Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2011.1.27

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 2016 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 7 października 2010 r.
w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Postanowienia wstępne

§  1.
1.
Pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą podnosić kwalifikacje zawodowe na studiach wyższych, studiach podyplomowych, studiach doktoranckich, zwanych dalej studiami oraz kursach i innych formach szkolenia zwanych dalej szkoleniami.
2.
Poprzez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego albo za jej zgodą.
3. 1
Na studiach kwalifikacje mogą podnosić pracownicy zatrudnieni na podstawie powołania oraz umowy o pracę na czas nieokreślony.

Plan szkoleń

§  2.
1.
Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników realizowane jest zgodnie z rocznym planem szkoleń. Plan szkoleń dla oddziału regionalnego zatwierdza dyrektor oddziału regionalnego, natomiast plan rzeczowo-finansowy szkoleń realizowanych centralnie zatwierdza Prezes KRUS.
2. 2
W planie rzeczowo-finansowym szkoleń Centrali KRUS planowane są środki na:
a)
obsługę techniczną i merytoryczną szkoleń realizowanych centralnie,
b)
szkolenia dla pracowników Centrali KRUS,
c)
opłatę czesnego za studia,
d)
pozostałe szkolenia.
3. 3
W oddziale regionalnym planowane są środki na szkolenia realizowane przez oddział.
4.
Plan szkoleń jest opracowywany na podstawie:
a)
wytycznych i zaleceń kierownictwa KRUS i oddziałów regionalnych,
b)
potrzeb szkoleniowych zgłaszanych przez jednostki organizacyjne KRUS, komórki organizacyjne oddziałów regionalnych i Centrali oraz pracowników KRUS,
c)
wniosków i uwag dotyczących dotychczas realizowanych programów szkoleniowych,
d)
informacji wynikających z arkuszy ocen pracowników przeanalizowanych przez komórki właściwe ds. kadr,
e)
rezultatów badań potrzeb szkoleniowych pracowników i kadry kierowniczej prowadzonych przy pomocy ankiet szkoleniowych.
5.
Realizacja planów szkoleniowych odbywa się w ramach środków finansowych określonych na dany rok.
6.
Działalność szkoleniowa w KRUS realizowana jest przede wszystkim w oparciu o procedury w zakresie szkoleń funkcjonujące w ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania.
§  3.
1.
W Centrali podstawą do rozpoczęcia organizacji szkoleń ujętych w planie szkoleń realizowanych centralnie są wnioski dyrektorów biur lub pełnomocników kierujących zespołami zatwierdzone przez Prezesa KRUS.
2.
W oddziałach regionalnych podstawą do rozpoczęcia organizacji szkoleń przewidzianych w planie szkoleń i realizowanych na terenie oddziału regionalnego są wnioski kierowników placówek terenowych, komórek organizacyjnych zatwierdzone przez dyrektora oddziału regionalnego.
3.
Zatwierdzony wniosek wraz z harmonogramem (programem) szkolenia jest podstawą do jego realizacji w ramach posiadanych środków.
§  4.
1.
Poza planem szkoleń, w wyjątkowych przypadkach, mogą być realizowane dodatkowe potrzeby szkoleniowe.
2.
Wnioski o dodatkowe potrzeby szkoleniowe wraz z uzasadnieniem w oddziałach regionalnych zgłaszane są do dyrektora oddziału regionalnego, a w Centrali KRUS do Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia, przynajmniej na miesiąc przed planowaną datą rozpoczęcia danego szkolenia.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 2, realizowane są w miarę możliwości finansowych w ramach środków rezerwowych zawartych w planie.
4.
Decyzję o realizacji dodatkowej potrzeby szkoleniowej podejmuje:
a)
w stosunku do pracowników oddziału - dyrektor oddziału regionalnego,
b)
w stosunku do pracowników Centrali - Prezes KRUS.

