Opłaty za studia wyższe i świadczenia związane z odbywaniem tych studiów w Polsce przez osoby nie będące obywatelami polskimi oraz warunki przyjęć na studia osób pochodzenia polskiego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1988.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 14 grudnia 1987 r.

ZARZĄDZENIE Nr 2
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 14 grudnia 1987 r.
w sprawie opłat za studia wyższe i świadczeń związanych z odbywaniem tych studiów w Polsce przez osoby nie będące obywatelami polskimi oraz warunków przyjęć na studia osób pochodzenia polskiego

Na podstawie art. 85 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz.U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby nie będące obywatelami polskimi przyjmowane na studia wyższe na warunkach odpłatności dewizowej wnoszą:
1)
jednorazową bezzwrotną opłatę wpisową w wysokości 200 USD, niezależnie od ilości podjętych kierunków studiów,
2)
coroczną opłatę dewizową, za każdy podjęty kierunek studiów.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy osób pochodzenia polskiego, które wnoszą opłatę wpisową w wysokości 100 USD.
§  2.
1.
Opłaty, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, wynoszą:
1)
w szkołach wyższych nadzorowanych przez:
a)
Ministra Edukacji Narodowej

– na studiach zawodowych i magisterskich 4.000 USD,

z wyjątkiem studiów na kierunkach humanistycznych, społecznych i ekonomicznych, za które opłaty wynoszą 3.200 USD,

b)
Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej

– na studiach magisterskich lub równorzędnych 5.000 USD,

c)
Ministra Kultury i Sztuki

– na studiach magisterskich na kierunkach reżyserskim i operatorskim 8.000 USD,

– w wyższych szkołach muzycznych i plastycznych 5.000 USD,

d)
Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności

– na studiach zawodowych i magisterskich 6.000 USD,

e)
Przewodniczącego Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej

– na studiach magisterskich 5.000 USD,

2)
na studiach magisterskich przeznaczonych dla osób posiadających dyplom ukończenia wyższych studiów zawodowych 6.000 USD,
3)
za udział w kursie przygotowawczym
a)
dla kandydatów na studia zawodowe i magisterskie

– na kierunki humanistyczne, społeczne i ekonomiczne 3.000 USD,

– na pozostałe kierunki 4.000 USD,

b)
dla kandydatów na studia magisterskie, o których mowa w pkt 2 6.000 USD.
2.
Opłaty, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, wnoszone przez osoby pochodzenia polskiego wynoszą:
1)
w szkołach wyższych nadzorowanych przez:
a)
Ministra Edukacji Narodowej

