Określenie zasad ruchu gości i pojazdów niesłużbowych na obszarach i w obiektach Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2008.3.37

Akt utracił moc
Wersja od: 26 października 2010 r.

DECYZJA Nr 39/08
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 27 sierpnia 2008 r.
w sprawie określenia zasad ruchu gości i pojazdów niesłużbowych na obszarach i w obiektach Centralnego Biura Antykorupcyjnego

.................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Zmiany nin. decyzji, wprowadzone przez § 22 decyzji nr 201/10 z dnia 22 października 2010 r. zmieniającej nin. decyzję (Dz.Urz.CBA.10.2.87), nie zostały naniesione na tekst, gdyż data wejścia w życie tych zmian jest późniejsza od daty utraty mocy przez nin. decyzję.

.................................................

Na podstawie § 1 statutu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 32 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu (M. P. Nr 21, poz. 244), postanawia się, co następuje:

§  1.
Decyzja określa zasady:
1)
ruchu na obszarach i w obiektach Centralnego Biura Antykorupcyjnego:
a)
osób niebędących funkcjonariuszami lub pracownikami Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
b)
pojazdów niebędących pojazdami służbowymi albo użytkowanymi przez funkcjonariuszy lub pracowników Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
2)
wnoszenia i wynoszenia urządzeń umożliwiających przetwarzanie i przekazywanie danych, rejestrację obrazu lub dźwięku, elektronicznych nośników danych oraz bagażu lub przedmiotów niebezpiecznych przez osoby, o których mowa w pkt 1 lit. a.
§  2.
Ilekroć w decyzji jest mowa o:
1)
bagażu - należy przez to rozumieć wszelkie przedmioty i pojemniki przeznaczone do przenoszenia lub przewożenia rzeczy bez względu na ich rozmiar lub przeznaczenie;
2)
CBA - należy przez to rozumieć Centralne Biuro Antykorupcyjne;
3)
decyzji nr 67/07 - należy przez to rozumieć decyzję nr 67/07 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie ochrony urządzeń oraz obszarów i obiektów Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także przebywających w nich osób (Dz. Urz. CBA z 2008 r. Nr 1, poz. 7);
4)
delegaturze - należy przez to rozumieć delegaturę Zarządu Operacji Regionalnych CBA;
5)
funkcjonariuszu - należy przez to rozumieć funkcjonariusza oraz pracownika CBA;
6)
gościu - należy przez to rozumieć każdą osobę niebędącą funkcjonariuszem;
7)
obiekcie CBA - należy przez to rozumieć obszary, obiekty oraz pomieszczenia będące własnością lub pozostające w trwałym zarządzie CBA albo użytkowane na podstawie innego tytułu prawnego;
8)
pojeździe - należy przez to rozumieć każdy środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane, niebędące pojazdem służbowym CBA lub pojazdem użytkowanym przez funkcjonariusza;
9)
przedmiocie niebezpiecznym - należy przez to rozumieć każdą rzecz lub urządzenie mogące stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia CBA, w szczególności broń palną, materiały wybuchowe i łatwopalne, ostre narzędzia;
10)
Służbie Ochrony CBA - należy przez to rozumieć funkcjonariuszy CBA wyznaczonych do wykonywania zadań w zakresie ochrony obiektów CBA, na podstawie decyzji nr 67/07;
11)
strefie administracyjnej - należy przez to rozumieć strefę, o której mowa w art. 57 pkt 2 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631, z późn. zm.);
12)
strefie bezpieczeństwa - należy przez to rozumieć strefę, o której mowa w art. 57 pkt 1 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych;
13)
urządzeniu - należy przez to rozumieć każde urządzenie umożliwiające przetwarzanie i przekazywanie danych, rejestrację obrazu lub dźwięku oraz elektroniczny nośnik danych, w szczególności: magnetofon, dyktafon, kamerę, aparat fotograficzny, telefon komórkowy umożliwiający rejestrację dźwięku lub obrazu, skaner, laptop, palmtop, dyskietkę, płytę CD i DVD, urządzenie pamięci przenośnej.
§  3.
1.
Wstęp do obiektów CBA, z zastrzeżeniem ust. 2-5, odbywa się na podstawie przepustek.
2.
Bez konieczności posiadania przepustki, a także legitymowania się jakimkolwiek dokumentem potwierdzającym tożsamość, wstęp do obiektów CBA mają:
1)
urzędujący Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
urzędujący Prezes Rady Ministrów;
3)
ministrowie i kierownicy urzędów centralnych zgłoszeni przez funkcjonariusza Gabinetu Szefa CBA

- wraz z osobami towarzyszącymi.