Szkolenia

§  5.
1.
Pracownik może uczestniczyć w szkoleniu z inicjatywy KRUS lub za jej zgodą. Decyzje w tej sprawie podejmują: w oddziałach regionalnych - dyrektorzy oddziałów regionalnych, w Centrali KRUS - Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia, na podstawie wniosku stanowiącego załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2.
Indywidualne wnioski pracowników o wyrażenie zgody na szkolenie rozpatrywane są z zachowaniem drogi służbowej, związku merytorycznego wybranego kierunku nauki z wykonywaną pracą oraz w zależności od rodzaju umowy o pracę.
3.
Pracownikowi biorącemu udział w szkoleniu z inicjatywy KRUS zapewnia się w całości środki na pokrycie kosztów uczestnictwa.
4.
Z pracownikiem uczestniczącym w szkoleniu, umowę zawiera się wówczas, gdy KRUS zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu szkolenia. Z pracownikiem oddziału regionalnego umowę zawiera dyrektor oddziału regionalnego, z pracownikiem Centrali KRUS umowę zawiera Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia.
5.
Wzór umowy stanowi załącznik Nr 2 do niniejszego zarządzenia. Wzór umowy może być modyfikowany w zależności od formy podnoszenia kwalifikacji i przyznanych świadczeń.
§  6.
1.
Podstawową dokumentację podnoszenia kwalifikacji na szkoleniach stanowią:
a)
wniosek o skierowanie na szkolenie,
b)
oferta szkoleniowa,
c)
zgłoszenie na szkolenie,
d)
umowa o wzajemnych prawach i obowiązkach stron,
e)
zaświadczenie (certyfikat) o udziale w szkoleniu.
2.
Kopia zaświadczenia (certyfikatu) o udziale w szkoleniu jest przechowywana w teczce akt osobowych pracownika.
§  7.
1.
Pracownik jest zobowiązany do uczestniczenia w szkoleniu w terminach przewidzianych w harmonogramie szkolenia. Termin ten określony jest w umowie.
2.
Pracownik jest zobowiązany do odpracowania w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego po ukończeniu szkolenia okresu do 3 lat. Okres odpracowania jest uzależniony od zakresu pobranych dodatkowych świadczeń, w szczególności wysokości kosztów szkolenia. Okres ten jest liczony od dnia ukończenia szkolenia. Decyzję w tej sprawie podejmuje w stosunku do pracowników oddziału - dyrektor oddziału regionalnego, a w stosunku do pracowników Centrali - Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia.
3.
Pracownik otrzymujący dodatkowe świadczenia od KRUS zobowiązany jest do zwrotu kosztów poniesionych na jego szkolenie w przypadkach określonych w umowie.
4.
W uzasadnionych przypadkach (ciężka choroba, kalectwo, utrata mienia itp.) Prezes Kasy może wyrazić zgodę na umorzenie części lub całości kosztów szkolenia oraz rozłożyć na raty spłatę należności.
5.
Dyrektor oddziału regionalnego może wyrazić zgodę na umorzenie części lub całości kosztów szkolenia finansowanych przez oddział oraz rozłożyć na raty spłatę należności.
6.
W przypadku odmowy umorzenia kosztów szkolenia, oddział regionalny w stosunku do pracownika oddziału, Biuro Kadr i Szkolenia w stosunku do pracownika Centrali, zobowiązane są do wyegzekwowania należności od pracownika lub byłego pracownika.
7.
Dyrektor oddziału regionalnego, bez zbędnej zwłoki, zawiadamia na piśmie Biuro Kadr i Szkolenia o przerwaniu szkolenia przez pracownika, któremu sfinansowano szkolenie na podstawie umowy, a także o zamiarze rozwiązania z takim pracownikiem umowy o pracę w trakcie szkolenia lub przed terminem odpracowania kosztów szkolenia.

