 września 2008 r. (Dz.Urz.KGP.08.17.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 listopada 2008 r.
2 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 980 z dnia 30 września 2008 r. (Dz.Urz.KGP.08.17.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 listopada 2008 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 1320 z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz.Urz.KGP.11.10.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 2011 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 980 z dnia 30 września 2008 r. (Dz.Urz.KGP.08.17.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 listopada 2008 r.
5 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 1320 z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz.Urz.KGP.11.10.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 2011 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 980 z dnia 30 września 2008 r. (Dz.Urz.KGP.08.17.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 listopada 2008 r.
7 § 6 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 1320 z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz.Urz.KGP.11.10.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 2011 r.
8 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 1320 z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz.Urz.KGP.11.10.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 2011 r.
9 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 1320 z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz.Urz.KGP.11.10.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 2011 r.
10 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 1320 z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz.Urz.KGP.11.10.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 2011 r.
11 § 9 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) zarządzenia nr 1320 z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz.Urz.KGP.11.10.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 2011 r.
12 § 9 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) zarządzenia nr 1320 z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz.Urz.KGP.11.10.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 2011 r.
13 § 10 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 1320 z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz.Urz.KGP.11.10.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 2011 r.
14 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 1320 z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz.Urz.KGP.11.10.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 2011 r.
15 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 1320 z dnia 13 grudnia 2011 r. (Dz.Urz.KGP.11.10.76) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 grudnia 2011 r.