3.
Bez konieczności posiadania przepustki na teren obiektów CBA mogą wjechać pojazdy, którymi poruszają się osoby wymienione w ust. 2, a także inne pojazdy na zasadach określonych w § 6.
4.
W sytuacjach nadzwyczajnych wstęp do obiektów CBA, na zasadach określonych w ust. 2 i 3, mają służby, których obecność jest niezbędna do usunięcia zagrożenia związanego z sytuacją nadzwyczajną, w szczególności Straż Pożarna, Policja, pogotowie ratunkowe, pogotowie gazowe, pogotowie energetyczne.
5.
Wstęp do obiektów CBA, na zasadach określonych w ust. 2 i 3, może wynikać również z przepisów szczególnych oraz zawartych umów i porozumień.
§  4.
1.
Ustala się następujące rodzaje przepustek dla gości i pojazdów:
1)
przepustka jednorazowa;
2)
przepustka okresowa.
2.
Przepustki jednorazowe są wydawane na czas nie dłuższy niż jeden dzień.
3.
Przepustki okresowe są wydawane na czas dłuższy niż jeden dzień, jednak nie dłuższy niż do końca roku kalendarzowego, w którym je wydano. Przepustki okresowe wydaje się najpóźniej w dniu pierwszego wejścia lub wjazdu na teren obiektu CBA.
§  5.
1.
Przepustki wydaje Służba Ochrony CBA na podstawie wniosku jednostki lub komórki organizacyjnej CBA zapraszającej, organizującej spotkanie lub koordynującej prace na rzecz CBA.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, podpisuje kierownik jednostki lub komórki organizacyjnej CBA, a w uzasadnionych przypadkach - wyznaczony przez niego funkcjonariusz.
3.
Przepustki jednorazowe i okresowe każdorazowo podlegają zwrotowi przy wyjściu lub wyjeździe z obiektu CBA.
4.
Przepustka jest ważna tylko w miejscach określonych przez wnioskującego.
§  6.
1.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszczalny jest wjazd pojazdu na teren obiektu CBA bez konieczności posiadania przepustki, po zgłoszeniu tego faktu przez osobę, o której mowa w § 5 ust. 2, odpowiednio do naczelnika Wydziału Ochrony Fizycznej Departamentu Ochrony CBA lub dyrektora delegatury albo wyznaczonego przez z nich funkcjonariusza.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, powinno nastąpić najpóźniej na dwie godziny przed planowanym wjazdem i zawierać następujące dane:
1)
markę, numer rejestracyjny i kolor pojazdu;
2)
imiona i nazwiska osób znajdujących się w pojeździe;
3)
godzinę przyjazdu i przewidywany czas trwania wizyty;
4)
imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby, o której mowa w § 5 ust. 2, określenie jej jednostki lub komórki organizacyjnej CBA, w której pełni służbę.
3.
W przypadkach niecierpiących zwłoki, a także w stosunku do gości Szefa CBA lub gości zastępców Szefa CBA, zgłaszanych przez dyrektora lub funkcjonariuszy sekretariatu Gabinetu Szefa CBA, ograniczenia czasowego, o którym mowa w ust. 2, nie stosuje się.
§  7.
1.
Wnoszenie przez gościa urządzenia, bagażu lub przedmiotu niebezpiecznego do strefy bezpieczeństwa jest zabronione, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.
2.
Szef CBA lub jego zastępca może zezwolić na wniesienie do strefy bezpieczeństwa urządzenia, bagażu lub przedmiotu niebezpiecznego.
3.
O zezwoleniu, o którym mowa w ust. 2, dyrektor lub funkcjonariusz sekretariatu Gabinetu Szefa CBA informuje odpowiednio dyrektora Departamentu Ochrony CBA lub dyrektora delegatury.
4.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach osoba, o której mowa w § 5 ust. 2, może pisemnie zezwolić na wniesienie przez gościa do strefy bezpieczeństwa urządzenia, bagażu lub przedmiotów niebezpiecznych. Wzór zezwolenia stanowi załącznik nr 1 do decyzji.
5.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 4, jest przekazywane Służbie Ochrony CBA.
6.
Informację o obowiązku przekazania urządzenia, bagażu lub przedmiotów niebezpiecznych do depozytu należy umieścić w widocznym miejscu przy wejściu do strefy bezpieczeństwa.
§  8.
1.
Depozyt i ewidencję rzeczy przyjętych do depozytu prowadzi Służba Ochrony CBA.
2.
Wzór książki depozytów określa załącznik nr 2 do decyzji.
3.
Dyrektor Departamentu Ochrony CBA lub dyrektor delegatury, zapewni odpowiednie warunki przechowywania rzeczy w depozycie oraz kontrolę przyjmowania rzeczy do depozytu.
§  9.
Służba Ochrony CBA jest uprawniona do żądania od gościa:
1)
okazania urządzeń, bagażu i przedmiotów niebezpiecznych w celu oceny zagrożenia związanego z ich wniesieniem lub wyniesieniem oraz umożliwienia sprawdzenia ich przy użyciu odpowiedniego sprzętu;
2)
umożliwienia kontroli pojazdu wjeżdżającego i wyjeżdżającego z terenu obiektu CBA;
3)
okazania zawartości wjeżdżającego i wyjeżdżającego pojazdu;
4)
pozostawienia w depozycie urządzenia, bagażu lub przedmiotów niebezpiecznych;
5)