Studia

§  8.
1.
Powołuje się Komisję Kwalifikacyjną do spraw opiniowania wniosków dotyczących studiów pracowników.
2.
Komisja Kwalifikacyjna pracuje w oparciu o Regulamin pracy i zadań stanowiący załącznik Nr 3 do niniejszego zarządzenia.
§  9.
1.
Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe w formie studiów z inicjatywy KRUS lub za jej zgodą. Zgodę na podjęcie studiów dla pracownika oddziału regionalnego wydaje dyrektor oddziału regionalnego. Dla pracownika Centrali KRUS zgodę wydaje Prezes KRUS.
2.
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje z inicjatywy KRUS zapewnia się środki na opłatę czesnego w całości. Pracownik podnoszący kwalifikacje z inicjatywy KRUS ma obowiązek przepracowania określonego czasu po ukończeniu studiów zgodnie z zawartą umową.
3.
Środki na pokrycie części lub całości opłat czesnego przyznaje Prezes KRUS na podstawie opinii Komisji Kwalifikacyjnej, kierując się zasadami określonymi w zarządzeniu.
4.
Wnioski o przyznanie środków na opłatę czesnego dyrektorzy oddziałów regionalnych i biur Centrali KRUS przesyłają do Biura Kadr i Szkolenia, w terminach:
a)
do 31 grudnia każdego roku,
b)
do 31 lipca każdego roku.
7.
Wnioski o przyznanie środków na opłatę czesnego za studia są przygotowywane wg wzoru stanowiącego załącznik Nr 4 do niniejszego zarządzenia.
8.
Czesne przyznane pracownikowi jest refundowane odpowiednio przez Centralę lub oddział regionalny.
§  10.
1.
Z pracownikiem podejmującym studia zawiera się umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Z pracownikiem oddziału regionalnego umowę zawiera dyrektor oddziału regionalnego, z pracownikiem Centrali KRUS umowę zwiera Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia.
2.
Wzór umowy dotyczący podnoszenia kwalifikacji na studiach stanowi załącznik Nr 5 do niniejszego zarządzenia.
3.
Wzór umowy może być modyfikowany w zależności od rodzaju studiów i przyznanych świadczeń.
§  11.
1.
Podstawową dokumentację podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach stanowią:
a)
wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie studiów,
b)
decyzja o przyznaniu środków na opłatę czesnego,
c)
umowa o wzajemnych prawach i obowiązkach stron,
d)
zaświadczenia o wysokości czesnego,
e)
terminarze zajęć i sesji egzaminacyjnych,
f)
dyplom ukończenia studiów.
2.
Dokumentacja podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach (z wyjątkiem terminarzy zajęć i sesji egzaminacyjnych) przechowywana jest w teczkach akt osobowych pracowników.
§  12.
1.
Pracownik jest zobowiązany do ukończenia studiów w terminie, zgodnie z programem studiów. Termin ten określony jest w umowie.
2.
Pracownik jest zobowiązany do odpracowania w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego po ukończeniu studiów okresu do 3 lat. Okres odpracowania jest uzależniony od zakresu pobranych dodatkowych świadczeń, w szczególności wysokości kosztów czesnego. Okres ten jest liczony od dnia ukończenia studiów. Decyzję w tej sprawie podejmuje w stosunku do pracowników oddziału - dyrektor oddziału regionalnego, a w stosunku do pracowników Centrali - Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia.
3.
Pracownik otrzymujący dodatkowe świadczenia od KRUS zobowiązany jest do zwrotu kosztów poniesionych na jego studia w przypadkach określonych w umowie.
4.
W uzasadnionych przypadkach (ciężka choroba, kalectwo, utrata mienia itp.) Prezes Kasy, po zasięgnięciu opinii Komisji Kwalifikacyjnej, może wyrazić zgodę na umorzenie części lub całości kosztów studiów oraz rozłożyć na raty spłatę należności.
5.
W przypadku odmowy umorzenia kosztów studiów, oddział regionalny w stosunku do pracownika oddziału, Biuro Kadr i Szkolenia w stosunku do pracownika Centrali, zobowiązane są do wyegzekwowania należności od pracownika lub byłego pracownika.
6.
Dyrektor oddziału regionalnego, bez zbędnej zwłoki, zawiadamia na piśmie Biuro Kadr i Szkolenia o przerwaniu studiów przez pracownika, któremu przyznano środki na opłatę czesnego na podstawie umowy, a także o zamiarze rozwiązania z takim pracownikiem umowy o pracę w trakcie studiów lub przed terminem odpracowania studiów.
§  13.
1.
Opłaty czesnego przez oddziały regionalne i Centralę KRUS są realizowane w formie refundacji na konto osobiste pracownika, na podstawie umowy w sprawie studiów (aneksu do umowy określającego kwotę refundacji).
2.
Aneks do umowy w sprawie wysokości czesnego sporządza się na podstawie następujących dokumentów dostarczonych przez pracownika:
a)
zaświadczenia z uczelni o wysokości czesnego w semestrze (roku),
b)
zaświadczenia z uczelni o zaliczeniu poprzedniego semestru (roku) i wpisaniu na listę słuchaczy następnego semestru (roku),
c)
imiennej faktury, potwierdzenia przelewu lub innego dowodu wniesienia opłaty czesnego przez pracownika.
3.
Refundacja opłat czesnego dla oddziałów regionalnych przez Centralę KRUS jest realizowana na podstawie noty księgowej:
a)
gdy zwrot kosztów następuje po raz pierwszy - do noty należy dołączyć: umowę o wzajemnych prawach i obowiązkach stron, kwestionariusz osobowy, zaświadczenie o wysokości czesnego, potwierdzenie dokonania opłaty czesnego,
b)
gdy refundacja jest kolejna - do noty obciążeniowej należy dołączyć: aneks do umowy określający kwotę czesnego za kolejny semestr (rok), zaświadczenie o zaliczeniu poprzedniego semestru (roku), zaświadczenie o wysokości czesnego w kolejnym semestrze (roku), potwierdzenie dokonania opłaty czesnego.
4.
Wzór aneksu do umowy w sprawie kwoty czesnego w semestrze (roku) stanowi załącznik Nr 6 do niniejszego zarządzenia.

