Organizacja wyszkolenia strzeleckiego policjantów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2023.9

Akt utracił moc
Wersja od: 19 stycznia 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 2
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 19 stycznia 2023 r.
w sprawie organizacji wyszkolenia strzeleckiego policjantów

Na podstawie art. 61b ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2021 r. poz. 1882, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki organizacji wyszkolenia strzeleckiego policjantów;
2)
tryb przeprowadzania wyszkolenia strzeleckiego policjantów;
3)
terminy oceniania poziomu umiejętności posługiwania się bronią palną;
4)
dokumentowanie przebiegu strzelań i sprawdzianów strzeleckich.
§  2. 
1. 
Wyszkolenie strzeleckie policjantów organizuje kierownik jednostki organizacyjnej Policji z tym, że dla policjantów:
1)
Komendy Głównej Policji, zwanej dalej "KGP" - kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia, a w przypadku policjantów KGP, których stałe miejsce pełnienia służby znajduje się poza siedzibą KGP - kierownik jednostki organizacyjnej Policji właściwej dla miejsca pełnienia służby tych policjantów,
2)
komórek organizacyjnych Centralnego Biura Śledczego Policji, zwanego dalej "CBŚP", Biura Spraw Wewnętrznych Policji, zwanego dalej "BSWP", Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zwanego dalej "CBZC", mających siedzibę na obszarze terytorialnego zasięgu działania komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji - odpowiednio komendant CBŚP, BSWP, CBZC,
3)
komisariatu Policji - właściwy komendant powiatowy, miejski, rejonowy Policji,
4)
komisariatu specjalistycznego Policji - właściwy komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji

- zwany dalej "organizatorem".

2. 
Dopuszcza się organizowanie wyszkolenia strzeleckiego dla policjantów komendy powiatowej, miejskiej, rejonowej i komisariatu Policji przez właściwego komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji.
3. 
Za porozumieniem stron, dla policjantów jednostki organizacyjnej Policji lub komórki organizacyjnej jednostki organizacyjnej Policji, zajęcia i sprawdziany z wyszkolenia strzeleckiego organizuje kierownik innej jednostki organizacyjnej Policji lub komórki organizacyjnej jednostki organizacyjnej Policji.
§  3. 
Organizator zapewnia dostęp do:
1)
miejsca lub obiektu, na terenie którego możliwe jest bezpieczne przeprowadzenie wyszkolenia strzeleckiego;
2)
co najmniej apteczki z wyposażeniem określonym w załączniku 6a do zarządzenia nr 13 Komendanta Głównego Policji z dnia 23 sierpnia 2002 r. w sprawie określenia norm wyposażenia jednostek, komórek organizacyjnych Policji i policjantów oraz szczegółowych zasad jego przyznawania i użytkowania (Dz. Urz. KGP poz. 70, z późn. zm.).
§  4. 
1. 
Wyszkolenie strzeleckie, o którym mowa w § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 grudnia 2022 r. w sprawie wyszkolenia strzeleckiego policjantów (Dz. U. poz. 2711), zwanego dalej "rozporządzeniem", z pistoletów i rewolwerów, zwanych dalej "bronią palną krótką" oraz strzelb, pistoletów maszynowych, karabinków, karabinów, karabinów maszynowych, zwanych dalej "bronią palną inną, niż broń palna krótka", a także broni palnej sportowej oraz broni pneumatycznej prowadzi policjant - absolwent kursu specjalistycznego nadającego uprawnienia do prowadzenia zajęć z wyszkolenia strzeleckiego, zwany dalej "prowadzącym strzelanie".
2. 
Dopuszcza się prowadzenie treningu bezstrzałowego, zajęć z wyszkolenia strzeleckiego z wykorzystaniem amunicji barwiącej lub symulacyjnych trenażerów elektronicznych i elektromechanicznych, przez policjanta, który jest trenerem lub instruktorem strzelectwa sportowego, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1599 i 2185) lub jest absolwentem kursu specjalistycznego z zakresu taktyki i technik interwencji, zwanego dalej "prowadzącym zajęcia".
3. 
Wyszkolenie strzeleckie, o którym mowa w § 2 rozporządzenia, z granatników oraz broni palnej sygnałowej prowadzi policjant - absolwent kursu specjalistycznego dla instruktorów technicznych środków wzmocnienia, zwany dalej "instruktorem".
4. 
Prowadzącego strzelanie, prowadzącego zajęcia oraz instruktora w jednostce organizacyjnej Policji spośród policjantów, o których mowa w ust. 1-3, wyznacza kierownik tej jednostki lub osoba przez niego upoważniona.
5. 
W celu usprawnienia przebiegu zajęć z wyszkolenia strzeleckiego, kierownik jednostki organizacyjnej lub osoba przez niego upoważniona, a w KGP - dyrektor biura lub kierownik równorzędnej komórki organizacyjnej, może wyznaczyć spośród podległych funkcjonariuszy lub pracowników osobę odpowiedzialną za pobranie i rozliczanie amunicji, zwaną dalej "amunicyjnym". Jeżeli amunicyjny nie zostanie wyznaczony przez organizatora, może go wyznaczyć prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor.
§  5. 
1. 
Dzienny wymiar czasu prowadzenia strzelań przez prowadzącego strzelanie lub instruktora nie powinien przekraczać 8 godzin dydaktycznych.
2. 
W szkoleniu i doskonaleniu zawodowym liczba osób dla których prowadzi się zajęcia i sprawdziany, o których mowa w § 2 rozporządzenia, nie może przekraczać 24.
§  6. 
1. 
Zajęcia i sprawdziany, o których mowa w § 2 rozporządzenia, prowadzi się zgodnie z dokumentem będącym zapisem indywidualnego przygotowania się do ich prowadzenia, zwanym dalej "konspektem".
2. 
Konspekt opracowuje prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor:
1)
w ciągu pierwszych trzech lat wykonywania zadań z zakresu wyszkolenia strzeleckiego;
2)
po upływie trzech lat wykonywania zadań z zakresu wyszkolenia strzeleckiego - na polecenie organizatora lub osoby przez niego upoważnionej.
3. 
Konspekt zatwierdza w:
1)
jednostce organizacyjnej Policji - kierownik tej jednostki lub osoba przez niego upoważniona;
2)
KGP - dyrektor biura lub kierownik równorzędnej komórki organizacyjnej lub osoba przez niego upoważniona;
3)
szkole policyjnej - kierownik komórki właściwej w sprawach wyszkolenia strzeleckiego.
§  7. 
1. 
Organizator, w celu utrzymania lub podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu posługiwania się bronią palną, prowadzenia oraz organizacji zajęć i sprawdzianów, umożliwia prowadzącemu strzelanie udział w:
1)
samodoskonaleniu w wymiarze nie mniejszym niż 8 godzin miesięcznie,
2)
przedsięwzięciach w ramach doskonalenia centralnego - co najmniej raz na trzy lata,
3)
doskonaleniu zawodowym lokalnym - co najmniej raz w roku,
4)
zawodach strzeleckich, warsztatach oraz w innych przedsięwzięciach organizowanych przez podmioty pozapolicyjne

- z zakresu wyszkolenia strzeleckiego.

2. 
Kierownik jednostki organizacyjnej Policji, na podstawie aktualnych zdarzeń z użyciem lub wykorzystaniem broni palnej, organizuje dla prowadzących strzelanie przedsięwzięcia związane z doskonaleniem taktyki i technik posługiwania się bronią palną.
§  8. 
1. 
Corocznie policjanci:
1)
przystępują do co najmniej 2 strzelań w I, II i III kwartale danego roku, z broni palnej krótkiej;
2)
o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia - przystępują do co najmniej 2 strzelań w każdym półroczu, z broni palnej innej, niż broń palna krótka, która jest przydzielona na stan danej jednostki albo komórki.
2. 
Sposób przeprowadzania oraz warunki strzelań, a także kryteria oceny umiejętności posługiwania się bronią palną określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
3. 
Podczas prowadzenia strzelań stosuje się tarcze strzeleckie, których wzory określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
4. 
Podczas prowadzenia wyszkolenia strzeleckiego stosuje się postawy wyjściowe i strzeleckie oraz chwyty broni, których wzory określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
5. 
Podczas prowadzenia wyszkolenia strzeleckiego stosuje się trening bezstrzałowy, o którym mowa w załączniku nr 4 do zarządzenia.
6. 
W zakresie strzelań, o których mowa w:
1)
ust. 1 pkt 1, komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, kierownik, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, zwanego dalej "CLKP", Komendant- Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz komendant szkoły policyjnej, dokonuje wyboru strzelań spośród określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia w części IV w tabelach od nr 2-4;
2)
ust. 1 pkt 2, kierownik, o którym mowa w pkt 1, dokonuje wyboru strzelań spośród określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia w części IV w tabelach od nr 5-9.
7. 
W zakresie strzelań z broni palnej krótkiej, o których mowa w ust. 1 pkt 1, należy przeprowadzić co najmniej raz w roku co najmniej 1 strzelanie w warunkach ograniczonej widoczności lub nocnych.
§  9. 
1. 
Policjanci, z wyłączeniem policjantów, o których mowa w § 3 ust. 2 rozporządzenia, przystępują do co najmniej jednej symulacji w roku.
2. 
Symulacje:
1)
służą wykształceniu złożonych zachowań zawodowych w zakresie umiejętności dokonywania wyboru odpowiedniego działania w określonej sytuacji;
2)
realizuje się w ramach treningu bezstrzałowego;
3)
można prowadzić z wykorzystaniem broni, której konstrukcja uniemożliwia oddanie strzału, a jednocześnie zapewnia ruchomość elementów istotnych w nauce obsługi broni, zwanej dalej "bronią szkolną", lub zestawów treningowych, w których wykorzystuje się amunicję posiadającą cechy bojowe, w której pocisk jest wypełniony substancją barwiącą, zwaną dalej "amunicją barwiącą" oraz z użyciem innych systemów treningowych związanych z doskonaleniem umiejętności posługiwania się bronią palną;
4)
prowadzi się z uwzględnieniem przykładów z interwencji policyjnych z użyciem lub wykorzystaniem broni palnej.
§  10. 
W przypadku policjanta:
1)
który nie przystąpił do strzelań, symulacji oraz sprawdzianów z powodu:
a)
oddelegowania do wykonywania zadań służbowych poza Policją, a także delegowanego do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym - po powrocie z oddelegowania albo delegowania,
b)
zwolnienia z obowiązku wykonywania zadań służbowych na zasadach określonych w przepisach o związkach zawodowych oraz zwolnienia lekarskiego - po jego ustaniu,
c)
przebywania na urlopie - po jego zakończeniu,
d)
przyczyny służbowej - po jej ustaniu

- ustala się dodatkowy termin przystąpienia do strzelań, symulacji oraz sprawdzianów;

2)
delegowanego do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Policji - strzelania, symulacje oraz sprawdziany prowadzi się w jednostce organizacyjnej Policji właściwej dla czasowego miejsca pełnienia służby i zgodnie z wyborem strzelań dokonanym przez kierownika tej jednostki;
3)
pozostającego w dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych, na okres poprzedzający powołanie lub mianowanie na inne stanowisko służbowe - strzelania, symulacje oraz sprawdziany prowadzi się w jednostce organizacyjnej Policji właściwej dla stałego albo czasowego miejsca pełnienia służby i zgodnie z wyborem strzelań dokonanym przez kierownika tej jednostki.
§  11. 
Do udziału w:
1)
strzelaniach, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1 i 2,
2)
symulacji, o której mowa w § 9 ust. 1,
3)
sprawdzianie, o którym mowa w § 19 ust. 1 i 2

- kieruje policjanta kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub komórki organizacyjnej jednostki organizacyjnej Policji, w której policjant pełni służbę lub osoba przez niego wyznaczona.

§  12. 
Za zgodą organizatora dopuszcza się:
1)
prowadzenie innych strzelań, niż określone w załączniku nr 1 do zarządzenia,
2)
zmianę warunków strzelań w zakresie tarcz strzeleckich, postaw wyjściowych lub strzeleckich oraz odległości do celu, w przypadku braku możliwości przeprowadzenia strzelań zgodnie z warunkami, o których mowa w załączniku nr 1 do zarządzenia

- pod warunkiem opracowania konspektu przez prowadzącego strzelanie lub instruktora.

§  13. 
Kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub osoba przez niego upoważniona, a w komórce organizacyjnej KGP jej kierownik, monitoruje udział policjantów w wyszkoleniu strzeleckim, w szczególności w zakresie uzyskanych ocen.
§  14. 
W wyszkoleniu strzeleckim policjantów, w charakterze obserwatora, może uczestniczyć policjant komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia.
§  15. 
Policjanci służby kontrterrorystycznej Policji biorą udział w doskonaleniu zawodowym lokalnym z zakresu wyszkolenia strzeleckiego zgodnie z zarządzeniem nr 21 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania doskonalenia zawodowego dla policjantów służby kontrterrorystycznej Policji (Dz. Urz. KGP poz. 47).
§  16. 
1. 
Wyszkolenie strzeleckie prowadzi się:
1)
zgodnie z warunkami bezpieczeństwa i higieny służby, określonymi w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 lipca 2019 r. w sprawie warunków bezpieczeństwa i higieny służby w trakcie realizacji szkoleń w Policji (Dz. U. poz. 1375, z 2020 r. poz. 1263 oraz z 2022 r. poz. 36 i 741);
2)
w przypadku strzelnic lub poligonów, zgodnie z regulaminem odpowiednio strzelnicy lub poligonu, na których prowadzi się strzelanie;
3)
przy zachowaniu warunków i zasad bezpieczeństwa podczas wyszkolenia strzeleckiego określonych w załączniku nr 5 do zarządzenia.
2. 
Zajęcia, o których mowa w § 2 pkt 2 lit. c, e i f rozporządzenia, podczas których wykorzystuje się amunicję centralnego zapłonu, barwiącą, ćwiczebną, bocznego zapłonu, do broni pneumatycznej oraz środki pozoracji, można prowadzić w miejscach innych, niż wymienione w ust. 1 pkt 2, w sposób niestwarzający zagrożenia dla osób oraz dóbr prawem chronionych, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz stosowaniu zabezpieczeń organizacyjno-technicznych chroniących przed wstępem osób nieuprawnionych, a także z wykorzystaniem celów strzeleckich spełniających wymagania bezpieczeństwa.
§  17. 
1. 
Uczestnicy doskonalenia zawodowego lokalnego realizują strzelania z broni palnej krótkiej będącej na indywidualnym wyposażeniu policjanta.
2. 
Za pisemną zgodą kierownika jednostki organizacyjnej Policji lub komórki organizacyjnej jednostki organizacyjnej Policji, a w KGP - dyrektora biura lub równorzędnej komórki organizacyjnej, dopuszcza się prowadzenie strzelań z broni palnej krótkiej niebędącej na indywidualnym wyposażeniu policjanta.
§  18. 
1. 
Do określenia stopnia przyswojenia wiedzy i praktycznych umiejętności stosuje się następującą skalę ocen:
1)
wyróżniająca (6);
2)
bardzo dobra (5);
3)
dobra (4);
4)
poprawna (3);
5)
dopuszczająca (2);
6)
niedostateczna (1).
2. 
W przypadku gdy wystawiana ocena wynika z wielu ocen, wystawia się ocenę:
1)
6 - wyróżniającą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 5,51 do 6,00;
2)
5 - bardzo dobrą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 4,51 do 5,50;
3)
4 - dobrą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 3,51 do 4,50;
4)
3 - poprawną, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 2,51 do 3,50;
5)
2 - dopuszczającą, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi od 2,00 do 2,50;
6)
1 - niedostateczną, jeżeli średnia arytmetyczna ocen wynosi 1,99 i poniżej.
3. 
Jeżeli wynika to z programu lub wymaga tego charakter przekazywanej wiedzy lub umiejętności, można zastosować dwustopniową skalę ocen z wpisem uogólnionym zaliczono (zal.) albo nie zaliczono (nzal.).
4. 
Za ocenę:
1)
pozytywną - uznaje się oceny, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5 oraz ocenę zaliczono (zal.);
2)
negatywną - uznaje się ocenę niedostateczną (1) oraz ocenę nie zaliczono (nzal.).
5. 
Prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor ocenia wiedzę i umiejętności policjanta w zakresie:
1)
uzyskanych wyników ze strzelania, na podstawie warunków strzelań, o których mowa w załączniku nr 1 do zarządzenia;
2)
stosowania zasad bezpieczeństwa;
3)
stosowania taktyki strzeleckiej i technik strzeleckich.
§  19. 
1. 
Sprawdziany ze strzelań z broni palnej krótkiej oraz broni palnej innej, niż broń palna krótka przeprowadza się jeden raz w roku, w II półroczu.
2. 
Sprawdziany, o których mowa w ust. 1, poprzedza się sprawdzianem umiejętności z zakresu rozkładania i składania broni palnej oraz sposobu usuwania zacięć, które ocenia się stosując dwustopniową skalę ocen - zaliczono (zal.) albo nie zaliczono (nzal.). Do sprawdzianu, o którym mowa w ust. 1, dopuszcza się policjanta po uzyskaniu oceny zaliczono (zal.) ze sprawdzianu umiejętności.
3. 
Sprawdziany, o których mowa w ust. 1 i 2, poprzedza się strzelaniami, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1 i 2. Warunkiem dopuszczenia do sprawdzianu, o którym mowa w ust. 2, jest uzyskanie przez policjanta ocen pozytywnych ze wszystkich strzelań.
4. 
Kryteria i zakres przeprowadzania w danym roku sprawdzianów, o których mowa w ust. 1, określa corocznie w terminie do dnia 15 listopada każdego roku poprzedzającego, kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia.
5. 
Uzyskanie oceny negatywnej ze strzelań, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 1 i 2, lub sprawdzianu umiejętności, o którym mowa w ust. 2, jest równoznaczne z niezaliczeniem sprawdzianu, o którym mowa w ust. 1.
6. 
Dla policjanta, który w danym roku uzyskał ze sprawdzianu ocenę negatywną prowadzi się zajęcia z umiejętności, z których policjant uzyskał ocenę negatywną.
§  20. 
1. 
Z przebiegu strzelań, sprawdzianów i egzaminów sporządzana jest lista uczestników i wyników strzelań, której wzór określa załącznik nr 6 do zarządzenia.
2. 
W przypadku policjanta, który przystąpił do strzelania, symulacji lub sprawdzianu w jednostce organizacyjnej Policji właściwej dla czasowego miejsca pełnienia służby sporządza się informację i przesyła ją do jednostki organizacyjnej Policji właściwej dla stałego miejsca pełnienia służby.
3. 
Informacja, o której mowa w ust. 2, zawiera:
1)
stopień, imię i nazwisko policjanta;
2)
numer identyfikatora kadrowego policjanta;
3)
datę przystąpienia do strzelania, symulacji i sprawdzianów;
4)
oceny uzyskane ze strzelań i sprawdzianów;
5)
rodzaj i numer strzelania;
6)
rodzaj broni;
7)
stopień, imię i nazwisko prowadzącego strzelanie, prowadzącego zajęcia lub instruktora.
4. 
Dane, o których mowa w ust. 3 pkt 3-7, wprowadza się do Systemu Wspomagania Obsługi Policji, zwanego dalej "SWOP".
§  21. 
1. 
Do SWOP wprowadza się:
1)
dane dotyczące udziału w symulacji;
2)
uzyskane wyniki i oceny ze strzelań oraz sprawdzianów - nie później niż w ciągu 30 dni od daty strzelania;
3)
uzyskane wyniki i oceny z egzaminu lub zaliczenia z zakresu:
a)
podstaw przyznawania broni palnej,
b)
wyszkolenia strzeleckiego

