Organizacja roku szkolnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1991.7.32

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1997 r.

ZARZĄDZENIE NR 26
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 12 listopada 1991 r.
w sprawie organizacji roku szkolnego

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Zarządzenie dotyczy przedszkoli, szkół i placówek wymienionych w art. 2 pkt 1–5 i 7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496), zwanej dalej "ustawą", z wyjątkiem szkół i placówek prowadzonych przez Ministra Kultury i Sztuki
§  2.
1. 2
W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 1a–6, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września (z wyjątkiem soboty) a kończą w najbliższy piątek po 18 czerwca.
1a. 3
W szkołach funkcjonujących w zakładach poprawczych i w schroniskach dla nieletnich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w ostatni piątek czerwca.
2.
W szkołach podstawowych dla dorosłych na wsi zajęcia lekcyjne są prowadzone przez kolejne 23 tygodnie poczynając od poniedziałku drugiego lub czwartego tygodnia października.
3.
W klasach ósmych szkół podstawowych i w klasach programowo najwyższych szkół zasadniczych zajęcia lekcyjne kończą się w środę bezpośrednio poprzedzającą zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych w tych szkołach.
4.
W klasach programowo najwyższych szkół średnich, w związku z przeprowadzaniem egzaminów dojrzałości w sesji wiosennej, zajęcia lekcyjne kończą się 10 dni wcześniej od terminu pisemnego egzaminu dojrzałości z języka polskiego.
5. 4
W szkołach średnich dla dorosłych organizujących egzamin dojrzałości w sesji zimowej oraz w szkołach średnich zawodowych dla młodzieży o 2,5-letnim cyklu nauczania, zajęcia lekcyjne klas programowo najwyższych kończą się w dniu 20 grudnia każdego roku z wyjątkiem szkół medycznych, w których zajęcia klas programowo najwyższych kończą się w terminie umożliwiającym realizację programu nauczania, jednak czas nauki w tym semestrze nie może przekroczyć 19 tygodni, a w szkołach zaocznych w najbliższą niedzielę po 10 grudnia; w zależności od potrzeb, szkoły dla dorosłych mogą dokonywać rekrutacji i rozpoczynać zajęcia dydaktyczno-wychowawcze od lutego każdego roku.
6.
W klasach programowo najwyższych szkół policealnych i pomaturalnych zajęcia lekcyjne kończą się w terminie umożliwiającym przeprowadzenie sesji egzaminacyjnej (która nie powinna trwać dłużej niż 14 dni) z przedmiotów ustalonych przez radę pedagogiczną oraz egzaminów z nauki zawodu lub przygotowania zawodowego.
§  3.
1.
W szkołach:
1)
zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 do 31 grudnia (lub od 22 grudnia do 31 grudnia, jeżeli 22 grudnia wypada w poniedziałek),
2) 5
ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego, z zastrzeżeniem ust. 1a; szczegółowy termin ferii w szkołach danego województwa, z wyjątkiem szkół i placówek prowadzonych przez Ministra Kultury i Sztuki, ustala kurator oświaty po uzgodnieniu z wojewodą i wojewódzką radą oświatową – jeżeli została powołana; termin ferii zimowych w danym roku szkolnym ogłasza kurator oświaty nie później niż do końca maja każdego roku,
3)
wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się we czwartek poprzedzający święta i kończy w pierwszy wtorek po świętach,
4)
ferie letnie rozpoczynają się w najbliższą sobotę po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i trwają do 31 sierpnia.
1a. 6
W szkołach funkcjonujących w zakładach poprawczych i w schroniskach dla nieletnich nie przewiduje się ferii zimowych dla wychowanków.
2.
Dyrektorzy szkół specjalnych z internatami i ośrodków wychowawczych mogą - w porozumieniu z rodzicami i po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej - podjąć decyzję o połączeniu zimowej przerwy świątecznej z feriami zimowymi.
2a. 7
(skreślony).
3. 8
W szkołach w których obowiązuje sześciodniowy tydzień pracy, dniem wolnym od zajęć jest dzień wypadający między dwoma dniami świątecznymi ustawowo wolnymi od pracy.
4. 9
Dyrektorzy szkół, w których obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy, mogą - w porozumieniu z radą szkoły i radą pedagogiczną - podjąć decyzję o potraktowaniu dnia wypadającego między dwoma dniami świątecznymi ustawowo wolnymi od pracy a także piątku wypadającego bezpośrednio po dniu świątecznym ustawowo wolnym od pracy, jako dnia wolnego od zajęć pod warunkiem odpracowania zajęć przypadających tego dnia - w wybraną sobotę.
4a. 10
(skreślony)
5. 11
Zajęcia dydaktyczne w roku szkolnym dzielą się na dwa okresy z zastrzeżeniem ust. 5a:

