Porozumienie o współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich a Ministrem Obrony Narodowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2001.2.14

Akt obowiązujący
Wersja od: 19 października 2000 r.

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY
POMIĘDZY STOWARZYSZENIEM RODZIN OSADNIKÓW WOJSKOWYCH I CYWILNYCH KRESÓW WSCHODNICH A MINISTREM OBRONY NARODOWEJ
zawarte w dniu 19 października 2000 r.

Dep.-Wychowawczy

Niniejszym Porozumieniem Minister Obrony Narodowej oraz Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich, reprezentowane przez Prezesa Zarządu Głównego, potwierdzają wolę współpracy w upowszechnianiu patriotycznych tradycji walk narodu polskiego o wolność i niepodległość Ojczyzny oraz ochrony przed zapomnieniem dziedzictwa narodu polskiego na Kresach Wschodnich.

W celu realizacji wspólnych zamierzeń Strony postanawiają:
§  1.
Komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostki organizacyjne podporządkowane Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane, zwane dalej resortem Obrony Narodowej oraz Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich, zwane dalej Stowarzyszeniem, będą współpracowały w celu:
1)
ochrony czci, godności i honoru żołnierza polskiego;
2)
uczestniczenia Stowarzyszenia w patriotyczno-obronnym wychowaniu młodego pokolenia Polaków;
3)
upowszechniania tradycji i historii oręża polskiego, a w szczególności walk o niepodległość Polski w latach 1914-1945;
4)
kultywowania tradycji historycznych i patriotycznych, wywodzących się z Kresów Wschodnich;
5)
upamiętniania i dokumentowania losów ludności polskiej na Kresach, a szczególnie osadnictwa wojskowego i cywilnego;
6)
nawiązywania kontaktów z Polakami żyjącymi na Kresach, udzielania im pomocy moralnej i materialnej, wymiany kulturalnej z ich organizacjami.
§  2.
Stowarzyszenie zobowiązuje się do:
1)
pielęgnowania tradycji oręża polskiego;
2)
podejmowania inicjatyw integrujących rodziny osadników wojskowych i cywilnych, rozproszone w kraju i poza granicami Polski;
3)
działań mających na celu ochronę grobów, miejsc pamięci, pomników zawiązanych z dziejami Wojska Polskiego, w kraju i na Kresach Wschodnich;
4)
wspierania muzeów i sal tradycji oręża polskiego poprzez zbieranie oraz przekazywanie pamiątek i eksponatów;
5)
uczestniczenia w procesie rozbudzania i przywracania świadomości narodowej oraz wiedzy o historii i tradycji oręża polskiego rodakom zamieszkałym na Kresach Wschodnich, ze szczególnym uwzględnieniem szkół oraz organizacji kulturalno-oświatowych.
§  3.
Resort Obrony Narodowej udzieli Stowarzyszeniu - w miarę posiadanych możliwości - pomocy w realizacji celów statutowych, służących obronności państwa poprzez:
1)
obejmowanie przez instytucje i jednostki wojskowe patronatów nad ogniwami Stowarzyszenia skupiającymi byłych żołnierzy oraz rodziny osadników wojskowych i cywilnych;
2)
udzielanie pomocy przy organizowaniu i przeprowadzaniu przez Stowarzyszenie przedsięwzięć o charakterze patriotyczno-wychowawczym, rocznicowym i historycznym oraz wydawniczym;
3)
umożliwianie żołnierzom służby czynnej udziału w organizowanych przez Stowarzyszenie uroczystościach o charakterze patriotycznym;
4)
doraźne udostępnianie przez jednostki wojskowe pomieszczeń, terenów, sprzętu i materiałów, będących na ich wyposażeniu - według następujących zasad:
a)
bezpłatnie udostępnione mienie może być wykorzystane wyłącznie do realizacji zadań statutowych Stowarzyszenia,
b)
ewentualne wydatki niezbędne do funkcjonowania udostępnionego mienia (paliwo, energia elektryczna itp.), ponosi Stowarzyszenie z własnych środków albo zwraca jednostce wojskowej wydatki dodatkowo poniesione przez nią w celu udostępnienia tego mienia (świadczenia, usługi),
c)
wszelkie zawinione straty, zaistniałe w udostępnionym mieniu, Stowarzyszenie pokrywa z własnych środków.
§  4.
Żołnierze zawodowi mogą uczestniczyć w działalności Stowarzyszenia na zasadach określonych w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
§  5.
Resort Obrony Narodowej nie ponosi wobec Stowarzyszenia odpowiedzialności cywilnej, odszkodowawczej i innej za zdarzenia, które wystąpią podczas lub w związku z wykonywaniem Porozumienia.
§  6.
W sprawach nie uregulowanych w Porozumieniu stosuje się odpowiednio przepisy decyzji Nr 70/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 sierpnia 1994 r. w sprawie zasad i trybu współpracy jednostek organizacyjnych resortu Obrony Narodowej ze stowarzyszeniami prowadzącymi działalność związaną z obronnością Państwa (Dz. Rozk. MON poz. 72); wytycznych Sekretarza Stanu - I Zastępcy Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 kwietnia 1995 r. w sprawie trybu realizacji przez jednostki organizacyjne resortu Obrony Narodowej porozumień (umów) o współpracy ze stowarzyszeniami, prowadzącymi działalność bezpośrednio związaną z obronnością państwa (Dz. Rozk. MON poz. 50).
§  7.
Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony z możliwością jego rozwiązania przez każdą ze Stron za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego lub w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia, w przypadku naruszenia przez Stowarzyszenie postanowień punktu 1 decyzji, o której mowa w § 6.
§  8.
Wszelkie zmiany i uzupełnienia Porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§  9.
Wszystkie spory mogące wynikać pomiędzy Stronami w związku z realizacją Porozumienia Strony będą się starały rozstrzygać polubownie.
§  10.
Porozumienie zostaje sporządzone w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze Stron.
§  11.
Porozumienie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 19 października 2000 r.