– na studiach zawodowych i magisterskich 1.800 USD,

b)
Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej

– na studiach magisterskich lub równorzędnych 2.520 USD,

c)
Ministra Kultury i Sztuki

– na studiach magisterskich na kierunkach reżyserskim i operatorskim 4.800 USD,

– w wyższych szkołach muzycznych i plastycznych 1.800 USD,

d)
Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności

– na studiach zawodowych i magisterskich 1.800 USD,

e)
Przewodniczącego Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej

– na studiach magisterskich 1.800 USD,

2)
na studiach magisterskich przeznaczonych dla osób posiadających dyplom ukończenia wyższych studiów zawodowych 3.000 USD,
3)
za udział w kursie przygotowawczym 1.500 USD.
§  3.
Rektor szkoły wyższej może w indywidualnych wypadkach uzasadnionych zmianą sytuacji materialnej zainteresowanego oraz w wypadku podjęcia nauki na drugim kierunku studiów obniżyć opłatę, o której mowa w § 2, nie więcej jednak niż o 50%.
§  4.
1.
Opłaty, o których mowa w § 2 ust. 1, są wnoszone jednorazowo za 12 miesięcy z góry, w terminie do dnia 1 września z tym, że za ostatni rok nauki, jeżeli trwa on krócej niż 12 miesięcy - za faktyczny okres nauki.
2.
Opłaty, o których mowa w § 2 ust. 2, są wnoszone jednorazowo za 12 miesięcy z góry, w terminie do dnia 1 października z tym, że za ostatni rok nauki, jeżeli trwa on krócej niż 12 miesięcy - za faktyczny okres trwania nauki. Osoby pochodzenia polskiego wnoszą ponadto opłatę za udział w sesji orientacyjnej w wysokości 125 dol. USA.
3.
W uzasadnionych wypadkach rektor szkoły wyższej może przesunąć termin wniesienia opłaty, nie więcej jednak niż o 6 miesięcy.
4.
Od kwot opłat wniesionych po terminie określonym w ust. 1 lub po terminie ustalonym w trybie określonym w ust. 3 pobiera się odsetki w wysokości 10% w stosunku rocznym, z wyjątkiem opłat wnoszonych przez osoby pochodzenia polskiego.
§  5.
Osobom nie będącym obywatelami polskimi, które zalegają z opłatą za studia przez okres 2 miesięcy zostaje wstrzymane wypłacanie świadczeń do czasu wpłaty. W wypadku zalegania z opłatami przez okres 3 miesięcy, osoby te skreśla się z listy studentów.
§  6.
Opłaty określone w § 2 podlegają zwrotowi:
1)
za cały okres nie pobierania nauki, jeżeli osoba nie będąca obywatelem polskim:
a)
otrzyma urlop dziekański oraz przebywa w czasie tego urlopu poza granicami Polski i nie pobiera za ten okres ekwiwalentu lub,
b)
zrezygnowała ze studiów ze względów zdrowotnych potwierdzonych przez akademicką służbę zdrowia,
2)
za okres drugiego półrocza, jeżeli osoba nie będąca obywatelem polskim w pierwszym półroczu:
a)
zrezygnowała ze studiów z innych przyczyn niż określone w pkt 1 lit. b lub została skreślona z listy studentów, albo:
b)
ukończyła studia.
2.
W okresie, za który opłaty zostały zwrócone, osobie nie będącej obywatelem polskim nie przysługują świadczenia określone w zarządzeniu.
§  7.
1.
Osobom nie będącym obywatelami polskimi podejmującym naukę w szkołach wyższych zapewnia się:
1)
naukę w szkole wyższej,
2)
stypendium w wysokości określonej w § 8 ust. 1, a dla podejmujących naukę na warunkach odpłatności dewizowej ekwiwalent w wysokości stypendium,
3)
bezpłatną opiekę lekarską na zasadach obowiązujących studentów polskich,
4)
bezpłatne zakwaterowanie w domach studenckich,
5)
bezpłatne całodzienne wyżywienie w stołówce studenckiej lub w razie rezygnacji w całości lub w części z wyżywienia w stołówce ekwiwalent pieniężny w wysokości nie przekraczającej kosztów wyżywienia skalkulowanych według cen surowców w tej stołówce,
6)
ulgowe przejazdy publicznymi środkami komunikacji na zasadach obowiązujących studentów polskich,
7)
ryczałt na zakup pomocy naukowych, w wysokości nie przekraczającej rocznie 50% kwoty stanowiącej podstawę naliczania stypendium, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 1,
8)
studentom akademii wychowania fizycznego ryczałt w wysokości określonej w pkt 7 na zakup osobistego sprzętu sportowego,
9)
w szkołach wyższych, w których jest przewidziane bezpłatne umundurowanie, według zasad określonych dla studentów polskich.
2.