- przeprowadzonego zgodnie z programem szkolenia lub doskonalenia zawodowego.

2. 
Dane, o których mowa w ust. 1, wprowadza do SWOP osoba wyznaczona przez organizatora.
§  22. 
1. 
Organizator wyznacza osobę, która sporządza z kolejnych 3 lat kalendarzowych zestawienie, które zawiera stopień, imię i nazwisko policjanta, który uzyskał ocenę negatywną albo nie przystąpił do strzelań i sprawdzianów oraz przyczyny nieprzystąpienia.
2. 
W przypadku symulacji zestawienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera stopień, imię i nazwisko policjanta, który do niej nie przystąpił oraz przyczyny nieprzystąpienia.
3. 
Z danymi, o których mowa w ust. 2, zapoznaje się kierownik jednostki organizacyjnej Policji właściwej dla stałego miejsca pełnienia służby policjanta, a w KGP - dyrektor biura lub kierownik równorzędnej komórki organizacyjnej.
§  23. 
1. 
Dane dotyczące udziału policjantów w strzelaniach, symulacjach i sprawdzianach oraz uzyskanych ze strzelań i sprawdzianów ocen:
1)
komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, CBŚP, CBZC, BSWP, BOA, Dyrektor CLKP, Komendant- Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz komendant szkoły policyjnej, a w KGP - dyrektor biura lub kierownik równorzędnej komórki organizacyjnej, przesyła do komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia, do dnia 15 stycznia następnego roku;
2)
komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, przesyła do komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia dane z podziałem na służbę kontrterrorystyczną i pozostałe służby.
2. 
Dane dotyczące udziału policjantów w strzelaniach i sprawdzianach oraz uzyskanych ze strzelań i sprawdzianów ocen:
1)
dowódca SPKP przesyła do komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji oraz dowódcy BOA, do dnia 5 stycznia następnego roku;
2)
dowódca BOA przesyła do komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia, do dnia 15 stycznia następnego roku.
§  24. 
W przypadku wystąpienia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, klęski żywiołowej lub innych zagrożeń, Komendant Główny Policji może wydać decyzję w sprawie wstrzymania na czas określony przeprowadzania strzelań we wszystkich albo w niektórych jednostkach organizacyjnych Policji.
§  25. 
W 2023 r. kryteria i zakres przeprowadzania sprawdzianów, o których mowa w § 19 ust. 4, określi kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach szkolenia do dnia 15 marca 2023 r.
§  26. 
1. 
Dane, o których mowa w § 20 ust. 1, uzyskane przez policjanta w 2023 r.:
1)
gromadzi się w formie papierowej;
2)
wprowadza się do SWOP, nie później niż 3 miesiące od udostępnienia zmodyfikowanej funkcjonalności systemu SWOP.
2. 
Arkusz Szkolenia Strzeleckiego:
1)
prowadzi się do czasu udostępnienia zmodyfikowanej funkcjonalności systemu SWOP;
2)
po udostępnieniu, o którym mowa w pkt 1, przechowuje osoba wyznaczona przez kierownika jednostki organizacyjnej Policji właściwej dla stałego miejsca pełnienia służby policjanta, a w KGP dyrektor biura lub kierownik równorzędnej komórki organizacyjnej.
§  27. 
Uchyla się przepisy decyzji nr 713 Komendanta Głównego Policji z dnia 30 grudnia 2005 r. w sprawie szkolenia strzeleckiego policjantów (Dz. Urz. KGP z 2006 r. poz. 9 oraz z 2007 r. poz. 5), w zakresie szkolenia strzeleckiego policjantów z broni palnej.
§  28. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Sposób przeprowadzania oraz warunki strzelań, a także kryteria oceny umiejętności posługiwania się bronią palną

I.
Rodzaje strzelań.
1.
Strzelanie:
1)
z broni palnej krótkiej, prowadzi się na pięciu poziomach zaawansowania i obejmuje strzelania:
a)
przygotowawcze i statyczne, określone w tabeli nr 1,
b)
szybkie, określone w tabeli nr 2,
c)
dynamiczne, określone w tabeli nr 3,
d)
sytuacyjne, określone w tabeli nr 4;
2)
z innych niż wymienione w pkt 1 rodzajów broni palnej, w tym strzelania z:
a)
pistoletu maszynowego, określone w tabeli nr 5,
b)
strzelb kaliber 12, określone w tabeli nr 6,
c)
karabinka automatycznego, określone w tabeli nr 7,
d)
karabinu wyborowego, określone w tabeli nr 8,
e)
karabinu samoczynnego, określone w tabeli nr 9,
f)
granatników oraz broni palnej sygnałowej, określone w tabeli nr 10.
2.
Strzelanie poprzedza się treningiem bezstrzałowym.
II.
Sposób przeprowadzania strzelań z broni palnej krótkiej.
1.
Strzelania przeprowadza się w następujący sposób:
1)
amunicyjny na polecenie prowadzącego strzelanie wydaje strzelającemu amunicję;
2)
osoba wykonująca strzelanie w ramach wyszkolenia strzeleckiego, zwana dalej "strzelającym", w wyznaczonym przez prowadzącego strzelanie miejscu, ładuje amunicję do magazynka i trzyma go w ręku lub ładownicy. Broń palna bez magazynka znajduje się w kaburze (w zależności od konstrukcji broni palnej);
3)
na komendę prowadzącego strzelanie "na linię ognia" lub "na linię startu" strzelający podchodzi do wyznaczonego miejsca;
4)
prowadzący strzelanie podaje komendę "przygotować się do strzelania", po której strzelający:
a)
zakłada ochronniki wzroku i słuchu,
b)
dobywa broń z kabury,
c)
dołącza magazynek,
d)
przyjmuje postawę wyjściową określoną przez prowadzącego strzelanie.

W przypadku strzelań szybkich, dynamicznych, sytuacyjnych, za zgodą prowadzącego strzelanie, dopuszcza się wprowadzenie naboju do komory nabojowej;

5)
prowadzący strzelanie, po upewnieniu się o gotowości strzelającego, podaje komendę do rozpoczęcia strzelania, po której strzelający rozpoczyna strzelanie zgodnie z warunkami strzelania, przy zachowaniu elementów wpływających na celność strzału, czyli:
a)
przyjęciu prawidłowej postawy strzeleckiej,
b)
odbezpieczeniu broni, jeżeli konstrukcja broni palnej to umożliwia,
c)
przeładowaniu broni palnej,
d)
złożeniu się do strzału,
e)
zgraniu przyrządów celowniczych,
f)
prawidłowej pracy na języku spustowym,
g)
wytrzymaniu po strzale.

W przypadku strzelań szybkich, dynamicznych i sytuacyjnych strzelającego obowiązuje wydanie okrzyku "Policja" przed oddaniem pierwszego strzału;

6)
strzelający po zakończeniu strzelania lub w przypadku strzelań szybkich, dynamicznych i sytuacyjnych, po upływie wyznaczonego czasu:
a)
zdejmuje palec z języka spustowego,
b)
układa palec wzdłuż zamka,
c)
trzyma broń w kierunku kulochwytu, kontroluje broń oraz sprawdza:
-
komorę nabojową,
-
donośnik magazynka,
d)
przyjmuje postawę bezpieczną określoną przez prowadzącego strzelanie;
7)
w przypadku strzelania przygotowawczego lub statycznego po wydanej przez prowadzącego strzelanie komendzie "rozładuj - do przejrzenia broń":
a)
strzelający:
-
odłącza magazynek z chwytu broni,
-
okazuje broń z zamkiem w tylnym położeniu oraz magazynek donośnikiem do góry,
b)
prowadzący strzelanie przegląda broń i po upewnieniu się, że w komorze nabojowej i magazynku nie ma amunicji, stwierdza ten fakt komendą "przejrzałem" lub klepnięciem w ramię strzelającego,
c)
strzelający po komendzie "przejrzałem" lub klepnięciu w ramię:
-
zwalnia zamek,
-
oddaje strzał kontrolny w kierunku kulochwytu,
-
zabezpiecza broń, jeżeli konstrukcja broni palnej to umożliwia,
-
chowa broń do kabury, a magazynek do ładownicy (w zależności od konstrukcji broni palnej);
8)
w przypadku strzelania szybkiego, dynamicznego i sytuacyjnego, po wydanej przez prowadzącego strzelanie komendzie "rozładuj - sprawdź broń" strzelający:
a)
odłącza magazynek z chwytu broni i chowa go do ładownicy (w zależności od konstrukcji broni palnej),
b)
samodzielnie sprawdza komorę nabojową i magazynek, a jeżeli strzelający nie użył podczas strzelania całości amunicji, rozładowuje broń,
c)
zwalnia zamek,
d)
oddaje strzał kontrolny w kierunku kulochwytu,
e)
zabezpiecza broń, jeżeli konstrukcja broni palnej to umożliwia,
f)
chowa broń do kabury, a magazynek do ładownicy (w zależności od konstrukcji broni palnej);

Za zgodą prowadzącego strzelanie dopuszcza się rozładowanie i przejrzenie broni przez strzelającego bez komendy;

9)
w przypadku strzelania przygotowawczego lub statycznego, jeżeli strzelający nie użył podczas strzelania całości amunicji, rozładowuje broń pod nadzorem prowadzącego strzelanie;
10)
po przejrzeniu broni i schowaniu jej do kabury, prowadzący strzelanie podaje komendę "do tarcz".
2.
Podczas przeprowadzania strzelań, o których mowa w ust. 1:
1)
zaleca się:
a)
stosowanie osłon oraz w miarę możliwości wykorzystywanie obrotnic, podnośników lub innych urządzeń ruchu tarcz,
b)
przy strzelaniu z wykorzystaniem osłon, dokonywanie wymiany magazynka za osłoną,
c)
w strzelaniach bez wykorzystania osłon, dokonywanie wymiany magazynka zgodnie z zasadami taktyki,
d)
przemieszczanie zgodnie z zasadami taktyki i bezpieczeństwa,
e)
kontrolowanie celu i otoczenia;
2)
dopuszcza się:
a)
w czasie strzelań stosowanie amunicji treningowej, o zastosowaniu której decyduje prowadzący strzelanie,
b)
inną, niż określoną w warunkach strzelania, konfigurację amunicji w magazynkach, którą określa prowadzący strzelanie.
III.
Kryteria oceny umiejętności posługiwania się bronią palną.
1.
Podczas strzelań podstawą oceny jest trafienie w tarczę.
2.
Za trafienie uważa się wyraźną przestrzelinę w tarczy.
3.
Przestrzelina musi być wynikiem trafienia bezpośredniego.
4.
Jako trafienie:
1)
w pole punktowe tarczy strzeleckiej - zalicza się przestrzelinę naruszającą pierścień (linię) pola punktowego. Jeżeli przestrzelina dotyka pierścienia (linii) o wyższej wartości, zalicza się wyższą wartość punktową;
2)
do tarczy sylwetkowej - zalicza się przestrzelinę, której pełny obrys znajduje się w polu punktowym tarczy. Jeżeli tarcza sylwetkowa ma wewnętrzne zróżnicowanie punktowe stosuje się pkt 1.
5.
W przypadku liczby trafień większej, niż przewidują warunki strzelania, odlicza się przestrzeliny umieszczone w polu punktowym tarczy. Jeżeli warunki strzelania określają limity punktowe, odrzuca się trafienia o najwyższej wartości.
6.
W przypadku oddania strzału po komendzie do zakończenia strzelania, odlicza się liczbę trafień w polu punktowym tarczy odpowiadającą liczbie strzałów oddanych po upływie wyznaczonego czasu. Jeżeli warunki strzelania określają limity punktowe, odrzuca się trafienia o najwyższej wartości.
IV.
Warunki strzelań oraz kryteria oceny umiejętności policjanta

Tabela nr 1: STRZELANIA PRZYGOTOWAWCZE I STATYCZNE Z BRONI PALNEJ KRÓTKIEJ

Rodzaj strzelaniaWarunki strzelaniaKryteria oceny (liczba punktów)
CelOdległość

(w metrach)

Liczba amunicjiCzasPostawa strzelecka654321
zal.nzal.
przygotowawczeTS 195-155 szt.dowolnystojąca5*4*

i poniżej

nr 1TS 256 szt.dowolnystojąca58

i powyżej

57-5554-5049-4544-4039 i poniżej
nr 2TS 2106 szt.dowolnystojąca55

i powyżej

54-5049-4544-4039-3029 i poniżej
nr 3TS 2156 szt.dowolnystojąca55

i powyżej

54-5049-4544-3534-2524 i poniżej
nr 4TS 2206 szt.dowolnystojąca50

i powyżej

49-4544-4039-3029-2019 i poniżej
nr 5TS 2256 szt.dowolnystojąca45

i powyżej

44-4039-3534-2726-1716 i poniżej
nr 6TS 22510 szt.dowolnystojąca85

i powyżej

84-7574-6564-5554-4544 i poniżej
nr 7TS 2106 szt.dowolnystojąca, z ręki dominującej50

i powyżej

49-4544-4039-3029-2019 i poniżej
nr 8TS 2106 szt.dowolnystojąca, z ręki wspomagającej50

i powyżej

49-4544-4039-3029-2019 i poniżej

*1 przestrzelina w tarczy liczona jest jako 1 pkt

Tabela nr 2: STRZELANIA SZYBKIE Z BRONI PALNEJ KRÓTKIEJ

Rodzaj strzelaniaWarunki strzelaniaKryteria oceny

(liczba przestrzelin)

Uwagi do strzelania
CelOdległość

(w metrach)

