Organizacja, skład oraz miejsce i tryb pracy Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MRiRW.2024.4

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lutego 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 3
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 7 lutego 2024 r.
w sprawie organizacji, składu oraz miejsca i trybu pracy Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Na podstawie art. 12 ust. 2b i 4 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 122) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Zespół Zarządzania Kryzysowego, zwany dalej "Zespołem", jest organem pomocniczym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwanego dalej "Ministrem".
2. 
Zespół realizuje zadania określone w art. 12 ust. 2c ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym.
§  2. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - Minister;
2)
członkowie:
a)
Sekretarze Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwanym dalej "Ministerstwem",
b)
Podsekretarze Stanu w Ministerstwie,
c)
Dyrektor Generalny Ministerstwa,
d)
dyrektorzy komórek organizacyjnych w Ministerstwie;
3)
sekretarz - dyrektor komórki organizacyjnej w Ministerstwie właściwej w sprawach zarządzania kryzysowego.
§  3. 
Przewodniczący:
1)
zwołuje posiedzenia Zespołu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, każdorazowo określając czas i miejsce posiedzenia;
2)
przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
3)
kieruje pracami Zespołu;
4)
planuje i organizuje prace Zespołu;
5)
reprezentuje Zespół na zewnątrz.
§  4. 
1. 
Posiedzenia Zespołu zwołuje się w sytuacjach kryzysowych i podczas ćwiczeń - w zależności od potrzeb.
2. 
W przypadku niemożności udziału przewodniczącego w planowanym posiedzeniu Zespołu przewodniczący wyznacza spośród członków Zespołu, o których mowa w § 2 pkt 2 lit. a i b, zastępcę przewodniczącego, który wykonuje zadania określone w § 3. Wyznaczając zastępcę przewodniczącego, przewodniczący bierze pod uwagę rodzaj zaistniałego zagrożenia lub sytuacji kryzysowej w kierowanym przez Ministra dziale administracji rządowej.
3. 
W posiedzeniach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez przewodniczącego, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu.
4. 
Przewodniczący może zdecydować o braku konieczności udziału w planowanym posiedzeniu Zespołu wybranych członków Zespołu, o których mowa w § 2 pkt 2 lit. d, z uwagi na zakres spraw będących przedmiotem posiedzenia Zespołu.
5. 
Członkowie Zespołu, o których mowa w § 2 pkt 2 lit. d, mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
§  5. 
1. 
Przewodniczący, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu, może wyłonić ze składu Zespołu Grupę Zadaniową do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem sytuacji kryzysowej lub monitorowania i ograniczenia jej negatywnych skutków.
2. 
Pracami Grupy Zadaniowej kieruje członek Zespołu wyznaczony przez przewodniczącego.
3. 
Imienny skład Grupy Zadaniowej oraz jej zadania każdorazowo określa przewodniczący.
4. 
W pracach Zespołu i Grupy Zadaniowej związanych z przetwarzaniem informacji niejawnych mogą brać udział wyłącznie osoby posiadające odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji niejawnych, wydane na podstawie przepisów o ochronie informacji niejawnych.
5. 
Z posiedzeń Zespołu oraz Grup Zadaniowych sporządza się protokoły, które podpisuje odpowiednio przewodniczący lub kierujący pracami Grupy Zadaniowej.
6. 
Zespół oraz Grupy Zadaniowe mogą prowadzić prace i podejmować decyzje za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
§  6. 
Do zadań sekretarza należy w szczególności:
1)
przygotowywanie oraz koordynowanie opracowania dokumentów niezbędnych do prac Zespołu;
2)
sporządzanie protokołów z posiedzeń Zespołu oraz Grup Zadaniowych i przedstawianie ich do podpisu przewodniczącemu lub kierującemu pracami Grupy Zadaniowej;
3)
rozsyłanie podpisanych protokołów do uczestników posiedzenia oraz do adresatów wskazanych przez przewodniczącego lub kierującego pracami Grupy Zadaniowej;
4)
gromadzenie i przechowywanie dokumentacji wytworzonej w trakcie prac Zespołu.
§  7. 
Obsługę organizacyjną i techniczno-biurową Zespołu zapewnia Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministra.
§  8. 
1. 
Za udział w pracach Zespołu i Grup Zadaniowych nie przysługuje wynagrodzenie.
2. 
Osobom zaproszonym do udziału w pracach Zespołu, niebędącym pracownikami Ministerstwa, przysługuje zwrot kosztów podróży na posiedzenie do wysokości równowartości kosztów podróży pociągiem w wagonie klasy 2.
3. 
Osoby, o których mowa w ust. 2, są zobowiązane rozliczyć koszty podróży w terminie 14 dni od jej zakończenia.
4. 
Koszty funkcjonowania Zespołu są pokrywane ze środków budżetowych, z części 32 - Rolnictwo, dział 750 - Administracja publiczna, rozdział 75001 - Urzędy naczelnych i centralnych organów administracji rządowej.
§  9. 
Traci moc zarządzenie nr 26 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 lipca 2020 r. w sprawie organizacji, składu oraz miejsca i trybu pracy Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. Urz. Min. Rol. i Roz. Wsi poz. 29).
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.