W wypadku uzyskania zezwolenia na powtarzanie roku (semestru) lub otrzymania urlopu, osobom nie będącym obywatelami polskimi przysługują w okresie przerwy w zajęciach dydaktycznych świadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2-6.
§  8.
1.
Wysokość stypendium otrzymywanego przez osoby nie będące obywatelami polskimi studiujące w szkołach wyższych równa jest:
1)
kwocie stanowiącej podstawę naliczania stypendium określonej przepisami w sprawie warunków oraz rodzajów i wysokości świadczeń pomocy materialnej dla studentów, lub
2)
dla osób posiadających dyplom ukończenia wyższych studiów zawodowych wysokości maksymalnego stypendium doktoranckiego, określonego w przepisach w sprawie studiów doktoranckich.
2.
Osoby nie będące obywatelami polskimi podejmujące naukę na warunkach odpłatności dewizowej otrzymują ekwiwalent w wysokości stypendium.
3.
Stypendia są przyznawane na okres nauki w Polsce przewidziany dla określonego rodzaju studiów w ramach limitu, ustalanego corocznie przez Ministra Edukacji Narodowej w porozumieniu z właściwymi ministrami.
4.
Stypendium oraz ekwiwalentu pieniężnego na wyżywienie nie wypłaca się za okres pobytu osoby nie będącej obywatelem polskim poza granicami Polski, jeżeli pobyt ten trwa co najmniej 1 miesiąc oraz w okresie korzystania z urlopu, jeżeli osoba ta przebywa w tym czasie poza granicami Polski.
5.
W okresie odbywania praktyk studenckich zawodowych osoby nie będące obywatelami polskimi nie otrzymują stypendium (ekwiwalentu). Osoby te otrzymują wynagrodzenia albo świadczenia pieniężne określone w przepisach w sprawie praktyk studenckich robotniczych i zawodowych. Jeżeli wysokość wynagrodzenia albo świadczeń pieniężnych jest niższa od otrzymywanego stypendium (ekwiwalentu) osobom nie będącym obywatelami polskimi przysługuje dodatek wyrównawczy.
§  9.
1.
Osoby nie będące obywatelami polskimi, korzystające z leczenia w szpitalach przez okres dłuższy niż 14 dni, otrzymują za okres dalszego w nich pobytu 50% stypendium.
2.
W uzasadnionych wypadkach rektor szkoły wyższej może przedłużyć okres wypłacania stypendium, o którym mowa w § 8 ust. 3, jednak nie więcej niż o jeden miesiąc.
3.
W wyjątkowych wypadkach rektor szkoły wyższej, za zgodą właściwego ministra, może przedłużyć okres, o którym mowa w § 8 ust. 3 do 3 miesięcy.
4.
Decyzja o przedłużeniu wypłacania stypendium jest równoznaczna z przyznaniem innych świadczeń i uprawnień określonych w zarządzeniu, które się okażą niezbędne w związku z przedłużeniem pobytu w Polsce.
5.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do osób nie będących obywatelami polskimi podejmujących naukę na warunkach odpłatności dewizowej, z tym że za przedłużony okres wypłaty ekwiwalentu osoby te wnoszą opłatę dewizową.
§  10.
1.
Rektor szkoły wyższej przyznaje osobom nie będącym obywatelami polskimi, które z powodu braku miejsc nie otrzymają bezpłatnego zakwaterowania, dodatek do stypendium lub ekwiwalentu w wysokości faktycznego kosztu zakwaterowania, nie wyższej jednak niż 150% średniego krajowego kosztu miejsc w domu studenckim, określonego odrębnymi przepisami.
2.
Po odpowiednim udokumentowaniu kosztów zakwaterowania właściwi ministrowie mogą podwyższyć dodatek, o którym mowa w ust. 1, nie więcej jednak niż o 50%.
§  11.
1.
Osobom nie będącym obywatelami polskimi, przyjętym na naukę w Polsce, które otrzymują stypendium, rektor szkoły wyższej może przyznać:
1)
jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie na pierwszym roku studiów w wysokości nie przekraczającej podstawy naliczania stypendium, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 1,
2)
jednorazowy zasiłek losowy w wysokości nie przekraczającej 75% kwoty stanowiącej podstawę naliczania stypendium, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 1,
3)
jednorazowy zasiłek w związku z przygotowaniem pracy dyplomowej w wysokości nie przekraczającej 75% kwoty stanowiącej podstawę naliczania stypendium, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 1,
4)
zasiłek na zakup odzieży dostosowanej do klimatu w wysokości nie przekraczającej dwukrotnej wysokości kwoty stanowiącej podstawę naliczania stypendium, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 1; zasiłek wypłacany jest w dwóch ratach:
a)
2/3 zasiłku - po przyjęciu na naukę w Polsce,
b)
1/3 zasiłku - po czwartym roku pobytu w Polsce.

