Organizacja działalności pozalekcyjnej i pozaszkolnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1989.7.66

Akt utracił moc
Wersja od: 27 grudnia 1989 r.

ZARZĄDZENIE NR 64
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 6 grudnia 1989 r.
w sprawie organizacji działalności pozalekcyjnej i pozaszkolnej

Na podstawie art. 36a ust. 2 pkt 1 i 4 oraz art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 45, poz. 234, z 1984 r. Nr 49, poz. 253, z 1989 r. Nr 29, poz. 155 i Nr 35, poz. 192)
zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, szkoły policealne (pomaturalne) oraz studia nauczycielskie dla młodzieży niepracującej, zwane dalej "szkołami", prowadzą działalność pozalekcyjną z uczniami i słuchaczami, zwanymi dalej "uczniami".
2.
Pałace młodzieży, młodzieżowe domy kultury, ogniska pracy pozaszkolnej, międzyszkolne ośrodki sportowe, ogrody jordanowskie oraz inne o charakterze specjalistycznym, zwane dalej "placówkami wychowania pozaszkolnego", prowadzą działalność pozaszkolną z uczniami i słuchaczami, zwanymi dalej "słuchaczami".
3.
Dyrektor szkoły lub placówki wychowania pozaszkolnego może wyrazić zgodę na prowadzenie określonych form działalności pozalekcyjnej lub pozaszkolnej przez związki młodzieży, inne organizacje społeczne oraz samorząd uczniowski, po uzgodnieniu warunków prowadzenia tej działalności.
§  2.
Celem działalności pozalekcyjnej i pozaszkolnej jest kształtowanie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci i młodzieży.
§  3.
1.
Działalność pozalekcyjną i pozaszkolną prowadzi się w formach stałych, okresowych lub okazjonalnych (masowych), organizowanych przez szkołę lub placówkę wychowania pozaszkolnego we własnych pomieszczeniach lub poza nimi, nie stanowiących realizacji obowiązującego programu dydaktycznego, odbywających się w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, służących pogłębianiu i rozszerzaniu zakresu dydaktyczno-wychowawczego oddziaływania na uczniów i uczestników.
2.
Działalność pozalekcyjna jest integralną częścią pracy dydaktyczno-wychowawczej szkoły.
§  4.
1.
Tygodniowy wymiar zajęć w stałych formach wynosi 2-6 godzin. Godzina zajęć w stałych formach wynosi 45 minut.
2.
W razie niemożności odbycia tych zajęć zgodnie z planem, mogą one zostać przeprowadzone w innym najbliższym terminie.
3.
Formę stałą powołuje się dla co najmniej 10 uczniów lub uczestników, a dla młodzieży szczególnie uzdolnionej - dla 3-5 uczniów lub uczestników.
§  5.
1.
W działalności pozalekcyjnej uczestniczą uczniowie danej szkoły, a także - za zgodą rady pedagogicznej - uczniowie innych szkół.
2.
Uczestnikami działalności pozaszkolnej są dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie, a także - za zgodą rady pedagogicznej - studenci i młodzież pracująca.
3.
Uczestnictwo w działalności pozalekcyjnej i pozaszkolnej jest dobrowolne.
§  6.
1.
Działalność pozalekcyjną i pozaszkolną, z zastrzeżeniem ust. 2, prowadzą nauczyciele.
2.
Dyrektor szkoły lub placówki wychowania pozaszkolnego, w porozumieniu z radą pedagogiczną może - w uzasadnionych przypadkach - zatrudnić inne osoby do prowadzenia określonych zajęć.
§  7.
1.
Placówka wychowania pozaszkolnego lub szkoła w ramach działalności pozalekcyjnej może koordynować organizację konkursów amatorskiej twórczości plastycznej i młodzieży.
2.
W ramach działalności pozalekcyjnej i pozaszkolnej funkcjonują uczniowskie kluby UNESCO oraz - na zasadach określonych odrębnymi przepisami - ośrodek kultury plastycznej.
§  8.
W ramach działalności pozalekcyjnej funkcjonują, na zasadach określonych odrębnymi przepisami, świetlice dla dzieci i młodzieży, w szkołach ponadpodstawowych zwane "klubami". Kluby spełniają funkcję koordynującą działalność pozalekcyjną.
§  9.
Szkoła i placówka wychowania pozaszkolnego współdziała w organizowaniu i tworzeniu warunków do działalności pozalekcyjnej i pozaszkolnej z rodzicami, stowarzyszeniami i innymi organizacjami społecznymi, zakładami pracy oraz innymi instytucjami.
§  10.
Zakres, formy i tryb działalności pozalekcyjnej i pozaszkolnej określa rada pedagogiczna szkoły lub placówki wychowania pozaszkolnego.
§  11.
Organizację placówek wychowania pozaszkolnego określa statut, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  12.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Oświaty z dnia 5 lutego 1952 r. w sprawie wytycznych organizacyjnych do pracy kółek technicznych (Dz. Urz. Min. Ośw. Nr 2, poz. 17),
2)
zarządzenie Ministra Oświaty z dnia 12 lipca 1952 r. w sprawie instrukcji o zajęciach pozalekcyjnych (Dz. Urz. Min. Ośw. Nr 12, poz. 95),
3)
pismo okólne Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 1 września 1975 r. w sprawie roli i zadań placówek koordynujących konkursy amatorskiej twórczości plastycznej dzieci i młodzieży (Dz. Urz. MOiW Nr 10, poz. 104),
4)
zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 21 lipca 1983 r. w sprawie organizacji placówek wychowania pozaszkolnego (Dz. Urz. MOiW Nr 7, poz. 49),
5)
zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 23 października 1984 r. w sprawie działalności uczniowskich klubów UNESCO w placówkach oświatowo-wychowawczych nadzorowanych przez Ministra Oświaty i Wychowania (Dz. Urz. Nr 11, poz. 65).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT PLACÓWEK WYCHOWANIA POZASZKOLNEGO