Postanowienia końcowe

§  14.
Na wniosek pracownika podnoszącego kwalifikacje na innych zasadach niż określone w zarządzeniu, mogą być przyznane świadczenia przewidziane w Kodeksie pracy.
§  15.
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym zarządzeniu mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.
§  16.
W stosunku do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, które obowiązywały przed dniem 11 kwietnia 2010 r.
§  17.
Traci moc zarządzenie Nr 29 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 30 września 2003 r. w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  4 ...............................................................................................................

(Znak pisma.........../rok) (miejscowość, data)
WNIOSEK O WYRAŻENIE ZGODY NA UDZIAŁ W SZKOLENIU1)
1.Podstawowe informacje o pracowniku
1.1Nazwisko i imię
1.2Nazwa jednostki organizacyjnej
1.3Komórka organizacyjna
1.4Stanowisko służbowe
1.5Rodzaj umowy o pracę
1.6Staż pracy w KRUS/ogółemw KRUS:ogółem:
2.Dane dotyczące szkolenia
2.1Organizator
2.2Tytuł
2.3Data
2.4Ilość godzin
2.5Koszt szkolenia
2.6Dodatkowe świadczenia (delegacje, egzaminy itp.)
2.7Uzasadnienie wniosku ze wskazaniem przydatności szkolenia w rozwoju zawodowym pracownikawg załącznika
PracownikBezpośredni przełożony
.......................................................................................................................
/data i podpis//data i podpis/
Decyzja Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia C/KRUS lub Dyrektora OR
a) zgoda i finansowanie w .............. %
b) zgoda na dodatkowe świadczenia TAK/NIE*brak zgody
c) konieczność podpisania umowy TAK/NIE*
........................................................................................................................
/data i podpis//data i podpis/

1) pod pojęciem szkolenia należy rozumieć kursy i inne formy szkolenia organizowane przez podmioty zewnętrzne, w których pracownik uczestniczy z inicjatywy KRUS lub za jej zgodą

* niepotrzebne skreślić

Załącznik do Wniosku o wyrażenie zgody na udział w szkoleniu z dnia ...............................

dla ...........................................................

