Organizacja służby w Straży Granicznej w systemie skoszarowanym oraz sposób jej pełnienia.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSW.1996.9.62

Akt utracił moc
Wersja od: 7 sierpnia 1996 r.

ZARZĄDZENIE Nr 65
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 7 sierpnia 1996 r.
w sprawie organizacji służby w Straży Granicznej w systemie skoszarowanym oraz sposobu jej pełnienia.

Na podstawie art. 153 ust. 7 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214 oraz z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:

1. "funkcjonariusz" - funkcjonariusza Straży Granicznej w służbie kandydackiej,

2. "jednostka organizacyjna Straży Granicznej" - oddział Straży Granicznej, ośrodek szkolenia Straży Granicznej,

3. "komendant jednostki organizacyjnej Straży Granicznej" - komendanta oddziału Straży Granicznej, komendanta ośrodka szkolenia Straży Granicznej,

4. "graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej" - strażnicę, graniczną placówkę kontrolną oraz dywizjon Straży Granicznej,

5. "komendant granicznej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej" - komendanta strażnicy, komendanta granicznej placówki kontrolnej oraz komendanta dywizjonu Straży Granicznej,

6. "czas służbowy" - czas, w którym funkcjonariusz uczestniczy w zajęciach służbowych lub wykonuje powierzone mu obowiązki służbowe,

7. "czas pozasłużbowy" - czas wolny od zajęć służbowych i wykonywania obowiązków służbowych, pozostawiony do dyspozycji funkcjonariusza,

8. "dni wolne od zajęć służbowych" - niedziele, święta państwowe oraz inne dni wolne ustalone na podstawie odrębnych przepisów.