Liczba amunicjiCzas (w sekundach)Postawa wyjściowaPostawa strzeleckazal.nzal.
nr 9TS 955 szt.10stojąca z dłonią na chwycie bronistojąca lub klęcząca5-32

i poniżej

broń w kaburze
nr 10TS 976 szt.10swobodnastojąca lub klęcząca6-43

i poniżej

broń w kaburze
nr 11TS 10108 szt.10swobodnastojąca lub klęcząca8-65

i poniżej

broń w kaburze
nr 12TS 478 szt.15swobodnastojąca i klęcząca8-65

i poniżej

broń w kaburze; wymiana magazynka podczas zmiany postawy
nr 13TS 9

TS 10

1012 szt.20swobodnastojąca lub klęcząca6-4 w każdej tarczy3

i poniżej

broń w kaburze; wymiana magazynka podczas zmiany postawy
nr 14TS 22

TS 24

78 szt.18swobodnastojąca i klęcząca4-3 w każdej tarczy2

i poniżej

broń w kaburze; wymiana magazynka podczas zmiany postawy
Przebieg strzelania: strzelający oddaje po 2 strzały do każdej tarczy w postawie stojącej i po 2 strzały do każdej tarczy w postawie klęczącej.
nr 15TS 9

TS 25

TS 9-7 TS 25-12 (odstęp między krawędzia mi tarcz około 1 m)8 szt.15swobodnastojąca i klęcząca4-3 w każdej tarczy2

i poniżej

broń w kaburze; wymiana magazynka podczas zmiany postawy; kolejność strzelania do celów zgodna z taktyką
Przebieg strzelania: strzelający oddaje 4 strzały do tarczy TS 9 w postawie stojącej i 4 strzały do tarczy TS 25 w postawie klęczącej.
nr 16TS 953 szt.5swobodnastojąca3-21broń w kaburze
nr 17TS 2075 szt.10swobodnastojąca5-43

i poniżej

broń w kaburze; strzelanie z ręki dominującej
nr 18TS 2075 szt.10gotów jednorączstojąca5-43

i poniżej

broń przeładowana; strzelanie z ręki wspomagającej
nr 19TS 5455 szt.10gotówstojąca5-43

i poniżej

broń przeładowana
Przebieg strzelania: strzelający oddaje 5 strzałów do sylwetki psa, trafienie w sylwetkę człowieka powoduje niezaliczenie strzelania.
nr 20biały arkusz papieru o wymiarach tarczy TS 255 szt.2 na każdy strzałgotówstojąca5-4 we wskazanych kwadratach3

i poniżej

broń przeładowana
Przebieg strzelania: prowadzący strzelanie dzieli markerem arkusz papieru na cztery kwadraty, do których wpisuje cyfry od 1 do 4, w innym układzie dla każdego strzelającego. Przed strzelaniem prowadzący strzelanie wskazuje cyfrę, w kierunku której należy oddać strzał. Strzelający oddaje 1 strzał, a następnie przyjmuje postawę wyjściową.
nr 21TS 2056 szt.10swobodnastojąca65

i poniżej

broń w kaburze
Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający dobywa broń z kabury, przeładowuje ją i do końca limitu czasowego oddaje strzały do tarczy. Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający rozładowuje broń. W przypadku nieoddania wszystkich strzałów, strzelający zdaje naboje amunicyjnemu.
nr 22TS 49106 szt.10swobodnastojącawszystkie przestrzeliny na liczbę wystrzelonej amunicji, ale nie mniej niż 4broń w kaburze; należy oddać co najmniej 4 strzały
Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający dobywa broń z kabury, przeładowuje ją i do końca limitu czasowego oddaje strzały do tarczy. Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający rozładowuje broń. W przypadku nieoddania wszystkich strzałów, strzelający zdaje naboje amunicyjnemu.
nr 23TS 33106 szt.10stojąca z dłonią na chwycie bronistojącawszystkie przestrzeliny na liczbę wystrzelonej amunicji, ale nie mniej niż 4broń w kaburze; należy oddać co najmniej 4 strzały
Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający dobywa broń z kabury, przeładowuje ją i do końca limitu czasowego oddaje strzały do tarczy. W przypadku wyczerpania amunicji lub po przekroczonym limicie czasowym, strzelający schodzi z linii strzału do klęku, jednocześnie kontrolując broń. Na komendę prowadzącego strzelanie rozładowuje broń. W przypadku nieoddania wszystkich strzałów, strzelający zdaje naboje amunicyjnemu.
nr 24TS 3476 szt.15swobodnależącawszystkie przestrzeliny na liczbę wystrzelonej amunicji, ale nie mniej niż 4broń w kaburze; należy oddać co najmniej

4 strzały;

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający przyjmuje postawę leżącą z jednoczesnym dobyciem broni z kabury, przeładowuje ją i oddaje strzały do tarczy. W przypadku wyczerpania amunicji lub po przekroczonym limicie czasowym, strzelający leżąc, kontroluje broń. Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający rozładowuje broń. W przypadku nieoddania wszystkich strzałów, strzelający zdaje naboje amunicyjnemu.wszystkie czynności strzelający wykonuje w postawie leżącej
nr 25TS 51 albo

TS 52

55 szt.7stojąca z dłonią na chwycie bronistojącaw przypadku oddania:

3 strzałów - 2 przestrzeliny;

4 strzałów - 3 przestrzeliny;

5 strzałów - 4 przestrzeliny

broń w kaburze; należy oddać co najmniej

3 strzały

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający dobywa do tarczy. W przypadku wyczerpania amunicji lub po przekroczonym limicie jednocześnie kontrolując broń. Na komendę prowadzącego strzelanie strzelając wszystkich strzałów, strzelający zdaje naboje amunicyjnemu.a roń z kabury, przeładowuje ją i oddaje strzały czasowym strzelający schodzi z linii strzału, y rozładowuje broń. W przypadku nieoddania
nr 26TS 5375 szt.7stojąca z dłonią na chwycie bronistojącawszystkie przestrzeliny na liczbę wystrzelonej amunicji, ale nie mniej niż 3broń w kaburze; należy oddać co najmniej

3 strzały

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający dobywa broń z kabury, przeładowuje ją i oddaje strzały do tarczy. W przypadku wyczerpania amunicji lub po przekroczonym limicie czasowym strzelający schodzi z linii strzału, jednocześnie kontrolując broń. Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający rozładowuje broń. W przypadku nieoddania wszystkich strzałów, strzelający zdaje naboje amunicyjnemu.
nr 27TS 29b i

TS 53

7 (odległość między krawędziami tarcz około i m)6 szt.8stojąca z dłonią na chwycie bronistojącawszystkie przestrzeliny na liczbę wystrzelonej amunicji, w każdym celu co najmniej dwie przestrzelinybroń w kaburze; należy oddać co najmniej 4 strzały
Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający dobywa broń z kabury, przeładowuje ją i oddaje strzały do tarczy. W przypadku wyczerpania amunicji lub po przekroczonym limicie czasowym strzelający schodzi z linii strzału, jednocześnie kontrolując broń. Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający rozładowuje broń. W przypadku nieoddania wszystkich strzałów, strzelający zdaje naboje amunicyjnemu.
nr 28TS 3375 szt.3 na każdy strzałstojąca z dłonią na chwycie bronistojąca54

i poniżej

strzelanie ze zmianą kierunków; broń w kaburze; przeładowanie wykonuje się tylko przed pierwszym strzałem
Przebieg strzelania: strzelający ustawia się do tarczy stroną określoną przez prowadzącego strzelanie. Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający wykonuje zwrot w kierunku tarczy, przeładowuje broń i oddaje jeden strzał, po którym wykonuje kontrolę celu i broni oraz na komendę prowadzącego chowa broń do kabury. Strzelanie kontynuuje się do wyczerpania amunicji.
nr 29TS 40 i TS 447 (odległość między krawędziami tarcz - co najmniej i m)8 szt.12stojąca z dłonią na chwycie bronistojąca i klęcząca8-6 przestrzelin;

co najmniej 3 przestrzeliny w każdej tarczy

broń w kaburze; kolejność strzelania do celów - zgodna z taktyką; wymiana magazynka podczas zmiany postawy
Przebieg strzelania: strzelający stoi tyłem do tarcz, broń znajduje się w kaburze. Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający wykonuje obrót o 180° i będąc przodem do tarczy dobywa broń, przeładowuje ją i oddaje 4 strzały. Po wyczerpaniu amunicji strzelający wymienia magazynek z jednoczesnym zejściem do klęku i oddaje 4 strzały do drugiej tarczy.
nr 30TS 2575 szt.

(w magazynkach

4 + 1)

7swobodnastojąca43

i poniżej

broń w kaburze
Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający schodzi z linii strzału, dobywa broń z kabury, przeładowuje ją i oddaje 4 strzały do tarczy. Po wyczerpaniu amunicji strzelający schodzi z linii strzału, jednocześnie kontroluje broń i w ruchu wymienia magazynek. Po wymianie magazynka wyprowadza broń przed siebie, wykonuje kontrolę celu, podchodzi 2 lub 3 kroki w jego kierunku i przyjmuje postawę "gotów". Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający rozładowuje pistolet. W przypadku nieoddania wszystkich strzałów, strzelający zdaje naboje amunicyjnemu.
nr 31TS 41 albo

TS 44

75 szt.10siedząca w pojeździe lub jego imitacji; przodem w stronę celusiedząca w pojeździe lub jego imitacji; przodem w stronę celu54

i poniżej

broń w kaburze
Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający dobywa broń z kabury, przeładowuje ją i wychylając się z pojazdu, oddaje strzały do tarczy. Po zakończeniu strzelania, strzelający wykonuje kontrolę broni i na komendę prowadzącego strzelanie rozładowuje pistolet. W przypadku nieoddania wszystkich strzałów, strzelający zdaje naboje amunicyjnemu.
nr 32TS 975 szt.1 na każdy strzałgotówstojąca54

i poniżej

broń przeładowana
Przebieg strzelania: strzelający stoi na linii ognia przodem do tarczy. Na sygnał prowadzącego strzelanie strzelający oddaje jeden strzał. Po kontroli broni oczekuje na kolejny sygnał. Strzelanie kontynuuje się do wyczerpania amunicji.

Tabela nr 3: STRZELANIA DYNAMICZNE Z BRONI PALNEJ KRÓTKIEJ

Rodzaj strzelaniaWarunki strzelaniaKryteria oceny

(liczba przestrzelin)

Uwagi do strzelania
CelOdległość

(w metrach)

Liczba amunicjiCzas (w sekundach)Postawa wyjściowaPostawa strzeleckazal.nzal.
nr 33TS 3756 szt.30swobodnastojącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczy; co najmniej 5 oddanych strzałówbroń w kaburze; dobieg 40 m; osłona pionowa w odległości 5 m od tarczy
Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie, strzelający dobiega do osłony, dobywa i przeładowuje broń, wychyla się zza osłony i rozpoczyna strzelanie. Po wyczerpaniu amunicji chowa się za osłonę, kontroluje broń i przyjmuje postawę "gotów". Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający rozładowuje broń.
nr 34TS 46 i TS 29cTS 46-7

i TS 29c - 12

10 szt.

(co najmniej 2 szt.

amunicji w jednym magazynku)

60swobodnastojąca i klęczącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczy; co najmniej 7 oddanych strzałówbroń w kaburze;

10 ugięć ramion w podporze przodem (pompki);

dobieg 50 m;

osłona pionowa w odległości 12 m od tarczy

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający wykonuje 10 pompek, następnie dobiega do osłony zza której oddaje strzały do tarczy TS 46. Po wyczerpaniu amunicji w pierwszym magazynku strzelający chowa się za osłonę, wymienia magazynek i z postawy klęczącej kontynuuje strzelanie do tarczy TS 29c. Po wyczerpaniu amunicji w drugim magazynku, strzelający chowa się za osłonę obserwując przedpole w celu odparcia ewentualnego zagrożenia i czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 35TS 20 i TS 25TS 20-15

i TS 25-20

12 szt. (wymiana magazynka)80swobodnastojąca i klęczącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczy; co najmniej 8 oddanych strzałówbroń w kaburze;

bieg 100 m po torze przeszkód;

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie rozpoczyna bieg po torze przeszkód (np. płotek, równoważnia, rów z wodą). Dobiega do osłony na 20 m i oddaje strzały do tarczy TS 25 z "łatwiejszej" dla niego krawędzi w postawie stojącej. Wymienia magazynek, przemieszcza się do osłony na 15 m i oddaje 6 strzałów do tarczy TS 22 zza osłony wykorzystując krawędź "trudniejszą" w postawie klęczącej. Po wyczerpaniu amunicji, strzelający chowa się za osłonę, obserwując przedpole w celu odparcia ewentualnego zagrożenia i czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.osłona pionowa w odległości 20 m i 15 m od tarczy
nr 36TS 24od 20 do 58 szt.60swobodnastojąca8-65

i poniżej

broń w kaburze;

wymiana magazynka; strzelanie

z przemieszczaniem się do przodu

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie wyjmuje broń z kabury, przeładowuje ją i przemieszcza się w kierunku tarczy. Na każdą komendę prowadzącego strzelanie strzelający zatrzymuje się i oddaje 2 strzały do tarczy. Wymiana magazynka jest wykonywana w ruchu. Po dojściu do linii 5 m od tarczy lub po wyczerpaniu się amunicji schodzi z linii strzału, kontroluje broń, przyjmuje postawę "gotów" i czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 37TS 25od 15 do 58 szt.30swobodnastojąca8-65

i poniżej

broń w kaburze;

wymiana magazynka; strzelanie

z przemieszczaniem się do przodu

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie wyjmuje broń z kabury, przeładowuje ją i przemieszczając się w kierunku tarczy oddaje strzały. Wymiana magazynka wykonywana jest w ruchu. Po dojściu do linii 5 m od tarczy lub po wyczerpaniu się amunicji schodzi z linii strzału, kontroluje broń, przyjmuje postawę "gotów" i czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 38TS 20od 5 do 158 szt.35swobodnastojąca8-65

i poniżej

broń w kaburze;

wymiana magazynka; strzelanie

z przemieszczaniem się do tyłu

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie wyjmuje broń z kabury, przeładowuje ją i cofa się od linii 5 m. Na każdą komendę prowadzącego strzelanie strzelający oddaje 2 strzały do tarczy. Wymiana magazynka wykonywana jest w ruchu. Po dojściu do linii 15 m od tarczy lub po wyczerpaniu się amunicji schodzi z linii strzału, kontroluje broń, przyjmuje postawę "gotów" lub wycofuje się. Jeżeli pozostali strzelający jeszcze strzelają, czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 39TS 25 i TS 9 i TS 21 i TS 23TS 25-20

TS 9-15

TS21-10

TS 23-5

12 szt.65swobodnaTS 25 - stojąca, TS 9 - klęcząca, TS 21 - leżąca, TS 23 - stojąca z jednej ręki3-2 w każdej tarczy1broń w kaburze; dobieg 30 m; wymiana magazynka
Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie dobiega do 20 m od tarczy i w postawie klęczącej oddaje trzy strzały do tarczy TS 25. Przemieszcza się zgodnie z zasadami taktyki i bezpieczeństwa w kierunku tarczy TS 9 i z odległości 15 m od tarczy oddaje trzy strzały w postawie stojącej. Wymienia magazynek i przemieszcza się do przodu w kierunku tarczy TS 21. Z odległości 10 m oddaje kolejne trzy strzały w postawie leżącej, następnie przemieszcza się w kierunku tarczy TS 23 i z odległości 5 m oddaje, w postawie stojącej z jednej ręki, strzały do wyczerpania amunicji.
nr 40TS 49 i TS 36 i TS 33 i TS 37TS 49-20

TS 36-15

TS33-10

TS 37-5

12 szt.90swobodnaTS 49 stojąca, TS 36 klęcząca

TS 33 leżąca, TS 37 stojąca z jednej ręki

3 lub 2 w każdej tarczy1broń w kaburze; wymiana magazynka; dobieg 30 m;

osłona pozioma w odległości 20 m od kulochwytu;

osłona pionowa w odległości 10 m od kulochwytu

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie dobiega do osłony, dobywa broń z kabury, przeładowuje ją i z postawy klęczącej z odległości 20 m oddaje trzy strzały do tarczy TS 49, kontroluje cel i broń. Przemieszcza się, zgodnie z zasadami taktyki i bezpieczeństwa, w kierunku tarczy TS 36 i z odległości 15 m oddaje trzy strzały zza osłony wysokiej w postawie stojącej, kontroluje cel i broń. Wymienia magazynek za osłoną i przemieszcza się do przodu w kierunku tarczy TS 33. Z odległości 10 m oddaje kolejne trzy strzały z postawy leżącej. Wstaje i przemieszcza się w kierunku tarczy TS 37. Z odległości 5 m oddaje kolejne strzały w postawie stojącej z jednej ręki. Po wyczerpaniu amunicji kontroluje broń, przyjmuje postawę gotów i czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 412xTS 9 i 2xTS 252xTS 9-10 2xTS 25-1512 szt. (6+6)70swobodnastojąca i klęcząca12-8 co najmniej po 4 trafienia w każdej tarczy7

i poniżej

patrol dwuosobowy; broń w kaburze;

wymiana magazynka; dobieg 30 m;