/nazwisko i imię pracownika/

Uzasadnienie wniosku ze wskazaniem przydatności szkolenia w rozwoju zawodowym pracownika
Bezpośredni przełożony
.........................................................
/data i podpis/

ZAŁĄCZNIK Nr  2 5

UMOWA NR .............

/pieczątka jednostki organizacyjnej/

W dniu ................................................ pomiędzy Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, z siedzibą w Warszawie, Al. Niepodległości 190, reprezentowaną przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w imieniu którego występuje Pan/Pani ...................................... - Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia/Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS* w ....................................................., zwaną dalej "Pracodawcą", a

Panem/Panią ............................................................ zam. ............................................................

zwanym/ą dalej "Pracownikiem", została zawarta umowa następującej treści:

§  1.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz. U. 2014.1502 z późn. zm.)**, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U.2012.361 z późn. zm.)** oraz zarządzenia Nr ...... Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia ..................... 2010 r. w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Strony postanowiły co następuje:
1.
Pracodawca wyraża zgodę na udział Pracownika w niżej wymienionych szkoleniach:

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

/podać terminy, tematykę szkoleń, nazwę wykonawcy, ceny jednostkowe,

dodatkowe informacje/

2.
Pracodawca zobowiązuje się do udzielenia:*

1) płatnych zwolnień z całości ....... dni pracy w okresie ....................................., na punktualne przybycie na obowiązkowe zajęcia i czas ich trwania,

2) płatnych zwolnień z części dnia pracy w wymiarze ......... godzin w okresie .................................., na punktualne przybycie na obowiązkowe zajęcia i czas ich trwania,

3) urlopu szkoleniowego w wymiarze ......... dni z przeznaczeniem na....................................

§  2.
1.
Pracodawca przyznaje dodatkowe świadczenia:*
1)
środki na pokrycie kosztów szkolenia w łącznej wysokości ............ zł (słownie złotych:

..........................................................................................................................................),

2)
zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy Pracownika,
3)
inne świadczenia ...............................................................................................................

............................................................................................................................................

2.
Koszty szkolenia będą regulowane przez Pracodawcę na podstawie otrzymanej faktury.
§  3.
Pracownik zobowiązuje się do:
1.
Udziału w szkoleniach wyszczególnionych w § 1 ust. 1,
2.
Przedstawienia Pracodawcy certyfikatów (zaświadczeń) ukończenia każdego szkolenia.
§  4.
1.
Pracownik jest zobowiązany do pozostawania w zatrudnieniu po zakończeniu nauki w okresie ............ lat, licząc od dnia zakończenia ostatniego szkolenia wyszczególnionego w § 1 ust. 1.
2.
Pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych na jego naukę przez Pracodawcę z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu nauki lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia, zgodnie z art. 1035 Kodeksu pracy, w następujących przypadkach:
1)
jeżeli nie podejmie lub przerwie naukę bez uzasadnionych przyczyn,
2)
zostanie rozwiązany stosunek pracy bez wypowiedzenia przez Pracodawcę z winy Pracownika w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po ich ukończeniu,
3)
zostanie rozwiązany stosunek pracy za wypowiedzeniem przez Pracownika, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 943 Kodeksu pracy,
4)
zostanie rozwiązany stosunek pracy bez wypowiedzenia przez Pracownika na podstawie art. 55 lub art. 943 Kodeksu pracy, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach.
§  5.
Niniejsza umowa obowiązuje od dnia rozpoczęcia pierwszego szkolenia, o którym mowa w § 1, ust. 1, do dnia ................................... (maksymalnie do upływu okresu 3 lat licząc od dnia zakończenia nauki).
§  6.
Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§  7.
W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego.
§  8.
Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

..................................... ..........................................

