Organizacja kursu podstawowego dla kandydatów do pracy w Straży Leśnej.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2019.12.145

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 2019 r.

DECYZJA Nr 156
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 25 października 2019 r.
w sprawie organizacji kursu podstawowego dla kandydatów do pracy w Straży Leśnej

GS.0210.8.2019

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1 , w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2  (zwanego dalej Statutem) - w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego m.in. w art. 33 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 3 , mając na względzie, że - według § 2 zał. nr 2 do Zarządzenia nr 45 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 28 kwietnia 1999 r. w sprawie określenia organizacji i zakresu działania posterunków Straży Leśnej w nadleśnictwach i grup interwencyjnych Straży Leśnej w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych oraz szczegółowych zasad szkolenia strażników leśnych - na szczeblu centralnym prowadzi się kurs dla kandydatów do pracy w Straży Leśnej, zarządzam, co następuje:

§  1. 
W celu przygotowania pracowników Straży Leśnej do wykonywania zadań polegających na zwalczaniu przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i ochrony przyrody oraz wykonywaniem innych zadań w zakresie ochrony mienia polecam podjęcie działań mających na celu organizację kursu podstawowego dla kandydatów do pracy w Straży Leśnej w terminie od 15 listopada do 7 grudnia 2019 r. w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego, Siczki 1A, Jedlnia-Letnisko na terenie RDLP w Radomiu.
§  2. 
Kurs, o którym mowa w § 1, będzie obejmował zagadnienia określone w programie szkolenia stanowiącym zał. nr 2 do Zarządzenia nr 45 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 28 kwietnia 1999 r. w sprawie określenia organizacji i zakresu działania posterunków Straży Leśnej w nadleśnictwach i grup interwencyjnych Straży Leśnej w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych oraz szczegółowych zasad szkolenia strażników leśnych (GO-021-230/99 ze zm.).
§  3. 
1. 
Kierownika kursu powołuje Główny Inspektor Straży Leśnej po zasięgnięciu opinii kierownika jednostki organizacyjnej, na terenie której będzie się odbywać kurs.
2. 
Do zadań kierownika kursu należy sporządzenie harmonogramu zajęć kursantów i nadzór nad jego realizacją, a w szczególności:
1)
organizuje zakwaterowanie i wyżywienie kursantom;
2)
zabezpiecza lokalizację, urządzenia i amunicję do przeprowadzenia ćwiczeń i treningów;
3)
zapewnia w porozumieniu z Głównym Inspektorem Straży Leśnej wykładowców i instruktorów;
4)
prowadzi w czasie kursu na bieżąco dziennik obecności na wykładach i ćwiczeniach.
3. 
Po zakończonym kursie kierownik kursu przedstawia do zatwierdzenia przez komisję egzaminacyjną protokół i zaświadczenia o ukończonym kursie.
4. 
Wymienione w ust. 3 dokumenty stanowią potwierdzenie odbycia przeszkolenia i zdania egzaminu oraz nabycia kwalifikacji do pracy w Straży Leśnej.
5. 
Główny Inspektor Straży Leśnej prowadzi rejestr osób potwierdzający udział w kursie i dokumentów określonych w ust. 3.
§  4. 
1. 
Mając na uwadze zapewnienie poziomu bezpieczeństwa i wykładów, wykładowcy i instruktorzy powinni prezentować niezbędny poziom wiedzy merytorycznej, właściwej dla tematów specjalizacji i doświadczenia w leśnictwie, policji i służbie zdrowia, którzy predysponowani są do prowadzenia zajęć z zakresu nauki o broni palnej, kryminalistyki, kontroli ruchu drogowego czy też udzielania pomocy medycznej.
2. 
Poza wykazaniem kwalifikacji, takich jak wyższe wykształcenie i doświadczenie, każdy wykładowca i instruktor przed szkoleniem powinien przedstawić kierownikowi skrypt zawierający podstawowe tezy wykładów i opis ćwiczeń, który po zatwierdzeniu stanowiłby pomoc dydaktyczną dla uczestników i absolwentów kursu.
3. 
Mając na uwadze § 4 ust. 2, preferowane jest w pierwszej kolejności wykorzystanie potencjału intelektualnego pracowników PGL LP, którzy mogliby przeprowadzić zajęcia zgodnie z ich kompetencjami w ramach delegacji służbowych lub za zgodą pracodawcy odpłatnie w czasie wolnym na podstawie stosunku pracy w formie umowy cywilnoprawnej, przy czym należy kierować się rachunkiem ekonomicznym.
§  5. 
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zapewni warunki organizacyjne mające na celu realizację kursu podstawowego dla kandydatów do pracy w Straży Leśnej.
§  6. 
Do nadzoru nad realizacją kursu podstawowego dla kandydatów do pracy w Straży Leśnej zobowiązuję Głównego Inspektora Straży Leśnej, który sporządzi sprawozdanie z realizacji szkolenia.
§  7. 
Koszty organizacji kursu i szkolenia ponosi Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych, natomiast koszty wyżywienia, zakwaterowania oraz badań lekarskich pokrywają nadleśnictwa delegujące kandydatów do pracy w Straży Leśnej.
§  8. 
Kierownik kursu ze swojej pracy sporządzi w terminie 10 dni protokół z zakończenia kursu i przeprowadzenia egzaminu, który przedstawi wraz ze sprawozdaniem Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych za pośrednictwem Głównego Inspektora Straży Leśnej.
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2129 ze zm.) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach Dyrektor Generalny kieruje Lasami Państwowymi (przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych), a także nadzoruje i koordynuje zadania w zakresie kształcenia kadr dla leśnictwa oraz popularyzacji wiedzy leśnej (art. 33 ust. 3 pkt 5).