2 osłony poziome w odległości 10 m od kulochwytu; osłona pionowa w odległości 15 m od kulochwytu

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie rozpoczynają dobieg do osłony pionowej i zajmują stanowiska strzeleckie. Na ustalony przez siebie sygnał dobywają broń, przeładowują, wychylają się zza osłony. Pierwszy strzelający oddaje strzały z pierwszego magazynka do wybranej przez siebie tarczy TS 25. Po wyczerpaniu amunicji, strzelający chowa się za osłoną i wymienia magazynek. W tym czasie drugi strzelający rozpoczyna strzelanie do nieostrzelanej tarczy TS 25. Po wyczerpaniu amunicji chowa się za osłoną i wymienia magazynek. Na ustalony przez siebie sygnał strzelający przemieszczają się do stanowisk strzeleckich za osłonami poziomymi w kierunku do przodu i na zewnątrz. Po dojściu do osłon kontynuują strzelanie do tarcz TS 9 w sposób wcześniej opisany.
nr 42TS 25 i TS 22 i TS 21TS 25-15

TS 23-10

TS21-10

10 szt. (6+4)70swobodnastojąca i klęcząca10-8 co najmniej po 2 trafienia w każdej tarczy7

i poniżej

broń w kaburze;

10 ugięć ramion w podporze przodem (pompki);

dobieg 20 m; wymiana magazynka;

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie wykonuje 10 pompek. Przemieszcza się w kierunku linii ognia, obiega dwie chorągiewki ustawione w linii biegu, w odległości 2 m od siebie. Pierwszą obiega dwukrotnie w prawo, a drugą obiega dwukrotnie w lewo. Zajmuje stanowisko strzeleckie za osłoną, dobywa broń, przeładowuje i oddaje 2 strzały do tarczy TS 25. Przemieszcza się zgodnie z zasadami taktyki i bezpieczeństwa na stanowisko strzeleckie za kolejną osłoną i oddaje 2 strzały do tarczy TS 21. Za osłoną wykonuje taktyczną wymianę magazynka i przemieszcza się zgodnie z zasadami taktyki i bezpieczeństwa w kierunku tarczy TS 22. W trakcie przemieszczania się strzelający oddaje strzały do tarczy. Po wyczerpaniu amunicji, schodzi z linii strzału, wymienia magazynek i kontynuuje strzelanie w marszu. Po wyczerpaniu amunicji schodzi z linii strzału z jednoczesną kontrolą broni, przyjmuje postawę "gotów" i czeka na komendy prowadzącego strzelanie.obiegnięcie chorągiewek;

osłona pionowa w odległości 15 m od kulochwytu;

osłona pozioma w odległości 10 m od kulochwytu

nr 43TS 25od 0

do 4

9 szt.

(najedno powtórzenie

3 szt.)

3 x 5swobodnastojąca98

i poniżej

broń w kaburze
Przebieg strzelania: strzelający na linii wyjściowej przygotowuje się do strzelania i podchodzi do tarczy. Na komendę prowadzącego strzelanie wykonuje markowane uderzenie (odepchnięcie) celu, wycofuje się na odległość około 4 m, dobywa broń z kabury i ją przeładowuje. Następnie oddaje 3 strzały. Po wyczerpaniu amunicji schodzi z linii strzału z jednoczesną kontrolą broni, przyjmuje postawę "gotów" i czeka na komendy prowadzącego strzelanie. Czynności wykonuje się trzykrotnie.
nr 44TS 25od 0

do 5

10 szt.

(najedno powtórzenie 3+2 szt.)

2 x 8swobodnastojąca, w marszu do tyłu109

i poniżej

broń w kaburze;

wymiana magazynka

Przebieg strzelania: strzelający na linii wyjściowej przygotowuje się do strzelania i podchodzi do tarczy. Na komendę wykonuje markowane uderzenie (odepchnięcie) celu, wycofując się dobywa broń z kabury, przeładowuje ją i oddaje 3 strzały. Po wyczerpaniu amunicji strzelający schodzi z linii strzału, wymienia magazynek i kontynuuje strzelanie, oddając 2 strzały do tarczy. Przyjmuje postawę "gotów" i czeka na komendy prowadzącego strzelanie. Czynności wykonuje się dwukrotnie.
nr 45TS 20od 0

do 5

10 szt.

(najedno powtórzenie 3+2 szt.)

2 x 10swobodnastojąca109

i poniżej

broń w kaburze;

wymiana magazynka;

strzelanie

z przemieszczaniem się do tyłu i do przodu

Przebieg strzelania: strzelający na linii wyjściowej przygotowuje się do strzelania i podchodzi do tarczy. Na komendę wykonuje markowane uderzenie (odepchnięcie) celu, wycofując się dobywa broń z kabury, przeładowuje ją i oddaje strzały, wycofując się na 5 m od tarczy. Po wyczerpaniu amunicji strzelający kontroluje broń, schodzi z linii strzału i wymienia magazynek w postawie stojącej, następnie kontynuuje strzelanie przemieszczając się do przodu. Po wyczerpaniu amunicji schodzi z linii strzału z jednoczesną kontrolą broni, wymienia magazynek, przyjmuje postawę "gotów" i czeka na komendy prowadzącego strzelanie. Czynności wykonuje się dwukrotnie.

Tabela nr 4: STRZELANIA SYTUACYJNE Z BRONI PALNEJ KRÓTKIEJ

Rodzaj strzelaniaWarunki strzelaniaKryteria oceny

(liczba przestrzelin)

Uwagi do strzelania
CelOdległość

(w metrach)

Liczba amunicjiCzas (w sekundach)Postawa wyjściowaPostawa strzeleckazal.nzal.
nr 46TS 24 i 2xTS 24 - neutralne (do wyboru a-d)TS 24-5 (ustawiona środkowo za tarczami neutralnymi) TS 24 - neutralne (do wyboru a-d) - 36 szt.

(2 szt. na każdy etap)

3 na każdy etapI - gotów II - stojąca z dłonią na chwycie broni III - swobodnastojąca6 przestrzelin łącznie w III etapach5

i poniżej

w przypadku I i II etapu - broń przeładowana; w przypadku III etapu - broń w kaburze nieprzeładowana; trafienie tarczy neutralnej powoduje niezaliczenie strzelania;

odległość pomiędzy wewnętrznymi krawędziami tarcz około 20 cm

Przebieg strzelania:

I etap - strzelający na komendę prowadzącego strzelanie przygotowuje się do strzelania i przyjmuje postawę "gotów". Na komendę oddaje dwa strzały do tarczy TS 24. Po wyczerpaniu amunicji kontroluje broń, schodzi z linii strzału, przyjmuje postawę "gotów" i czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.

II etap - strzelający na komendę prowadzącego strzelanie przygotowuje się do strzelania i przyjmuje postawę wyjściową stojącą z dłonią na chwycie broni. Na komendę oddaje dwa strzały do tarczy TS 24. Po wyczerpaniu się amunicji kontroluje broń, schodzi z linii strzału, przyjmuje postawę "gotów" i czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.

III etap - strzelający na komendę prowadzącego strzelanie przygotowuje się do strzelania i przyjmuje postawę swobodną z bronią nieprzeładowaną. Na komendę oddaje dwa strzały do tarczy TS 24. Po wyczerpaniu się amunicji kontroluje broń, schodzi z linii strzału, przyjmuje postawę "gotów" i czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.

nr 472xTS 22 i 3xTS 22

-

neutralne (do wyboru a-d)

2xTS 22-3 i 7 i 3xTS 22 - neutralne (do wyboru a-d) - 2 i 6 m6 szt.10swobodnastojącawszystkie przestrzeliny na liczbę wystrzelonej amunicji, ale nie mniej niż 4; w każdym celu co najmniej dwie przestrzelinytarcze neutralne ustawione naprzemiennie, tak aby nie zakrywały tarcz TS 22;

broń w kaburze; trafienie tarczy neutralnej powoduje niezaliczenie strzelania

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie c wyczerpaniu amunicji kontroluje broń, schodzi z linii strzału, przyjmr prowadzącego strzelanie.obywa broń i oddaje strzały do tarcz TS 22. Po je postawę gotów i czeka na dalsze komendy
nr 48TS 41108 szt.

(4 przebiegi po 2 strzały)

ograniczony ruchem tarczy, około

2 m/s

swobodnastojąca8-6 co najmniej

6 wystrzelonych naboi

5

i poniżej

broń w kaburze;

wymiana magazynka

nr 493xTS 21 i 2xTS 21

- neutralne (do wyboru a-d)

5-106 szt.8swobodnaklęczącawszystkie przestrzeliny na liczbę wystrzelonej amunicji, ale nie mniej niż 5; w każdym celu co najmniej jedna przestrzelinabroń w kaburze; trafienie tarczy neutralnej powoduje niezaliczenie strzelania;

tarcze ukazują się w różnych konfiguracjach

nr 502xTS 24 i 3xTS 24

- neutralne (do wyboru

108 szt.

po 4 strzały do każdej tarczy

każda tarcza ukazuje się na 6 s w odstępieswobodnastojąca lub klęcząca4 w każdej tarczybroń w kaburze;

wymiana magazynka

a-d)4 s
nr 512xTS 22 i TS 22

- neutralne (do wyboru a-d)

512 szt.każda tarcza ukazuje się

na 7 s w odstępie 4 s, tarcze ukazują się dwukrotnie parami, w różnym ustawieniu

swobodnastojąca i klęczącawszystkie przestrzeliny na liczbę wystrzelonej amunicji, ale nie mniej niż 8; w każdym celu co najmniej cztery przestrzelinybroń w kaburze
Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie przeładowuje broń, podchodzi do osłony i obserwuje przedpole. Gdy ukazują się cele, strzelający oddaje strzały z pierwszego magazynka. Po wyczerpaniu amunicji strzelający chowa się za osłoną, kontroluje broń i wymienia magazynek. Następnie z postawy klęczącej kontynuuje strzelanie.
nr 52TS 29c1010 szt.10 na każdy magazynekswobodnastojąca10-9 co najmniej

8 wystrzelonych naboi

8

i poniżej

broń w kaburze;

wymiana magazynka; osłona pionowa

w odległości 10 m od kulochwytu

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający podchodzi do osłony i obserwuje przedpole. Gdy ukazuje się tarcza, strzelający oddaje strzały z pierwszego magazynka, trzymając broń w ręce wspomagającej. Po oddaniu strzałów kryje się za osłoną, wymienia magazynek i obserwuje przedpole zza drugiej krawędzi. Gdy ponownie ukaże się tarcza, oddaje strzały, trzymając broń w ręce dominującej. Po wyczerpaniu amunicji chowa się za osłoną, kontroluje broń i obserwując przedpole, czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 532xTS 9 lub 2xTS 101012 szt.

dla każdego strzelającego

10 dla każdego strzelającegoswobodnastojąca i klęcząca12-9 co najmniej8

i poniżej

broń w kaburze;

wymiana magazynka;

9 wystrzelonych naboiosłona pionowa w odległości 10 m od kulochwytu
Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający podchodzą do osłony i obserwują przedpole zza osłony. Gdy ukazuje się tarcza, pierwszy strzelający oddaje strzały z pierwszego magazynka. Po oddaniu strzałów kryje się za osłoną i wymienia magazynek. Gdy ukaże się druga tarcza - w ten sam sposób strzelanie prowadzi drugi strzelający. Do ukazujących się ponownie celów strzelający oddają strzały z drugiego magazynka zgodnie z taktyką, w postawie klęczącej. Po wyczerpaniu amunicji strzelający chowa się za osłoną, kontroluje broń i obserwując przedpole, czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 542xTS 9 lub 2xTS 101010 szt.

dla każdego strzelającego (7+3)

10 dla każdego strzelającegoswobodnastojąca10-7 co najmniej

7 wystrzelonych naboi przez każdego strzelającego

6

i poniżej

strzelanie w patrolu dwuosobowym zza osłony;

broń w kaburze;

wymiana magazynka; osłona pionowa

w odległości 10 m od kulochwytu

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie przeładowują broń, rozpoczynają podejście do osłony i obserwują przedpole zza osłony. Gdy ukazuje się tarcza, pierwszy strzelający oddaje strzały z pierwszego magazynka. Po oddaniu strzałów kryje się za osłoną i wymienia magazynek. Gdy ukaże się druga tarcza - w ten sam sposób strzelanie prowadzi drugi strzelający. Po wykonaniu strzelania z pierwszego magazynka zespół wychodzi zza osłony i zgodnie z zasadami taktyki wykonuje dalsze czynności.
nr 552xTS 221010 szt.

dla każdego strzelającego (8+2)

10 dla każdego strzelającegoswobodnastojąca10-7 co najmniej

7 wystrzelonych naboi przez każdego strzelającego

6

i poniżej

strzelanie w zespole dwuosobowym zza osłony na jednej stronie krawędzi;

wymiana magazynka;

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie przeładowują broń, rozpoczynają podejście do osłony i obserwują przedpole zza osłony. Gdy ukazuje się tarcza, pierwszy strzelający oddaje strzały z pierwszego magazynka. Po oddaniu strzałów kryje się za osłoną i wymienia magazynek. Gdy ukaże się druga tarcza - w ten sam sposób strzelanie prowadzi drugi strzelający. Po wykonaniu strzelania z pierwszego magazynka zespół wychodzi zza osłony i wykonuje dalsze czynności zgodnie z założeniami określonymi przez prowadzącego strzelanie.osłona pionowa w odległości 10 m od kulochwytu;

pomoce dydaktyczne: manekin, kajdanki i radiostacja

nr 562xTS 2154 szt.

dla każdego strzelającego (2+2)

7 dla każdego strzelającegoswobodnastojącawszystkie przestrzeliny w tarczystrzelanie w zespole dwuosobowym;

wejście

do pomieszczenia z jednej strony; wymiana magazynka; pomoce dydaktyczne: ściana z drzwiami, manekin, kajdanki i radiostacja

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie przeładowują broń i rozpoczynają podejście do osłony.

Po podejściu do drzwi sprawdzają pomieszczenie. Gdy ukazuje się tarcza, pierwszy strzelający oddaje strzały z pierwszego magazynka. Po oddaniu strzałów kryje się za osłoną i wymienia magazynek. Na jego miejsce przemieszcza się drugi strzelający. Gdy ukaże się kolejna tarcza - w ten sam sposób strzelanie prowadzi drugi strzelający. Po wykonaniu strzelania z pierwszego magazynka zespół wchodzi do pomieszczenia, podchodzi do celów i wykonuje dalsze czynności zgodnie z założeniami określonymi przez prowadzącego strzelanie.

nr 572xTS 2155 szt.

dla każdego strzelającego (3+2)

7 dla każdego strzelającegoswobodnastojącawszystkie przestrzeliny w tarczystrzelanie w zespole dwuosobowym;

wejście

do pomieszczenia z dwóch stron; wymiana magazynka; pomoce dydaktyczne: ściana z drzwiami, manekin, kajdanki, radiostacja

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający przeładowują broń, przemieszczają się wzdłuż ściany i rozpoczynają podejście do drzwi. Po podejściu, zgodnie z zasadami taktyki, sprawdzają pomieszczenie. Gdy ukazuje się tarcza, pierwszy strzelający z zespołu oddaje strzały. Po wyczerpaniu amunicji chowa się za osłoną i wymienia magazynek. Gdy ukaże się kolejna tarcza - w ten sam sposób strzelanie prowadzi drugi strzelający. Po wykonaniu strzelania z pierwszego magazynka zespół wchodzi do pomieszczenia, podchodzi do celów i wykonuje dalsze czynności zgodnie z założeniami prowadzącego strzelanie.
nr 582xTS 9 lub 2xTS 10stanowisko nr 1-15, stanowisko nr 2-1012 szt.45swobodnastojąca i klęcząca12-8

co najmniej 8 wystrzelonych naboi przez każdego strzelającego

7

i poniżej

broń w kaburze; dobieg 25 m; wymiana magazynka; osłona pionowa w odległości 15 m od kulochwytu; osłona pozioma w odległości 10 m od kulochwytu
Przebieg strzelania: strzelający znajduje się w pojeździe, w odległości 25 m od stanowiska strzeleckiego. Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający otwiera drzwi, przeładowuje broń, opuszcza pojazd i rozpoczyna bieg z bronią w ręku w kierunku stanowiska strzeleckiego i z odległości 15 m zza osłony pionowej w postawie stojącej oddaje strzały. Po wyczerpaniu amunicji strzelający wymienia magazynek i przemieszcza się na kolejne stanowisko strzeleckie. Z odległości 10 m w postawie klęczącej zza osłony poziomej kontynuuje strzelanie. Prowadzący przerywa strzelanie i wydaje polecenie rozładowania broni. W przypadku braku możliwości wprowadzenia na strzelnicę pojazdu można korzystać z osłon i krzeseł.
nr 592xTS 9 lub 2xTS 10stanowisko nr 1-15, stanowisko nr 2-1012 szt. (3+9)45swobodna, broń w kaburzesiedząca i leżąca12-8

co najmniej 8 wystrzelonych naboi przez każdego strzelającego

7

i poniżej

wymiana magazynka; osłona pionowa

w odległości 10 m od kulochwytu

Przebieg strzelania: strzelający znajduje się w pojeździe, w odległości 15 m od stanowiska strzeleckiego. Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający otwiera drzwi, przeładowuje broń i wykonuje strzelanie z pierwszego magazynka, siedząc w pojeździe. Następnie chowa się i wymienia magazynek wewnątrz pojazdu. Po wymianie magazynka przemieszcza się na kolejne stanowisko strzeleckie i z odległości 10 m w postawie leżącej zza osłony kontynuuje strzelanie. Po zakończeniu strzelania lub przerwaniu przez prowadzącego strzelanie, strzelający przyjmuję postawę klęczącą

i wykonuje polecenia. W przypadku braku możliwości wprowadzenia na strzelnicę pojazdu można korzystać z osłon i krzeseł.