/podpis Pracownika/ /podpis Pracodawcy/

* niepotrzebne skreślić

** każdorazowo wskazać aktualny publikator aktu normatywnego

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 REGULAMIN

pracy i zadania Komisji Kwalifikacyjnej

Postanowienia ogólne

§  1.
1.
Komisja Kwalifikacyjna zwana dalej Komisją jest ciałem opiniodawczo-doradczym Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
2.
Członków Komisji powołuje Prezes KRUS na wniosek dyrektora Biura Kadr i Szkolenia, który pełni funkcję przewodniczącego Komisji.
3.
Komisja pracuje w składzie siedmioosobowym, w tym przynajmniej trzech członków to dyrektorzy oddziałów regionalnych. Pozostali członkowie komisji mogą być wybierani spośród dyrektorów lub wicedyrektorów biur lub pełnomocników kierujących zespołami w Centrali KRUS.
4.
Kadencja Komisji trwa 4 lata. Nie dotyczy to Dyrektora Biura Kadr i Szkolenia.
5.
Funkcję sekretarza Komisji pełni pracownik Biura Kadr i Szkolenia.
6.
Miejscem pracy Komisji jest Centrala KRUS. W uzasadnionych przypadkach Komisja może obradować na terenie jednostek KRUS.
7.
Prace Komisji są organizowane przez Centralę KRUS.

Zadania Komisji

§  2.
Do podstawowych zadań Komisji należy:

a) wypracowywanie propozycji i stanowisk w sprawach wniosków o przyznanie środków na opłatę czesnego dla pracowników na studia wyższe, podyplomowe i doktoranckie, wraz z przyznaniem środków na opłatę nauki,

b) opiniowanie wniosków o umorzenie kosztów czesnego,

c) wysuwanie propozycji rozwiązań w innych sprawach dotyczących studiów, z którymi zwracają się pracownicy,

d) inicjowanie nowych rozwiązań dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników KRUS.

Zadania i uprawnienia Przewodniczącego Komisji

§  3.
Do podstawowych zadań Przewodniczącego Komisji należy:

a) zwoływanie posiedzeń i przewodniczenie obradom,

b) zarządzanie głosowań w sprawach spornych,

c) podpisywanie protokołów z obrad w imieniu członków Komisji,

d) podpisywanie korespondencji dotyczącej pracy Komisji,

e) nadzorowanie pracy sekretarza Komisji,

f) wnioskowanie w sprawach zmian składu oraz sekretarza Komisji.;

Posiedzenia Komisji

§  4.
1.
Komisja odbywa co najmniej dwa posiedzenia w ciągu roku w styczniu i w sierpniu.
2.
W pojedynczych, pilnych sprawach, dopuszcza się wypracowywanie stanowisk w trybie obiegowym.
3.
Posiedzenia są ważne, jeżeli uczestniczy w nich ponad 50% członków.
4.
W sprawach spornych rozstrzyga się zwykłą większością głosów.
5.
Obrady są protokołowane przez sekretarza Komisji. W protokołach odnotowywane są istotne czynności, zdarzenia i stanowiska.
6.
W uzasadnionych przypadkach, za zgodą przewodniczącego Komisji, w posiedzeniach mogą uczestniczyć osoby nie będące jej członkami, z głosem doradczym.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  6 .......................................................................................................

(Znak pisma............../rok) (miejscowość, data)
WNIOSEK O WYRAŻENIE ZGODY

NA PODJĘCIE STUDIÓW/PRZYZNANIE ŚRODKÓW NA OPŁATĘ CZESNEGO ZA STUDIA - ................................*

ROK AKADEMICKI ........../............

