Podział państwowej instytucji kultury - Narodowe Centrum Kultury i utworzenie państwowej instytucji kultury - Europejska Sieć Pamięć i Solidarność.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MKiDN.2014.48

Akt obowiązujący
Wersja od: 31 grudnia 2014 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 30 grudnia 2014 r.
w sprawie podziału państwowej instytucji kultury - Narodowe Centrum Kultury i utworzenia państwowej instytucji kultury - Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. poz. 406 oraz z 2014 r. poz. 423) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z dniem 1 stycznia 2015 r. następuje podział państwowej instytucji kultury pod nazwą: "Narodowe Centrum Kultury" poprzez wyłączenie z Narodowego Centrum Kultury oddziału specjalistycznego pod nazwą: "Sekretariat Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność" i utworzenie, w oparciu o załogę i mienie wyłączone z Narodowego Centrum Kultury, nowej państwowej instytucji kultury pod nazwą: "Europejska Sieć Pamięć i Solidarność".
§  2.
Siedzibą Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność jest miasto stołeczne Warszawa.
§  3.
Przedmiotem działania Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność jest realizowanie zadań w zakresie badania, popularyzowania, dokumentowania i poszerzania wiedzy na temat:
1)
historii najnowszej, w szczególności reżimów totalitarnych XX wieku i ich skutków;
2)
losów ofiar wojen, podbojów i przymusowych migracji ludności w XX wieku;
3)
represji nacjonalistycznych, rasistowskich i motywowanych ideologicznie oraz ich przyczyn;
4)
sprzeciwu i walki społeczeństw Europy z reżimami totalitarnymi.
§  4.
1.
Przejęcie przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność mienia oraz zobowiązań i wierzytelności Narodowego Centrum Kultury następuje z chwilą wpisu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2.
Podział mienia oraz zobowiązań i wierzytelności pomiędzy Narodowym Centrum Kultury i Europejską Siecią Pamięć i Solidarność następuje zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 i 613 oraz z 2014 r. poz. 768 i 1100), z uwzględnieniem ust. 3 i 4.
3.
Mienie Narodowego Centrum Kultury związane z prowadzeniem statutowej działalności Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność zostaje przeniesione na tę instytucję.
4.
Zobowiązania i wierzytelności Narodowego Centrum Kultury związane z mieniem i prawami majątkowymi przeniesionymi na Europejską Sieć Pamięć i Solidarność zostają przeniesione na tę instytucję.
5.
Szczegółowy podział mienia, o którym mowa w ust. 2, zawiera załącznik do zarządzenia.
§  5.
1.
Do Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność przeniesieni zostają pracownicy Narodowego Centrum Kultury zatrudnieni w oddziale specjalistycznym "Sekretariat Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność".
2.
Pracownicy Narodowego Centrum Kultury przeniesieni do Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność zachowują uprawnienia wynikające ze stosunku pracy na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 i 1662).
§  6.
Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz Narodowemu Centrum Kultury zostaną nadane statuty w trybie określonym w ustawie z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 1258).