nr 602xTS 2015-512 szt.

dla każdego strzelającego (10+2)

45swobodnadowolna zza pojazdu;

w marszu do przodu

1211

i poniżej

strzelanie w pościgu w patrolu dwuosobowym; broń w kaburze;
Przebieg strzelania: strzelający z zapiętymi pasami bezpieczeństwa znajdują się w pojeździe, w odległości 15 m od stanowiska strzeleckiego. Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający wysiadają z pojazdu, przeładowują broń i chowają się za pojazdem. Strzelanie rozpoczyna dowódca patrolu. Po wyczerpaniu amunicji ostrzał tarczy przejmuje drugi strzelający. W tym czasie pierwszy strzelający wymienia magazynek. Po wymianie magazynka przez drugiego strzelającego, wychodzą zza pojazdu i podchodzą do celów. Na ewentualne komendy prowadzącego strzelanie oddają po dwa strzały do "swoich" tarcz. Następnie po dojściu do celów sprawdzają je i zakładają kajdanki. Strzelanie kończy się kontaktem z "dyżurnym". Prowadzący przerywa strzelanie i wydaje polecenie rozładowania broni.wymiana magazynka; pomoce dydaktyczne: manekin, kajdanki i radiostacja
nr 612xTS 43a106 szt.

dla każdego strzelającego

15siedząca w pojeździesiedząca w pojeździe65

i poniżej

strzelanie przeprowadzane w zespole dwuosobowym, z pojazdu;

broń w kaburze

Przebieg strzelania: na komendę "do rozpoczęcia strzelania" strzelający dojeżdżają pojazdem na linię ognia, dobywają broń, przeładowują ją i po wychyleniu się z pojazdu oddają 6 strzałów, każdy do "swojej" tarczy. Dokonują kontroli broni i na komendę prowadzącego strzelanie rozładowują broń.
nr 622xTS 9 lub 2xTS 24106 szt.

dla każdego strzelającego (po 3 strzały do każdej tarczy)

10wybór postawy należy do strzelającychstojąca6-4 minimum po 2 trafienia w pole punktowe tarcz3

i poniżej

strzelanie w porze nocnej, w patrolu dwuosobowym;

przeprowadzane w miarę możliwości technicznych strzelnicy

Przebieg strzelania: strzelający znajdują się w pojeździe. Na komendę prowadzącego strzelanie strzelający opuszczają pojazd i po zajęciu stanowisk strzeleckich w odległości 10 m od tarczy, rozpoczynają strzelanie.

Tabela nr 5: STRZELANIA Z PISTOLETU MASZYNOWEGO

Rodzaj strzelaniaWarunki strzelaniaKryteria oceny

(liczba przestrzelin)

Uwagi do strzelania
CelOdległość

(w metrach)

Liczba amunicjiCzas (w sekundach)Postawa wyjściowaPostawa strzeleckazal.nzal.
nr 1TS 202510 szt.dowolnygotówstojącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczystrzelanie ogniem pojedynczym
nr 2TS 25258 szt.25gotówstojąca i klęczącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczy, co najmniej 6 oddanych strzałówstrzelanie ogniem pojedynczym
Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający oddaje dwa strzały w postawie stojącej, wykonuje kontrolę celu oraz broni. Klęka i oddaje kolejne dwa strzały z postawy klęczącej, wykonuje kontrolę celu i broni. Przyjmuje postawę stojącą, oddaje dwa strzały, wykonuje kontrolę celu oraz broni. Ponownie klęka i oddaje kolejne dwa strzały, wykonuje kontrolę broni. Na komendę prowadzącego strzelanie rozładowuje broń.
nr 3TS 10 i TS 221512 szt.3x7gotówstojącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczy, co najmniej 10 oddanych strzałówstrzelanie ogniem pojedynczym
Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający w postawie stojącej oddaje po dwa strzały do tarczy TS 10 i TS 22, wykonuje kontrolę celu i broni. Na kolejne komendy prowadzącego strzelanie czynności te powtarza do wyczerpania amunicji, wykonuje kontrolę broni. Na komendę prowadzącego strzelanie rozładowuje broń.
nr 4TS 10 i TS 20TS 10-20

TS 20-25

14 szt. (7+7)40gotówstojąca i klęczącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczy, co najmniej 12 oddanych strzałówwymiana magazynka
Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający z postawy stojącej oddaje strzały z pierwszego magazynka do tarczy TS 20 z odległości 25 m. Po wyczerpaniu się amunicji przyjmuje postawę klęczącą, jednocześnie kontroluje broń i wymienia magazynek. Przemieszcza się 5 m do przodu, przyjmuje postawę klęczącą i oddaje strzały z drugiego magazynka do tarczy TS 10 z odległości 20 m od tarczy. Po wystrzeleniu całości amunicji wykonuje kontrolę broni, zostaje w postawie klęczącej. Na komendę prowadzącego strzelanie rozładowuje broń.
nr 5TS 9 i TS 10TS 9-25

TS 10-20

12 szt.

(10 + 2)

40gotówstojąca i klęczącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczystrzelanie ogniem pojedynczym;

wymiana magazynka

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający z postawy stojącej zza osłony pionowej oddaje

5 strzałów do tarczy TS 10 z odległości 25 m od tarczy. Następnie przemieszcza się 5 m do przodu, przyjmuje postawę klęczącą

za osłoną poziomą i oddaje kolejne 5 strzałów do tarczy TS 9 z odległości 20 m od kulochwytu. Po wystrzeleniu całości amunicji

chowa się za osłoną, wymienia magazynek i zostaje w postawie klęczącej, obserwując przedpole. Na komendę prowadzącego

strzelanie rozładowuje broń.

nr 6TS 25od 20 do 715 szt.20gotówstojącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczy, co najmniej 10 oddanych strzałówstrzelanie ogniem pojedynczym;

strzelanie

z przemieszczaniem do przodu

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający przeładowuje broń i przemieszczając się w kierunku tarczy, oddaje pojedyncze strzały do tarczy. Postępuje tak, aż do wyczerpania się amunicji lub upływu czasu. Po zakończeniu strzelania wykonuje kontrolę broni, schodząc z linii strzału, przyjmuje postawę klęczącą i czeka na komendy prowadzącego strzelanie.
nr 7TS 25od 20 do 710 szt.2 s na każde

2 strzały

gotówstojącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczy, co najmniej 8 oddanych strzałówstrzelanie ogniem pojedynczym;

strzelanie

z przemieszczaniem do przodu

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający przeładowuje broń i przemieszcza się w kierunku tarczy. Na kolejną komendę prowadzącego strzelanie strzelający zatrzymuje się, oddaje dwa strzały do tarczy i kontynuuje przemieszczanie się w kierunku tarczy. Strzelanie prowadzi się aż do wyczerpania się amunicji lub upływu czasu. Po zakończeniu strzelania strzelający wykonuje kontrolę broni, schodząc z linii strzału, przyjmuje postawę klęczącą i czeka na komendy prowadzącego strzelanie.
nr 8TS 24od 10

do 20

8 szt.20gotówstojącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczy, co najmniej 5 oddanych strzałówstrzelanie

z przemieszczaniem do tyłu;

strzelanie ogniem pojedynczym

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający przeładowuje broń i cofając się ostrzeliwuje tarczę, w odległości od 10 do 20 m od tarczy. Po wystrzeleniu całości amunicji lub upływie czasu wykonuje kontrolę broni, schodząc z linii strzału, przyjmuje postawę klęczącą i czeka na komendy prowadzącego strzelanie.
nr 9TS 9 i TS 24od 5 do 1520 szt.35gotówstojącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczy, co najmniej 8 oddanych strzałów i każdy z celów trafiony przynajmniej 4 razystrzelanie ogniem pojedynczym;

wymiana magazynka; dowolna konfiguracja amunicji w magazynkach

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający przeładowuje broń i cofając się ostrzeliwuje tarcze, po 2 strzały do każdej z nich w odległości od 5 do 15 m od tarczy. Wymiana magazynka w ruchu. Po wystrzeleniu amunicji lub upływie czasu strzelający wykonuje kontrolę broni, schodząc z linii strzału, przyjmuje postawę klęczącą i czeka na komendy prowadzącego strzelanie.
nr 10TS 22711 szt.dwa ukazania tarczy po 6 s z przerwą 6 sgotówstojąca lub klęczącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczystrzelanie ogniem pojedynczym;

wymiana magazynka;

osłona pionowa w odległości 7 m od tarczy

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający przeładowuje broń, przyjmuje postawę stojącą za osłoną pionową i obserwuje przedpole. Strzelanie rozpoczyna się ukazaniem tarczy. Po wystrzeleniu amunicji strzelający chowa się za osłonę jednocześnie kontrolując broń, wymienia magazynek schodząc do klęku i kontynuuje strzelanie. Po wyczerpaniu amunicji chowa się za osłonę, obserwuje przedpole i czeka na komendy prowadzącego strzelanie.
nr 11TS 22104 szt.

(2 szt. do pistoletu maszynowego i 2 szt. (1+1) do pistoletu)

12gotówstojącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczystrzelanie ogniem pojedynczym z pistoletu maszynowego ze zmianą na broń palną krótką;

wymiana magazynka

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający przeładowuje broń, przyjmuje postawę stojącą i oddaje 2 strzały z pistoletu maszynowego. Po wyczerpaniu się amunicji w pistolecie maszynowym strzelający zmienia pistolet maszynowy na broń palną krótką i strzela do wyczerpania się amunicji lub zakończenia czasu.
nr 125 x TS 9 lub TS 2420

25

20 2x7

10 szt.

(8 szt. do pistoletu maszynowego i 2 szt. do broni palnej krótkiej)

60 (5x3s)gotówstojąca i klęczącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczy, co najmniej 8 oddanych strzałówstrzelanie ogniem pojedynczym z pistoletu maszynowego ze zmianą na broń palną krótką;
Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie rozpoczyna bieg w kierunku pierwszej osłony, chowa się za nią, przyjmuje postawę stojącą i przeładowuje broń. W chwili ukazania się tarczy, oddaje do niej 2 strzały. Następnie przemieszcza się na stanowisko 15 m i chowa się za osłoną. W chwili ukazania się tarczy, oddaje do niej 2 strzały. Przemieszcza się za kolejną osłonę na 10 m i przyjmuje postawę klęczącą. W chwili ukazania się tarczy, oddaje do niej 2 strzały. Następnie przemieszcza się za ostatnią osłonę na 7 m i z jej lewej strony oddaje kolejne dwa strzały. Po zakończeniu strzelania z pistoletu maszynowego strzelający kontynuuje strzelanie z broni palnej krótkiej, oddając dwa strzały z lewej strony osłony. Po wyczerpaniu amunicji chowa się za osłoną i obserwuje przedpole. Czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.wymiana magazynka;

dobieg 30 m; osłona pionowa

w odległości 20 m, 15 m, 10 m i 7 m od tarczy

Tabela nr 6: STRZELANIA ZE STRZELB KALIBER 12

Rodzaj strzelaniaWarunki strzelaniaKryteria oceny (liczba trafień)Uwagi do strzelania
CelOdległość

(w metrach)

Liczba amunicjiCzas (w sekundach)Postawa wyjściowaPostawa strzeleckazal.nzal.
nr 1TS 3205 szt.

TYP 20

dowolnygotówstojąca4 trafienia w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 5 strzałów do tarczy. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 2TS 3305 szt.

TYP 30

dowolnygotówstojąca4 trafienia w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 5 strzałów do celu. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 3TS 3505 szt.

TYP 50

dowolnygotówstojąca4 trafienia w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 5 strzałów do celu. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 4TS 3202 szt. TYP 20

2 szt. TYP 30

2 szt. TYP 50

dowolnygotówstojąca5 trafień w polu punktowym tarczyzapoznanie strzelającego z balistyką amunicji
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 2 strzały do tarczy amunicją TYP 20, sprawdza wyniki strzelania. Doładowuje magazynek amunicją TYP 30, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 2 strzały do tarczy, sprawdza wyniki strzelania. Doładowuje magazynek amunicją TYP 50, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 2 strzały do tarczy, sprawdza wyniki strzelania. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 5TS 3302 szt. TYP 20

2 szt. TYP 30

2 szt. TYP 50

dowolnygotówstojąca4 trafienia w polu punktowym tarczyzapoznanie strzelającego z balistyką amunicji
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 2 strzały do tarczy amunicją TYP 20, sprawdza wyniki strzelania. Doładowuje magazynek amunicją TYP 30, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 2 strzały do tarczy, sprawdza wyniki strzelania. Doładowuje magazynek amunicją TYP 50, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 2 strzały do tarczy, sprawdza wyniki strzelania. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 6TS 3502 szt. TYP 30

2 szt. TYP 50

dowolnygotówstojąca2 trafienia w polu punktowym tarczyzapoznanie strzelającego z balistyką amunicji
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 2 strzały do tarczy amunicją TYP 30, sprawdza wyniki strzelania. Doładowuje magazynek amunicją TYP 50, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 2 strzały do tarczy, sprawdza wyniki strzelania. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 7TS 3205 szt.

TYP 20

20gotówstojąca4 trafienia w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 5 strzałów do tarczy. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 8TS 3305 szt.

TYP 30

25gotówstojąca4 trafienia w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 5 strzałów do tarczy. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 9TS 3505 szt.

