Opiniowanie funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1990.3.19

Akt utracił moc
Wersja od: 12 czerwca 1993 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 1 marca 1990 r.
w sprawie opiniowania funkcjonariuszy Służby Więziennej

Na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 1984 r. Nr 29, poz. 149 i z 1989 r. Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariusz Służby Więziennej, zwany dalej "funkcjonariuszem", podlega okresowemu opiniowaniu służbowemu na zasadach i w sposób określony w zarządzeniu.
2.
Opiniowanie odbywa się:
1)
w okresie służby przygotowawczej - co roku, a w razie skrócenia służby przygotowawczej lub zwolnienia od odbywania tej służby - co roku w pierwszych dwóch latach służby,
2)
w następnych latach - co pięć lat.
3.
Terminy sporządzania opinii, o których mowa w ust. 2, liczy się od daty przyjęcia do służby.
4.
Funkcjonariusz mianowany na stałe, o którym wydano ujemną opinię służbową, podlega opiniowaniu najpóźniej po upływie roku od daty wydania ujemnej opinii, nie wczesniej jednak niż po upływie sześciu miesięcy.
5.
Nie uważa się za ujemną opinii, w której nie stwierdza się nieprzydatności lub niewywiązywania się funkcjonariusza z obowiązków służbowych.
§  2.
1.
Opinię służbową sporządza się również przed podjęciem decyzji w wypadku:
1)
przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej,
2)
awansowania na wyższe stanowisko służbowe,
3)
nieprzydatności na zajmowanym stanowisku bądź niewywiązywania się z obowiązków służbowych,
4)
zatarcia kary dyscyplinarnej.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 można odstapić od sporządzenia opinii, jeżeli postawa funkcjonariusza nie uległa zmianie, a od ostatniej opinii nie upłynęło więcej niż dwa lata; przełożony poprzestaje wówczas na stwierdzeniu tych okoliczności.
3.
Opinię służbową o funkcjonariuszu sporządza się również:
1)
na wniosek organów państwowych, jeżeli przepisy szczególne przewidują obowiązek sporządzenia opinii,
2)
na wniosek zakładu pracy lub funkcjonariusza - w związku z zatrudnieniem w tym zakładzie,
3)
na wniosek funkcjonariusza - w związku ze zwolnieniem ze słuzby lub w innych uzasadnionych wypadkach.
4.
Opinię służbową sporządza się również na żądanie:
1)
Ministra Sprawiedliwości i dyrektora Centralnego Zarządu Zakładów Karnych, zwanego dalej "Centralnym Zarządem",
2)
Naczelnika Wydziału Kadr Centralnego Zarządu, zwanego dalej "naczelnikiem Wydziału Kadr".
§  3.
1. 1
Opinia służbowa powinna rzeczowo i wyczerpująco oceniać pracę zawodową i postawę funkcjonariusza w służbie, ustalać stopień jego przygotowania zawodowego i wywiązywania się z obowiązków służbowych, a także określać perspektywy funkcjonariusza w służbie.
2.
Opinia powinna zawierać:
1)
określenie kwalifikacji ogólnych oraz zawodowych do wykonywanego rodzaju służby,
2)
określenie zakresu powierzonych zadań i czynności oraz sposobu wykonywania obowiązków, a zwłaszcza jakości pracy, inicjatywy i samodzielności w ich wykonywaniu,
3)
informację o stosunku do osadzonych, dbałości o prawidłowy przebieg procesu resocjalizacji, umiejętności stosowania metod i środków wychowawczych oraz sposobie realizacji uprawnień osadzonych i egzekwowania ich obowiązków,
4)
wskazania szczególnych osiągnięć i umiejętności oraz ewentualnych braków i niedociągnięć w pracy, a zwłaszcza naruszeń dyscypliny służbowej,
5)
określenie poczucia obowiązku odpowiedzialności, dbałości o godność i honor,
6)
ustalenie przydatności na zajmowanym stanowisku oraz wskazanie ewentualnej potrzeby lub możliwości przeniesienia na inne stanowisko oraz perspektyw w słuzbie.
3.
W wypadkach określonych w § 2 ust. 3 pkt 2 i 3 opinia powinna zawierać informację dotyczącą:
1)
okresu zatrudnienia i kwalifikacji zawodowych,
2)
dyscypliny pracy, poczucia obowiązkowości i odpowiedzialności,
3)
szczególnych umiejętności i uzdolnień,
4)
sposobu rozwiązania stosunku słuzbowego.
§  4. 2
1.
Opinie służbowe wydają:
1)
Minister Sprawiedliwości w stosunku do:
a)
dyrektora Centralnego Zarządu,
b)
zastępcy dyrektora Centralnego Zarządu - na podstawie projektu opinii przedstawionego przez dyrektora Centralnego Zarządu;
2)
dyrektor Centralnego Zarządu - w stosunku do:
a)
dyrektorów biur i ich zastępców w Centralnym Zarządzie,
b)
naczelników wydziałów, głównego księgowego w Centralnym Zarządzie,
c)
komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, zwanego dalej "ośrodkiem szkolenia";
d)
dyrektora Liceum Penitencjarnego,
e)
naczelników rejonowych aresztów śledczych i rejonowych zakładów karnych, zwanych dalej "rejonowymi aresztami i rejonowymi zakładami", naczelników aresztów śledczych i zakładów karnych oraz komendantów ośrodków doskonalenia kadr - na podstawie projektu opinii przedstawionego przez naczelnika Wydziału Kadr;
3)
przełożeni służbowi, o których mowa w pkt 2, w stosunku do podległych im funkcjonariuszy, z wyłączeniem wypadków określonych w pkt 4;
4)
naczelnik Wydziału Kadr w stosunku do:
a)
zastępców naczelników i głównych księgowych rejonowych aresztów i rejonowych zakładów - na podstawie projektu opinii przedstawionego przez naczelnika rejonowego aresztu i rejonowego zakładu,
b)
zastępców komendanta i głównego księgowego ośrodka szkolenia - na podstawie projektu opinii przedstawionego przez komendanta ośrodka szkolenia;
5)
naczelnicy rejonowych aresztów i rejonowych zakładów w stosunku do:
a)
zastępców naczelników i głównych księgowych podległych im aresztów śledczych i zakładów karnych - na podstawie projektu opinii przedstawionego przez naczelnika zakładu karnego i aresztu śledczego,
b)
funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonowym areszcie i rejonowym zakładzie, o których mowa w ust. 6;
6)
naczelnicy aresztów śledczych i zakładów karnych w stosunku do:
a)
podległych im kierowników działów oraz oddziałów wewnętrznych i zewnętrznych i ich zastępców,
b)
kierowników komórek organizacyjnych służby zdrowia,
c)
funkcjonariuszy pełniących służbę na samodzielnych stanowiskach,
d)
funkcjonariuszy, których bezpośredni przełożeni nie są funkcjonariuszami;
7)
dyrektorzy szpitali i kierownicy innych komórek organizacyjnych w stosunku do podległych im funkcjonariuszy;
8)
kierownicy działów oraz oddziałów wewnętrznych i zewnętrznych rejonowych aresztów i rejonowych zakładów, aresztów śledczych i zakładów karnych w stosunku do podległych im funkcjonariuszy.
2.
W wypadkach, o których mowa w § 2 ust. 3, opinie wymienione w pkt 7 i 8 podpisują naczelnicy zakładów karnych lub aresztów śledczych.
3.
Opinie służbowe o funkcjonariuszach oddelegowanych do pełnienia służby w jednostkach organizacyjnych resortu sprawiedliwości poza Służbą Więzienną albo do czasowego pełnienia służby poza stałym miejscem pracy wydaje przełożony, właściwy w czasie trwania oddelegowania - na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  5.
1.
Opinię służbową sporządza się na podstawie dokumentów znajdujacych się w aktach osobowych funkcjonariusza oraz na podstawie przebiegu służby. Przed sporządzeniem opinii przełożony przeprowadza rozmowę z funkcjonariuszem, w której dokonuje oceny jego pracy oraz wysłuchuje stanowiska funkcjonariusza w tej sprawie.
2.
Na wniosek funkcjonariusza projekt opinii przedstawia się przedstawicielowi organizacji grupującej funkcjonariuszy w celu zajęcia stanowiska na piśmie.
§  6.
1.
Przełozony, który wydał opinię, zaznajamia z nią funkcjonariusza w terminie 7 dni od daty jej wydania, poucza o prawie i terminie wniesienia odwołania, czyniąc o tym wzmiankę.

