Porozumienie o współpracy między Ministerstwem Obrony Narodowej i Stowarzyszeniem Żandarmerii Wojskowej "Żandarm".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2009.2.30

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 lutego 2009 r.

POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY
zawarte w Warszawie w dniu 21 stycznia 2009 r.
MIĘDZY MINISTERSTWEM OBRONY NARODOWEJ I STOWARZYSZENIEM ŻANDARMERII WOJSKOWEJ "ŻANDARM"

Mając na uwadze potrzebę wspólnego działania na rzecz obronności państwa, ze szczególnym uwzględnieniem zachowania patriotycznych tradycji Żandarmerii Wojskowej, umacniania jej autorytetu i szerzenia postaw praworządności w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Obrony Narodowej oraz Stowarzyszenie Żandarmerii Wojskowej "Żandarm", wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000249787, reprezentowane przez Prezesa Jana Skośkiewicza,
zawierają porozumienie następującej treści:
§  1.
Komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane, zwane dalej "resortem obrony narodowej", oraz Stowarzyszenie Żandarmerii Wojskowej "Żandarm", zwane dalej "Stowarzyszeniem" będą współpracować ze sobą w celu:
1)
upowszechniania wielopokoleniowej tradycji i historii polskiej żandarmerii;
2)
promocji profesjonalizacji Żandarmerii Wojskowej;
3)
prowadzenia badań nad rozwojem Żandarmerii Wojskowej.
§  2.
Stowarzyszenie zobowiązuje się do podejmowania działań zmierzających do realizacji niniejszego porozumienia, w szczególności do:
1)
organizowania obchodów rocznic historyczno-wojskowych i święta Żandarmerii Wojskowej wspólnie z jednostkami wojskowymi, instytucjami samorządowymi i młodzieżą szkolną;
2)
prowadzenia działalności promującej zawodową służbę wojskową;
3)
przeprowadzania dla młodzieży, przede wszystkim szkół patronackich Żandarmerii Wojskowej, konkursów o tematyce wojskowej, zawodów sportowych i innych imprez o charakterze edukacyjnym i patriotycznym;
4)
organizowania konferencji, seminariów i innych przedsięwzięć popularyzujących historię i tradycje Żandarmerii Wojskowej;
5)
podejmowania inicjatyw służących szerzeniu wśród żołnierzy postaw praworządności;
6)
promowania Żandarmerii Wojskowej w kraju i za granicą.
§  3.
Resort obrony narodowej udzieli Stowarzyszeniu, w miarę posiadanych możliwości, pomocy w realizacji celów statutowych na rzecz obronności państwa poprzez:
1)
udostępnianie nieruchomości, pomieszczeń, sprzętu, środków łączności na podstawie umów cywilnoprawnych, zawartych zgodnie z następującymi zasadami:
a)
bezpłatnie udostępnione mienie może być wykorzystane wyłącznie do celów statutowych Stowarzyszenia oraz przedsięwzięć określonych w planie, o którym mowa w § 4,
b)
Stowarzyszenie ponosi wydatki niezbędne do funkcjonowania udostępnionego mienia albo refunduje jednostce wojskowej poniesione z tego tytułu wydatki,
c)
wszelkie zawinione straty i szkody zaistniałe w udostępnionym mieniu Stowarzyszenie pokrywa z własnych środków;
2)
przekazywanie materiałów promujących Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej i obronność państwa;
3)
udzielanie pomocy organizacyjnej i merytorycznej przy realizacji inicjatyw Stowarzyszenia z dziedziny obronności, zgodnie z planem przedsięwzięć uzgodnionym z dowódcami jednostek wojskowych.
§  4.
1.
Stowarzyszenie będzie przysyłać, do dnia 30 czerwca każdego roku, do komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do współdziałania z organizacjami pozarządowymi, propozycje do planu przedsięwzięć na rzecz obronności państwa podejmowanych przez organizacje pozarządowe we współpracy z jednostkami wojskowymi na następny rok kalendarzowy.
2.
Propozycje do planu, o którym mowa w ust 1, muszą być uzgodnione przez Stowarzyszenie z właściwymi dowódcami jednostek wojskowych.
§  5.
Stowarzyszenie będzie przekazywało, do dnia 31 marca każdego roku, do komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej, o której mowa w § 4. ust. 1, informację o realizacji porozumienia w roku poprzednim w celu dokonania oceny efektów współdziałania z resortem obrony narodowej.
§  6.
Porozumienie nie powoduje dodatkowych wydatków w budżecie resortu obrony narodowej.
§  7.
W sprawach nie uregulowanych w porozumieniu mają zastosowanie postanowienia ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) oraz decyzji Nr 257/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 września 2003 r. w sprawie określania zasad i trybu współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi (Dz. Urz. Nr 15, poz. 166).
§  8.
Strony porozumienia nie ponoszą wobec siebie odpowiedzialności cywilnej i innej za zdarzenia, które wystąpią podczas lub w związku z realizacją porozumienia, z zastrzeżeniem § 3 pkt 1 lit. c.
§  9.
Strony zobowiązują się do wzajemnego informowania się o zdarzeniach i okolicznościach istotnych ze względu na przedmiot i zakres porozumienia.
§  10.
Wszelkie spory mogące wyniknąć w związku z wykonywaniem postanowień porozumienia Strony będą rozstrzygały w drodze negocjacji, dążąc do ich polubownego zakończenia. We wszystkich sprawach, w których polubowne zakończenie sporu nie będzie możliwe do osiągnięcia, strony poddadzą spór rozpatrzeniu przez sąd właściwy dla Warszawy Śródmieścia.
§  11.
Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony z możliwością jego rozwiązania przez każdą ze Stron z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, lub w trybie natychmiastowym bez okresu wypowiedzenia - w przypadku rażącego naruszenia porozumienia.
§  12.
Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszego porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§  13.
Porozumienie sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.
§  14.
Porozumienie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.