TYP 50

30gotówstojąca4 trafienia w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 5 strzałów do tarczy. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 10TS 3201 szt. TYP 4

4 szt. TYP 20

30gotówstojącawszystkie trafienia w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje w kierunku bezpiecznym strzał ostrzegawczy nabojem TYP 4. Następnie oddaje 4 strzały do tarczy amunicją TYP 20. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 11TS 3301 szt. TYP 4

4 szt. TYP 30

20gotówstojącawszystkie trafienia w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje w kierunku bezpiecznym strzał ostrzegawczy nabojem TYP 4. Następnie oddaje 4 strzały do tarczy amunicją TYP 30. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 123 x TS 5

"agresywna osoba"

2 x TS 22 a, b lub c neutralne

20

22

25

1 szt. TYP 4

4 szt. TYP 20

20gotówstojącaco najmniej raz trafiona każda tarcza TS 5tarcze neutralne ustawione między tarczami TS 5; trafienie tarczy neutralnej lub trafienie w zabronione strefy powoduje niezaliczenie strzelania
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje w kierunku bezpiecznym strzał ostrzegawczy nabojem "TYP 4". Następnie oddaje 4 strzały do tarczy amunicją TYP 20. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 133 x TS 530

35

1 szt. TYP 4

6 szt. TYP 30

20gotówstojąca i klęczącaco najmniej raz trafiona każda tarczatrafienie

w zabronione strefy powoduje niezaliczenie strzelania

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje w kierunku bezpiecznym strzał ostrzegawczy nabojem TYP 4, następnie oddaje strzały do tarcz, na przemian w postawie strzeleckiej stojącej i klęczącej. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 14TS 29a

TS 21d

TS 29a - 30

TS 21d - 22

1 szt. TYP 4

2 szt. TYP 20

2 szt. TYP 30

40gotówstojąca i klęcząca3 trafienia w polu punktowym tarczy, co najmniej raz trafiona każda tarczadobieg 20 m; osłona pionowa w odległości 30 m od kulochwytu; osłona pozioma w odległości 22 m od kulochwytu;

trafienie

w zabronione strefy powoduje niezaliczenie strzelania

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie rozpoczyna bieg do osłony. Po dobiegnięciu na stanowisko strzeleckie przed tarczą TS 29a przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje w kierunku bezpiecznym strzał ostrzegawczy nabojem TYP 4, wychyla się zza osłony i oddaje 2 strzały w postawie stojącej do tarczy TS 29a. Następnie przemieszcza się na stanowisko strzeleckie przed tarczą TS 21d, przeładowuje broń i kontynuuje strzelanie w postawie klęczącej zza osłony. Po wyczerpaniu amunicji chowa się za osłoną i obserwując przedpole, czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 15TS 3

TS 5

TS 21a

TS 3-50

TS 5-30

TS 21a - 22

1 szt. TYP 4

2 szt. TYP 20

2 szt. TYP 30

2 szt. TYP 50

45gotówstojąca i klęcząca5 trafień w polu punktowym tarczy, co najmniej raz trafiona każda tarczatrafienie

w zabronione strefy powoduje niezaliczenie strzelania

Przebieg strzelania: strzelający na stanowisku przed tarczą TS 3 na komendę prowadzącego strzelanie przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje w kierunku bezpiecznym strzał ostrzegawczy nabojem TYP 4, następnie oddaje 2 strzały w postawie stojącej do tarczy TS 3, doładowuje magazynek 2 sztukami amunicji i rozpoczyna bieg. Po dobiegnięciu na stanowisko strzeleckie przed tarczą TS 5 przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 2 strzały w postawie stojącej do tarczy TS 5. Następnie doładowuje magazynek 2 sztukami amunicji i przemieszcza się na stanowisko strzeleckie przed tarczą TS 21a, gdzie wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" oraz kontynuuje strzelanie w postawie klęczącej. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 16TS 5

TS 21a

TS 5-30

TS 21a - 25

3 szt. TYP 20

3 szt. TYP 30

40gotówstojąca i klęcząca5 trafień w polu punktowym tarczy, co najmniej raz trafiona każda tarczadobieg 20 m; osłona pionowa w odległości 30 m od kulochwytu; osłona pozioma w odległości 25 m od kulochwytu;

trafienie

w zabronione strefy powoduje niezaliczenie strzelania

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie rozpoczyna dobieg do osłony. Po dobiegnięciu na stanowisko strzeleckie przed tarczą TS 5 przeładowuje broń, wychyla się zza osłony, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 3 strzały w postawie stojącej do tarczy TS 5. Następnie doładowuje magazynek i przemieszcza się na stanowisko strzeleckie przed tarczą TS 21a, gdzie ponownie wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i kontynuuje strzelanie do tarczy TS 21a w postawie strzeleckiej klęczącej zza osłony. Po wyczerpaniu amunicji chowa się za osłoną i obserwując przedpole, czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 17TS 2152 szt. TYP 5 albo

2 szt. TYP 7

10gotówstojącawszystkie trafienia w polu punktowym tarczy
nr 18TS 2152 szt. TYP 610gotówstojącaco najmniej 12 trafień w polu punktowym tarczy
nr 19TS 2304 szt. TYP 5 albo

4 szt. TYP 7

30gotówstojąca i klęcząca4 trafienia w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA" i oddaje strzały do tarczy, na przemian w postawie strzeleckiej stojącej i klęczącej. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 20TS 2204 szt. TYP 630gotówstojąca i klęczącaco najmniej 24 trafienia w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA" i oddaje strzały do tarczy, na przemian w postawie strzeleckiej stojącej i klęczącej. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 21TS 2102 szt. TYP 5

2 szt. TYP 6

dowolnygotówstojąca i klęcząca2 trafienia z amunicji TYP 5 i co najmniej 15 trafień z amunicji TYP 6 w polu punktowym tarczyosłona pionowa w odległości 10 m od kulochwytu
Przebieg strzelania: strzelający ładuje do magazynka jeden rodzaj amunicji, po komendzie prowadzącego strzelanie wychyla się z prawej strony osłony, wydaje okrzyk "POLICJA" i oddaje 1 strzał w postawie stojącej, następnie wychyla się z drugiej strony osłony i oddaje kolejny strzał w postawie stojącej, przyjmuje postawę klęczącą, doładowuje magazynek pozostałą amunicją i kontynuuje strzelanie w wyżej opisany sposób, oddając kolejne strzały w postawie klęczącej. Po wyczerpaniu amunicji chowa się za osłoną, obserwuje przedpole. Czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 22TS 50

TS 51

TS 50-10 TS 51-7 (odległość między tarczami i m)2 szt. TYP 5

2 szt. TYP 6

20gotówstojąca2 trafienia z amunicji TYP 5 - wszystkie trafienia w pole punktowe tarczy i co najmniej 20 trafień z amunicji TYP 6 w tarczy TS 51trafienie

w przednią szybę powoduje niezaliczenie strzelania

Przebieg strzelania: strzelający po komendzie prowadzącego strzelanie wydaje okrzyk "POLICJA", po czym oddaje 2 strzały z postawy stojącej amunicją TYP 5 do tarczy TS 50. Następnie przemieszcza się na stanowisko przed tarczą TS 51, gdzie wydaje okrzyk "POLICJA" i oddaje 2 strzały z postawy stojącej amunicją TYP 6 do tarczy TS 51. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 23TS 50

TS 51

TS 52

TS 50-15 TS 51-10 TS 52-7 (odległość między tarczami i m)2 szt. TYP 5

2 szt. TYP 6

20gotówstojąca2 trafienia z amunicji TYP 5 - wszystkie trafienia w pole punktowe tarczy i co najmniej 8 trafień z amunicji TYP 6 w tarczy TS 51trafienie

w przednią szybę powoduje niezaliczenie strzelania

i 10 trafień z amunicji TYP 6 w tarczy TS 52
Przebieg strzelania: strzelający po komendzie prowadzącego strzelanie wydaje okrzyk "POLICJA", po czym oddaje 2 strzały z postawy stojącej amunicją TYP 5 do tarczy TS 50. Następnie doładowuje magazynek amunicją TYP 6 i przemieszcza się na stanowisko przed tarczą TS 51, gdzie wydaje okrzyk "POLICJA" i oddaje jeden strzał do tarczy TS 51, po czym przemieszcza się na kolejne stanowisko i oddaje strzał do tarczy TS 52. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 24TS 5310

7

2 szt. TYP 620gotówstojącawszystkie trafienia w polu punktowym tarczydobieg 20 m
Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie rozpoczyna dobieg. Po dobiegnięciu na stanowisko strzeleckie przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA", oddaje 1 strzał do tarczy z odległości 10 m od kulochwytu. Następnie przemieszcza się na kolejne stanowisko, gdzie ponownie przeładowuje broń i oddaje 1 strzał do tarczy z odległości 7 m od tarczy. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 25TS 53304 szt. TYP 5 lub

4 szt. TYP 7

25gotówstojąca4 trafienia w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający przystępuje do strzelania z bronią rozładowaną, na komendę prowadzącego strzelanie ładuje do magazynka 2 sztuki amunicji, wydaje okrzyk "POLICJA" i oddaje 2 strzały do tarczy z postawy stojącej. Następnie doładowuje magazynek amunicją i oddaje kolejne 2 strzały do tarczy. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 26zgodny z przeznaczeniem amunicjizgodna z przeznacze niem i warunkami użycia amunicjido 10 szt.

TYP 2 (o liczbie amunicji decyduje prowadzący strzelanie)

dowolnygotówstojącawszystkie trafienia w cel, skutkujące pokonaniem przeszkodycelem mogą być drzwi

z zamkniętym zamkiem osadzone w futrynie

nr 27zgodny z przeznaczeniem amunicjizgodna z przeznaczę niem i warunkami użycia amunicjido 10 szt. TYP 3 (o liczbie amunicji decyduje prowadzący strzelanie)dowolnygotówstojącawszystkie trafienia w cel, skutkujące pokonaniem przeszkodycelem może być okno o wymiarach 80 cm x 60 cm

Tabela nr 7: STRZELANIA Z KARABINKA AUTOMATYCZNEGO

Rodzaj strzelaniaWarunki strzelaniaKryteria oceny

(liczba przestrzelin)

Uwagi do strzelania
CelOdległość

(w metrach)

Liczba amunicjiCzas (w sekundach)Postawa wyjściowaPostawa strzeleckazal.nzal.
nr 1TS 3a5010 szt.dowolnyleżącastojącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczystrzelanie ogniem pojedynczym;

kolba rozłożona;

dozwolona podpórka

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie przyjmuje postawę stojącą, odbezpiecza i przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM", po czym oddaje strzały do tarczy.
nr 2TS 3a5010 szt.dowolnyleżącastojąca i klęczącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczystrzelanie ogniem pojedynczym;

wymiana magazynka

Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie odbezpiecza i przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM", po czym oddaje 5 strzałów do tarczy w postawie stojącej, wymienia magazynek i oddaje 5 strzałów w postawie klęczącej. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 3TS 4 i TS 95010 szt.100gotówstojąca i klęczącawszystkie przestrzeliny w polu punktowym tarczystrzelanie ogniem pojedynczym;

wymiana magazynka

Przebieg strzelania: strzelający po komendzie określonej przez prowadzącego strzelanie odbezpiecza i przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM", po czym oddaje 5 strzałów do tarczy TS 9 w postawie stojącej, wymienia magazynek i oddaje 5 strzałów do tarczy TS 4 w postawie klęczącej. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 4TS 3a5010 szt.100gotówstojąca i klęczącaco najmniej

8 przestrzelin w polu punktowym tarczy

strzelanie ogniem pojedynczym;

bieg 50 m;

wymiana magazynka

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie rozpoczyna bieg na dystansie 50 m w kierunku linii ognia z bronią zabezpieczoną, z podłączonym magazynkiem, bez wprowadzonego naboju do komory nabojowej, z lufą skierowaną w kierunku bezpiecznym, określonym przez prowadzącego strzelanie. Po zajęciu stanowiska na linii ognia, strzelający przyjmuje postawę klęczącą, kieruje broń w stronę tarczy, odbezpiecza i przeładowuje broń, po czym wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 5 strzałów, wymienia magazynek, przyjmuje postawę stojącą i oddaje kolejnych 5 strzałów do tarczy. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 5TS 3a5015 szt.120gotówstojąca, klęcząca, leżącaco najmniej

12 przestrzelin w polu punktowym tarczy

strzelanie ogniem pojedynczym;

bieg 50 m;

wymiana magazynka

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie rozpoczyna bieg na dystansie 50 m w kierunku linii ognia z bronią zabezpieczoną, bez wprowadzonego naboju do komory nabojowej, z lufą skierowaną w bezpiecznym kierunku, określonym przez prowadzącego strzelanie. Po zajęciu stanowiska na linii ognia, przyjmuje postawę stojącą, kieruje broń w stronę tarczy, odbezpiecza i przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje 5 strzałów, następnie przyjmuje postawę klęczącą i trzymając broń w kierunku celu, wymienia magazynek, przeładowuje broń i oddaje kolejnych 5 strzałów do tarczy, następnie przyjmuje postawę leżącą na brzuchu, trzymając broń w kierunku celu, wymienia magazynek, przeładowuje broń i oddaje 5 strzałów do tarczy. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 6TS 3a10010 szt.dowolnygotówstojąca albo siedząca albo klęcząca alboco najmniej

8 przestrzelin w polu punktowym tarczy

strzelanie ogniem pojedynczym;

w postawie leżącej kolba jest rozłożona i dozwolona jest podpórka

leżąca
Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie przyjmuje postawę strzelecką, odbezpiecza i przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM", po czym oddaje strzały do celu.
nr 7TS 9 i TS 10od 30

do 10

10 szt.dowolnygotówstojącaco najmniej

4 przestrzeliny w polu punktowym każdej tarczy

strzelanie ogniem pojedynczym;

strzelanie

z przemieszczaniem do przodu

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie odbezpiecza i przeładowuje broń, po czym rozpoczyna przemieszczanie się w kierunku tarcz z bronią skierowaną do celu. Na komendę prowadzącego strzelanie, zatrzymuje się, przyjmuje postawę strzelecką, wydaje okrzyk "POLICJA" i oddaje po 1 strzale do każdego z celów, po czym samodzielnie kontynuuje marsz. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 8TS 9 i TS 10od 30

do 10

10 szt.60gotówstojącaco najmniej

4 przestrzeliny w polu punktowym każdej tarczy

strzelanie ogniem pojedynczym;

strzelanie

z przemieszczaniem do przodu;

oddanie strzału w zatrzymaniu powoduje niezaliczenie strzelania

Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie odbezpiecza i przeładowuje broń, po czym rozpoczyna marsz w kierunku tarcz z bronią skierowaną do celu. Na komendę prowadzącego strzelanie, nie zatrzymując się wydaje okrzyk "POLICJA" i oddaje po 1 strzale do każdego z celów. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 9TS 9 i TS 10od 10

do 30

10 szt.dowolnygotówstojącaco najmniej

4 przestrzeliny w polu punktowym każdej tarczy

strzelanie ogniem pojedynczym z przemieszczaniem do tyłu
Przebieg strzelania: strzelający stojąc na linii ognia w odległości 10 m od tarczy na komendę prowadzącego strzelanie odbezpiecza i przeładowuje broń, po czym rozpoczyna przemieszczanie do tyłu z bronią skierowaną do celu. Na komendę prowadzącego strzelanie zatrzymuje się, przyjmuje postawę stojącą, wydaje okrzyk "POLICJA" i oddaje po 1 strzale do każdego z celów, po czym samodzielnie kontynuuje marsz. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 10TS 9 i TS 10od 10

do 30

10 szt.60gotówstojącaco najmniej

4 przestrzeliny w polu punktowym każdej tarczy

strzelanie ogniem pojedynczym z przemieszczaniem do tyłu;

oddanie strzału w zatrzymaniu powoduje niezaliczenie strzelania

Przebieg strzelania: strzelający stojąc na linii ognia w odległości 10 m od tarczy, na komendę prowadzącego strzelanie, odbezpiecza i przeładowuje broń, po czym rozpoczyna marsz do tyłu z bronią skierowaną do celu. Na komendę prowadzącego strzelanie, nie zatrzymując się, wydaje okrzyk "POLICJA" i oddaje po 1 strzale do każdego z celów. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 11TS 9 i TS 10od 10

do 30 i od 30

do 10

20 szt.120gotówstojącaco najmniej

8 przestrzelin w polu punktowym każdej tarczy

strzelanie

z przemieszczaniem do przodu i do tyłu; wymiana magazynka;

osłona pozioma w odległości 20 m od tarczy;

oddanie strzału w zatrzymaniu powoduje niezaliczenie strzelania

Przebieg strzelania: strzelający ładuje do dwóch magazynków po 10 sztuk amunicji, jeden magazynek umieszcza w ładownicy, drugi na komendę prowadzącego strzelanie załącza do broni. Na komendę prowadzącego strzelanie odbezpiecza i przeładowuje broń, rozpoczyna przemieszczanie w kierunku tarcz z bronią skierowaną do celu. Na każdorazową komendę prowadzącego strzelanie nie zatrzymując się, wydaje okrzyk "POLICJA" i oddaje po 1 strzale do każdego z celów. Po wyczerpaniu amunicji przemieszcza się za osłonę, gdzie wymienia magazynek, po czym rozpoczyna marsz do tyłu z bronią skierowaną do celu. Na komendę prowadzącego strzelanie nie zatrzymując się wydaje okrzyk "POLICJA" i oddaje po 1 strzale do każdego z celów. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 12TS 5320 i 408 szt.

(2 magazynki po 4 szt.)

