Organizacja centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGPSP.2007.2.52

Akt utracił moc
Wersja od: 18 września 2007 r.

ROZKAZ Nr 10
KOMENDANTA GŁÓWNEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
z dnia 18 września 2007 r.
w sprawie organizacji centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

Na podstawie art. 10. ust. 1 pkt 2 lit. d) i f) ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 96, poz. 667 z późn. zm.) oraz § 35 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz. U. Nr 111, poz. 1311), rozkazuje się, co następuje:
§  1.
1.
Centralny odwód operacyjny krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, zwany dalej centralnym odwodem, jest formowany w celu realizacji zadań podczas:
1)
akcji ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń;
2)
działań będących w kompetencji innych niż jednostki ochrony przeciwpożarowej podmiotów, w zakresie pomocniczych specjalistycznych czynności ratowniczych w sytuacji, gdy ich zakres przekracza możliwości sił krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego poziomu wojewódzkiego.
2.
Wydzielone siły centralnego odwodu mogą być w ramach współdziałania lub pomocy humanitarnej kierowane do działań ratowniczych prowadzonych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2.
1.
W skład centralnego odwodu wchodzą:
1)
dowództwo centralnego odwodu;
2)
oddziały taktyczne;
3)
pododdziały taktyczne;
4)
pododdziały logistyczne;
5)
pododdziały szkolne;
6)
krajowi specjaliści ds. ratownictwa.
2.
Oddziały i pododdziały włączane są do centralnego odwodu po spełnieniu standardów określonych w Wytycznych tworzenia oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu, stanowiących załącznik nr 1.
3.
W zależności od sytuacji skład centralnego odwodu może zostać rozszerzony o inne podmioty krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na podstawie stosownych porozumień lub umów z tymi podmiotami.
§  3.
1.
Centralny odwód formowany jest przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z oddziałów i pododdziałów utworzonych przez komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej oraz komendantów szkół Państwowej Straży Pożarnej w oparciu o siły Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Dowódcą centralnego odwodu jest Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, do którego obowiązków należy nadzór nad Krajowym Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności.
3.
Do podstawowych zadań dowódcy centralnego odwodu należy:
1)
dowodzenie siłami centralnego odwodu;
2)
nadzór nad ich funkcjonowaniem;
3)
wnioskowanie o włączanie lub wyłączanie oddziałów i pododdziałów do tych sił;
4)
organizowanie inspekcji gotowości operacyjnej oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu oraz jednostek, których siły tworzą centralny odwód;
5)
organizowanie ćwiczeń;
6)
przedkładanie Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej opinii dotyczących zgłaszanych przez komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej kandydatur na funkcje dowódcze w oddziałach centralnego odwodu;
7)
wnioskowanie do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o wyznaczenie spośród funkcjonariuszy pełniących służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej nieetatowego szefa sztabu dowódcy centralnego odwodu;
8)
określanie na wniosek szefa sztabu dowódcy centralnego odwodu składu osobowego sztabu.
4.
Zakres upoważnień dowódcy centralnego odwodu określa Regulamin organizacyjny Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
5.
Na wniosek dowódcy centralnego odwodu Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wyznacza zastępcę, który w przypadku nieobecności dowódcy dowodzi siłami centralnego odwodu.
§  4.
1.
Sztab dowódcy centralnego odwodu, zwany dalej sztabem centralnego odwodu, wspomaga dowódcę centralnego odwodu w trakcie akcji ratowniczych, m.in. poprzez planowanie użycia pododdziałów centralnego odwodu oraz w trakcie przeprowadzania ćwiczeń.
2.
Sztab centralnego odwodu tworzy dowódca centralnego odwodu spośród funkcjonariuszy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej pełniących służbę operacyjną w grupach operacyjnych oraz na stanowisku kierowania (KCKRiOL), z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Skład osobowy sztabu centralnego odwodu może zostać rozszerzony o następujące osoby:
1)
krajowych specjalistów ds. ratownictwa;
2)
funkcjonariuszy pełniących funkcję wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego Państwowej Straży Pożarnej;
3)
inne osoby według potrzeb.
4.
Dowódca centralnego odwodu określi organizację sztabu centralnego odwodu oraz standard wyposażenia indywidualnego strażaków wchodzących w jego skład.
5.
Pracami sztabu centralnego odwodu kieruje szef sztabu centralnego odwodu powoływany w drodze decyzji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek dowódcy centralnego odwodu.