§ 1.
1.
Placówkę wychowania pozaszkolnego tworzy, przekształca i znosi właściwy terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej.
2.
Prawną podstawą działalności placówek wychowania pozaszkolnego jest akt o jej powołaniu, a także jej statut.
§ 2.
1.
Warunkiem utworzenia ogrodu jordanowskiego jest posiadanie, odpowiednio przygotowanego terenu do prowadzenia zajęć rekreacyjnych, trwałych urządzeń do gier, zabaw i rozgrywek sportowych na powietrzu, możliwość zorganizowania zajęć w co najmniej 6 formach stałych oraz zajęć okazjonalnych (masowych) w wymiarze co najmniej 6 godzin dziennie.
2.
Warunkiem utworzenia ogniska pracy pozaszkolnej jest możliwość zorganizowania działalności z uczestnikami w co najmniej 15 formach stałych oraz organizowanie zajęć w formach okazjonalnych (masowych).
3.
Warunkiem utworzenia młodzieżowego domu kultury jest możliwość zorganizowania zajęć z uczestnikami w co najmniej 2 działach.
4.
Warunkiem utworzenia pałacu młodzieży jest zapewnienie obiektu umożliwiającego wszechstronną działalność w formach stałych, okazjonalnych (masowych) w co najmniej 4-ch działach.
5.
Warunkiem utworzenia międzyszkolnego ośrodka sportowego jest możliwość organizowania działalności z uczestnikami w wymiarze co najmniej 60 godzin szkolenia sportowego w tygodniu oraz posiadanie obiektów i urządzeń sportowych.
§ 3.
1.
Strukturę organizacyjną placówki wychowania pozaszkolnego tworzą formy stałe, pracownie i działy.
2.
Forma stała jest podstawowym ogniwem pracy.
3.
Pracownię tworzy przynajmniej 5 form stałych. Pracownie mogą stanowić również biblioteka, gabinet metodyczny, czytelnia, świetlica, galeria twórczości dziecka - jeżeli zatrudniają co najmniej dwóch nauczycieli.
4.
Dział powołuje się, gdy istnieje nie mniej niż 5 pracowni.
5.
Działalność o charakterze okazjonalnym (masowym) powinien realizować specjalnie do tego powołany nauczyciel, a w młodzieżowych domach kultury i pałacach młodzieży – pracownia lub dział imprez masowych.
§ 4.
1.
Placówki wychowania pozaszkolnego opracowują własne programy i roczne plany pracy.
2.
Arkusz organizacyjny roku placówki wychowania pozaszkolnego na dany rok szkolny zatwierdza organ bezpośrednio nadzorujący placówkę.
§ 5.
2.
W pałacach młodzieży oraz w młodzieżowych domach kultury mogą być organizowane gabinety metodyczne o zasięgu wojewódzkim lub krajowym z zakresu nauki, kultury, kultury fizycznej, techniki, krajoznawstwa i turystyki.
2.
Gabinet metodyczny, w którym utworzono co najmniej 5 pracowni powoływany jest na prawach działu.
§ 6.
1.
Placówki wychowania pozaszkolnego zatrudniają pracowników pedagogicznych oraz pracowników administracyjnych i obsługi na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
2.
Dyrektor placówki wychowania pozaszkolnego w porozumieniu z radą pedagogiczną, może - w uzasadnionych przypadkach - zatrudnić inne osoby do prowadzenia określonych zajęć.
§ 7.
1.
Placówka wychowania pozaszkolnego prowadzi zajęcia w zasadzie w dni robocze. Zajęcia w formach okazjonalnych (masowych) powinny być prowadzone również w dni ustawowo wolne od pracy.
2.
Placówka wychowania pozaszkolnego prowadzi działalność w zasadzie w okresie całego roku szkolnego.
§ 8.
W placówce wychowania pozaszkolnego działa rada pedagogiczna na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§ 9.
Obowiązki dyrektora określają odrębne przepisy, a ponadto do jego obowiązków należy realizacja celów i zadań działalności pozaszkolnej.
§ 10.
Obowiązki kierownika działu i pracowni oraz nauczyciela określa dyrektor placówki wychowania pozaszkolnego w porozumieniu z radą pedagogiczną.
§ 11.
Zasady gospodarki finansowej i materiałowej placówki wychowania pozaszkolnego określają odrębne przepisy.
§ 12.
Placówka wychowania pozaszkolnego prowadzi dokumentację dotyczącą:

– działalności dydaktyczno-wychowawczej,

– działalności administracyjno-gospodarczej i finansowej,

– kronikę placówki i inne formy dokumentacji związanej z tradycjami i historią placówki,

– rejestr wypadków,

– inną dokumentację wynikającą z obowiązujących przepisów.