Organizacyjne zasady prowadzenia postępowania przygotowawczego przez Policję.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2001.2.24

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2005 r.

WYTYCZNE NR 4
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 15 grudnia 2000 r.
w sprawie organizacyjnych zasad prowadzenia postępowania przygotowawczego przez Policję

1-43. 1
(uchylone).
44.
Niezwłocznie po uzyskaniu pierwszego dowodu rzeczowego (wydaniu postanowienia o uznaniu za dowód rzeczowy) policjant prowadzący postępowanie sporządza wykaz dowodów rzeczowych w czterech egzemplarzach - jeden egzemplarz wykazu wraz z dowodami rzeczowymi podlegającymi przechowaniu w magazynie dowodów rzeczowych depozytariuszowi, który ewidencjonuje je w księdze dowodów rzeczowych. Oryginał wykazu włącza się do akt głównych, jedną kopię do akt kontrolnych, a kolejną wykorzystuje się przy przekazywaniu dowodów rzeczowych do prokuratury lub innego organu.
44.1.
Każdy wykaz oznacza się odpowiednio numerami: "0" lub "1", "2", "3" itd. Numer "0" nadaje się wykazowi, do którego wpisano dowody uzyskane w sprawie, zanim jeszcze ustalono podejrzanego, te które uzyskano w toku postępowania przygotowawczego przeprowadzonego przeciwko określonemu podejrzanemu, lecz istnieje wątpliwość, co do tego, że mają one bezpośredni związek z tym podejrzanym. Numery "1", "2", "3" i następne nadaje się wykazom, do których wpisano dowody rzeczowe uzyskane w bezpośrednim związku z ustalonym podejrzanym. Numer nadany wykazowi dowodów rzeczowych musi być zawsze taki sam, jak numer pozycji w RSD, pod którą zarejestrowany jest ten podejrzany.
44.2.
Do wykazu dowodów rzeczowych wpisuje się wszystkie dowody, niezależne od miejsca i sposobu ich przechowywania (złożone do banku, oddane pod dozór odpowiedzialny osoby, przekazane depozytariuszowi, przechowywane w aktach).
44.3.
Do wykazu dowodów rzeczowych nie wpisuje się rzeczy, przedmiotów lub dokumentów mogących stanowić dowód w sprawie, a nie uznanych postanowieniem za dowody rzeczowe. Przedmioty te można przechowywać w metalowej szafie użytkowanej przez policjanta prowadzącego postępowanie, w wydzielonej części magazynu dowodów rzeczowych, w odpowiednio zabezpieczonym innym pomieszczeniu nie będącym magazynem dowodów rzeczowych albo oddać na przechowanie osobie godnej zaufania z zaznaczeniem obowiązku przedstawienia ich na każde żądanie organu prowadzącego postępowanie.
44.4.
Policjant prowadzący postępowanie przygotowawcze z własnej inicjatywy lub na polecenie przełożonego, może sporządzić w dwóch egzemplarzach wykaz rzeczy, przedmiotów lub dokumentów, o których mowa w pkt 44.3. zwany "Wykazem zabezpieczonych rzeczy, przedmiotów lub dokumentów", którego oryginał przechowuje się w aktach kontrolnych, a kopię przekazuje osobie przejmującej rzeczy, przedmioty lub dokumenty na przechowanie.
44.5.
W przypadku przekazania dowodów rzeczowych lub ich części do banku, zwrócenia uprawnionej osobie, przekazania ich albo oddania pod dozór odpowiedzialny, policjant prowadzący postępowanie przygotowawcze dokonuje stosownego zapisu w wykazie dowodów rzeczowych, natomiast uzyskane kopie dowodów depozytowych, pokwitowania, zobowiązania lub protokoły oddania rzeczy na przechowanie załącza się do akt głównych.
44.6.
Postanowienia pkt 44.5. oraz pkt 45.1. i 45.2. stosuje się odpowiednio do rzeczy, przedmiotów lub dokumentów, o których mowa w pkt 44.3.
44.7.
Kopie dowodów depozytowych, pokwitowania i zobowiązania umieszcza się bezpośrednio po protokołach czynności procesowych, których dotyczą.
45-53. 2
(uchylone).
1 Ust. 1-43 uchylone przez § 222 ust. 1 zarządzenia nr 1426 z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie metodyki wykonywania czynności dochodzeniowo-śledczych przez służby policyjne wyznaczone do wykrywania przestępstw i ścigania ich sprawców (Dz.Urz.KGP.05.1.1) z dniem 1 stycznia 2005 r.
2 Ust. 45-53 uchylone przez § 222 ust. 1 zarządzenia nr 1426 z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie metodyki wykonywania czynności dochodzeniowo-śledczych przez służby policyjne wyznaczone do wykrywania przestępstw i ścigania ich sprawców (Dz.Urz.KGP.05.1.1) z dniem 1 stycznia 2005 r.