Organizacja zadań w ramach obowiązku obrony w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2023.9

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 marca 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 9/23
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 28 marca 2023 r.
w sprawie organizacji zadań w ramach obowiązku obrony w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1900 oraz z 2023 r. poz. 240 i 347) w zw. z § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2022 r. w sprawie sposobu wykonywania zadań w ramach obowiązku obrony (Dz.U. poz. 875) postanawia się co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa organizację zadań w ramach obowiązku obrony, zwanych dalej "zadaniami obronnymi", o których mowa w ustawie z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 r. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347), w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, zwanym dalej "CBA".
§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
funkcjonariusz pełniący zastępstwo - funkcjonariusza wyznaczonego przez kierownika jednostki organizacyjnej zastępującego koordynatora do spraw obronnych na czas jego nieobecności;
2)
jednostka organizacyjna - jednostkę organizacyjną CBA, o której mowa w statucie CBA;
3)
komórka do spraw obronnych - komórkę organizacyjną właściwą do spraw obronnych wchodzącą w skład Departamentu Bezpieczeństwa, zwanego dalej "DB";
4)
koordynator do spraw obronnych - funkcjonariusza wyznaczonego przez kierownika jednostki organizacyjnej spośród podległych mu funkcjonariuszy, odpowiedzialnego za realizację zadań obronnych;
5)
ustawa - ustawę z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
2. 
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o funkcjonariuszu należy przez to rozumieć także pracownika CBA.
§  3. 
1. 
Dyrektor DB przy pomocy komórki do spraw obronnych koordynuje i nadzoruje realizację zadań obronnych w CBA, w tym obowiązków związanych ze świadczeniami na rzecz obrony, o których mowa w ustawie.
2. 
Zakres zadań obronnych oraz sposób ich realizacji określa dyrektor DB CBA w drodze wytycznych, które przekazuje do akceptacji Szefowi CBA.
3. 
W sprawach nieuregulowanych wytycznymi, kierownicy jednostek organizacyjnych uzgadniają realizację zadań obronnych z dyrektorem DB CBA.
§  4. 
1. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych współdziałają w realizacji zadań obronnych, w szczególności:
1)
przygotowują podległe im jednostki organizacyjne do działania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
2)
zapewniają warunki organizacyjne i techniczne dla wykonywania zadań obronnych w podległej jednostce organizacyjnej;
3)
wyznaczają koordynatora do spraw obronnych oraz co najmniej jednego funkcjonariusza pełniącego zastępstwo;
4)
zapewniają ciągłość realizowania zadań przez funkcjonariuszy, o których mowa w pkt 3;
5)
wskazują dyrektorowi Biura Kadr i Szkolenia, zwanemu dalej "dyrektorem BKS" i dyrektorowi DB funkcjonariuszy CBA, którym powierzono wykonywanie zadań obronnych;
6)
określają w podległej jednostce organizacyjnej zapotrzebowanie co do świadczeń na rzecz obrony.
2. 
Kierownik jednostki organizacyjnej wskazuje w zakresie obowiązków i odpowiedzialności funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 5, powierzenie spraw obronnych.
§  5. 
Dyrektor BKS sporządza wniosek i zawiadomienie w przedmiocie wyłączenia od obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, o których mowa w ustawie oraz przesyła je do Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji i współpracuje w tym zakresie z kierownikami jednostek organizacyjnych.
§  6. 
Biuro Teleinformatyki CBA zapewnia realizowanie w CBA zadań związanych z przygotowaniem i wykorzystaniem systemów łączności na potrzeby obronne, w sposób wynikający z ustawy.
§  7. 
Obsługę spraw związanych ze świadczeniami na rzecz obrony, o których mowa w ustawie wykonują:
1)
Biuro Logistyki, w zakresie świadczeń rzeczowych;
2)
Biuro Kadr i Szkolenia, w zakresie świadczeń osobistych.
§  8. 
Biuro Finansów CBA zapewnia obsługę środków budżetowych przewidzianych na realizację Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych CBA, opracowywanego na podstawie § 5 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2004 r. w sprawie warunków i trybu planowania i finansowania zadań wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa przez organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1911 oraz z 2022 r. poz. 441 i 655).
§  9. 
Traci moc zarządzenie nr 20/13 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 1 sierpnia 2013 r. w sprawie wykonywania zadań w ramach powszechnego obowiązku obrony w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. Urz. CBA poz. 26).
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.