Organizacja oraz zasady i tryb wykonywania zadań przez Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.1997.7.65

Akt utracił moc
Wersja od: 18 sierpnia 1997 r.

ZARZĄDZENIE Nr 44
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 18 sierpnia 1997 r.
w sprawie organizacji oraz zasad i trybu wykonywania zadań przez Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 12, poz. 49, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1991 r. Nr 7, poz. 25, z 1992 r. Nr 33, poz. 144, z 1995 r. Nr 130, poz. 629, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 773) zarządza się, co następuje:
§  1.
Inspekcja Sanitarna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwana dalej "Inspekcją Sanitarną", wykonuje zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej na zasadach i w trybie określonym w zarządzeniu.
§  2.
1.
Inspekcja Sanitarna jest właściwa do wykonywania zadań w centralnych organach administracji rządowej oraz innych organach i jednostkach organizacyjnych nadzorowanych, podległych lub podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.
2.
Właściwością Inspekcji Sanitarnej nie są objęte obiekty znajdujące się poza terenem jednostek podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji:
a)
budynki mieszkalne znajdujące się poza terenem jednostek wojskowych w tym również kwatery stałe (mieszkania),
b)
obiekty klubów sportowych.
3.
Dane sanitarno-epidemiologiczne o obiektach, o których mowa w ust. 1, inspektorzy sanitarni Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwani dalej "inspektorami sanitarnymi", przekażą właściwym terytorialnie Państwowym Inspektorom Sanitarnym.
§  3.
1.
Inspekcją Sanitarną kieruje Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwany dalej "Głównym Inspektorem Sanitarnym".
2.
Głównego Inspektora Sanitarnego powołuje i odwołuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  4.
1.
Organami Inspekcji Sanitarnej są:
1)
Główny Inspektor Sanitarny - Dyrektor Centralnego Zarządu Służby Zdrowia,
2)
inspektorzy sanitarni Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:
a)
Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
b)
Dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
c)
Kierownik Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
d)
Kierownik Zespołu Zdrowia Publicznego w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
e)
Inspektor Sanitarny Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
f)
Inspektor Sanitarny Straży Granicznej,
g)
Inspektor Sanitarny Biura Ochrony Rządu.
2.
Główny Inspektor Sanitarny wykonuje zadania przy pomocy Wydziału Zdrowia Publicznego Centralnego Zarządu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
3.
Organy Inspekcji Sanitarnej, o których mowa w ust. 1 pkt 2, wykonują swoje zadania przy pomocy podległych im stacji sanitarno-epidemiologicznych lub zespołów zdrowia publicznego.
4.
Inspektorów sanitarnych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powołuje i odwołuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.
5.
Organy Inspekcji Sanitarnej, o których mowa w ust. 1, są właściwe do wykonywania zadań określonych w ustawie z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 12, poz. 49, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1991 r. Nr 7, poz. 25, z 1992 r. Nr 33, poz. 144, z 1995 r. Nr 130, poz. 629, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 773):
1)
Główny Inspektor Sanitarny - Głównego Inspektora Sanitarnego Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
2)
Inspektor Sanitarny - Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
6.
Inspektorzy sanitarni, o których mowa w ust. 1 pkt 2, w zakresie wykonywania zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji podlegają Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu.
§  5.
Inspektor sanitarny może upoważnić niektórych pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do wykonywania w jego imieniu określonych czynności kontrolnych i wydawania decyzji w określonych sprawach.
§  6.
Inspektorzy sanitarni, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, raz do roku przedstawiają Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu sprawozdanie z działalności sanitarno-epidemiologicznej na obszarze ich działania.
§  7.
1.
Do zadań Głównego Inspektora Sanitarnego należy w szczególności:
1)
nadzór nad działalnością Inspekcji Sanitarnej,
2)
rozpatrywanie odwołań od decyzji wydawanych przez inspektorów sanitarnych,
3)
przedstawianie Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji informacji i wniosków dotyczących zagadnień sanitarnych wymagających uwzględnienia w planach gospodarczych, finansowych i inwestycyjnych jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji,
4)
przedstawianie Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji propozycji w zakresie poprawy sytuacji epidemicznej oraz stanu sanitarno-epidemiologicznego,
5)
występowanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o powołanie lub odwołanie inspektorów sanitarnych,
6)
współpraca z Głównym Inspektorem Sanitarnym Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
2.
Główny Inspektor Sanitarny jest organem odwoławczym od decyzji w sprawach sanitarno-epidemiologicznych.
§  8.
Inspektor sanitarny lub osoba upoważniona, o której mowa w § 5, w związku z wykonywaną kontrolą ma prawo:
1)
wstępu o każdej porze do:
a)
obiektów centralnych organów administracji rządowej oraz innych organów i jednostek organizacyjnych nadzorowanych, podległych lub podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji,
b)
środków transportu i obiektów z nimi związanych, w tym również okrętów, jednostek pływających żeglugi śródlądowej i statków powietrznych, znajdujących się w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
2)
żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób,
3)
żądania okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych, niezbędnych w dochodzeniu epidemiologicznym lub dla ustalenia wykroczeń sanitarnych,
4)
pobierania nieodpłatnie próbek do badań.
§  9.
Inspektor sanitarny lub osoba upoważniona, o której mowa w § 5, ma prawo:
1)
wstępu do kwater i lokalów mieszkalnych znajdujących się na terenie jednostek wojskowych i innych obiektów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia choroby zakaźnej, zagrożenia zdrowia czynnikami środowiskowymi,
2)
nakazania w drodze decyzji, usunięcia w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień higienicznych i zdrowotnych,
3)
wydania decyzji, niezbędnych ze względu na ochronę zdrowia i życia ludzkiego, unieruchomienia obiektu, zakładu pracy, jego części (stanowiska pracy lub urządzenia), wyłączenia z eksploatacji środka transportu, wycofania z obrotu środka spożywczego, przedmiotu użytku lub innego wyrobu mogącego mieć wpływ na zdrowie ludzi albo podjęcia lub zaprzestania innych działań, jeżeli naruszenie wymogów higienicznych i zdrowotnych spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi - decyzje w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu,
4)
stosowania środków egzekucyjnych, o których mowa w art. 29 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
5)
składania wniosków do przełożonych służbowych żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej o ukaranie dyscyplinarne.
§  10.
1.
W razie stwierdzenia istotnych uchybień w działalności kontrolowanej jednostki, mogących mieć wpływ na stan zdrowia lub życia inspektor sanitarny w szczególności ma obowiązek zawiadomienia o stwierdzonych uchybieniach kierownictwo kontrolowanej jednostki lub jednostkę albo organ powołany do sprawowania nadzoru.
2.
Kierownictwo kontrolowanej jednostki jest zobowiązane, w terminie 30 dni od daty podpisania protokółu, do pisemnego poinformowania właściwego inspektora sanitarnego o podjętych i wykonanych czynnościach.
§  11.
Od decyzji wydanych przez inspektorów sanitarnych służy odwołanie do Głównego Inspektora Sanitarnego.
§  12.
W zakresie nieuregulowanym w zarządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
§  13.
1.
Dokumentem uprawniającym do wykonywania zadań Inspekcji Sanitarnej jest legitymacja, której wzór określa załącznik do zarządzenia.
2.
Legitymacja stanowi bezpośrednią przepustkę do wszystkich obiektów stacjonarnych i ruchomych organów i jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1.
3.
Legitymacje są wystawiane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i ewidencjonowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego.
§  14.
Traci moc zarządzenie Nr 130 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 20 grudnia 1993 r. w sprawie organizacji oraz zasad i trybu wykonywania zadań przez Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Dz.Urz. MSW Nr 6, poz. 121).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

12
RZECZPOSPOLITA POLSKA

MINISTERSTWO

SPRAW WEWNĘTRZNYCH

I ADMINISTRACJI

INSPEKCJA SANITARNA

Legitymacja Nr ..........

hologram

zdjęcie

*)................

podpis wystawcy

................

imię i nazwisko

ważna do dnia

..............

**)

....................

Legitymacja dwustronnie foliowana.

Tło jasnoniebieskie.

Pas czerwony, białe litery Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pozostałe litery czarne.

*) Pieczęć okrągła Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

**) Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Inspektor Sanitarny Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych

Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Inspektor Sanitarny Straży Granicznej

Inspektor Sanitarny Biura Ochrony Rządu

Pracownik Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

w...........................................................

(tylko dla pracowników upoważnionych zgodnie z § 4 ust. 5)

Strona 2 - logo służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w tle.