okazania dokumentu tożsamości podczas wydawania przepustki oraz podczas całego pobytu na obszarze CBA.
§  10.
1.
Gościa informuje się o obowiązku:
1)
przestrzegania zasad postępowania określonych w niniejszej decyzji;
2)
podporządkowania się poleceniom Służby Ochrony CBA oraz funkcjonariusza asystującego;
3)
noszenia w widocznym miejscu przepustki, o której mowa w § 4, przez cały czas trwania wizyty;
4)
poruszania się w strefie bezpieczeństwa CBA tylko w asyście funkcjonariusza. W przypadkach uzasadnionych rodzajem wykonywanych prac na rzecz CBA, gość może poruszać się bez asysty w częściach obiektu CBA, do których uzyskał dostęp na podstawie wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 1;
5)
zgłaszania Służbie Ochrony CBA faktu opuszczenia strefy bezpieczeństwa w przypadku poruszania się bez asysty funkcjonariusza;
6)
odbioru oraz potwierdzenia odbioru rzeczy pozostawionych w depozycie;
7)
zwrotu wydanych przepustek;
8)
umieszczenia przepustki pojazdu za przednią szybą lub w innym miejscu umożliwiającym jej odczytanie przed wjazdem oraz podczas postoju w strefie administracyjnej.
2.
O obowiązkach, o których mowa w ust. 1, informują gościa odpowiednio:
1)
funkcjonariusz wyznaczony do asystowania;
2)
organizatorzy spotkań;
3)
koordynatorzy prac wykonywanych na rzecz CBA;
4)
Służba Ochrony CBA w zakresie uprawnień i obowiązków określonych w innych przepisach.
§  11.
1.
Brak lub odmowa okazania przepustki dla gościa lub pojazdu, a także odmowa okazania dokumentu tożsamości, będą traktowane jako brak uprawnień do przebywania na terenie obiektu CBA.
2.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1, a także w przypadku ujawnienia posiadania przez gościa bagażu lub urządzenia bez zezwolenia, Służba Ochrony CBA podejmuje odpowiednie działania wynikające z przepisów decyzji nr 67/07.
§  12.
Parkowanie pojazdów w strefie administracyjnej dozwolone jest tylko w wyznaczonych miejscach, zgodnie z uprawnieniami oraz w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa lub utrudniania ruchu pojazdów lub pieszych.
§  13.
Przepisy niniejszej decyzji dotyczące gościa stosuje się do wszystkich osób znajdujących się w pojeździe, który uzyskał przepustkę na wjazd.
§  14.
Dyrektor Departamentu Ochrony CBA - w stosunku do obiektów CBA w Warszawie oraz dyrektorzy delegatur - w stosunku do obiektów podległych im delegatur CBA, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, określą w drodze instrukcji:
1)
procedury wstępu i poruszania się w strefach administracyjnych i strefach bezpieczeństwa;
2)
wzór i tryb zgłaszania wniosku, o którym mowa w § 5 ust. 1;
3)
rodzaje ewidencji dokumentujących ruch osób i pojazdów;
4)
wzory przepustek, o których mowa w § 4 ust. 1, umożliwiających noszenie ich przez gości w widocznym miejscu.
§  15.
1.
Instrukcje, o których mowa w § 14 pkt 1 i 2, są zatwierdzane przez Szefa CBA, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Dyrektor delegatury, przed skierowaniem instrukcji, o której mowa w ust. 1, do zatwierdzenia przez Szefa CBA, powinien uzyskać pozytywną opinię dyrektora Departamentu Ochrony CBA.
§  16.
Zakres stosowania przepisów niniejszej decyzji w przypadku, gdy ochronę strefy administracyjnej wykonuje formacja zewnętrzna w rozumieniu i na zasadach określonych w decyzji nr 67/07, określa odpowiednio dyrektor Departamentu Ochrony CBA - w stosunku do obiektów CBA w Warszawie oraz dyrektorzy delegatur w uzgodnieniu z dyrektorem Departamentu Ochrony CBA - w stosunku do obiektów podległych im delegatur CBA.
§  17.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR

.......................

(miejscowość i data)

..............................

(pieczęć jednostki lub komórki

organizacyjnej CBA)

ZEZWOLENIE

na wniesienie do strefy bezpieczeństwa urządzenia/bagażu/przedmiotu niebezpiecznego*

Na podstawie § 7 ust. 4 decyzji nr 39/08 Szefa Centralnego

Biura Antykorupcyjnego z dnia 25 lipca 2008 r. w sprawie

określenia zasad ruchu gości i pojazdów niesłużbowych na

obszarach i w obiektach Centralnego Biura Antykorupcyjnego

(Dz. Urz. CBA Nr 3, poz. 37) zezwalam na wniesienie ..........

..............................................................

(nazwa/rodzaj* wnoszonego urządzenia, bagażu lub przedmiotu,

ew. dane identyfikujące)

należącego/należącej do Pana/Pani* ...........................

(imię i nazwisko, seria

i nr dokumentu tożsamości)

..............................................................

............................

(imienna pieczęć i podpis)

______

* niepotrzebne skreślić.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

KSIĄŻKA DEPOZYTÓW