Wysokość drugiej raty zasiłku oblicza się od podstawy naliczania stypendium obowiązującej w chwili wypłaty tej raty.

2.
Osoby nie będące obywatelami polskimi przodujące w nauce otrzymują nagrody i wyróżnienia według zasad określonych dla studentów polskich.
§  12.
1.
Osoby nie będące obywatelami polskimi otrzymują zwrot kosztów przejazdów na terytorium Polski, wynikających z programu kształcenia.
2.
Osoby nie będące obywatelami polskimi otrzymują raz w roku zwrot kosztów przejazdów na terytorium Polski z miejsca zamieszkania do miejsca wczasów i z powrotem.
§  13.
1.
Koszty przejazdu osób nie będących obywatelami polskimi z państw, w których osoby te mieszkają, do Polski i z powrotem, jak również koszty ewentualnego wyjazdu z Polski w okresie studiów ponoszą te osoby zgodnie z obowiązującymi przepisami o nabywaniu biletów na środki przejazdu przez osoby zagraniczne.
2.
Osobom nie będącym obywatelami polskimi może być na podstawie przepisów ustawy Prawo dewizowe:
1)
jednorazowo opłacony - w uzasadnionych wypadkach - w całości lub w części koszt przejazdu z państwa, w którym osoba ta mieszka lub do tego państwa,
2)
umożliwiony zakup biletów za walutę polską.
§  14.
1.
Oceny osób pochodzenia polskiego nie będących obywatelami polskimi ubiegających się o przyjęcie na studia dokonuje Komisja Międzyresortowa, powołana odrębnymi przepisami.
2.
Kandydatury osób zaproponowanych przez Komisję, o której mowa w ust. 1, do przyjęcia na studia ze wskazaniem szkoły wyższej i warunków finansowych, na jakich mają zostać przyjęte, zatwierdza Minister Edukacji Narodowej w porozumieniu z właściwym ministrem.
3.
Osoby pochodzenia polskiego nie będące obywatelami polskimi, przyjęte na studia lub dopuszczone do egzaminu wstępnego, obowiązane są wziąć udział w sesji orientacyjnej organizowanej w Instytucie Badań Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sesja trwa nie dłużej niż jeden miesiąc.
4.
Minister Edukacji Narodowej w porozumieniu z właściwym ministrem kieruje uczestnika sesji orientacyjnej, którego ogólne przygotowanie oraz stopień znajomości języka polskiego nie pozwalają na podjęcie studiów w szkole wyższej na wybranym kierunku, do odbycia rocznego kursu przygotowawczego.
5.
W zakresie pozostałych warunków przyjmowania na studia do osób pochodzenia polskiego nie będących obywatelami polskimi stosuje się przepisy zarządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 10 czerwca 1986 r. w sprawie warunków przyjmowania na studia osób nie będących obywatelami polskimi i odbywania przez nie tych studiów (Monitor Polski Nr 17, poz. 110).
§  15.
Koszty kształcenia oraz stypendia i inne świadczenia dla osób nie będących obywatelami polskimi pokrywają szkoły wyższe, w których osoby te studiują, ze środków przewidzianych na ten cel w ich planach finansowych.
§  16.
Minister Spraw Zagranicznych prowadzi akcje informacyjne o możliwościach kształcenia w Polsce osób nie będących obywatelami polskimi.
§  17.
1.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą osób nie będących obywatelami polskimi studiujących w Polsce w ramach stypendiów finansowanych przez organizacje systemu ONZ i inne organizacje międzynarodowe, osób studiujących na podstawie umów międzynarodowych i kontraktów handlowych w takim zakresie, jaki unormowany został w tych umowach i kontraktach oraz odbywających szkolenia na podstawie przepisów o szkoleniu zawodowym cudzoziemców.
2.
Przepisy zarządzenia dotyczące osób pochodzenia polskiego stosuje się odpowiednio do obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą, podejmujących naukę w Polsce.
§  18.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o właściwym ministrze, rozumie się przez to ministra (kierownika urzędu centralnego) sprawującego nadzór nad szkołą wyższą.
§  19.
1.
Warunki studiowania określone w zarządzeniu mają zastosowanie do osób nie będących obywatelami polskimi studiujących w roku akademickim 1987/1988 z uwzględnieniem zasad określonych w ust. 2.
2.
Osoby nie będące obywatelami polskimi kontynuujące naukę, z wyjątkiem osób powtarzających rok studiów z innych przyczyn niż względy zdrowotne, wnoszą opłaty w wysokości ustalonej w przepisach dotychczas obowiązujących.
§  20.
W zakresie uregulowanym w niniejszym zarządzeniu traci moc zarządzenie nr 25 Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 31 lipca 1985 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania na naukę w Polsce oraz opłat i świadczeń dla cudzoziemców pochodzenia polskiego.
§  21.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.