2 sekwencje po 4 sgotówstojącaco najmniej

7 przestrzelin w polu punktowym tarczy

strzelanie ogniem pojedynczym
Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający odbezpiecza i przeładowuje broń, po czym przyjmuje określoną przez prowadzącego postawę "gotów". Na komendę prowadzącego strzelanie, strzelający z odległości 30 m od tarczy oddaje 2 strzały do celu w czasie 4 s. Na ponowną komendę prowadzącego strzelanie czynność powtarza. Pod nadzorem prowadzącego strzelanie samodzielnie rozładowuje broń i dokonuje jej przejrzenia. Zadanie strzeleckie powtarza się, oddając kolejne 4 strzały z odległości 40 m od tarczy.
nr 133 x TS 3a w odstępie 1 m509 szt.dowolnygotówstojąca albo klęcząca albo leżącaco najmniej

i przestrzelina w polu punktowym każdej tarczy

strzelanie prowadzi się wyłącznie na strzelnicy, gdzie dopuszczone jest strzelanie ogniem ciągłym lub krótkimi seriami;

oddanie innej liczby serii strzałów niż trzy lub niewykorzystanie całej amunicji skutkuje niezaliczeniem strzelania

Przebieg strzelania: na komendę prowadzącego strzelanie strzelający na linii ognia przyjmuje określoną przez prowadzącego postawę "gotów". Na ponowną komendę prowadzącego strzelanie strzelający kieruje broń w stronę celu, załącza do broni magazynek, odbezpiecza broń, ustawia we właściwej pozycji przełącznik rodzaju ognia i przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM", oddaje trzy serie strzałów do tarcz. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.
nr 143 x TS 3a w odstępie i m509 szt.100gotówstojąca albo klęcząca albo leżącaco najmniej

i przestrzelina w polu punktowym każdej tarczy

strzelanie prowadzi się wyłącznie na strzelnicy, gdzie dopuszczone jest strzelanie ogniem
Przebieg strzelania: strzelający na komendę prowadzącego strzelanie rozpoczyna bieg na dystansie 50 m w kierunku linii ognia z bronią zabezpieczoną, z załączonym magazynkiem, bez wprowadzonego naboju do komory nabojowej, z lufą skierowaną w kierunku bezpiecznym, określonym przez prowadzącego strzelanie. Po zajęciu stanowiska na linii ognia, strzelający przyjmuje postawę "gotów". Na ponowną komendę prowadzącego strzelanie strzelający kieruje broń w stronę celu, załącza do broni magazynek, odbezpiecza broń, ustawia we właściwej pozycji przełącznik rodzaju ognia i przeładowuje broń, wydaje okrzyk "POLICJA, STÓJ, BO STRZELAM" i oddaje trzy serie strzałów do tarcz. Po wyczerpaniu amunicji czeka na dalsze komendy prowadzącego strzelanie.ciągłym lub krótkimi seriami;

oddanie innej liczby serii strzałów niż trzy lub niewykorzystanie całej amunicji skutkuje niezaliczeniem strzelania

Tabela nr 8: STRZELANIA Z KARABINU WYBOROWEGO

Rodzaj strzelaniaWarunki strzelaniaKryteria oceny

(liczba przestrzelin)

Uwagi do strzelania
CelOdległość

(w metrach)

Liczba amunicjiCzas (w sekundach)Postawa wyjściowaPostawa strzeleckazal.nzal.
nr 1TS 261001 szt.na sygnał prowadzącego strzelanieleżącależącaprzestrzelina w głowie "terrorysty"
Przebieg strzelania: strzelający przygotowuje się do oddania strzału, przeładowuje broń i na sygnał prowadzącego strzelanie oddaje strzał.
nr 2TS 272003 szt.30leżącależąca3 przestrzeliny w głowie "terrorysty"
Przebieg strzelania: strzelający przygotowuje się do oddania strzałów, przeładowuje broń i po sygnale prowadzącego strzelanie oddaje 3 strzały.
nr 3TS 27od 200

do 300

1 szt.na komendę prowadzącego strzelaniedowolnadowolnaprzestrzelina w głowie "terrorysty"
Przebieg strzelania: strzelający przygotowuje stanowisko ogniowe, maskuje się, przygotowuje się do oddania strzału, przeładowuje broń i przez radiostację melduje prowadzącemu strzelanie o gotowości. Na komendę "ognia", podaną przez radiostację przez prowadzącego strzelanie, strzelający natychmiast oddaje strzał.
nr 4TS 28755 szt.dowolnydowolnasiedząca50-2524

i poniżej

Przebieg strzelania: strzelający przygotowuje stanowisko ogniowe, maskuje się, przygotowuje się do oddania strzałów. Następnie przeładowuje broń i przez radiostację melduje prowadzącemu strzelanie o gotowości. Prowadzący strzelanie przez radiostację podaje komendę "ognia" i strzelający oddaje 5 strzałów.
nr 5TS 27503 szt.dowolnyleżącależąca3 przestrzeliny w głowie "terrorysty"
Przebieg strzelania: strzelający przygotowuje się do oddania strzałów, przeładowuje broń i na komendę prowadzącego strzelanie oddaje 3 strzały.

Tabela nr 9: STRZELANIA Z KARABINU SAMOCZYNNEGO

Rodzaj strzelaniaWarunki strzelaniaKryteria oceny

(liczba przestrzelin)

Uwagi do strzelania
CelOdległość

(w metrach)

Liczba amunicjiCzas (w sekundach)Postawa wyjściowaPostawa strzeleckazal.nzal.
nr 1TS 35030 szt.dowolnyleżącależącaco najmniej 15 przestrzelin w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający przygotowuje się do strzelania, przeładowuje broń i na komendę prowadzącego strzelanie oddaje strzały krótkimi seriami (od 3 do 5 strzałów).
nr 2TS 2010030 szt.30leżącależącaco najmniej 10 przestrzelin w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający przygotowuje się do strzelania, przeładowuje broń i na komendę prowadzącego strzelanie oddaje strzały krótkimi seriami (od 3 do 5 strzałów).
nr 3TS 2515030 szt.30dowolnadowolnaco najmniej 10 przestrzelin w polu punktowym tarczy
Przebieg strzelania: strzelający przygotowuje się do strzelania, przeładowuje broń i na komendę prowadzącego strzelanie oddaje strzały krótkimi seriami (od 3 do 5 strzałów).

Tabela nr 10: STRZELANIA Z GRANATNIKÓW ORAZ BRONI PALNEJ SYGNAŁOWEJ

Rodzaj strzelaniaWarunki strzelaniaKryteria oceny (liczba trafień)Uwagi do strzelania
CelOdległość

(w metrach)

Liczba amunicjiCzas (w sekundach)Postawa wyjściowaPostawa strzeleckazal.nzal.
nr 1rama o wymiarach i m x 1,5 m (okno), umieszczona na wysokości co najmniej 1,5 m152 szt.30stojącastojącaco najmniej

i trafienie w okno

zaleca się strzelać oburącz w rękawicach ochronnych, w celu zabezpieczenia dłoni przed urazem
Przebieg strzelania: strzelający na linii wyjściowej otrzymuje amunicję. Na komendę przechodzi na stanowisko strzeleckie i ładuje amunicję. Na komendę "ognia" przyjmuje postawę stojącą i rozpoczyna strzelanie.
nr 2rama o wymiarach i m x 1,5 m (okno), umieszczona na wysokości co najmniej metra152 szt.60stojącastojąca i klęczącaco najmniej

i trafienie w okno

zaleca się strzelać oburącz w rękawicach ochronnych, w celu zabezpieczenia dłoni przed urazem
Przebieg strzelania: strzelający na linii wyjściowej otrzymuje amunicję. Na komendę przechodzi na stanowisko strzeleckie. Po komendzie "ładuj" przygotowuje się do strzelania. Na komendę "ognia" przyjmuje postawę strzelecką i oddaje po 1 strzale w postawie stojącej i klęczącej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TARCZE STRZELECKIE

I.
Katalog tarcz strzeleckich
Lp.SymbolNazwa tarczyWarunki techniczne*Uwagi
format (w mm)gramatura (g/m2)inne
1.TS 1/88sportowa do kbks 50 m (ekran 155 mm x 155 mm)170x170200druk jednostronny koloru czarnego
2.TS 1a/88sportowa do kbks 50 m (ekran 155 mm x 155 mm)340 x540200druk jednostronny koloru czarnego
3.TS 2sportowa nr 1

(ekran 200 mm x 200 mm)

520 x52090druk jednostronny koloru czarnego
4.TS 3/1strzelecka nr 3 z pierścieniami (góra)1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
5.TS 3/2strzelecka nr 3 z pierścieniami (dół)1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
6.TS 3a/1strzelecka nr 3a bez pierścieni (góra)1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
7.TS 3a/2strzelecka nr 3a bez pierścieni (dół)1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
8.TS 3/88sportowa do strzelań szybkich z pistoletu 25 m (ekran 497 mm x 497 mm)550x550200druk jednostronny koloru czarnego
9.TS 4strzelecka nr 4, popiersie600 x42090druk jednostronny koloru czarnego
10.TS 5/1ćwiczebna nr 5 (góra)1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
11.TS 5/2ćwiczebna nr 5 (dół)1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
12.TS 7/88sportowa do karabinka pneumatycznego 10 m (ekran 45 mm x 45 mm)100x100200druk jednostronny koloru czarnego
13.TS 8/88sportowa do pistoletu pneumatycznego 10 m (ekran 155 mm x 155 mm)170x170200druk jednostronny koloru czarnego
14.TS 9"przestępca"685 x49090druk jednostronny koloru czarnego
15.TS 10"terrorysta"685 x49090druk jednostronny koloru czarnego
16.TS 11pistoletowa do strzelań dynamicznych1000x70090druk jednostronnypięć kół od czarnego do jasnoszarego
17.TS 12z 5 czarnymi kółkami o średnicy 1,5 cm297x21090druk jednostronny koloru czarnego
18.TS 13z 5 czarnymi kółkami o średnicy 2 cm297x21090druk jednostronny koloru czarnego
19.TS 14z 5 czarnymi kółkami o średnicy 2,5 cm297x21090druk jednostronny koloru czarnego
20.TS 15z 5 czarnymi kółkami o średnicy 3,5 cm297x21090druk jednostronny koloru czarnego
21.TS 16z czarnym kółkiem o średnicy 5 cm297x21090druk jednostronny koloru czarnego
22.TS 17z czarnym kółkiem o średnicy 6,5 cm297x21090druk jednostronny koloru czarnego
23.TS 18z czarnym kółkiem o średnicy 7,5 cm297x21090druk jednostronny koloru czarnego
24.TS 19o polach geometrycznych1000x70090druk jednostronnybiała z czarnymi drukowanymi literami
25.TS 20kobieta z bronią1000 x 70090druk jednostronny koloru czarnego
26.TS 21kobieta jasna z bronią580 x 49090druk jednostronny koloru czarnego
27.TS 21aneutralna - kobieta jasna z kubeczkiem580 x 49090druk jednostronny koloru czarnego
28.TS 21bneutralna - kobieta jasna z latarką580 x 49090druk jednostronny koloru czarnego
29.TS 21cneutralna - kobieta jasna z pilotem TV580 x 49090druk jednostronny koloru czarnego
30.TS 21dneutralna - kobieta jasna z nożem580 x 49090druk jednostronny koloru czarnego
31.TS 22mężczyzna z pistoletem580 x 49090druk jednostronny koloru czarnego
32.TS 22aneutralna - mężczyzna z kubeczkiem580 x 49090druk jednostronny koloru czarnego
33.TS 22bneutralna - mężczyzna z latarką580 x 49090druk jednostronny koloru czarnego
34.TS 22cneutralna - mężczyzna z pilotem TV580 x 49090druk jednostronny koloru czarnego
35.TS 22dneutralna - mężczyzna z nożem580 x 49090druk jednostronny koloru czarnego
36.TS 23mężczyzna w kominiarce z bronią580 x 49090druk jednostronny koloru czarnego
37.TS 24kobieta ciemna z bronią580 x 49090druk jednostronny koloru czarnego
38.TS 24aneutralna - kobieta ciemna z kubeczkiem580x49090druk jednostronny koloru czarnego
39.TS 24bneutralna - kobieta ciemna z latarką580x49090druk jednostronny koloru czarnego
40.TS 24cneutralna - kobieta ciemna z pilotem TV580x49090druk jednostronny koloru czarnego
41.TS 24dneutralna - kobieta ciemna z nożem580x49090druk jednostronny koloru czarnego
42.TS 25mężczyzna z PM1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
43.TS 26terrorysta z zakładniczką297x21090druk jednostronny koloru czarnego
44.TS 27głowa terrorysty297x21090druk jednostronny koloru czarnego
45.TS 28prostokątna punktowa297x21090druk jednostronny koloru czarnego
46.TS 29anapastnik z łomem750 x60090druk jednostronny koloru czarnego
47.TS 29bnapastnik z siekierą750 x 60090druk jednostronny koloru czarnego
48.TS 29cprzestępca z bronią750 x 60090druk jednostronny koloru czarnego
49.TS 29dprzestępca z bronią w kamizelce750 x60090druk jednostronny koloru czarnego
50.TS 30terrorysta w kamizelce z zakładnikiem1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
51.TS 31terrorysta w kamizelce z zakładnikiem odsłonięta głowa1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
52.TS 32terrorysta za przesłoną niską z góry685 x49090druk jednostronny koloru czarnego
53.TS 33przestępca za przesłoną niską z boku1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
54.TS 34przestępca za przesłoną niską z góry685 x49090druk jednostronny koloru czarnego
55.TS 35terrorysta za przesłoną niską z boku1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
56.TS 36przestępca za przesłoną wysoką,700x100090druk jednostronny koloru czarnego
57.TS 37przestępca za przesłoną wysoką PM685 x49090druk jednostronny koloru czarnego
58.TS 38terrorysta za przesłoną wysoką PM700x100090druk jednostronny koloru czarnego
59.TS 39kierowca z bronią700x100090druk jednostronny koloru czarnego
60.TS 40kierowca z bronią wychylony700x100090druk jednostronny koloru czarnego
61.TS 41kierowca z bronią z boku700x100090druk jednostronny koloru czarnego
62.TS 42pasażer z bronią wychylony PM700x100090druk jednostronny koloru czarnego
63.TS 43lewa - pasażer z bronią1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
64.TS 43aprawa - kierowca z bronią1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
65.TS 44lewa - pasażer z bronią wychylony1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
66.TS 44aprawa - kierowca z bronią wychylony1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
67.TS 45przestępca z PM, klęczący w kamizelce1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
68.TS 46przestępca z PM, klęczący bez kamizelki1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
69.TS 47przestępca ze strzelbą w kamizelce, stojący1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
70.TS 48terrorysta ze strzelbą w kamizelce, stojący1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
71.TS 49przestępca ze strzelbą, stojący1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
72.TS 50maska samochodu1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
73.TS 51przednie koło samochodu1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
74.TS 52tylne koło samochodu1000x70090druk jednostronny koloru czarnego
75.TS 53sylwetka psa685 x49090druk jednostronny koloru czarnego
76.TS 54sylwetka człowieka i psa1000x70090druk jednostronny koloru czarnego

*Postać wydawnicza dla wszystkich tarcz - Lz

II.
Wzory tarcz strzeleckich

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Podstawowe postawy wyjściowe i strzeleckie oraz chwyty broni

I.
Postawy wyjściowe
1.
Wyróżnia się następujące postawy wyjściowe dla:
1)
broni palnej krótkiej:
a)
swobodna,
b)
z dłonią na chwycie broni znajdującej się w kaburze,
c)
gotów jednorącz lub oburącz,
d)
bezpieczna dolna;
2)
pistoletu maszynowego:
a)
gotów,
b)
bezpieczna górna,
c)
bezpieczna dolna;
3)
strzelby kaliber 12:
a)
gotów,
b)
bezpieczna górna,
c)
bezpieczna dolna;
4)
innych, niż wymienione w pkt 1-3, rodzajów broni palnej:
a)
gotów,
b)
bezpieczna górna,
c)
bezpieczna dolna.
2.
Dopuszcza się ustawienie strzelającego w postawie wyjściowej bokiem lub tyłem do celu.
II.
Postawy strzeleckie
1.
Z broni palnej krótkiej wyróżnia się następujące postawy strzeleckie:
1)
stojąca:
a)
frontalna,
b)
frontalna z jednej ręki,
c)
półfrontalna,
d)
półfrontalna z jednej ręki,
e)
z biodra;
2)
klęcząca:
a)
wysoka,
b)
obniżona;
3)
leżąca:
a)
na plecach,
b)
na brzuchu,
c)
na boku.
2.
Z innych, niż wymienione w ust. 1, rodzajów broni palnej, ustala się następujące postawy strzeleckie:
1)
stojąca;
2)
stojąca z biodra;
3)
klęcząca;
4)
klęcząca obniżona;
5)
klęcząca obniżona z podparciem;
6)
leżąca na brzuchu;
7)
leżąca na boku;
8)
leżąca na plecach.
III.
Chwyty broni

Wyróżnia się następujące chwyty broni:

1)
oburącz;
2)
jednorącz.
IV.
Wzory postaw wyjściowych:

grafika

V.
Wzory postaw strzeleckich:

grafika

VI.
Chwyty broni

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Trening bezstrzałowy oraz trening doskonalący taktykę i technikę strzelania oraz obsługę broni z wykorzystaniem amunicji ćwiczebnej, barwiącej i systemów treningowych

I.

1. Trening bezstrzałowy ma na celu:

1) nabycie umiejętności gwarantujących bezpieczne i sprawne posługiwanie się bronią palną;

2) wypracowanie odpowiednich nawyków ruchowych;

3) opanowanie umiejętności umożliwiających osiągnięcie precyzji strzału.