1.Podstawowe informacje o pracowniku
1.1Nazwisko i imię
1.2Nazwa jednostki organizacyjnej
1.3Komórka organizacyjna
1.4Stanowisko służbowe
1.5Staż pracy w KRUS/ogółemw KRUS:ogółem:
2.Przebieg pracy zawodowej w KRUS - wg załącznika
3.Dane dotyczące studiów
3.1Nazwa uczelni
3.2Rodzaj studiów (licencjackie,

magisterskie, podyplomowe itp.)

3.3Kierunek studiów
3.4System studiów (wieczorowe, zaoczne,

itp.)

3.5Zajęcia odbywają się w dniach (proszę

podać dni tygodnia)

3.6Przewidywany termin rozpoczęcia studiów
3.7Przewidywany termin zakończenia studiów
3.8Czas trwania studiów

(ilość semestrów/lat)

Ilość semestrów:Ilość lat:
3.9Przewidywana wysokość czesnego

(roczne/semestralne)

Rok:Semestr:
3.10Dodatkowe świadczenia
3.11Uzasadnienie wniosku ze wskazaniem przewidywanej ścieżki awansu zawodowego pracownika po ukończeniu studiówwg załącznika
WnioskodawcaDyrektor OR - zgoda na podjęcie studiów
............................................................................................................................
/data i podpis//data i podpis/
Decyzja Prezesa KRUS lub osoby upoważnionej
a) zgoda i finansowanie w ........... %brak zgody
b) zgoda na dodatkowe świadczenia TAK/NIE*
.................................................................................................................
/data i podpis//data i podpis/

Załącznik do wniosku o przyznanie środków na opłatę czesnego za studia z dnia .......................................... dla ................................................................

/nazwisko i imię pracownika/

Przebieg pracy zawodowej w KRUS (w porządku chronologicznym ew. zmiany stanowiska, jednostki/komórki organizacyjnej, krótka charakterystyka obecnego zakresu obowiązków)
Uzasadnienie wniosku ze wskazaniem przewidywanej ścieżki awansu zawodowego pracownika po ukończeniu studiów
Bezpośredni przełożony
..................................................
/data i podpis/

* niepotrzebne skreślić

Do wniosku należy dołączyć (w zależności od terminu składania wniosku):

1/ umowę z uczelnią lub zaświadczenie o wysokości czesnego lub ofertę studiów z informacją o wysokości czesnego,

2/ program studiów lub planowany program studiów

3/ zaświadczenie o odbywaniu/kontynuacji studiów

4/ harmonogram zjazdów/planowany harmonogram zjazdów

ZAŁĄCZNIK Nr  5 7

UMOWA NR .............

/pieczątka jednostki organizacyjnej/

W dniu ............................................... pomiędzy Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, z siedzibą w Warszawie, Al. Niepodległości 190, reprezentowaną przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w imieniu którego występuje Pan/Pani .................................. - Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia/Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS* w ................................................, zwaną dalej "Pracodawcą", a

Panem/Panią ......................................................... zam. ...............................................................

zwanym/ą dalej "Pracownikiem", została zawarta umowa następującej treści:

§  1.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U.2014.1502 z późn. zm.)**, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U.2012.361 z późn. zm.)** oraz zarządzenia Nr ....... Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia ....................... 2010 r. w sprawie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Strony postanowiły co następuje:
1.
Pracodawca wyraża zgodę na rozpoczęcie przez Pracownika od dnia ............................

studiów...................................................................................................................................

................................................................................................................................................

/wpisać rodzaj i kierunek studiów, nazwę uczelni i jej adres/

2.
Pracodawca zobowiązuje się do udzielenia:*

1) płatnych zwolnień z całości ...... dni pracy w okresie ......................................, na punktualne przybycie na obowiązkowe zajęcia i czas ich trwania,

2) płatnych zwolnień z części dnia pracy w wymiarze .......... godzin w okresie ..................., na punktualne przybycie na obowiązkowe zajęcia i czas ich trwania,

3) płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze ..............dni roboczych na .......................................

