Organizacja turnusów profilaktyczno-rehabilitacyjnych i antystresowych oraz tryb postępowania przy kwalifikowaniu i kierowaniu na turnusy funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2003.1.20

Akt utracił moc
Wersja od: 3 kwietnia 2003 r.

WYTYCZNE Nr 40
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 26 marca 2003 r.
w sprawie organizacji turnusów profilaktyczno-rehabilitacyjnych i antystresowych oraz trybu postępowania przy kwalifikowaniu i kierowaniu na turnusy funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej

W związku z art. 9 ust. 7 pkt 8 ustawy o Straży Granicznej z dnia 12 października 1990 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399) i § 2 pkt 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 września 2001 r. w sprawie zadań służby medycyny pracy (Dz. U. Nr 118, poz. 1270) ustala się, co następuje:
§  1.
Wytyczne określają:
1)
organizację turnusów profilaktyczno-rehabilitacyjnych i antystresowych,
2)
tryb postępowania przy kwalifikowaniu i kierowaniu na turnusy funkcjonariuszy i pracowników jednostek organizacyjnych Straży Granicznej,
3)
komórki organizacyjne właściwe do realizacji zadań określonych w wytycznych.
§  2.
Użyte w wytycznych pojęcia oznaczają:
1)
turnus - 14-dniowy sanatoryjny turnus profilaktyczno-rehabilitacyjny i antystresowy,
2)
przełożony właściwy do spraw osobowych - Komendant Główny Straży Granicznej, komendant oddziału oraz komendant ośrodka szkolenia SG,
3)
kierowany - funkcjonariusz lub pracownik SG zakwalifikowany do wzięcia udziału w turnusie,
4)
kierujący - kierownik komórki właściwej do spraw zdrowia jednostki organizacyjnej SG, w której przechowywana jest dokumentacja profilaktyczna dotycząca funkcjonariusza lub pracownika SG, zobowiązany do przygotowania, uzgodnienia i zgłoszenia listy osób kierowanych na turnus oraz listy osób rezerwowych,
5)
Wydział Zdrowia - właściwa do spraw zdrowia komórka organizacyjna w Biurze Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej.
§  3.
Organizację oraz zakup turnusów przeprowadza centralnie Wydział Zdrowia. Wydział Zdrowia planuje wysokość środków finansowych na realizację zadań związanych z organizacją i zakupem turnusów.
§  4.
1.
Kierowanemu, w miarę możliwości, należy zapewnić warunki klimatyczne odmienne od tych w jakich pełni on służbę lub wykonuje pracę, a w szczególności umożliwić pełną izolację od obowiązków służbowych.
2.
Turnusy powinny być realizowane w oparciu o bazę lecznictwa sanatoryjnego, w której znana jest specyfika służby i pracy w formacjach mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
3.
Kierowany pokrywa 20% kosztów jego pobytu na turnusie, wpłacając je w placówce prowadzącej turnus, w dniu rozpoczęcia turnusu.
§  5.
1.
Funkcjonariusz lub pracownik, z zastrzeżeniem ust. 2, nie może być kierowany na turnus częściej niż raz na dwa lata.
2.
W przypadku pogorszenia stanu zdrowia związanego z wypadkiem podczas służby lub pracy oraz w związku ze szczególnymi warunkami służby lub pracy, funkcjonariusza lub pracownika można skierować na turnus, bez zachowania terminów, o których mowa w ust. 1.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, kierujący sporządza uzasadnienie, które załącza do listy osób kierowanych, o której mowa w § 9. Uzasadnienie powinno zawierać wyczerpujące wskazanie powodów uzasadniających skierowanie funkcjonariusza na turnus bez zachowania terminów, o których mowa w ust. 1.
§  6.
1.
Jednostkom organizacyjnym SG przysługuje corocznie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, następująca ilość miejsc na turnusach:
1)
Komenda Główna SG oraz Graniczna Placówka Kontrolna SG Warszawa-Okęcie - 15
2)
Morski Oddział SG - 15
3)
Lubuski Oddział SG - 15
4)
Śląski Oddział SG - 14
5)
Podlaski Oddział SG - 14
6)
Nadbużański Oddział SG - 14
7)
Bieszczadzki Oddział SG - 14
8)
Łużycki Oddział SG oraz Ośrodek Tresury Psów Służbowych SG - 12
9)
Pomorski Oddział SG - 12
10)
Karpacki Oddział SG - 12
11)
Warmińsko-Mazurski Oddział SG - 9
12)
Sudecki Oddział SG - 8
13)
Centralny Ośrodek Szkolenia SG - 4
14)
Centrum Szkolenia SG - 2
2.
Zmiana łącznej ilości miejsc może nastąpić w celu utrzymania poziomu miejsc odpowiadających liczbie około 1% ogółu pełniących służbę i zatrudnionych w SG.
3.
Zmiana ilości miejsc, należnych poszczególnym jednostkom organizacyjnym, może nastąpić w celu utrzymania stosunku 1 miejsca na około 100 osób pełniących służbę i zatrudnionych.
§  7.
1.
W celu pełnego wykorzystania zakupionych turnusów ustala się ilość miejsc rezerwowych.
2.
