Połączenie specjalnych linii kredytowych na finansowanie inwestycji i przedsięwzięć w dziedzinie turystyki oraz zasady udzielania kredytów ze środków pochodzących ze spłat należności pozostałych po zniesionym Centralnym Funduszu Turystyki i Wypoczynku.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1994.29.92

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 1994 r.

ZARZĄDZENIE NR 90
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 listopada 1994 r.
w sprawie połączenia specjalnych linii kredytowych na finansowanie inwestycji i przedsięwzięć w dziedzinie turystyki oraz zasad udzielania kredytów ze środków pochodzących ze spłat należności pozostałych po zniesionym Centralnym Funduszu Turystyki i Wypoczynku

Na podstawie art. 49 ustawy budżetowej na 1994 r. z dnia 22 kwietnia 1994 r. (Dz. U. Nr 52, poz. 209) zarządza się co następuje:
§  1.
1.
W celu utworzenia specjalnej linii kredytowej na finansowanie inwestycji i przedsięwzięć w dziedzinie turystyki określonych w § 2 ust. 1 i § 3, dokonuje się połączenia środków pochodzących ze spłaty należności pozostałych po zniesionym Centralnym Funduszu Turystyki i Wypoczynku, przekazanych w latach 1992-1993 na utworzenie specjalnych linii kredytowych, utworzonych:
1)
zarządzeniem nr 72 Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1992 r. w sprawie zasad udzielania kredytów ze środków pochodzących ze spłaty należności kredytów ze środków pochodzących ze spłaty należności pozostałych po zniesionym Centralnym Funduszu Turystyki i Wypoczynku (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 16, poz. 82), wydanym na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy budżetowej na 1992 r. z dnia 5 czerwca 1992 r. (Dz. U. Nr 50, poz. 22 i Nr 88, poz. 443),
2)
zarządzeniem nr 108 Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1993 r. w sprawie zasad udzielania kredytów ze środków pochodzących ze spłat należności pozostałych po zniesionym Centralnym Funduszu Turystyki i Wypoczynku (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 23, poz. 102), wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy budżetowej na 1993 r. z dnia 12 lutego 1993 r. (Dz. U. Nr 14, poz. 64 i Nr 109, poz. 487) i nie wykorzystanych do dnia 31 grudnia 1993 r. Środki te stanowią lokatę budżetu państwa w Banku Wschodnio-Europejskim S.A. w Warszawie, zwanym dalej "Bankiem", powiększoną o spłatę udzielonych kredytów.
2.
Obsługę bankową linii kredytowej, o której mowa w ust. 1, powierza się Bankowi, na warunkach określonych umową między Ministrem Finansów i Bankiem.
3.
Środki stanowiące na dzień 31 grudnia 1994 r. saldo lokaty, o której mowa w ust. 1, z dniem 1 stycznia 1995 r. podlegają przekazaniu na rachunek budżetu państwa.
§  2.
1.
Środki specjalnej linii kredytowej są przeznaczone na udzielanie kredytów na finansowanie nakładów na:
1)
budowę obiektów zagospodarowania turystycznego przejść granicznych,
2)
budowę hoteli, obiektów gastronomicznych i sanitarnych przy drogach międzynarodowych,
3)
dokończenie budowy obiektów pensjonatowych i hotelowych,
4)
modernizację skomercjalizowanych obiektów pensjonatowych i hotelowych,
5)
budowę obiektów infrastruktury turystycznej, stanowiących istotny warunek rozwoju turystyki, takich jak kolej linowa, wyciąg narciarski,
6)
wykup gotowych obiektów turystycznych wymienionych w punktach 1-5, zakup wyposażenia i środków transportu dla celów turystycznych.
2.
Jednostkowa kwota kredytu nie może przekraczać 15.000 mln zł (piętnastu miliardów złotowych) i jednocześnie nie może być wyższa niż 70% wartości kosztorysowej inwestycji.
§  3.
1.
W ramach środków, o których mowa w § 1, mogą być także udzielane kredyty przeznaczone na konwersję zadłużenia z tytułu kredytu uzyskanego i wykorzystanego na realizację przedsięwzięć określonych w § 2 ust. 1 pkt 1-6.
2.
Konwersja zadłużenia, o której mowa w ust. 1, następuje na wniosek kredytobiorcy i może również dotyczyć kredytów udzielonych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
§  4.
Bank pobiera od kredytobiorcy prowizję w wysokości 1% od kwoty udzielonego kredytu.
§  5.
1.
Kredyty udzielane ze środków, o których mowa w § 1 ust. 1, oprocentowane są według zmiennej stopy oprocentowania, która wynosi 0,8 stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego (stopy banku centralnego).
2.
Okres spłaty kredytu nie może przekraczać 60 miesięcy, wliczając w to okres karencji.
3.
Okres karencji w spłacie kredytu nie powinien przekraczać:
1)
6 miesięcy w przypadku kredytu udzielonego na finansowanie celów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 6,
2)
12 miesięcy w przypadku kredytu udzielonego na finansowanie celów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-5 i § 3.
4.
Odsetki oraz raty kapitałowe spłacane przez kredytobiorców w roku 1994, po potrąceniu prowizji ustalonej umową, o której mowa w § 1 ust. 2, powiększają wielkość lokaty budżetu państwa w Banku. Odsetki oraz raty kapitałowe spłacane przez kredytobiorców po 1 stycznia 1995 r. podlegają przekazaniu na rachunek budżetu państwa.
§  6.
Bank, działając w imieniu Ministra Finansów w zakresie określonym umową, o której mowa w § 1 ust. 2 oraz na mocy pełnomocnictwa, podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu, prowadzi jego obsługę oraz windykację wierzytelności, a także uczestniczy w stratach finansowych związanych z ryzykiem kredytowym.
§  7.
Zasady oprocentowania przewidziane w zarządzeniu mogą mieć, na wniosek zainteresowanych, zastosowanie do kredytów udzielonych ze środków pochodzących ze spłat należności pozostałych po zniesionym Centralnym Funduszu Turystyki i Wypoczynku, przed dniem wejścia w życie zarządzenia.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.