§  2.
2.
Pracodawca przyznaje dodatkowe świadczenia:*
1)
środki na pokrycie kosztów czesnego w wysokości .............. zł (słownie złotych: ............................................), za ............. semestr/rok* studiów,
2)
zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy Pracownika,
3)
inne świadczenia ...............................................................................................................

.............................................................................................................................................. .

3.
Środki na pokrycie kosztów czesnego będą refundowane na konto osobiste pracownika po przedstawieniu:
1)
zaświadczenia o wysokości kosztów czesnego,
2)
zaświadczenia o zaliczeniu semestru (roku),
3)
imiennej faktury, potwierdzenia przelewu lub innego dowodu wniesienia opłaty czesnego przez pracownika.
§  3.
Pracownik zobowiązuje się do:
1.
Uczęszczania na zajęcia obowiązkowe.
2.
Wykorzystania płatnych zwolnień, urlopu i dodatkowych świadczeń tylko do celów szkoleniowych.
3.
Ukończenia nauki w terminie przewidzianym programem i niezwłocznego przedstawienia Pracodawcy dyplomu lub zaświadczenia o ukończeniu studiów.
§  4.
1.
Pracownik jest zobowiązany do pozostawania w zatrudnieniu po zakończeniu nauki w okresie ........... lat, licząc od dnia złożenia egzaminu dyplomowego (końcowego).
2.
Pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych na jego naukę przez Pracodawcę z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu nauki lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia, zgodnie z art. 1035 Kodeksu pracy, w następujących przypadkach:
1)
jeżeli nie podejmie lub przerwie naukę bez uzasadnionych przyczyn,
2)
zostanie rozwiązany stosunek pracy bez wypowiedzenia przez Pracodawcę z winy Pracownika w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po ich ukończeniu,
3)
zostanie rozwiązany stosunek pracy za wypowiedzeniem przez Pracownika, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 943 Kodeksu pracy,
4)
zostanie rozwiązany stosunek pracy bez wypowiedzenia przez Pracownika na podstawie art. 55 lub art. 943 Kodeksu pracy, mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach.
3.
Powtarzanie semestru (roku), powoduje wstrzymanie przez Pracodawcę wszystkich świadczeń na okres powtarzania semestru (roku).
§  5.
Niniejsza umowa obowiązuje od dnia rozpoczęcia nauki, o którym mowa w § 1, ust. 1, do dnia ................................... (maksymalnie do upływu okresu 3 lat licząc od dnia zakończenia nauki).
§  6.
Wszelkie zmiany i uzupełnienia niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§  7.
W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy i Kodeku cywilnego.
§  8.
Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

...................................... .............................................

/podpis Pracownika/ /podpis Pracodawcy/

* niepotrzebne skreślić

** każdorazowo wskazać aktualny publikator aktu normatywnego

1 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 20 z dnia 15 czerwca 2016 r. (Dz.Urz.PKRUS.2016.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 czerwca 2016 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 20 z dnia 15 czerwca 2016 r. (Dz.Urz.PKRUS.2016.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 czerwca 2016 r.
3 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 20 z dnia 15 czerwca 2016 r. (Dz.Urz.PKRUS.2016.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 czerwca 2016 r.
4 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 20 z dnia 15 czerwca 2016 r. (Dz.Urz.PKRUS.2016.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 czerwca 2016 r.
5 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 20 z dnia 15 czerwca 2016 r. (Dz.Urz.PKRUS.2016.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 czerwca 2016 r.
6 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 20 z dnia 15 czerwca 2016 r. (Dz.Urz.PKRUS.2016.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 czerwca 2016 r.
7 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 20 z dnia 15 czerwca 2016 r. (Dz.Urz.PKRUS.2016.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 czerwca 2016 r.