Ilość miejsc rezerwowych zależna jest od ilości miejsc na turnusach przysługujących jednostce organizacyjnej SG i wynosi:
1)
do 5 miejsc - 2 miejsca rezerwowe,
2)
od 6 do 9 miejsc - 3 miejsca rezerwowe,
3)
od 10 do 15 miejsc - 4 miejsca rezerwowe,
4)
powyżej 15 miejsc - 5 miejsc rezerwowych.
§  8.
1.
Ilość miejsc, określona w § 6 ust. 1, może ulec zmianie ze względu na ilość środków finansowych ujętych na ten cel w rocznym planie finansowym SG.
2.
W przypadku braku możliwości zakupu miejsc w ustalonej ilości, dokonuje się zakupu miejsc w ilości proporcjonalnej do środków finansowych przeznaczonych na ten cel.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, ilość miejsc należnych poszczególnym jednostkom organizacyjnym SG, ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu.
§  9.
1.
Kierujący sporządza listę kierowanych na turnusy oraz listę rezerwową.
2.
Listy ustala się biorąc pod uwagę, w szczególności:
1)
występowanie czynników szkodliwych i uciążliwych na stanowisku pracy lub służby,
2)
dokumentację badań profilaktycznych,
3)
roczną analizę stanu zdrowia i ustalone wskazania,
4)
inne okoliczności, które uzasadniają skierowanie funkcjonariusza lub pracownika na turnus.
3.
Listy, podlegają zaopiniowaniu przez inspektora ds. BHP, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
Opinia nie jest wymagana w przypadku wpisania na listę osób, o których mowa w § 13 ust. 2 i § 14.
5.
Osoby na listach umieszcza się w kolejności, odpowiadającej potrzebie skierowania danej osoby na turnus.
§  10.
1.
Kierujący przedkłada przełożonemu do spraw osobowych, do dnia 20 stycznia każdego roku, listy osób kierowanych i rezerwowych, zaopiniowane przez inspektora ds. BHP, do zatwierdzenia.
2.
Po zatwierdzeniu przez przełożonego list osób kierowanych i rezerwowych, kierujący przesyła je, nie później niż do dnia 31 stycznia każdego roku, do Wydziału Zdrowia.
§  11.
1.
Kierownik wydziału zdrowia dokonuje przydziału ilości miejsc i terminów pobytu na turnusach dla jednostek organizacyjnych SG, w określonych zamówieniem sanatoriach, z uwzględnieniem zasad określonych w § 4.
2.
Imiennego przydziału miejsca i terminu pobytu na turnusie dokonuje kierujący na podstawie:
1)
ilości miejsc przydzielonych jednostce organizacyjnej w danym roku,
2)
przydzielonych miejsc w konkretnie określonych sanatoriach i ustalonych terminów pobytu na turnusach,
3)
kolejności na liście osób kierowanych.
§  12.
1.
W wyjątkowym przypadku, gdy funkcjonariusz lub pracownik uległ wypadkowi związanemu z pełnioną służbą lub wykonywaną pracą i konieczne jest, zgodnie z zaleceniem lekarza, niezwłoczne skierowanie go na turnus:
1)
jeżeli nie dokonano imiennego przydziału skierowań na turnusy - funkcjonariusz lub pracownik podlega wpisaniu na listę osób kierowanych bez zachowania wymagań określonych w § 9 i 10,
2)
jeżeli dokonano imiennego przydziału skierowań na turnusy - funkcjonariusz lub pracownik kierowany jest na miejsce kierowanego, który otrzymał skierowanie.
2.
Przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się wyłącznie w przypadku zbyt długiego okresu oczekiwania na skierowanie na turnus w normalnym trybie.
§  13.
1.
Jeżeli, ze względu na zdarzenie losowe lub inną nieprzewidzianą sytuację, kierowany zrezygnuje z turnusu, na jego miejsce, z zastrzeżeniem § 14, kieruje się funkcjonariusza lub pracownika z listy osób rezerwowych, według kolejności wpisania tych osób na listę.
2.
Osoby wpisane na listę rezerwową, jeżeli nie zostały skierowane na podstawie ust. 1 na turnus, wpisywane są w następnym roku, zgodnie z dotychczasową kolejnością, na listę osób kierowanych.
§  14.
1.
Kierowany, który nie otrzymał skierowania na turnus, ze względów określonych w § 8 ust. 3, a został wpisany na listę osób kierowanych, ma pierwszeństwo w stosunku do osób z listy rezerwowej w przypadku:
1)
kierowania na zwolnione miejsce, w przypadku określonym w § 13 ust. 1,
2)
wpisania na listę osób kierowanych w roku następnym.
2.
Pierwszeństwo w stosunku do osób określonych w ust. 1, w przypadku, o którym mowa w § 12 ust. 1 pkt 2, ma funkcjonariusz lub pracownik, który otrzymał imienne skierowanie na turnus a na jego miejsce skierowany został funkcjonariusz lub pracownik, który uległ wypadkowi.
§  15.
Przedłożenie przełożonemu do spraw osobowych list osób kierowanych i rezerwowych do zatwierdzenia, o którym mowa w § 10 ust. 1 następuje w 2003 r. do dnia 20 kwietnia 2003 r., zaś przesłanie ich, o którym mowa w § 10 ust. 2, do Wydziału Zdrowia, następuje do dnia 30 kwietnia 2003 r.
§  16.
Wytyczne wchodzą w życie po upływie 7 dni od dnia podpisania.