I - od dnia rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych we wrześniu do ostatniej soboty poprzedzającej ferie zimowe,

II - od poniedziałku wypadającego bezpośrednio po feriach zimowych do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

. 12
W szkołach funkcjonujących w zakładach poprawczych i w schroniskach dla nieletnich zajęcia dydaktyczne w roku szkolnym dzielą się na dwa okresy:

I – od dnia rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych we wrześniu do ostatniego powszedniego dnia stycznia.

II – od pierwszego dnia lutego do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

§  4.
W zależności od warunków pracy szkoły, rozkład zajęć dydaktyczno-wychowawczych może być realizowany w pięciu lub sześciu dniach tygodnia, z uwzględnieniem następujących ustaleń:
1)
szkoły podstawowe, w których współczynnik zmianowości wynosi co najmniej dwa (stosunek liczby oddziałów do liczby pomieszczeń do zajęć dydaktyczno-wychowawczych), mogą prowadzić zajęcia w ciągu pięciu lub sześciu dni w tygodniu przez cały rok szkolny albo stosować - w zależności od pory roku - przemienny system organizacji tygodniowych zajęć. Decyzje w tej sprawie podejmują dyrektorzy szkół w porozumieniu z radą szkoły i radą pedagogiczną,
2)
dyrektorzy pozostałych szkół decydują o organizacji tygodnia pracy we własnym zakresie, po zasięgnięciu opinii rady szkoły i rady pedagogicznej, zaś w szkołach zasadniczych i średnich zawodowych organizujących naukę zawodu w zakładzie pracy - w porozumieniu z tym zakładem. O decyzji w tej sprawie należy poinformować organ prowadzący szkołę, uczniów i ich rodziców przed rozpoczęciem ferii letnich,
3)
w szkołach, w których obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy, w dni wolne od zajęć dydaktycznych szkoły mogą organizować zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, imprezy służące upowszechnianiu kultury, sportu, turystyki i inne zajęcia pozalekcyjne; w soboty, w które większość rodziców (prawnych opiekunów) uczniów jest zatrudnionych, szkoły powinny organizować zajęcia zapewniające opiekę wszystkim zgłaszającym się uczniom.
§  5. 13
1.
Pisemne egzaminy dojrzałości będą odbywać się w następujących terminach:
1)
w sesji zimowej – w szkołach średnich zawodowych dla młodzieży o 2,5-letnim cyklu nauczania:
a)
język polski – w najbliższą środę wypadającą po 6 stycznia lub 6 stycznia, jeżeli ten dzień wypada w środę, o godz. 9.00,
b)
drugi przedmiot – w dniu następnym (czwartek) o godz. 9.00.

W szkołach średnich ogólnokształcących i zawodowych dla dorosłych egzaminy pisemne rozpoczną się o godz. 15.30, w wyżej wymienionych terminach.

2)
w sesji wiosennej – w szkołach średnich dla młodzieży:
a)
język polski – w najbliższy wtorek po 5 maja lub 5 maja, jeżeli ten dzień wypada we wtorek, o godz. 9.00,
b)
drugi przedmiot – w dniu następnym (środa) o godz. 9.00,
c)
język ojczysty – w szkołach z niepolskim językiem nauczania – w dniu następnym (czwartek) o godz. 9.00.