§  2.
Służbę w systemie skoszarowanym funkcjonariusze pełnią przez całą dobę. Służba ta obejmuje zarówno czas służbowy jak i pozasłużbowy.
§  3.
1.
Organizacja służby w systemie skoszarowanym ustala dzienny tok służby funkcjonariuszy oraz określa miejsce ich zakwaterowania i przebywania w trakcie pełnienia służby.
2.
Służbę w systemie skoszarowanym w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej organizuje komendant jednostki organizacyjnej, który w szczególności:
1)
ustala porządek dnia dla poszczególnych pododdziałów jednostki organizacyjnej,
2)
przydziela pododdziałom miejsca zakwaterowania oraz inne pomieszczenia i rejony.
3.
Służbę w systemie skoszarowanym w granicznej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej organizuje komendant jednostki organizacyjnej, któremu dana jednostka podlega, uwzględniając specyfikę służby i warunki istniejące w tej jednostce.
§  4.
1.
Porządek dnia określa w szczególności godziny:
1)
pobudki i capstrzyku,
2)
przerw na posiłki,
3)
apeli,
4)
szkoleń programowych,
5)
obsługi sprzętów i treningów,
6)
prac porządkowo-gospodarczych,
7)
instruktaży i odpraw do służb i wart,
8)
czasu pozasłużbowego.
2.
W porządku dnia uwzględnione muszą być następujące warunki:
1)
8-godzinny czas snu funkcjonariuszy,
2)
zorganizowanie żywienia funkcjonariuszy tak, aby przerwy między posiłkami w dzień wynosiły nie więcej niż 6 godzin,
3)
ustalenie czasu pozasłużbowego funkcjonariuszy w dni powszednie w wymiarze od 2 do 4 godzin.
§  5.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach dowódca pododdziału (komendant granicznej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej) może zarządzić wprowadzenie zmian do obowiązującego w danym dniu porządku dnia, po uprzednim uzyskaniu zgody dyżurnego jednostki organizacyjnej Straży Granicznej.
§  6.
1.
Dla funkcjonariuszy uzyskujących niezadowalające wyniki w szkoleniu lub dopuszczających się zaniedbań w służbie dowódca pododdziału (komendant granicznej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej) może zorganizować w czasie pozasłużbowym dodatkowe zajęcia (treningi, naukę własną).
2.
Czas zajęć, o których mowa w ust. 1, nie może przekraczać jednorazowo więcej niż połowę czasu pozasłużbowego.
§  7.
1.
W dni wolne od zajęć służbowych nie prowadzi się szkolenia programowego. W uzasadnionych przypadkach komendant jednostki organizacyjnej Straży Granicznej może jednak zarządzić przeprowadzenie szkolenia dodatkowego.
2.
Czas szkolenia, o którym mowa w ust. 1, nie może przekraczać 5 godzin dziennie.
§  8.
W dni wolne od zajęć służbowych nie ogłasza się pobudki i nie przeprowadza apelu. Można natomiast przeprowadzić zbiórkę w celu sprawdzenia stanu osobowego jednostki organizacyjnej lub wchodzących w jej skład pododdziałów.
§  9.
1.
Nadzór nad przestrzeganiem porządku dnia w pododdziale (granicznej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej) sprawuje dowódca pododdziału (komendant granicznej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej), a w czasie jego nieobecności służba dyżurna lub wyznaczony przez dowódcę pododdziału (komendanta granicznej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej) funkcjonariusz służby przygotowawczej bądź stałej.
2.
Komendant jednostki organizacyjnej Straży Granicznej organizuje ponadto doraźny nadzór służbowy nad przestrzeganiem porządku dnia w jednostce organizacyjnej.
§  10.
Funkcjonariusze zakwaterowani są w rejonach pododdziałów, w których pełnią służbę i zajmują pomieszczenia wyznaczone przez dowódcę pododdziału (komendanta granicznej jednostki organizacyjnej Straży Granicznej).
§  11.
1.
Utrzymanie porządku w pomieszczeniach (rejonach) zakwaterowania należy do obowiązków użytkowników. Do prac porządkowych wyznacza się kolejno funkcjonariuszy. Sprzątanie nie zwalnia od innych obowiązków służbowych.
2.
Sprzątanie poranne kończy się przed rozpoczęciem apelu porannego, a wieczorne pół godziny przed capstrzykiem. Stwierdzone niedociągnięcia po tym czasie usuwa służba dyżurna.
§  12.
Funkcjonariusze obowiązani są pełnić służbę zgodnie z obowiązującym ich porządkiem dnia.
§  13.
W czasie pozasłużbowym funkcjonariusze obowiązani są przebywać w rejonach zakwaterowania lub innych wyznaczonych miejscach. W innych miejscach na terenie oddziału mogą przebywać po uzyskaniu zgody przełożonych, a w czasie ich nieobecności po uzyskaniu zgody służby dyżurnej. O wyjściu do innego miejsca na terenie oddziału funkcjonariusze obowiązani są powiadomić służbę dyżurną.
§  14.
1.
Funkcjonariusze obowiązani są do przestrzegania zasad noszenia umundurowania.
2.
W czasie pozasłużbowym funkcjonariusze mogą:
1)
w rejonie zakwaterowania pododdziału i w innych wyznaczonych miejscach przebywać bez kurtek lub w ubiorze sportowym,
2)
poza obiektami jednostek organizacyjnych Straży Granicznej nosić ubrania cywilne.
§  15.
Funkcjonariusze spożywają posiłki w miejscu do tego wyznaczonym. W uzasadnionych przypadkach, podyktowanych brakiem możliwości przygotowania posiłków w obiektach Straży Granicznej, komendant jednostki organizacyjnej Straży Granicznej może zezwolić na inny sposób żywienia.
§  16.
1.
Funkcjonariusze mogą opuszczać teren jednostki organizacyjnej Straży Granicznej po złożeniu ślubowania i za zgodą właściwych przełożonych na podstawie przepustki stałej lub jednorazowej.
2.
W uzasadnionych przypadkach komendant jednostki organizacyjnej Straży Granicznej może udzielić funkcjonariuszowi przepustki przed złożeniem ślubowania.
§  17.
1.
Przepustkę stałą funkcjonariusz otrzymuje w dniu złożenia ślubowania.
2.
Przepustka stała uprawnia funkcjonariusza do przebywania poza jednostką organizacyjną Straży Granicznej (graniczną jednostką organizacyjną Straży Granicznej):
1)
w dni powszednie - w czasie pozasłużbowym, do pół godziny przed capstrzykiem,
2)
w dni powszednie poprzedzające dni wolne od zajęć służbowych - do pół godziny przed capstrzykiem następnego dnia lub ostatniego dnia wolnego od zajęć służbowych.
3.
Zgodę na wyjście na przepustkę stałą udziela dowódca plutonu lub wyższy przełożony.
4.
Udzielenia zgody na wyjście na przepustkę stałą można odmówić funkcjonariuszowi, który:
1)
naruszył zasady dyscypliny służbowej,
2)
dopuścił się zaniedbań w służbie,
3)
osiągnął niezadowalające wyniki w szkoleniu.
§  18.
Przepustek jednorazowych udzielają:
1)
dowódca drużyny - do 12 godzin,
2)
dowódca plutonu lub szef kompanii - do 24 godzin,
3)
dowódca kompanii (równorzędny) lub wyższy przełożony - do 72 godzin.
§  19.
W uzasadnionych sytuacjach, podyktowanych interesem służby, komendant jednostki organizacyjnej Straży Granicznej może tymczasowo wstrzymać, częściowo lub całkowicie wyjścia funkcjonariuszy na przepustki.
§  20.
O wyjściu na przepustkę funkcjonariusz melduje służbie dyżurnej.
§  21.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.