Przyjęcie opinii do wiadomości opiniowany potwierdza podpisem i datą.

2.
Za datę wydania opinii uważa się datę jej podpisania przez przełożonego.
§  7.
1.
Funkcjonariuszowi przysługuje prawo odwołania się od opinii służbowej do wyższego przełożonego w ciągu 14 dni od daty zaznajomienia się z opinią. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem przełożonego, który wydał opinię.
2.
Przełożony, o którym mowa w ust. 1, przed przekazaniem odwołania do wyższego przełożonego, może zmienić opinię. Odwołanie, które uzna za nieuzasadnione przesyła bezpośrednio wyższemu przełożonemu wraz z opinią i własnymi wnioskami oraz stanowiskiem, o którym mowa w § 5 ust. 2.
3.
Wyższy przełożony może nie uwzględnić odwołania i opinię utrzymać w mocy (od decyzji tej odwołanie nie przysługuje), zmienić opinię lub zlecić właściwemu przełożonemu wydanie nowej opinii; przepis § 6 stosuje się odpowiednio.
4.
W przypadku ponownego odwołania się funkcjonariusza od nowej opinii, o której mowa w ust. 3, wyższy przełożony może powołać komisję w celu zbadania zasadności opinii i przedstawienia odpowiednich wniosków. Do komisji tej nie mogą być powołane osoby, które brały udział w spiorządzeniu poprzedniej opinii.
5.
Rozstrzygnięcie odwołania następuje w terminie 30 dni od daty wpływu. O spsoobie rozstrzygnięcia odwołania zawiadamia się funkcjonariusza.
6.
Wyżsi przełożeni mają prawo z własnej inicjatywy badać zasadność opinii wydanych przez właściwych przełożonych.
7. 3
Wyższym przełożonym w razie odwołań funkcjonariuszy, o których mowa:
a)
w § 4 ust. 1 pkt 5, jest naczelnik Wydziału Kadr,
b)
w § 4 ust. 1 pkt 6 jest naczelnik rejonowego aresztu i rejonowego zakładu.
§  8.
Opinię służbową załącza się do akt osobowych.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 lutego 1974 r. w sprawie zasad i sposobu opiniowania funkcjonariuszy Służby Więziennej, trybu wnoszenia odwołań oraz właściwości przełożonych w tych sprawach (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 3, poz. 10).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 19 kwietnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.2.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 czerwca 1993 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 19 kwietnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.2.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 czerwca 1993 r.
3 § 7 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 19 kwietnia 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.2.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 czerwca 1993 r.