W szkołach średnich zawodowych i ogólnokształcących dla dorosłych egzaminy pisemne rozpoczną się o godz. 15.30, w wyżej ustalonych terminach

1a.  14 (skreślony)

2.
Ustne egzaminy dojrzałości powinny być zakończone w sesji zimowej do 31 stycznia, a w sesji wiosennej do 10 czerwca.
3.
Pisemne egzaminy wstępne do szkół średnich dla młodzieży na podbudowie szkoły podstawowej lub szkoły zasadniczej odbywać się będą w pierwszy poniedziałek i wtorek ferii letnich.
4.
Termin egzaminów wstępnych do liceów wojskowych ustalą dyrektorzy tych szkół w porozumieniu z organem prowadzącym. Przeprowadzenie kwalifikacji zdrowotnych do tych liceów powinno być zakończone do 31 maja.
5. 15
Termin egzaminów wstępnych do szkół policealnych i pomaturalnych ustalą kuratorzy oświaty w porozumieniu z dyrektorami tych szkół bądź z organem prowadzącym.

§ 5a.  16 W wypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami, w szczególności w razie klęski żywiołowej, kurator oświaty po uzgodnieniu z wojewodą, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiej rady oświatowej, jeżeli została powołana, oraz za zgodą Ministra Edukacji Narodowej, może ustalić odmienną od powszechnie obowiązującej organizację roku szkolnego z tym, że:

1)
zajęcia lekcyjne powinny trwać co najmniej 178 dni,
2)
nie mogą ulec zmianie terminy egzaminów wstępnych do szkół ponadpodstawowych i terminy egzaminów dojrzałości w sesji zimowej i sesji wiosennej.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1992 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 6 z dnia 17 kwietnia 1997 r.(Dz.Urz.MEN.97.3.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 kwietnia 1997 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 16 z dnia 26 sierpnia 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.8.36) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.
3 § 2 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 16 z dnia 26 sierpnia 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.8.36) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.
4 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 6 z dnia 17 kwietnia 1997 r.(Dz.Urz.MEN.97.3.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 kwietnia 1997 r.
5 § 3 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 25 z dnia 12 sierpnia 1993 r. (Dz.Urz.MEN.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 sierpnia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia nr 6 z dnia 17 kwietnia 1997 r.(Dz.Urz.MEN.97.3.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 kwietnia 1997 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia nr 16 z dnia 26 sierpnia 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.8.36) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.

6 § 3 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia nr 16 z dnia 26 sierpnia 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.8.36) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.
7 § 3 ust. 2a:

- dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 39 z dnia 18 grudnia 1992 r. (Dz.Urz.MEN.93.1.1) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

- skreślony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 25 z dnia 12 sierpnia 1993 r. (Dz.Urz.MEN.93.7.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 sierpnia 1993 r.

8 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 7 z dnia 8 marca 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 marca 1994 r.
9 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 7 z dnia 8 marca 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 marca 1994 r.
10 § 3 ust. 4a:

- dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 5 z dnia 26 kwietnia 1995 r. (Dz.Urz.MEN.95.4.12) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 maja 1995 r.

- skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia nr 6 z dnia 17 kwietnia 1997 r.(Dz.Urz.MEN.97.3.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 kwietnia 1997 r.

11 § 3 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 39 z dnia 18 grudnia 1992 r. (Dz.Urz.MEN.93.1.1) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia nr 16 z dnia 26 sierpnia 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.8.36) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.

12 § 3 ust. 5a dodany przez § 1 pkt 2 lit. d) zarządzenia nr 16 z dnia 26 sierpnia 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.8.36) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.
13 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia nr 6 z dnia 17 kwietnia 1997 r.(Dz.Urz.MEN.97.3.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 kwietnia 1997 r.
14 § 5 ust. 1a:

- dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 5 z dnia 26 kwietnia 1995 r. (Dz.Urz.MEN.95.4.12) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 maja 1995 r.

- skreślony przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia nr 6 z dnia 17 kwietnia 1997 r.(Dz.Urz.MEN.97.3.13) zmieniajacego nin. zarządzenie z dniem 25 kwietnia 1997 r.

15 § 5 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. c) zarządzenia nr 6 z dnia 17 kwietnia 1997 r.(Dz.Urz.MEN.97.3.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 kwietnia 1997 r.
16 § 5a dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 16 z dnia 26 sierpnia 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.8.36) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.