6. Do podstawowych zadań szefa sztabu centralnego odwodu należy:

1)
prowadzenie bieżącej analizy jego funkcjonowania;
2)
organizowanie cyklicznych odpraw kadry dowódczej;
3)
wyznaczenie osób do pracy w sztabie;
4)
organizowanie i kierowanie pracą sztabu, w tym na miejscu akcji ratowniczo-gaśniczych;
5)
przygotowywanie projektów rozkazów i poleceń dla dowódcy centralnego odwodu;
6)
analizowanie wyników inspekcji gotowości operacyjnej oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu oraz jednostek, których siły tworzą centralny odwód;
7)
opracowywanie i aktualizowanie dokumentacji sztabu;
8)
przygotowywanie opinii dotyczących wniosków o włączenie i wyłączenie pododdziałów z centralnego odwodu;
9)
analizowanie funkcjonowania centralnego odwodu i zgłaszanie wniosków zmierzających do jego doskonalenia.
§  5.
1.
Dowódcą i zastępcą dowódcy batalionu centralnego odwodu powołuje w drodze decyzji komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, po wyrażeniu zgody przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej na przedstawionego kandydata.
2.
Wniosek komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej o wyrażenie zgody na kandydatów do funkcji dowódczych w batalionie centralnego odwodu powinien zawierać informacje o przebiegu służby świadczące o ich doświadczeniu operacyjnym, a w szczególności o udziale w akcjach ratowniczo-gaśniczych o dużej skali oraz o dowodzeniu pododdziałami odwodowymi podczas akcji ratowniczych i ćwiczeń.
3.
Wniosek powyższy podlega zaopiniowaniu przez dowódcę centralnego odwodu.
4.
Tryb odwoływania dowódcy i zastępcy dowódcy batalionu centralnego odwodu:
1)
tryb zwyczajny:
a)
decyzją o odwołaniu z funkcji dowódcy i zastępcy dowódcy batalionu centralnego odwodu wydaje komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, po zaakceptowaniu jego uzasadnionego wniosku przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
b)
decyzja o odwołaniu z funkcji zastępcy dowódcy batalionu centralnego odwodu przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej może być wydana także na uzasadniony wniosek dowódcy batalionu centralnego odwodu, po jego zaakceptowaniu przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej;
2)
tryb nadzwyczajny:

- decyzją o odwołaniu z funkcji dowódcy i zastępcy dowódcy batalionu centralnego odwodu wydaje Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, na uzasadniony wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej lub dowódcy centralnego odwodu operacyjnego.

