Organizacja nadzoru bankowego i tryb jego wykonywania.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1992.7.16

Akt utracił moc
Wersja od: 12 sierpnia 1992 r.

ZARZĄDZENIE Nr 11/92
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 7 sierpnia 1992 r.
w sprawie organizacji nadzoru bankowego i trybu jego wykonywania.

Na podstawie art. 47 ust. 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 4 poz. 22, Nr 74 poz. 439 i z 1992 r. Nr 20 poz. 78, Nr 49 poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.  
Narodowy Bank Polski zwany dalej NBP sprawuje nadzór nad działalnością banków przez Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego zwany dalej GINB oraz jednostki organizacyjne NBP.
2.
Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego podlega bezpośrednio Prezesowi Narodowego Banku Polskiego.
§  2.
Dyrektor GINB organizuje i koordynuje w NBP realizację zadań w zakresie nadzoru bankowego.
§  3.
Czynności w zakresie nadzoru wykonują pracownicy GINB oraz inni pracownicy NBP.
§  4.
Czynności nadzoru wykonywane są w centralach banków, ich jednostkach organizacyjnych oraz przedstawicielstwach i oddziałach banków zagranicznych w Polsce, zwanych dalej bankami.
§  5.
1.  
Pracownicy NBP nie będący pracownikami GINB wykonują czynności nadzoru bankowego w granicach określonych w pisemnym upoważnieniu udzielonym przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego na wniosek Dyrektora GINB.
2.
Upoważnienia wydawane są na czas określony lub nieokreślony i mogą być cofnięte w każdym czasie.
3.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1 podlegają Dyrektorowi GINB w zakresie wykonywania czynności nadzoru.
§  6.
1.  
Dyrektorzy oddziałów okręgowych NBP organizują i koordynują realizację zadań nad bankami spółdzielczymi w zakresie właściwości miejscowej oddziału przez upoważnionych pracowników oddziału.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1 na podstawie upoważnienia wydanego w trybie określonym w § 5 wykonują czynności nadzoru także w innych bankach.
3.
Dyrektorzy oddziałów okręgowych NBP realizują zadania o których mowa w ust. 1 w porozumieniu z Dyrektorem GINB, który może im zlecać zadania z zakresu nadzoru bankowego.
§  7.
Banki udostępniają niezbędne dla wykonywania czynności nadzoru: statuty, regulaminy, instrukcje, uchwały, zarządzenia, plany finansowe oraz inne dokumenty niezbędne dla oceny działalności i sytuacji finansowej banku, a także analizy, wyniki badań i opinie wykonane przez inne podmioty i organy. Uprawnione to dotyczy danych przechowywanych na wszelkich nośnikach informacji.
§  8.
Dokumentami upoważniającymi do wykonywania czynności nadzoru bankowego są:
a)
dla pracowników GINB - legitymacja służbowa,
b)
dla innych pracowników NBP - legitymacja służbowa oraz upoważnienie, o którym mowa w § 5.
§  9.
1.  
Pracownik wykonujący czynności nadzoru po przybyciu do banku zawiadamia o tym prezesa, a w przypadku przybycia do oddziału lub innej jednostki organizacyjnej banku, dyrektora tej jednostki oraz okazuje dokumenty upoważniające go do podjęcia czynności nadzoru wymienione w § 8, a także informacje o zakresie czynności i przewidywanym czasie ich trwania.
2.
Czynności nadzoru powinny być wykonywane w dniach i godzinach pracy obowiązujących bank. W razie zaistnienia konieczności czynności te mogą być wykonywane również poza godzinami pracy i w dniach wolnych od pracy.
§  10.
1.  
Pracownik upoważniony do wykonywania czynności nadzoru podlega wyłączeniu od udziału w tych czynnościach, jeżeli ich wyniki mogą wpływać na jego prawa lub obowiązki albo na prawa lub obowiązki jego małżonka, krewnych, powinowatych, bądź osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli oraz osób, z którymi pozostaje w bliskich stosunkach.
2.
O przyczynach powodujących wyłączenie pracownik ten zawiadamia bezpośredniego - w zakresie czynności nadzoru - przedłożonego, który rozstrzyga o wyłączeniu.
§  11.
1.  
Pracownik wykonujący czynności nadzoru może badać dokumenty wyłącznie w siedzibie banku. Na pisemne żądanie tego pracownika sporządzane są kopie dokumentów, w tym również opracowania oparte na tych dokumentach, zestawienia i obliczenia.
2.
Na żądanie pracownika wykonującego czynności nadzoru każdy pracownik banku obowiązany jest udzielić wyjaśnień ustnych lub pisemnych.
§  12.
1.  
Pracownik NBP wykonujący czynności nadzoru sporządza protokół, który powinien zawierać w szczególności:
1)
datę i miejsce, w których podjęto czynności,
2)
zakres podjętych czynności,
3)
zwięzły opis stwierdzonego stanu faktycznego,
4)
informacje o stanowisku zarządu banku do uwag i spostrzeżeń poczynionych w ramach nadzoru.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1 jest przekazywany bankowi wraz z zaleceniami dyrektora GINB w terminie nie przekraczającym jednego miesiąca od daty zakończenia czynności nadzoru.
3.
Pracownicy, o których mowa w § 5 ust. 1 przekazują do GINB protokół wraz z kopią wydanych bankowi przez dyrektora oddziału okręgowego NBP zaleceń w terminie jednego miesiąca od daty zakończenia czynności nadzoru.
§  13.
1.  
Dyrektorzy oddziałów okręgowych NBP, przekazują Dyrektorowi Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego informacje wraz z wnioskami w sprawie zastosowania przez Prezesa NBP środków przewidzianych w art. 101, 104, 105, 107 i 108 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. Prawo bankowe (DZ. U. Nr 4, poz. 21 z późniejszymi zmianami).
2.
Do informacji określonych w ust. 1 dołączone są odpisy protokołów z czynności nadzoru oraz kopie innych materiałów zebranych w trakcie przeprowadzania tych czynności.
§  14.
Traci moc zarządzenie nr 15/89 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 14 lipca 1989 r. w sprawie organizacji nadzoru bankowego i trybu jego wykonywania (Dz. Urz. NBP Nr 3, poz. 7).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1992 r.