2. Trening bezstrzałowy przeprowadza prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor.

3. Miejsce treningu bezstrzałowego wyznacza:

1) na strzelnicy - prowadzący strzelanie;

2) w obiektach innych niż strzelnice - prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor.

4. Trening bezstrzałowy obejmuje:

1) rozkładanie i składanie broni;

2) trening podstawowy polegający na ćwiczeniu:

a) przyjmowania prawidłowych postaw strzeleckich,

b) chwytu broni,

c) zgrywania przyrządów celowniczych,

d) pracy na języku spustowym,

e) łączenia czynności, o których mowa w lit. a-d, z oddychaniem,

f) wytrzymania po strzale;

3) trening wytrzymałości specjalnej, mający na celu wypracowanie odpowiedniej statyki podczas posługiwania się bronią palną;

4) wykonywanie czynności przygotowujących do prawidłowego posługiwania się bronią palną oraz oddania strzału, w tym:

a) ładowanie i rozładowywanie magazynka amunicją pozbawioną cech bojowych wykorzystywaną w treningu związanym z obsługą broni palnej, zwaną dalej "amunicją treningową",

b) podpinanie magazynka do broni,

c) chwyt broni w kaburze,

d) dobywanie broni,

e) przeładowywanie broni,

f) chwyt broni jedną ręką i oburącz,

g) kontrolowanie broni w trakcie strzelania i po oddaniu ostatniego strzału,

h) kontrolowanie celu i otoczenia,

i) bojową wymianę magazynka,

j) taktyczną wymianę magazynka,

k) rozładowywanie broni,

l) przyjmowanie postaw strzeleckich z różnych postaw wyjściowych,

m) przyjmowanie postaw strzeleckich z wykorzystywaniem osłon,

n) wykorzystywanie latarki w warunkach ograniczonej widoczności,

o) posługiwanie się bronią w pozorowanej sytuacji zranienia,

p) rozpoznawanie i usuwanie zacięć;

5) ćwiczenia z wykorzystaniem:

a) broni szkolnej,

b) amunicji treningowej,

c) symulacyjnych trenażerów elektronicznych, elektromechanicznych i innych urządzeń służących podnoszeniu umiejętności strzeleckich,

d) innych niż wymienione w lit. a-c, pomocy dydaktycznych służących podnoszeniu umiejętności strzeleckich,

e) obiektów innych niż strzelnice.

5. Trening bezstrzałowy trwa co najmniej 15 min.

II.

1. Trening doskonalący taktykę i technikę strzelania oraz obsługę broni, polega na wypracowaniu prawidłowych nawyków oddawania strzałów:

1) w sytuacji ograniczonej widoczności z wykorzystaniem latarki;

2) w zespole dwuosobowym lub większym;

3) w sytuacjach taktycznych, określonych przez prowadzącego strzelanie lub prowadzącego zajęcia, w tym:

a) z wejściem do pomieszczeń,

b) z wykorzystaniem pojazdów,

c) z wykorzystaniem psów i koni służbowych;

4) w innych sytuacjach niż wymienione w pkt 1-3.

2. Podczas treningu doskonalącego taktykę i technikę strzelania oraz obsługę broni można wykorzystywać:

1) amunicję posiadającą cechy bojowe, pozbawioną pocisku, przeznaczoną do treningu strzeleckiego, z zachowaniem pełnej funkcjonalności mechaniki broni oraz poziomu hałasu, zwaną dalej "amunicją ćwiczebną";

2) amunicję barwiącą;

3) pistolety i karabinki pneumatyczne;

4) broń palną sportową;

5) symulacyjne trenażery elektroniczne i elektromechaniczne;

6) inne niż wymienione w pkt 1-5 systemy treningowe.

3. Trening z wykorzystaniem amunicji treningowej, ćwiczebnej, barwiącej, pistoletów i karabinków pneumatycznych, broni palnej sportowej, a także innych systemów treningowych, prowadzi się pod nadzorem prowadzącego strzelanie lub prowadzącego zajęcia.

4. Podczas treningu z wykorzystaniem amunicji ćwiczebnej i barwiącej dopuszcza się strzelanie do osób biorących udział w zajęciach, jeżeli posiadają środki ochrony indywidualnej, a w szczególności środki ochrony miejsc wrażliwych.

III.

Podczas treningu bezstrzałowego, treningu doskonalącego taktykę i technikę strzelania oraz obsługę broni z wykorzystywaniem amunicji ćwiczebnej lub barwiącej:

1) magazynki i broń są rozładowane;

2) nie dopuszcza się posiadania amunicji bojowej.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Warunki i zasady bezpieczeństwa podczas wyszkolenia strzeleckiego

I.

1. Osoba przebywająca na strzelnicy w trakcie wyszkolenia strzeleckiego, zwana dalej "uczestnikiem strzelania" oraz osoba wykonująca strzelanie w ramach wyszkolenia strzeleckiego, zwana dalej "strzelającym" jest obowiązana:

1) bezwzględnie przestrzegać warunków i zasad bezpieczeństwa;

2) wykonywać czynności związane ze strzelaniem na polecenie i komendę prowadzącego strzelanie.

2. Podczas wyszkolenia strzeleckiego:

1) zabrania się posiadania, spożywania lub przebywania pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających;

2) w trakcie strzelań i sprawdzianów strzeleckich należy stosować ochronniki słuchu i wzroku;

3) należy strzelać tylko z broni palnej technicznie sprawnej;

4) należy traktować każdą broń palną jako naładowaną, sprawną i gotową do strzału;

5) zabrania się pozostawiać broń palną bez nadzoru;

6) należy kierować wylot lufy broni w miejsce bezpieczne; za miejsce bezpieczne, zwane dalej "bezpiecznym kierunkiem" uważa się kulochwyt lub miejsce wyznaczone przez prowadzącego strzelanie, prowadzącego zajęcia lub instruktora, a jeżeli nie ma kulochwytu lub miejsce do kierowania wylotu lufy nie zostało wyznaczone, kierunek który w ocenie strzelającego, nie będzie stwarzać zagrożenia osobom postronnym;

7) zabrania się kierować broń palną w stronę ludzi, z wyjątkiem:

a) treningu bezstrzałowego,

b) treningu doskonalącego taktykę i technikę strzelania oraz obsługę broni z użyciem:

- amunicji ćwiczebnej,

- amunicji barwiącej,

- symulacyjnych trenażerów elektronicznych i elektromechanicznych,

- innych systemów treningowych;

8) należy strzelać wyłącznie do celów określonych warunkami strzelania lub przez prowadzącego strzelanie;

9) na strzelnicy należy nosić broń palną rozładowaną, zabezpieczoną i z odłączonym magazynkiem (jeżeli konstrukcja broni palnej to umożliwia) - krótką w kaburze, broń palną inną, niż broń palna krótka w położeniu "na pas", chyba że prowadzący strzelanie poleci inaczej;

10) należy układać palec na języku spustowym wyłącznie w chwili oddawania świadomego strzału do rozpoznanego i określonego warunkami strzelania celu;

11) należy stale kontrolować położenie broni palnej w trakcie wykonywania strzelania;

12) należy w strzelaniu zespołowym wzajemnie kontrolować swoje ustawienie;

13) zabrania się przekazywać i odkładać załadowaną broń palną, a w przypadku konieczności przekazania lub odłożenia broni palnej należy:

a) odłączyć magazynek,

b) sprawdzić komorę nabojową,

c) pozostawić zamek w tylnym położeniu, jeżeli konstrukcja broni to umożliwia;

14) zabrania się strzelać amunicją niesprawną lub której użycie jest zabronione, a także amunicją nieprzeznaczoną do używanej broni palnej;

15) uczestnik strzelania jest obowiązany zareagować i zwrócić uwagę osobie nieprzestrzegającej zasad bezpieczeństwa i poinformować o tym fakcie prowadzącego strzelanie, prowadzącego zajęcia lub instruktora.

3. Po zakończeniu strzelania należy rozładować i przejrzeć broń palną oraz magazynki w następujący sposób:

1) odłączyć magazynek z chwytu, sprawdzić czy na donośniku nie znajduje się amunicja, a następnie schować go do ładownicy;

2) odciągnąć zamek, jeżeli znajduje się w przednim położeniu,

3) sprawdzić komorę nabojową,

4) zwolnić zamek,

5) oddać strzał kontrolny w kierunku kulochwytu,

6) schować broń do kabury,

7) rozładować magazynek, jeżeli pozostały w nim naboje i zwrócić amunicję amunicyjnemu

- chyba, że prowadzący strzelanie postanowi inaczej.

II.

1. Prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor jest obowiązany:

1) sprawdzić łączność z dyżurnym jednostki organizacyjnej Policji, na terenie której prowadzone jest wyszkolenie strzeleckie;

2) sprawdzić miejsce prowadzenia wyszkolenia strzeleckiego pod kątem przygotowania do strzelania, zgodnie z warunkami strzelania, określonymi w załączniku nr 1 w części IV;

3) sprawdzić czy uczestnicy strzelania posiadają wymagane środki ochrony indywidualnej, w tym ochronniki słuchu, wzroku lub inne wymagane w trakcie wyszkolenia strzeleckiego oraz sprawdzić kompletność tych środków;

4) wspólnie z uczestnikiem strzelania ocenić sprawność używanych środków ochrony indywidualnej;

5) sprawdzić prawidłowe użycie lub umiejętność stosowania środków ochrony indywidualnej przez uczestników strzelania, w przypadku gdy przewiduje się ich użycie w trakcie wyszkolenia strzeleckiego;

6) wskazać uczestnikom strzelania organizację łączności i sposób przekazywania decyzji o przerwaniu wyszkolenia strzeleckiego, w tym określone znaki i sygnały;

7) zaprezentować lub objaśnić wykonanie ćwiczenia przed jego rozpoczęciem;

8) zapewnić bezpieczne przeprowadzenie poszczególnych etapów wyszkolenia strzeleckiego, w tym treningu bezstrzałowego i strzelania;

9) wyznaczyć bezpieczne miejsce do pozostawienia amunicji przez uczestników strzelania na czas trwania wyszkolenia strzeleckiego;

10) poinformować uczestników strzelania, że nie mogą posiadać przy sobie amunicji i obowiązać ich do pozostawienia jej w wyznaczonym miejscu;

11) przejrzeć broń palną uczestnikom strzelania, a także inną broń palną, którą planuje się użyć podczas wyszkolenia strzeleckiego; w przypadku stwierdzenia obecności amunicji w komorze nabojowej lub w magazynkach nakazać uczestnikowi strzelania rozładowanie broni palnej;

12) przejrzeć własną broń palną i umożliwić przejrzenie własnej broni palnej wyznaczonej osobie;

13) obowiązać uczestników strzelania do przenoszenia broni palnej z odłączonym magazynkiem podczas wyszkolenia strzeleckiego;

14) w celu usprawnienia przebiegu strzelania wyznaczyć spośród uczestników strzelania amunicyjnego, jeżeli nie został wyznaczony przez kierownika, o którym mowa w § 4 ust. 5 zarządzenia, i przeprowadzić z nim instruktaż;

15) jeżeli wymaga tego regulamin strzelnicy, wyznaczyć inne osoby niż amunicyjny, niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa podczas wyszkolenia strzeleckiego;

16) przedstawić uczestnikom strzelania warunki i zasady bezpieczeństwa;

17) przedstawić i omówić przebieg zajęć, warunki oraz przebieg strzelania;

18) nie dopuścić do wyszkolenia strzeleckiego uczestników strzelania zgłaszających zły stan psychofizyczny oraz nieposiadających odpowiedniego wyposażenia;

19) sporządzić listę obecności lub listę uczestników i wyników strzelań;

20) jeżeli amunicyjny nie został wyznaczony - pobrać, wydać i obowiązać strzelających do pokwitowania odbioru amunicji oraz rozliczyć amunicję na podstawie karty rozchodu amunicji;

21) wyznaczyć zmiany strzelające - jednoosobowe, dwuosobowe, wieloosobowe;

22) podczas strzelania:

a) sprawować nadzór nad bezpieczeństwem i prawidłowością jego przebiegu,

b) reagować na nieprzestrzeganie przez uczestników strzelania warunków i zasad bezpieczeństwa,

c) korygować błędy popełniane przez strzelających w trakcie wykonywania strzelania;

23) po zakończeniu strzelania:

a) nadzorować przejrzenie broni przez strzelających,

b) dokumentować wyniki strzelania w liście, o której mowa w załączniku nr 6 do zarządzenia;

24) po zakończeniu zajęć:

a) przejrzeć uczestnikom strzelania broń palną i magazynki,

b) przejrzeć własną broń palną i umożliwić przejrzenie własnej broni palnej wyznaczonej osobie,

c) przejrzeć broń palną inną, niż wymieniona w lit. a i b. W przypadku stwierdzenia obecności amunicji w komorze nabojowej lub w magazynkach, nakazać uczestnikowi strzelania rozładowanie broni palnej,

d) omówić wyniki strzelania,

e) omówić przebieg oraz dokonać oceny umiejętności z wyszkolenia strzeleckiego,

f) nadzorować czynności porządkowe na strzelnicy,

g) rozliczyć amunicję.

2. Amunicyjny jest obowiązany:

1) wykonywać czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 19 i 23 lit. b oraz 24 lit. g;

2) pobrać, wydać i obowiązać strzelających do pokwitowania odbioru amunicji oraz rozliczyć amunicję na podstawie karty rozchodu amunicji.

3. Strzelający jest obowiązany:

1) na polecenie i w miejsce wyznaczone przez prowadzącego strzelanie, prowadzącego zajęcia lub instruktora odłożyć amunicję, którą posiada przy sobie;

2) pokwitować odbiór amunicji wydanej do strzelania;

3) rozpocząć strzelanie na komendę określoną przez prowadzącego strzelanie lub instruktora;

4) po zakończeniu strzelania zabezpieczyć broń palną, jeżeli jej konstrukcja to umożliwia;

5) samodzielnie rozpoznać zacięcie broni palnej i je usunąć, zgodnie z warunkami i zasadami bezpieczeństwa, chyba że prowadzący strzelanie lub instruktor postanowi inaczej;

6) wylot lufy kierować w bezpiecznym kierunku;

7) po komendzie "przerwij ogień" albo określonym znaku lub sygnale:

a) natychmiast przerwać strzelanie,

b) zdjąć palec z języka spustowego, ułożyć go wzdłuż zamka broni,

c) zabezpieczyć broń, jeżeli jej konstrukcja to umożliwia,

d) przyjąć postawę bezpieczną określoną przez prowadzącego strzelanie, prowadzącego zajęcia lub instruktora.

III.

1. Na komendę "przerwij ogień" albo znak lub sygnał, w przypadkach:

1) pojawienia się przed strzelającymi lub w strefie strzelania osób lub zwierząt,

2) padania pocisków poza obręb kulochwytu,

3) rykoszetowania pocisków poza wyznaczoną strefę,

4) niedyspozycji swojej lub innego uczestnika strzelania,

5) powstania innego, niż wymienione w pkt 1-4, niebezpieczeństwa

- strzelający natychmiast przerywa strzelanie.

1. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, komendę "przerwij ogień" albo znak lub sygnał przerywający strzelanie podaje:

1) prowadzący strzelanie,

2) prowadzący zajęcia,

3) instruktor,

4) strzelający,

5) uczestnik strzelania

- który jako pierwszy stwierdził niebezpieczeństwo.

2. W przypadku:

1) stwierdzenia naruszenia zasad bezpieczeństwa przez uczestnika strzelania, strzelającego, prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor przerywa zajęcia i podejmuje działania zmierzające do przywrócenia stanu zapewniającego bezpieczeństwo ich uczestnikom;

2) ponownego naruszenia zasad, o których mowa w pkt 1, prowadzący strzelanie, prowadzący zajęcia lub instruktor odsuwa uczestnika strzelań od zajęć i zgłasza ten fakt kierownikowi jednostki organizacyjnej Policji lub komórki, w której policjant pełni służbę.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Jednostka organizacyjna Policji: ......................., dnia ..................

(miejscowość)

LISTA UCZESTNIKÓW I WYNIKÓW STRZELAŃ

....................................................................................

(rodzaj i numer strzelania, rodzaj broni i amunicji)

Lp.Stopień, imię i nazwiskoIdentyfikator kadrowyWynik strzelańOcenaLiczba wydanej amunicjiPokwitowanie odbioru amunicjiZwrot niewykorzystanej amunicjiPodpisUwagi
nr*nr*nr*nr*nr*nr*nr*nr*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ogółem zużyto amunicji:
..............................................................
(nazwa amunicji)-(liczba amunicji)
...............................................................................
prowadzący strzelanie**amunicyjny

Objaśnienia:

* numer strzelania zgodny z częścią IV załącznika nr 1 do zarządzenia

** podpisuje się każdy z prowadzących strzelanie