5.
Szefa sztabu batalionu centralnego odwodu powołuje i odwołuje w drodze decyzji komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, na wniosek dowódcy batalionu centralnego odwodu.
6.
Powoływanie i odwoływanie dowódców kompanii centralnego odwodu, dowódców specjalistycznych grup ratowniczych centralnego odwodu oraz ich zastępców następuje w drodze decyzji komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
7.
Pozostali funkcyjni w oddziałach i pododdziałach centralnego odwodu wyznaczani są przez dowódców wojewódzkich brygad odwodowych.
8.
Komendanci wojewódzcy określą zakres obowiązków i uprawnień powoływanych przez siebie funkcyjnych centralnego odwodu.
§  6.
1.
Oddziałami taktycznymi centralnego odwodu są bataliony centralnego odwodu, które tworzą komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej z pododdziałów centralnego odwodu.
2.
W skład batalionu centralnego odwodu wchodzą minimum dwie kompanie gaśnicze centralnego odwodu.
3.
Strukturę oraz standard wyposażenia batalionu centralnego odwodu określają Wytyczne tworzenia oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu, stanowiące załącznik nr 1.
§  7.
1.
Pododdziałami taktycznymi odwodów operacyjnych są:
1)
kompanie gaśnicze;
2)
kompanie specjalne;
3)
kompanie powodziowe;
4)
specjalistyczne grupy ratownicze.
2.
Pododdziałami logistycznymi odwodów operacyjnych są kompanie logistyczne.
3.
Pododdziały taktyczne i logistyczne tworzą komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej.
4.
Utworzone pododdziały taktyczne włączane są do centralnego odwodu decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, po spełnieniu standardów organizacyjnych i technicznych określonych w Wytycznych tworzenia oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu, stanowiących załącznik nr 1.
5.
Podczas tworzenia kompanii gaśniczych należy w miarę możliwości uwzględnić ich wariantowość.
6.
Dopuszcza się warunkowe włączenie do centralnego odwodu pododdziałów, które częściowo nie spełniają standardu wyposażenia, pod warunkiem:
1)
wprowadzenia sprzętu o parametrach taktycznych możliwie najbliższych określonym standardom;
2)
podjęciu działań zmierzających do pozyskania sprzętu odpowiadającego standardom.
7.
Warunkowe włączenie ma charakter tymczasowy i jest ważne przez czas określony w decyzji, o której mowa w ust. 4.
§  8.
1.
Pododdziałami szkolnymi odwodów operacyjnych są kompanie szkolne.
2.
Kompanie szkolne wyznaczone do centralnego odwodu tworzą komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej, którzy w porozumieniu z dowódcą centralnego odwodu określają strukturą, siły i środki, czas formowania, warianty oraz zasady ich użycia.
§  9.
1.
Działania centralnego odwodu podlegają dokumentowaniu i składają się z dokumentacji organizacyjnej oraz dokumentacji operacyjnej.
2.
Dokumentacja organizacyjna składa się z rozkazów, decyzji, wytycznych, instrukcji, korespondencji oraz innych dokumentów, które przechowują sztaby wojewódzkich brygad odwodowych oraz sztab centralnego odwodu.
3.
Wykaz dokumentacji operacyjnej oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu, a także zasady jej sporządzania i aktualizacji oraz miejsce przechowywania określają Wytyczne sporządzania dokumentacji operacyjnej oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu, stanowiące Załącznik nr 2.
4.
Komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej określają zasady obiegu korespondencji w wojewódzkich brygadach odwodowych.
§  10.
1.
Dysponowanie siłami centralnego odwodu operacyjnego jest prowadzone ze stanowisko kierowania Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Uprawnionym do dysponowania oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, dowódca centralnego odwodu lub osoba upoważniona przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
3.
Pododdziały centralnego odwodu mogą być dysponowane w całości lub w części.
4.
Na miejscu prowadzenia działań zadysponowane oddziały i pododdziały centralnego odwodu zachowują swoją strukturę dowodzenia i realizują zadania wskazane przez kierującego działaniami ratowniczymi.
5.
Zasady dysponowania określają Wytyczne dysponowania oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu, stanowiące załącznik nr 3.
§  11.
1.
Nadzór nad funkcjonowaniem oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu polega na prowadzeniu inspekcji gotowości operacyjnej oraz na organizowaniu ćwiczeń sprawdzających zdolność pododdziałów do podejmowania działań ratowniczych.
2.
Nadzór nad funkcjonowaniem oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu sprawuje dowódca centralnego odwodu w stosunku do całości sił centralnego odwodu oraz dowódcy wojewódzkich brygad odwodowych (komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej) w stosunku do utworzonych w województwie oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu.
3.
Za gotowość pododdziałów centralnego odwodu do podjęcia działań ratowniczych odpowiadają odpowiednio do posiadanych kompetencji: tworzący pododdziały, komendanci powiatowi i miejscy Państwowej Straży Pożarnej wystawiający siły do centralnego odwodu oraz dowódcy pododdziałów.
§  12.
1.
Inspekcje gotowości operacyjnej oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu, zwane dalej inspekcjami, zarządzają:
1)
dowódca centralnego odwodu - w stosunku do wszystkich sił centralnego odwodu;
2)
komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej oraz dowódcy wojewódzkich brygad odwodowych - w stosunku do podległych sobie sił.
2.
Inspekcje prowadzą zespoły inspekcyjne w składzie minimum dwóch osób.
3.
Przebieg inspekcji dokumentowany jest protokołem z inspekcji przekazywanym zarządzającemu inspekcję.
4.
Zakres, tryb i sposób prowadzenia inspekcji określają Wytyczne prowadzenia inspekcji gotowości operacyjnej oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu, stanowiące załącznik nr 4.
§  13.
1.
Ćwiczenia oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu zarządzają:
1)
dowódca centralnego odwodu - w przypadku użycia sił z kilku województw;
2)
komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej lub dowódcy wojewódzkich brygad odwodowych - w przypadku wykorzystania sił jednego województwa;
3)
komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej - dla kompanii szkolnych.
2.
W ćwiczeniach wojewódzkich dopuszcza się wykorzystanie sił centralnego odwodu spoza województwa, jednak planowany udział tych sił wymaga zgody dowódcy centralnego odwodu oraz komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej tworzącego pododdział planowany do ćwiczeń.
3.
Roczne plany ćwiczeń oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu przygotowują zarządzający ćwiczenia i przedkładają dowódcy centralnego odwodu do zatwierdzenia w terminie do dnia 15 grudnia roku poprzedzającego.
4.
Sprawozdanie z realizacji rocznych planów ćwiczeń dowódcy wojewódzkich brygad odwodowych oraz komendanci szkół Państwowej Straży Pożarnej przedkładają dowódcy centralnego odwodu w terminie do końca stycznia następnego roku.
5.
Zasady organizacji ćwiczeń oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu określają Wytyczne organizacji ćwiczeń oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu, stanowiące załącznik nr 5.
§  14.
1.
Zmianę struktur pododdziałów centralnego odwodu przeprowadza się w sposób niepowodujący likwidacji dotychczas funkcjonujących pododdziałów.
2.
Włączanie nowo utworzonych pododdziałów do centralnego odwodu będzie się odbywać według szczegółowego harmonogramu, który sporządzi dowódca centralnego odwodu.
3.
Oddziały i pododdziały centralnego odwodu funkcjonujące na podstawie rozkazu Nr 3/2000 roku Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 2 czerwca 2000 r. w sprawie organizacji odwodów operacyjnych krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego ulegają rozwiązaniu z chwilą włączenia nowo utworzonych oddziałów i pododdziałów do centralnego odwodu.
§  15.
Traci moc rozkaz Nr 3/2000 roku Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 2 czerwca 2000 r. w sprawie organizacji odwodów operacyjnych krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
§  16.
Rozkaz wchodzi w życie z dniem podpisania.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYTYCZNE

tworzenia oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WYTYCZNE

sporządzania dokumentacji operacyjnej oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

WYTYCZNE

dysponowania oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

WYTYCZNE

prowadzenia inspekcji gotowości operacyjnej oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

WYTYCZNE

organizacji ćwiczeń oddziałów i pododdziałów centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

grafika